Linux σε Ελληνικη δημοσια Υ...πηρεσια

Καλησπερα στην ομαδα.
Δημιουργησα αυτη την ερωτηση για να ρωτησω τις σκεψεις αλλα προπαντως την εμπειρια εαν υπαρχει για τα Linux σε δημοσια υπηρεσια…Υπαρχει προηγουμενο? Εγω για να σας πω την αληθεια, ειμαι μπατσος και σκεφτομαι να τους βαλω linux, μετα την επιτυχημενη δικη μου προσπαθεια, διοτι τα PC μας σερνονται(α) ειτε λογω δυκτιου (β) δυναμικης των ιδιων PC, τωρα απο οτι διαβαζω και ενημερωνω οτι ειναι νεος στα linux, μπορουν να αναστησουν παλια PC…
Οι ιδεες σας???

4 «Μου αρέσει»

Δεν έχω καμμία απολύτως εμπειρία στο θέμα, αλλά έχω κάποιες σκέψεις πάνω στο θέμα.

  1. Δεν χρειάζεται και μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να περάσουν όλα τα PC ταυτόχρονα σε λίνουξ. Βάλε σε κάποιο και προχώρα αναλόγως
  2. Θεωρώ πολύ καλή ιδέα να πάρεις κανούργιους σκληρούς (ssd κατά προτίμηση) και να βάλεις σε αυτούς το λίνουξ χωρίς να ακουμπήσεις καθόλου τούς παλιούς. (αφού δεν είσαι έμπειρος για σιγουριά αποσύνδεσε τελείως τούς παλιούς να είσαι σίγουρος ότι δεν τούς πειράζεις καθόλου).
  3. Δεν έχω ιδέα τι χρειάζεστε στην υπηρεσία. Κάποια πράγματα (πχ firefox) υπάρχουν στο λίνουξ, άλλα πράγματα μπορεί να απαιτούν προσαρμογή, άλλα να σάς κρατήσουν πίσω αλλά και επίσης μπορεί να βρείτε και καινούργια πράγματα που θα αυξήσουν την απόδοσή σας ή και τις δυνατότητές σας. Δεν έχω ιδέα για τις ανάγκες τής αστυνομίας για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα.
  4. Υποθέτω ότι δεν θα είναι επιθυμητές οι συχνές ή μεγάλες αναβαθμίσεις, άρα καλό είναι να επιλεγούν σταθερές διανομές (Debian stable, Mint, Ubuntu LTS)
5 «Μου αρέσει»

καλως ηλθες μπατσε @anon60737019
συμφωνω με τον @lucinos γενικοτερα και ειδικοτερα στο να μην γυρισετε ολους τους υπολογιστες σε λινουξ με τη μια και μετα κατσει καμια στραβη, ειδικα αφου δεν υπαρχει εμπειρια και ψαχνεστε.
Επισης να θυμισω οτι ενας ιος μπορει να μην επιρεαζει υπολογιστες με λινουξ αλλά να επιρεαζει τους άλλους υπολογιστες με τα παραθύρια. Οποτε λιγο προσοχη αν μεταφερεις αρχεια απο τον εναν υπολογιστη στον άλλο (μη βρεις και κανα μπελα απο το πουθενα δηλαδη).
Τέλος αν υπαρχει δυνατοτητα, μια ερωτηση στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος δε θα ηταν κακη ισως (δεν ξερω κιολας) μια και αυτοι κατι θα εχουν υποψιν για τις αναγκες της αστυνομιας ειδικοτερα…

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τον @lucinos

Δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις Linux σε όλους τους υπολογιστές ταυτόχρονα, αλλά άμα βάλεις τότε η καλύτερη λύση είναι Dual Boot (η διαδικασία εγκατάστασης 2ου λειτουργικού σε έναν υπολογιστή, που είναι ίδια με το αν έκανες εγκατάσταση μόνο Linux). Εκτός άμα σας έχουν αφήσει με μηχανήματα με Windows XP (αφού είστε η αστυνομία δεν νομίζω. Τουλάχιστον Win7 θα έχετε, για τα οποία επίσης τελειώνει η υποστήριξη σε 5 μέρες), όπου καλή ιδέα θα ήταν να έχετε μόνο Linux για να μειώσετε την πιθανότητα εισβολής και ιών. Τέλος πάντων επίσης καλή ιδέα θα ήταν να μπει σε SSD το Linux. Και σε μηχανικό δίσκο να μπουν δεν είναι αργά (εγώ τα έχω σε μηχανικό δίσκο SATA2 από το 2004 που πριν την αναβάθμιση που έκανα στον υπολογιστή είχε Windows XP), όμως δεν είναι και η καλύτερη ταχύτητα που μπορείς να έχεις. Π.χ. παίρνει μισό λεπτό να ανοίξει τα Ubuntu 19.10 αλλά τουλάχιστον αφού
“προθερμανθεί” το σύστημα οι εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα, σχεδόν όπως στον SSD με Windows 10.

Τώρα ας μιλήσουμε λίγο για το θέμα των εφαρμογών:

Επίσης δεν ξέρω τι χρειάζεται η αστυνομία, όμως αν υπάρχει έκδοση Linux, τότε δεν θα υπάρχει θέμα. Αν δεν υπάρχει έκδοση Linux, μην ανησυχείς. Υπάρχει το WINE που μπορεί να τρέξει εφαρμογές Windows, και με την σωστή ρύθμιση χωρίς καθόλου προβλήματα (εντάξει για εφαρμογές με βάσεις δεδομένων που μάλλον χρησιμοποιείτε δεν υπάρχουν προβλήματα ούτως ή άλλως αλλά να το αναφέρω) οπότε δεν νομίζω να έχετε προβλήματα εκεί.

Τέλος ας μιλήσουμε για διανομές:

Φυσικά και θέλετε κάτι αξιόπιστο. Υπάρχουν πολλές αξιόπιστες διανομές, αλλά προτείνω (ειδικά για καινούργιους) κάτι βασισμένο σε Ubuntu LTS, αφού έχει την μεγαλύτερη κοινότητα και από τις μεγαλύτερες πηγές λογισμικού κάθε διανομής, και οι LTS είναι τόσο αξιόπιστες που χρησιμοποιούνται και για διακομιστές του διαδικτύου. Όμως, έχοντας κάνει εγκατάσταση Linux σε κάθε είδος υπολογιστή ξέρω ότι οι απαιτήσεις συστήματος δεν είναι στις σελίδες έτσι για να είναι, αλλά πρέπει να τις πάρουμε σημαντικά υπ’ όψιν, μαζί επίσης και την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή.

Αν:
Οι υπολογιστές έχουν παραπάνω από 2GB RAM
Επεξεργαστή 64 bit (οποιοσδήποτε κάνει)
10GB διαθέσιμο χώρο για λειτουργικό και μετά πολλά GB για προγράμματα και αρχεία
Προτείνω Linux Mint με ό,τι γραφικό περιβάλλον σας αρέσει.

Αν:
Οι υπολογιστές έχουν ακριβώς 2GB RAM
Επεξεργαστή 64 bit
Ίδιο χώρο με πριν
Προτείνω Linux Mint αυστηρά με Xfce

Αν:
Έχουν λιγότερο από 2GB RAM
Επεξεργαστή 64 bit ή 32 bit
4GB για το λειτουργικό
Τότε προτείνω Zorin OS Lite

Όμως αν έχετε υπερυπολογιστές για την εποχή τους (4GB RAM, 64 bit επεξεργαστή με πολύ χώρο) τότε βάλτε Ubuntu 18.04.3 LTS. Με αυτές τις προδιαγραφές θα είναι κανόνια

Αυτά από εμένα και καλή σας μέρα

3 «Μου αρέσει»

Το πιο πιθανο να βρεις τον μπελα σου, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις απ τα παραπονα και τις ερωτησεις των χρηστων.
Ξεκινα με ενα δυο μηχανηματα και Ubuntu Mate 18.04.3 LTS η LinuxMint Mate 19.3 LTS.
Φτιαξε ενα λογαριασμο Αντμιν για σενα και ενα δευτερο Χρηστες, ρυθμισε τα Update στο αυτοματο και ισως εχεις λιγοτερα προβληματα.
Ρωτησε τον λαο τι εφαρμογες θελει στην επιφανεια Εργασιας και καλο κουραγιο!

Υ.Γ. Για να μην πας αδιαβαστος και ξυπολιτος στα αγκαθια ξεκινα απο δω

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82

https://linuxmint.com/documentation/user-guide/MATE/greek_17.1.pdf

https://wiki.mate-desktop.org/#!index.md

5 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @anon60737019 στην παρέα μας. Το project είναι αρκετά φιλόδοξο και σκέψου ότι έχεις να αλληλεπιδράσεις με χρήστες που έχουν μάθει να κάνουν 2-3 συγκεκριμένα πράγματα. Αυτοί που θα ξεβολευτούν θα είναι και οι πρώτοι που θα αντιδράσουν.

Καλή τύχη όπως και να έχει

και λίγα λες :grin:

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, @anon60737019
Σαν υπάλληλος ΚΕΠ που είμαι έχω βρεθεί σε πολλές υπηρεσίες του δημοσίου, δεν έχω δει πουθενά να χρησιμοποιούν Linux.
Θα σου πρότεινα πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αλλαγή στα PC του Α.Τ. να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη που πιθανά να έχετε για το δίκτυο των υπολογιστών στο τμήμα σας, και να σου πουν αν μπορεί να γίνει μια τέτοια μετάβαση και πως. Καλού κακού το pc που μπαίνετε στο Εθνικό Δημοτολόγιο για πιστοποιητικά για έκδοση Ταυτότητας μην το πειράξεις…

4 «Μου αρέσει»

Σε αυτό εξαρτάται από το είδος τής πρωτοβουλίας. Αν είναι μια μη οργανωμένη πρωτοβουλία, συμφωνώ ότι προφανώς δεν θες να μπλέξεις, αν γίνει μια πιο οργανωμένη πρωτοβουλία, αντιστρέφεται το θέμα και αυτό είναι το πρώτο που θες να αλλάξεις.

2 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ…σε και σας ευχαριστώ πολύ για τις οποιες ιδέες παίζουν εδώ, πολύ καλή η σκέψη σου για το ηλεκτρονικό έγκλημα αλλα…κοιμισμένα χιλιάρικα παντού…διότι εάν δεν ήταν…όλοι όχι μονο αυτοί…θα είχαν ρωτήσει είδη εδώ πολύ καιρό πριν από εμενα τον φλώρο που έβαλα 4/1 linux mint 19.3

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ καλές οι διατύπωσης σου, πρέπει να ξαναμιλήσουμε, ερώτηση, πριν κοιτάξω για τα ανωτερα στοιχεια μήπως πρέπει να δω και τίποτα άλλο???
Κοίτα, απλά PC είναι χωρίς πολλές προδιαγραφές και ίσως πολλοί από αυτοί κατασχεμένη από φρουτάκια…(το σύστημα είναι φτιαγμένο ανάποδα aderfeeee)
Θα κοιτάξω τις προδιαγραφές , θα ξαναμιλήσουμε, και σκέφτομαι πιλοτικά να ξεκινήσει σε dual φάση για να το καταλάβουν…

σωστός…ρε φιλε…μήπως είσαι και από θεσσαλονίκη πλευρά???

Συμφωνώ ρε φιλε αλλα ξέρεις…πάντα κοιτούσα μπροστά…περιμένω 99% αντίδραση…το μονο καλο που υπάρχει στην όλοι φάση είναι ότι οι μπάτσοι δεν χρησιμοποιούν πολλές εφαρμογές, δεν τις χρειαζόμαστε…2-3 με το ζόρι…

1 «Μου αρέσει»

Γράφε ελληνικά please.

γνώμη μου είναι, αγνόησε ελαφρώς χαμηλές προδιαγραφές που λέγονται, και γενικά μια χαρά είναι το mint, απλά δοκίμασε και δες. Αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα, τότε ξαναδές το θέμα για την διανομή.

1 «Μου αρέσει»

Άρηηηη…ΡΙΧΤΌ…!!!

1 «Μου αρέσει»

για πες να μαθαινουμε τι γουστα εχουν οι χρηστες.

1 «Μου αρέσει»

προσπαθώ να τα περάσω ρε φιλε και δεν μπορώ, από την ομάδα στο facebook έρχομαι, έχω βάλει και άρθρο ερωτήσεις πως μπορώ να βάλω greek…sorry

Word αδερφέ και διπλανές εφαρμογές…όπως σου είπα δεν χρειαζόμαστε πολλές

1 «Μου αρέσει»

Linux Mint: Εγκατάσταση γλωσσών

2 «Μου αρέσει»

ο γραφικός τρόπος να προσθέσεις διάταξη εξαρτάται από το γραφικό περιβάλλον, μια γρήγορη εναλλακτική είναι με εντολή από τερματικό:

setxkbmap us,gr grp:alt_shift_toggle

αυτό ρυθμίζει την αλλαγή διάταξη με alt+shift

3 «Μου αρέσει»

Εννοείς οργανωμένη κανονικά???δηλαδή 5-6 μπάτσοι μαζί ???

πως το έκανες αυτό? πες μου ότι έκατσες και το αντέγραψες στα ελληνικά???

Κοίτα και εγώ για mint σκέφτομαι και λογικά σε dual φάση όπως έγραψε ο πρώτος αδερφός επάνω…

1 «Μου αρέσει»

Η οργάνωση που αναφέρομαι έχει να κάνει με την ανάληψη ευθύνης. Όχι με τον αριθμό αυτόν που συμμετέχουν.

3 «Μου αρέσει»

Και κάντε ένα κλώνο σε αυτό το pc καλό-κακού :stuck_out_tongue:
edit: το pc για τις ταυτότητες ήθελα να κάνω reply, sorry

3 «Μου αρέσει»

Και εγώ νέος είμαι στο Linux. Τα mint έχω.
Οι δικές μου σκέψεις είναι πως αν κυρίως χρησιμοποιείτε internet μην περιμένεις ότι θα φυσάνε τα κομπιούτερ. Θέλω να πω πως το ίντερνετ είναι βαρύ ασχέτως του λειτουργικού.
Επίσης κοιτάξτε για ελαφρύτερους web browsers. Υπάρχουν κάποιοι που έχουν αναφερθεί και εδώ. Ο brave π.χ. είναι αρκετά ελαφρύς.

Επίσης έχε κατά νου ότι το Cinammon Mint είναι πιο βαρύ από το Mate Mint. Οπότε αν θέλετε πιο light καταστάσεις το βλέπετε.

Τέλος μια και θα χρησιμοποιήσετε σίγουρα κειμενογράφο να ξέρετε ότι word τέλος. Οπότε για να έχετε συμβατότητα με υπολογιστές που τρέχουν windows βάλτε κάποιες κλασσικές γραμματοσειρές των windows όπως Arial π.χ Εύκολο είναι αυτό.

Τέλος ένα tip που μπορείς να κάνεις κάποια κολπάκια που έκανα κι εγώ. Ας πούμε να εισάγεις το alt+shift για να αλλάζει η γλώσσα κ.ο.κ Για να νιώσουν πιο οικεία. Ίσως υπάρχουν και άλλα τέτοια κόλπα αλλά δεν το έψαξα.

3 «Μου αρέσει»

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Linux lite. Δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ.

5 «Μου αρέσει»