linux mint KDE power off usb hdd

καλησπερα φιλοι μου. Εδω και αρκετα χρονια δουλευω τα pc με linux αλλοτε ubuntu και αλλοτε mint. Σχεδων παντα ημουν με KDE παρόλες τις δυστροπίες του. Πολλα απο τα " θεματα " του εβρισκα λυσεις σε forum και παντα με την βοηθεια ανθρωπων σαν ολους εσας. εδω και καποιες μερες και υστερα απο την τελευταια αναβαθμηση του KDE " αναγκαστικα " να ερθω σε περιβαλον mate και ο λογος ειναι ο εξης. βαζοντας το εξωτερικο μου δισκο μεσο usb και αφου τελειωσω την δουλεια μου δεν κανει σωστη και ασφαλη διαδικασια για να βγει ο σκληρος με ασφαλεια. Το σφαλμα αυτο ειναι γνωστο απο το 2013 ωστοσο υπηρχε μια λυση που εκανε σωστα την δουλεια. Καποιος εκει εξω ειχε φτιαξει αυτο

I think I’ve found a workaround (at least for me). Create a file called poweroff.desktop at ~/.local/share/solid/actions/ with the following content:

[Desktop Action open]
Exec=solid-hardware unmount %i &&  udisksctl power-off -b %d
Icon=kt-stop
Name=power off device

[Desktop Entry]
Actions=open;
Type=Service
X-KDE-Action-Custom=true
X-KDE-Solid-Predicate=[ IS StorageVolume AND StorageVolume.ignored == false ]

Then log out and in again. The file creates a new entry for the device notifier in the control panel to power off the device. The command first unmounts the drive and then powers it off. In contrast to OP’s experience my external HDD stays off and doesn’t restart again.

Υπαρχει τροπος να το κανουμε να δουλεψει ξανα και να κανει σωστη εξαγωγη δισκου.
ευχαριστω

Καλησπέρα και σε εσένα!
Υπάρχει τρόπος εαν θέλεις να κάνεις ασφαλή κατάργηση των usb δίσκων και stick από το τερματικό :terminal:.
Κατ αρχάς πρέπει να βρείς το “αναγνωριστικό” της συσκευής για την διαδικασία του mount, π.χ. /dev/sda1/
Αυτό μπορείς να το βρείς με την παρακάτω εντολή:

lsblk

Η έξοδος που θα πάρεις είναι ας πούμε αυτή:

NAME        MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda           8:0    1  14,5G  0 disk  
├─sda1        8:1    1   2,6G  0 part  /run/media/christ0s/MANJARO_GNOME_201
└─sda2        8:2    1     4M  0 part 

Ή μπορείς επίσης να τρέξεις την εντολή:

df -h /media/$USER/NAME_OF_DEVICE

Και θα δεις κάτι τέτοιο:

Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1       2,7G  2,7G     0 100% /run/media/christ0s/MANJARO_GNOME_201

Για να προχωρήσεις λοιπόν σε ασφαλή κατάργηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή udisksctl

Αυτό θα το κάνεις ως εξής:

udisksctl unmount -b /dev/sdXY

οπου Χ το γράμμα και Υ ο αριθμός. Αφού γίνει unmount λοιπόν πρέπει να κάνεις και poweroff την συσκευή.

udisksctl power-off -b /dev/sdX

Εαν η συσκευή σου διαθέτει και κάποιο ενδεικτικό LED λειτουργίας, θα το δεις να σβήνει μετά και την τελευταία εντολή.
Σημαντικό: Εαν η συσκευή έχει παραπάνω από ένα partitions πρέπει να τα κάνεις όλα unmount πρώτα.

2 «Μου αρέσει»

Καταρχας θα ηθελα να σε ευχαριστησω για 2 πραγματα

  1. για την απαντηση σου και τον χρονο που ξοδεψες για να την γραψεις
  2. Για αλλη μια φορα μου επιβεβαιωσες οτι τα linux θελουν ψαξιμο ξανα και ξανα.

Η απαντηση σου με εβαλε ξανα σε περιεργια γιατι δεν δουλευει και να ξανα κοιταξω. σε πρωτη φαση εψαξα να δω τι ειναι το solid-hardware και απο οτι καταλαβα δεν ειμαι 100% σιγουρος το KDE το εχει καταργησει απο το KDE 5 και μετα.
Στα καλα νεα τωρα επεσα πανω σε αυτη την σελιδα


οπου στο τελευταιο post υπαρχει η λυση του προβληματος.
επιβαιβεωνω οτι δουλευει 100%
2 «Μου αρέσει»

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που διαβάζω, εδώ και σχεδόν ένα χρόνο έχω το EndeavourOS με kde plasma σε 3 υπολογιστές και δεν έχω παρατηρήσει αυτό πρόβλημα… Όλα δουλεύουν άψογα, όπως και η ασφαλής κατάργηση…

Για δοκίμασε έτσι για το γαμωτο όταν κάνεις ασφαλή κατάργηση ο δίσκος σταματάει να δουλεύει. Στο Kubuntu σε όλες τις διανομές καθώς και στο kde neon το πρόβλημα αυτό υπάρχει τουλάχιστον στο δικό μου pc.

μόλις το δοκίμασα και δουλεύει κανονικά…

sorry αν γίνομαι χαζός μιλάμε πάντα για δίσκο όχι flash disk ε?

Έβαλα εξωτερικό σκληρό δίσκο και usb και στις δύο περιπτώσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Να επανέλθω λίγο στο θέμα ξανά. Πλέων με καθαρό arch τα usb flash που έχουν λαμπάκια όταν κάνεις unmount μένει μόνιμα το λαμπάκι αναμένο. Έκανα λοιπόν το “κόλπο” με τα 2 αρχεία επανεκκίνηση και όλα καλά εκτός από ένα καινούργιο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε.όταν ξανά βάζω το ίδιο usb με που έκανα unmount δεν το αναγνωρίζει στο notification του kde κάτω δεξιά ενώ το gnome-disk-utility βλέπει τα πάντα μια χαρά… Έχετε καμία ιδέα να είναι λάθος του κωδικά η απλά το KDE δε μας αφήνει να χαρούμε τη λύση μας??