Μαθήματα Python στα Ελληνικά

Μια εξαιρετική σειρά μαθημάτων σε μορφή βίντεο στα Ελληνικά από την Dimopoulos Informatics. Θα τα βρείτε στο youtube εδώ

Δείτε τα πρώτο βίντεο και μετά πηγαίνετε στο youtube και κάντε like σε όλλα!

13 «Μου αρέσει»

Πάμε όλοι να φρεσκάρουμε την αγαπημένη μας python… βουρ όλοι… βιτ βιτ…

Όπως και να έχει πολύ καλή προσπάθεια στο youtube, και χρήσιμο channel να δίνεις σε κάποιον για να πάρει μια ιδέα του τι και πως με τη python.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :muscle:

2 «Μου αρέσει»

Καταπληκτικα video.
Ευχαριστώ για τη πληροφορία.

1 «Μου αρέσει»

Όλα καλά, αλλά γιατί python 2.7 που θα είναι deprecated από το 2020;

Υπάρχει και το εξαιρετικό https://mathesis.cup.gr για όσους ενδιαφέρονται για python 3.

9 «Μου αρέσει»

Πάμε και για v3 δεν λέμε όχι.

Όπως και να έχει να σου “μπουν” οι βάσεις, μετά προσαρμόζεσαι…!

Απλώς αν είναι να κάνεις την αρχή, καλύτερα να την κάνεις με v3

Πάρτε και ένα python 3

9 «Μου αρέσει»

στην πλατφόρμα mathesis την δευτέρα ξεκινάνε μαθήματα advance python (το εισαγωγή στην python τελείωσε πριν λίγες βδομάδες). Τα μαθήματα είναι δωρεάν (μαγνητοσκοπημένα βίντεο αλλά έχει live forum) , μόνο αν κάποιος θέλει πιστοποίηση πληρώνει 20€.
Αντίστοιχα τώρα τον Μάιο θα ανοίξει και η Coursity με μαθήματα python (επίσης δωρεάν αλλά με προαιρετική πιστοποίηση 60€)

1 «Μου αρέσει»

Επειδή είναι επανάληψη δεν ξέρω αν παρέχεται πιστοποίηση. Εγώ τα έκανα και τα 2 στην ώρα τους και έχω λάβει τις σχετικές πιστοποιήσεις.

Το αντίστοιχο του Coursity το έχω κάνει αλλά δεν πήρα την πιστοποίηση και τολμώ να πω ότι είναι κατώτερο του αντίστοιχου του mathesis.

Μόλις τελείωσα την εισαγωγή και πήρα πιστοποιητικό. Γράφτηκα στο advanced τώρα. Σε αυτά που είναι μεν ανοιχτά αλλά δεν κάνουν τεστς και δεν δίνουν πιστοποίηση γράφει δίπλα αυτοαξιολόγηση (ή κάτι τέτοιο)
Του coursity δεν το παρακολούθησα, αλλά άκουσα ότι όντως είναι πιο εύκολα, οπότε ίσως είναι καλύτερα για κάποιον που δεν έχει επαφή με τον προγραμματισμό, γιατί στο mathesis αγριεύουν τα πράγματα από την μέση και πάνω.

1 «Μου αρέσει»

Η επανάληψη σημαίνει ότι «τρέχει» πάλι το μάθημα κανονικά. Στο mathesis μπορείς όποτε θες να δεις το υλικό, αλλά τα κανονικά τεστ και την πιστοποίηση μπορείς να τα πάρεις μόνο όταν «τρέχει» το μάθημα, είτε είναι καινούργιο είτε σε επανάληψη. Δηλαδή αν το χάσεις πρέπει να περιμένεις επανάληψη αλλά το καλό είναι ότι ακόμα και τότε έχεις πρόσβαση στο υλικό.

Το Coursity δυστυχώς δεν δίνει πρόσβαση στο υλικό ούτε δέχεται καθυστερημένες εγγραφές :frowning:

1 «Μου αρέσει»

Βλέπω ότι η εργασία στο advanced python του mathesis είναι ίδια με την περσινή. Υπάρχει περίπτωση να την έχει κανείς; Έχει σήμερα παράδοση και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

Συνήθως κάποιος ζητά μια εργασία για να κλέψει στην σχολή. Στο mathesis ποιόν άλλον κλέβεις εκτώς τον ίδιο σου τον εαυτό ; :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Είναι θέμα διαχείρισης χρόνου. Για κάτι που δεν μετράει πουθενά, φαντάζομαι δεν θα χει κάποιος πρόβλημα να μοιράσει την λύση.

Για όποιον ενδιαφέρεται και όσο παραμένουμε (κάπως) μέσα στα σπίτια μας, αρχίζουν τα ακόλουθα μαθήματα μέσω mathesis. Είναι και για αρχάριους και για προχωρημένους. Παρακάτω βάζω κάποιες πληροφορίες από τη Σελίδα τους στο facebook και τα αντίστοιχα links.

  1. Εισαγωγή στην Python
    Το μάθημα δεν προϋποθέτει προηγούμενη γνώση ή εμπειρία προγραμματισμού. Καλύπτει εισαγωγικά στοιχεία της γλώσσας Python, τις βασικές δομές δεδομένων και προγραμματιστικές δομές, περιλαμβάνει παραδείγματα και ασκήσεις που λύνονται βήμα-βήμα, ενώ εστιάζει σε προβλήματα ανάκτησης και επεξεργασίας πληροφορίας από το διαδίκτυο. Ολοκληρώνοντας το μάθημα θα είστε σε θέση να προγραμματίζετε στη γλώσσα Python και να λύνετε ενδιαφέροντα πρακτικά προβλήματα, όπως η ανάκτηση πληροφορίας από ιστοσελίδες και η δημιουργία απλών παιχνιδιών.

  2. Προχωρημένος προγραμματισμός με Python
    Τα θέματα που καλύπτονται αφορούν τον προγραμματισμό με αντικείμενα, τη μόνιμη αποθήκευση δεδομένων, τον προγραμματισμό γραφικών διεπαφών και τεχνικές ανάπτυξης παιχνιδιών. Το μάθημα περιλαμβάνει πολλά παραδείγματα ανάπτυξης σύνθετων εφαρμογών, όπως παιχνίδια. Είναι κατάλληλο για ανθρώπους που έχουν ήδη κάποιες γνώσεις προγραμματισμού στην Python ή άλλη γλώσσα και ενδιαφέρονται να αναπτύξουν πιο απαιτητικές εφαρμογές με την Python, στη δουλειά τους ή στον ελεύθερο χρόνο τους.

Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι δωρεάν. Η έκδοση βεβαίωσης επιτυχούς παρακολούθησης, για όσους την επιθυμούν, κοστίζει 20€ (άνεργοι δωρεάν).

4 «Μου αρέσει»

Νέα βίντεο με θέμα τη Python από τον Δ.Ψουνή (καθηγητή της καρδιάς μας)!

Για να έκανε την αρχή θα προσθέσει και άλλα σύντομα.

1 «Μου αρέσει»

Αλλαξοπίστησε ο Ψούνης; Πάει χάλασε ο κόσμος :joy::joy::joy:

1 «Μου αρέσει»

Ό,τι και να παρουσιάζει ο Ψούνης είναι απολαυστικό. Ορισμένες φορές αν πετύχω βίντεό του στα προτεινόμενα, ακόμη κι αν γνωρίζω πολύ καλά το αντικείμενο, το βάζω να το δω, έστω στο background!
Όποιος θέλει να ασχοληθεί με κάποιο από τα αντικείμενα που παρουσιάζει ο Ψούνης και δεν έχει δει τα βίντεό του, να σπεύσει! :smiley:

3 «Μου αρέσει»

Ο Ψούνης είναι ο ορισμός του Εκπαιδευτικού. Φοβερή μεταδοτικότητα ακόμα και από τα videos.

3 «Μου αρέσει»

Γεια σου φίλε μου. Αν θες μπορείς να διαβάσεις ένα άρθρο που έχω γράψει στα Ελληνικά που σε βοηθάει να γράψεις το πρώτο σου πρόγραμμα σε Πύθωνα γρήγορα. Βρίσκεται [εδώ]

3 «Μου αρέσει»