Linux σε Ελληνικη δημοσια Υ...πηρεσια

Λοιπόν για να πετύχεις μια ομαλή μετάβαση σε linux θα πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις ότι θα έχεις όσες εφαρμογές χρειάζεσαι.

Οπότε αν πχ χρησιμοποιείτε microsoft office και chrome δοκίμασε στα windows να περάσεις το libre office και αφού τους ενημερώσεις σχετικά, δήλωσε τα αρχεία .doc, .docx κτλ να ανοίγουν με το libre office, με αυτό τον τρόπο θα καταλάβεις μετά από 1-2 μήνες αν μπορείς να κάνεις εύκολα την μετάβαση ή όχι.

Παράλληλα μπορείς να τεστάρεις τους εκτυπωτές και τα σκάνερ σας αν λειτουργούν ομαλά σε linux

Αν πάνε όλα καλά και υπάρχει όρεξη από όλους το επόμενο βήμα είναι να επιλέξεις διανομή. Αν δεν κάνω λάθος το καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει το mint 20 με υποστήριξη έως το 2025 (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) το οποίο πιστεύω θα είναι μια καλή επιλογή. Θα σου πρότεινα να μην πας με βάση το κάθε μηχάνημα και τις δυνατότητες του και περάσεις αντίστοιχη διανομή (δηλαδή ο ένας mint cinnamon ο άλλος mint xcfe κτλ) άλλα μια διανομή σε όλους πχ linux mint xfce σε όλους.

Το ιδανικό θα ήταν να προμηθευτείτε φθηνούς ssd (πρόσφατα αγόρασα έναν kingston 120gb με 16,80€ ) για να έχεις ο κεφάλι σου ήσυχο, άσε που η διάφορα ταχύτητας θα είναι μεγάλη που θα τους δώσεις και κίνητρο να θέλουν να χρησιμοποιήσουν linux και όχι τα windows με HDD :wink:

3 «Μου αρέσει»

Λοιπόν ομαδα
Ο πιλοτικό πρόγραμμα πέτυχε διανοητικά απέτυχε δε πρακτικά, κοινώς, δεν είπαν όχι αλλά μου σύστησαν να συνεργαστώ με τα αγγλικά του Σημιτη(εάν θυμάστε-this is the opportunity for Greece) ψάξε στο Google να γελάσετε λίγο, anyway, σας ευχαριστώ επίσης να επισημάνω ότι δεν κατάφερα να αλλάξω γλώσσα στο keyboard. Fuck fuck fuck… Turek syndrom.

1 «Μου αρέσει»

Ποια διανομή έβαλες;

2 «Μου αρέσει»

Πως και το keyboard αρνείται να γράψει ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
Σίγουρα υπάρχει τρόπος κάτι τόσο βασικό να λυθεί και η λύση να είναι απλή.
Αλλά και αν ακόμα δε λυνόταν στη διανομή που έβαλες κάποια άλλη θα μπορεί να τη λειτουργήσει.

Αν κατάλαβα καλά οι συνάδελφοι δε μπορούσανα να χρησιμοποιούν greeklish έτσι?
Εγώ αν και νέος στο Linux σε mint όχι μόνο έβαλα Ελληνικά αλλά έβαλα και το alt + shift να αλλάζω γλώσσα.

2 «Μου αρέσει»

Πες μου πως Το έκανες γιατί εγώ έβαλα μια από τις 3 που κατέβασα, το alt Shift δεν δούλευε και συν τις αλλης μου έβγαζε τα γράμματα σε κουτακια

Mint 19.3 έχω βάλει, από μόνος και πολύ ταλαιπωρία, βρήκα τις γλώσσες, τις κατέβασα, βα τις φορτώσω δεν μπορώ.

1 «Μου αρέσει»

Μισο, οταν εννοεις “γλωσσες” εννοεις να βλεπεις ελληνικα μενου και να γραφεις ελληνικα με το Alt-Shift?

Με το UTF-8 δεν χρειαζεται να κατεβασεις γλωσσες. Απλα να αλλαξεις διαταξη πληκτρολογιου για να αλλαξεις γλωσσα. Τα μενου ομως επισεις προυποθετουν οτι θα αλλαξει και η γλωσσα του συστηματος.

Να παραθεσω ενα οδηγο που υπαρχει εδω και πιστευω μιλαει για αυτο που θες. Δεν ξερω αν τον εχεις δει αλλα πιστευω οτι θα σε καληψει αν οχι πληρως τουλαχιστον στο 90%:

Ελπιζω να βοηθησα

3 «Μου αρέσει»

Όταν εγκατέστησα το Mint διάλεξα Ελληνικά. Αν η εγκατάσταση δεν είναι σε live usb (δηλαδή στην επιφάνεια σου βλέπεις μόνο το ΄home΄ και το ΄υπολογιστής΄ τότε πας κάτω δεξιά εκεί που βλέπεις το wifi, ημερομηνία, κ.λ.π Έχει τη λέξη ΄eng΄ με την οποία απλά πατάς κλίκ
Πατάς δεξί κλίκ: στη δευτερη καρτέλα (διατάξεις) πατάς προσθήκη και διαλέγεις Ελληνικά.
Μετά πατάς (στις διατάξεις ως είσαι) επιλογές>αλλαγή σε άλλη διάταξη>alt + shift
Έτσι έχεις Ελληνικά και alt + shift.

Τώρα extraδάκι: από εκείνο το μενού επιλογές κλίκαρε στις διαφορές επιλογές που έχει για να βάλεις όποιον συνδιασμό θέλεις. Π.Χ εγώ έβαλα με το “Ε” να μπορώ να εισάγω το σήμα του ευρώ.

1 «Μου αρέσει»

Αααα ναι στο σχολείο είχα το ίδιο θέμα με τα mint.

Δεν έχουν προεπιλεγμένο κουμπί αλλαγής διάταξης πληκτρολογίου και πρέπει να βάλεις ένα μόνος σου από τις ρυθμίσεις.

1 «Μου αρέσει»

Ο πατέρας μου εργάζεται σε δημόσια υπηρεσία όπου τα τελευταία 3 χρόνια χρησιμοποιουν Ubuntu. Πριν ειχαν windows xp. Αν έχετε απορίες σχετικά με την εμπειρία προσαρμογής γενικότερα, πείτε μου να ρωτήσω.

4 «Μου αρέσει»

αν θελεις ρωτα τον αν εχει καποια ιδεα για αυτο το θεμα → Ηλεκτρονικές υπογραφές

5 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, απ’ότι κατάλαβα, στο θέμα Ηλεκτρονικές υπογραφές, το πρόβλημα που υπάρχει είναι το εξής: Έχουμε usb stick, με το οποίο θα θέλαμε να υπογράψουμε ψηφιακά τα έγγραφα, σε κάποια δημόσια υπηρεσία.
Αυτό, όπως μου είπε, δεν το κάνουν. Παρόλα αυτά μεταξύ τους οι δημόσιες υπηρεσίες ανταλλάσουν ψηφιακώς υπογεγραμμένα έγγραφα, των οποίων η αποστολή και επικύρωση γίνεται μέσω ενός ειδικού portal. Ποιό είναι αυτό? Αν είσαι δικηγόρος υπάρχει ειδική εφαρμογή (portal) που συνδέεσαι με τα στοιχεία σου και στέλνεις τα έγγραφα που θες. Αν είσαι, δικαστικός υπάλληλος, τότε συνδέεσαι στην αντίστοιχη εφαρμογή, κ.ό.κ.
Το έγγραφο που στέλνεις, ο παραλήπτης θα το ανοίξει στην δική του εφαρμογή όπου η “επιβεβαίωση του γνησίου της υπογραφής”, γίνεται μέσα από μία δική τους βάση δεδομένων.

3 «Μου αρέσει»

ευχαριστουμε που ρωτησες @Charalampos_Bekiaris :+1:

4 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστω ολους για τις χρησιμες συμβουλες που μου δωσατε.Ειμαι καινουργιος στην οικογενεια και ακομη εχω να μαθω πολλα.Κλεινοντας δυστηχως θα σας πω οτι το project δεν περασε( φυσικα και αυτο περιμενα) ομως η αληθεια ειναι οτι περιμενα μια καποια ελαστικοτητα στο προσωπο μου διοτι ειμαι απο αυτους που τρεχουν και τιμουν τα χρηματα των φορολογουμενων, αλλα καθως επισης,ετρεχα για το γενικο καλο αλλα και καλο της δουλειας μου

π.χ οταν το κρατος δεν ειχε λεφτα για ζαρτι Α4 τους εφερνα παντα χαρτι με το τσουβαλι απο καποιους πατριωτες και οχι χρυσαυγητες… :smile: αλλα το σταματησα και αυτο διοτι η βλακεία Α) των μπατσων να πω…Β) των Ελληνων να πω…Γ) την γενικη βλακεία που τους δερνει μπορω να πω…αυτω νομιζω οτι μπορω να τους το πω, τους δερνει μια γενικη ενδομυηκη βλακεία σε τρελο βαθμο και αυτο διοτι αγαπητε χρηστη…Mint εννοω…καποτε, οταν ηταν εκεινες οι ημερες χωρις χαρτι, o Bill παλι βγηκε στον δρομο προς αναζητηση αυτου…και καταφερα να βρω μια παλετα ρε συς…το φανταζεστε, μια παλετα χαρτι Α4 , απο τραπεζα,δωρεα…μια χαρουλα…και διαβαστε γιατι σταματησα να ειμαι Δον Κιχωτης…Οταν η τραπεζα, η οποια βρισκεται απενατι, Αλφα τραπεζα, συμβουλη των οδων Δωδεκανησου και Εγνατιας, εγω μπατσος επι της οδου Δωδεκανησου 4, εαν γνωριζετε, εαν οχι google maps, εστειλε το χαρτι,την παλετα,την εστειλε στο καταστημα απεναντι μας, 30 μετρα, αλλα δεν ειδοποιηησαν οτι ηρθε,καποια στιγμη, βγαινει και ενας αλλος αστρονομος για ζητιανια και πηγαινει απενατι και του λεει η τραπεζα οτι αυτη η παλετα ειναι για εσας( για να γνωριζετε εγω ειμαι στην ασφαλεια, ο αστρονομος στην ταξη, αλλη δουλεια ο ενας αλλη ο αλλος) και φυσικα ο αστρονομος της καβατζωνει και δεν λεει λεξη…μετα απο μηνες, οταν εγω ημουν σε αδεια ανατροφης τεκνου, **με καλει η Μ…γραμματεια μας και με ρωταει το εξης τρελο…Εαν πηγα εγω, με το αυτοκινητο μου, την φωρτωσα και την κρατησα για εμενα…Το καταλαβατε…???

Γιαυτο λοιπον,δυστηχως σας γραφω για να καταλαβετε μερικα πραγματα πως λειτουργουν, για να μαθενετε εσεις η νεοι η για να κανετε ρετους εσεις που ειστε σαν εμενα στην ηλικια-44.
Επομενο project-ζητουνται προγραματιστες για δημιουργια πλατφορμας.Πιθανων θα γινει και πληρωμη, ετεροχρονισμενα ομως, δεν εχω ακομη πολλες λεπτομερειες αλλα το ψαχνω.
Γεια σου Κοζμε…

1 «Μου αρέσει»

Με συγχωρείς συνονόματε αλλά από όλα αυτά που γράφεις εγώ κατάλαβα ότι το project δεν πέτυχε (αναμενόμενο κατά τη γνώμη μου) και ότι ψάχνεις προγραμματιστές.

2 «Μου αρέσει»

λυση μπορει να υπαρχει ηδη ισως και να μη χρειαζεσαι προγραμματιστες

αυτη ηταν μια «κλασσικη» ιστορια της ελληνικης πραγματικοτητας και ιδιαιτερα του δημοσιου τομεα. Τυχερος εισαι απο μια μερια, αν το ανακαλυψες στα 44…

1 «Μου αρέσει»

Έχω να πάω και μια πολεοδομία μέσα στην εβδομάδα, άστα να παν.

Ναι αυτο γραφω αγαπητε φιλε και χρηστη mint.

Δεν το ανακαλυψα τωρα, απλα ,οπως γραφω κανουμε ρετους στην ολη φαση για να μην ξεχνιομαστε.
Για τους προγραμματιστες που γραφεις, οντως τους χρειαζομαι, πολυ η λιγο δεν γνωριζω, το ιδιο θα πληρωθουν, εαν πληρωθουν.(δεν εχω ψαξει ακομη τι παιζει στας ευρωπας)

Καλα θα κανεις να παρεις και ενα υπογλωσιο πριν

Σε παρακαλώ μη χρησιμοποιείς βωμολοχίες, διαβάζουν και νεότεροι το forum, έχουμε υποχρέωση να είμαστε κόσμιοι…
Δηλαδη ποσο ειναι…7???
Απελευθερωθητε λιγο…Αυτος ο νεομοντερνισμος του δειθεν αλλα δεν γαμιεται( κατηγορια στην οποια ανηκεις)μας οδηγησε σε αυτα τα χαλια αγαπητε μου…τι θα πει βωμολοχια? θα ηταν καλητερα δηλαδη να γραψω,στουρναρι? ηλιθιος? αχρηστος? ποιες ειναι οι λεξεις στις οποιες δεν αντιδρας? Σαγαπαω κοζμε…αλλα…Στρελλα κραταω μαχαιρι ακους…οχι Στελλα, Στρελλα…σαν την ταινια,την εχεις δει? τετοια ειναι η κοινωνια μας πλεον, βρωμικη…

1 «Μου αρέσει»

Έγινε προσωρινή αποβολή του χρήστη για παραβίαση των όρων χρήσης.

νομιζω οτι οι πιο πολλες διανομες εχουν παρα πολλες επιλογες για αλλαγη γλωσσας Διαλεξε παντως mint δουλευει αψογα . εχω βαλει cinnamon λιγο βαρυ αλλα ολα τα απαραιτητα εργαλεια αψογα , για εκτυπωτες (hp) αψογα και διαμορφωνεις και σε περιβαλλον KDE plasma

@remalI_alhths ο συγκεκριμένος χρήστης έχει προβεί σε ανωνυμοποίηση ύστερα από προσωπική του παράκληση γιατί επιθυμούσε να φύγει από το forum.