Μετα απο μεγαλο update στο KDE Neon το vlc δεν με ικανοποιει.

Ετσι ακριβως.
Εγινε ενα update, χθες, στο KDE Neon γυρω στα 750 mb και απο τοτε το
vlc δεν παιζει καλα τα βιντεο.
Σε αλλους players δεν βλεπω να γινεται αυτο.
Δεν υπαρχει αυτη η απαλοτητα στις κινησεις.
Σαν να κρατιεται η κινηση.
Γνωριζει καποιος τι μπορει να εγινε;
Ειναι παντως εμφανες στο ματι οτι κατι δεν παει καλα.

Δοκίμασε και να το ανοίξεις και σε άλλο DE αλλά δεν νομίζω να σχετίζεται με KDE. Δοκίμασε να το κανεις reinstall ανάλογα με τι package manager το έχεις κατεβάσει, άμα συνεχίζει δες το flatpak version.

Εδώ και καιρό το VLC έχει φάει ban από όλα τα συστήματά μου σε Linux. Μόνο σε windows παίζει καλά. Στο Linux έχει καταντήσει άθλιο και προβληματικό. Δεν ξέρω γιατί. Κρίμα γιατί είναι open source project και θα έπρεπε να δοθεί η δέουσα προσοχή στην υλοποίηση για Linux. Πολλές δυνατότητες, αλλά αν πας να παίξεις απλά video, αντιμετωπίζεις ένα σωρό προβλήματα frame skipping, shuttering, interlacing, αργό fast forward κτλ.

VLC χρησιμοποιώ καθημερίνα, μέχρι και streaming τα βίντεο από yt τα κάνω μέσω vlc. Λειτούργει τέλεια

δείτε μήπως έχετε προβληματικό πακετό από σναπς

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ snaps/flatpaks κτλ. Μιλάμε για native πακέτο deb και είναι άθλιο (mint). Η έκδοση στα repositories είναι όλιγον παλιά, αν πας να κατεβάσεις τη νεότερη από το site του VLC έχει τα προβλήματά της κτλ. Θα ξανασχοληθώ σε 5-6 χρόνια, αν χτυπήσουν το κεφάλι τους στον τοίχο και φτιάξουν σοβαρή έκδοση για Linux που να μην θέλει 800ώρες tinkering για να παίξει σωστά. Ο default player του mint λειτουργεί τέλεια για τα πάντα όλα.

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον @linuxovios .

Όσα χρόνια χρησιμοποιώ λίνουξ, στα ubuntu και debian forks, το vlc δεν είχε καμία σχέση με το πρόγραμμα που ήταν στα windows και το ίδιο συνέβαινε και στο manjaro.

Αρκετά αξιόλογη αλλά και full παραμετροποιήσιμη εναλλακτική για το λίνουξ είναι το smplayer, το οποίο είναι front-end για τον mplayer και τον mpv. Η αλήθεια είναι όμως οτι θα ήθελα λίγο πιο καλογιαλυσμένο το GUI, το οποίο μπορείς μεν να το αλλάξεις με themes και με skins, αλλά και πάλι κάπου σκαλώνει. Προσωπικά είχα επεξεργαστεί ένα dark scheme του προγράμματος για να φτάσω σε καααάπως ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Νομίζω οτι χρειαζόμαστε καλύτερους media players στο λίνουξ. Ζηλεύω την απλότητα του ανανεωμένου music player που έχει το elementary OS αλλά μ’ αρέσει αρκετά και αυτός του deepin. Όσο για τους video players η dark εκδοχή του Celluloid θα έλεγα οτι είναι κομπλέ απο πλευράς αισθητικής αλλά έχει τις παθογένειες του gnome: To title bar είναι διπλάσιο σε μέγεθος απο το control bar :cry: αλλά είναι και εξαιρετικά φτωχός σε επιλογές και δυνατότητες.

Δοκίμασε να το τρέξεις από shell με vlc <video> (ή και vlc -vv <video> για πιο αναλυτικά) μήπως δεις κάποιο πρόβλημα στα logs.

Χρησιμοποιω VLC μονιμα ως video player και ειδικα για editing και αλλαγες σε format κτλπ, δεν ειχα ποτε προβλημα με το VLC. Και ειναι το μονο προγραμμα που δεν εχω ποτε πειραξει ή αλλαξει τις default ρυθμισεις του.
Βεβαια, το εχω χρησιμοποιησει μονο σε Arch, οποτε δε ξερω τα .deb πακετα τι θεματα μπορει να βγαζουν.
Παντως εδω και 2 χρονια ειναι αψογο.

2 «Μου αρέσει»