Linux Mint για τον "Άσχετο"

Θα ήθελα να πω ότι το mint με mate τρέχει αυτή τη στιγμή 1,5+ χρόνο σε έναν άνθρωπο που δεν έχει καμία επαφή με υπολογιστές που πήρε ένα laptop των 190€ και με win8 πάνω που πήγαν, χεχ, εννοείται μόνα τους στα win10 όχι σερνόταν, απλά είχε άρνηση να λειτουργήσει έτσι!

Αυτός είναι ο Πατριός μου, όπου δεν έχει κανένα θέμα να το ανοίξει να το κλείσει, να τρέχει firefox γιατί δεν του άρεσε ο Chrome, να κρατεί σημειώσεις στα stickies που είναι “ρε κολλάνε στην οθόνη αυτά” φάση για εκείνον.

Το θεωρεί σούπερ γρήγορο σε σχέση με όταν το πήρε και μου το λέει σχεδόν κάθε βδομάδα που τα λέμε ότι ευτυχώς του έβαλα αυτό το πως το λένε, κι ας είναι τόσους μήνες στο desktop το wallpaper και λέει mint, δεν το έχει μάθει ακόμα! :stuck_out_tongue:

Αυτά, μια εμπειρία από άσχετο με το mint!

Υ.Γ. δεν τον χάλασε καθόλου έτσι! :smiley:

3 «Μου αρέσει»

έτσι πάει συνήθως, ο πολύ απλός PC χρήστης δεν το ενδιαφέρει τι τρέχει από κάτω, αν δουλεύει κάτι σωστά τότε είναι ΟΚ :wink:

4 «Μου αρέσει»

Είναι απλά θέμα συνήθειας και τίποτα άλλο. Εδώ ο άλλος φοβάται να πάει από windows 8 σε 10 μήπως και ξεβολευτεί. Το μεγαλύτερο πλήθος των χρηστών χρησιμοποιούν browser για τα social και άντε κάνα vlc για ταινίες (αν δεν τις βλέπουν online). Οπότε με μια βασική διανομή linux κάνουν μια χαρά το 99% των εργασιών τους.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ θα τολμούσα να πω καλύπτει 100% τις ανάγκες του.

το 1% το αφήνω για το gaming και μερικά αρχεία του office της MS.

2 «Μου αρέσει»