Linux mint 21.3, δικαιώματα φακέλων

Καλησπέρα ξανά, σε ένα κανονικό Linux mint 21.3, γενικά χωρίς θέματα, για κάποιο λόγο για εμένα άγνωστο, μετά από δοκιμές, ενώ φαίνεται στο τοπικό δίκτυο κανονικά από Windows 11, macos 14.4, Ubuntu και άλλες εικονικές μηχανές Linux mint, σε κανένα από αυτά δεν δίνει πρόσβαση στους φακέλους που έχω δώσει πλήρη δικαιώματα κανονικά, και δούλευαν κανονικά, δοκίμασα κα με chmod 777 μήπως διορθωθεί και άλλα που έψαξα ίντερνετ και άλλα τίποτα, για τους ειδήμονες του χώρου βέβαια είναι εύκολο αυτό.

Για κοίτα αυτή την “παλιά” λύση σε δικό μου “θέμα” https://linux-user.gr/t/virtualbox-den-vlepei-ta-usb/1293

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω καταρχην, αλλά βασικά εννοώ τους κύριους εσωτερικούς φακέλους του home user π.χ., pictures, documents,music,videos,desktop, templates.

Καλημέρα, έλεγξε μήπως το firewall (ufw, μάλλον, εάν χρησιμοποιείς), δεν επιτρέπει την samba.
Διόρθωσέ το με αυτό:

sudo ufw allow samba

ευχαριστώ καταρχήν, βλέπω τους φακέκους από άλλα μηχανήματα, λέει δεν έχετε δικαιώματα πρόσβασης, κλπ.

Πιθανώς να οφείλεται σε λόγους που αναφέρονται εδώ, δοκίμασα ότι αναφέρεται σε γραμμή εντολών και γραφικό περιβάλλον αλλά τίποτα, Permission denied again! (solved) - Linux Mint Forums

με κάποιο μαγικό τρόπο έγινε αλλάζοντας τα share names από ελληνικά σε αγγλικά… τι να πω… ευχαριστώ πάντως.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.