Login script και autostart στο plasma

Καλησπέρα.
Έχω κάτι σκριπτάκια bash (αλλά και python) σε ένα φάκελο και θέλω να τρέχουν στην εκκίνηση.
Πήγα στις: Ρυθμίσεις συστήματος → Εκκίνηση και τερματισμός → autostart

Εκεί πατάω add , ανοίγει μπροουζεράκι, πάω στο φάκελο και διαλέγω το σκριπτάκι μου.
Το προσθέτει κανονικά. Φτιάχνει μάλιστα και αρχείο με κατάληξη “.desktop” στο φάκελο ~/.config/autostart

Κάνω λογκίν και δεν τρέχει όμως.

Να σημειώσω ότι στον ίδιο φάκελο είναι το tickr (Ένα γαμάτο rss feed reader, που ρολάρει τους τίτλους ειδήσεων σε μία μπάρα κάτω κάτω ή όπου θες. κατεβάστε το μάγκες, είναι μερακλίδικο!),
το yakuake (το ξέρετε μάλλον), Το Dropbox και άλλα. Όλα ξεκινάνε και τρέχουνε κανονικά στο λογκίν χωρίςνα τα ανοίξω εγώ όπως είναι και το ζητούμενο.
Το bash σκριπτάκι γιατί;
Εντάξει τα άλλα είναι κανονκά κυριλέ προγράμματα. Θα έχουν και νταλαβέρι με το σύστημα περί εκκινήσεώς τους. Στο σκριπτάκι τι πρέπει να προσθέσω;

Μπορείς να ελέξγεις αν τρέχει ή όχι βάζοντας να γράφει σε ένα αρχείο ή στα logs κάτι. Αλλά η μεγάλη πιθανότητα είναι πράγματι να τρέχει, απλά να πάει κάτι στραβά. Αυτό που μπορεί να πάει στραβά είναι να μη βρίσκει κάποια εντολή επειδή δεν είναι στο PATH ή να τρέχει πριν τα πάντα να είναι έτοιμα.

Ένας γενικός κανόνας είναι πως βάζουμε πλήρη διαδρομές στο εκτελέσιμο αν αυτό δεν είναι σε κάποιο τυπικό σημείο όταν φτιάχνουμε script. Για τη δεύτερη περίπτωση ο απλούστερος τρόπος είναι να βάλουμε μια μικρή καθυστέρηση 2-3 δευτερολέπτων με μια sleep στην αρχή.

Ίσως, το παρακάτω βοηθήσει να καταλάβεις γιατί κάποιο script μπορεί να τρέχει μια χαρά στο τερματικό, αλλά όχι αν καλεστεί μέσα απο κάτι άλλο

Ίσως περιττή η ερώτηση αλλά επειδή την έχω πατήσει. Είναι σίγουρα εκτελέσιμα τα script?

1 «Μου αρέσει»

Asfodelus τελικά αυτό με την καθυστέρηση ήταν το θέμα.
Έβαλα slleep 5 στο σκριπτ και σε κάθε λογκίν πλέον ξεκινάει κανονικά.
Ευχαριστώ.

christ0s ναι εκτελέσιμα είναι τα σκριπτ. Το πρόβλημα ήταν μάλλον ότι δεν είχαν φορτωθεί όλα όσα έπρεπε να φορτωθούν από το σύστημα κατά το λογκίν. δεν προλαβαίνανε δηλαδή. Λέω τώρα.