Μαθήματα coding

Ενδιαφέρομαι να μάθω coding, έχει κανείς τις γνώσεις και τον χρόνο?

1 «Μου αρέσει»

Φίλε δε γνωρίζω αν μπορεί κάποιος να σου μάθει κώδικα από εδώ.
Εξαρτάται και τι γλώσσα θες να μάθεις.
Γίνονται κάποια τηλεμαθήματα πάντως. Έχει εδώ και μερικες εβδομάδες ξεκινήσει ένα στη Java script.
Αν πατήσεις “μαθήματα javascript” θα στο βγάλει στο google έχει όμως και στο youtube.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα

Ο προγραμματισμός είναι τρόπος σκέψης, οι γλώσσες είναι απλά τα εργαλεία. Άρα θέλοντας να το πάρουμε από την αρχή, μιλάμε για εκμάθηση προγραμματισμού.

Προτείνω σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν με προγραμματισμό να ξεκινήσει με Python και συγκεκριμένα με το εξαιρετικό μάθημα του mathesis.cup.gr

Εισαγωγή στην Python

Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα μαθήματα που κυκλοφορούν στην ελληνική γλώσσα.

@anon21236004 αν εννοείς τα μαθήματα Java που γίνονται στην ίδια πλατφόρμα, να ξεκαθαριστεί ότι Java != Javascript και προφανώς δεν προτείνεται με την καμία σε κάποιον αρχάριο.

Επίσης @anon60737019 αν θέλεις δες και το σχετικό νήμα Μαθήματα Python στα Ελληνικά

4 «Μου αρέσει»

Η Python είναι όντως μία πολύ καλή αρχή.
Εναλλακτικά, ή για μετά την Python, θα μπορούσα να προτείνω τα μαθήματα του εξαιρετικού Δημήτρη Ψούνη για την C, στο YouTube.

3 «Μου αρέσει»

Καλός ο Ψούνης (Τρομερός) αλλά εκτιμώ ότι ένας νέος στον προγραμματισμό πρέπει να εξοικειωθεί με κάποιες έννοιες προτού πέσει στα βαθιά με C.

2 «Μου αρέσει»

Αν έχεις στο μυαλό σου κάτι συγκεκριμένο για “coding”, ασχολήσου κατευθείαν με αυτό μαθαίνοντας τα βασικά για την γλώσσα που το αφορά! Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς πρώτα να μάθεις τα βασικά σε μια άλλη γλώσσα πχ Python.

Αν απλά έχεις ενδιαφέρον να μπεις στο νόημα τού προγραμματισμού, παίξε παιχνίδια! Τα δύο πρώτα που μπορώ να προτείνω είναι Human Resource Machine και Robo Instructus.

Τώρα σαν γλώσσες προγραμματισμό για εισαγωγή στον προγραμματισμό οι δύο κυριότερες που θα πρότεινα είναι Python και C. Γενικά προτείνω κυρίως Python αλλά θα διαφωνήσω ελαφρώς με την άποψη ότι πρέπει ο νέος πρώτα να εξοικειωθεί με έννοιες πριν πέσει στα βαθιά με C. Αν κάποιος είναι πολύ αποφασισμένος είναι καλύτερα για μένα να ξεκινήσει με την C.

Για Python η κύρια πρόταση είναι το Mathesis που αναφέρθηκε.

Θα είχε ενδιαφέρον αν οργανώναμε μαθήματα, πιστεύω θα άξιζε να πειραματιστούμε περισσότερο με αλληλοεκπαίδευση, αντί απλώς να προτείνουμε άλλους.

3 «Μου αρέσει»

Το θέμα είναι αυτός που θα ξεκινήσει να ξέρει που θέλει να φτάσει. Αν πχ θέλει να φτιάξει μια mobile εφαρμογή και να γίνει εκατομμυριούχος τότε θα έλεγα να μην αφήσει αμέσως την πρωινή του δουλειά.

Εν ολίγοις οι πεπατημένες υπάρχουν ακριβώς για να καθορίσουν κατά πόσο κάποιος είναι αποφασισμένος.

Σε ότι αφορά την οργάνωση μαθημάτων, εκτιμώ ότι είναι δύσκολο στην παρούσα φάση να οργανωθεί και να διεκπεραιωθεί κάτι τέτοιο. Άλλωστε υπάρχουν τόσο καλά μαθήματα ήδη.

2 «Μου αρέσει»

3 posts were split to a new topic: Επιλογή γλώσσας για να μάθεις προγραμματισμό

Καλησπερα και Χριστος Ανεση σε ολη την ομαδα.
ΛΟΙΠΟΝ θα ακολουθησω τον Κυριο Ψουνη, χθες στην δουλεια ειδα το Α κεφαλαιο( φυσικα και θα τσεκαρω την οποια προταση εχει παιχτει εδω σαν αδυμανο πλασμα που ειμαι, μιλαω για python γιατι σε ολους αρεσει η κατασκοπεια ποσο μαλλον εγω που την θελω για ιδιο οφελως) Λοιπον 3 προβληματα εχω με τον Κ ΨΟΥΝΗ α) στον προτζεκτορα που κανει την παρουσιαση εχω θεμα ματιων Β) το link που γραφει για να κατεβει ο κειμενογραφος και ναι μεν ειναι μονο για windows αλλα και δεν βρισκω, επιδη δεν ξερω κατι αντοιστιχω Γ) θελω να μου πειτε αντιστηχους κειμενογραφους η εκδοση τις ιδιας σειρας κειμενογραφου η τις προτασεις σας για Macbbok Air και για linux Mint 19.3
Και επισης θα το πω και ας γινει χαμος, δεν καταφερα να εγκαταστησω και να τρεξω windows προγραματα στο Linux, εχω κατεβασει μια εκδοση που εαν θυμαμαι καλα γραφει την λεξη stable νομιζω, τωρα μολις κατεβασα το προγραμα απο το λινκ του Κ Ψουνη και στο τελος ανοιξε η φαση με τα προγραματα,κατεβασα και το Wine αλλα τωρα τι???

Καλησπέρα σου,
Ώπα ώπα, το ποστ σου είναι μια σύγχηση ιδεών. Αν θέλεις ξεκίνατο από την αρχή με δομή!

Καλοπροέραιτα για να υπάρξει μια συζήτηση!

1 «Μου αρέσει»

Διαβασετο πιο αργα…

@InWallStreet Φιλοξένησε εσύ όπως όλοι μας σε ένα χώρο που μια από τις βασικές αρχές του είναι ο σεβασμός μεταξύ μας… Σεβασμός προς το χώρο και τους ανθρώπους που προσπαθούν να διαβάσουν την ερώτηση σου ή οποία δεν έχει συνοχή και κυριότερο σεβασμό προς την προσωπικότητα του συνομιλητή. Διάβασε σε παρακαλώ τους κανόνες λειτουργίας και πάμε από την αρχή :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

Εισαι πολυ βαρετος ρε φιλε.

Ελα απεκλεισε με…παλι

Εσυ , το διαβασες?εβγαλες ακρη? Γιατι εγω, το ξαναδιαβασα και εβγαλα παλι ακρη/

Ο χρήστης @anon60737019 έλαβε αποκλεισμό 2 εβδομάδων για επαναλαμβανόμενη ανάρμοστη συμπεριφορά και μη τήρηση των κανόνων.

3 «Μου αρέσει»

Έλαβα ένα μήνυμα από εσένα που λέει ότι με απέκλεισες από την ομάδα, ισχύει?

Έλαβες αποκλεισμό 2 εβδομάδων για τους λόγους που αναφέρθηκαν. Οι 2 εβδομάδες πέρασαν, μπορείς να ξανά συμμετέχεις στο forum.

Εννοώ εσύ με απέκλεισες?

Ναι για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Είσαι πολύ φλώρος είσαι πολύ φλώρος είσαι πολύ φλωρος

Η μήπως δεν είσαι?.. Το είπες στον μπαμπά σου?

Ο χρήστης @anon60737019 αποκλείστηκε δια παντός από το linux-user.gr . Αυτές οι συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και δε θα επιτραπεί σε κάποια μεμονωμένα περιστατικά να χαλάσουν το πολιτισμένο κλίμα που με τόσο κόπο τα υπόλοιπα μέλη δημιούργησαν.

3 «Μου αρέσει»