Linux & κάρτα γραφικών ASUS EAH4890 HTDI/1GD5

Γεια σας. Προσπαθώ εδώ και καιρό να τοποθετήσω το Linux ( τώρα έχω τα 19) ως λειτουργικό στον υπολογιστή αλλά δεν μπορώ να διαχειριστώ το ζήτημα με τη κάρτα γραφικών ΑSUS EAH4890 HTDI/1GD5. Αρχικά υπάρχει ένας θόρυβος από το ανεμιστηράκι και στη συνέχεια αντιλαμβάνομαι ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 58 βαθμούς ενώ στα windows είναι 53-54. Έχω ψάξει αρκετά για να δω πως μπορώ να επιλύσω το πρόβλημα (δεν γνωρίζω αν είναι και σοβαρό ) αλλά οι γνώσεις σε σχέση με τους υπολογιστές και τα Linux είναι μέτριες. Βασικά θέλω να ξεφύγω τελείως από τα windows αλλά κατάλαβα ότι πρέπει να έχεις πιο βαθιές γνώσεις ιδιαίτερα όταν κάνει εγκατάσταση σε pc. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι τραγικό λάθος τού φόρουμ που δεν έχει μια απλή κατηγορία για βοήθεια. Αυτό το λέω για την άκυρη επιλογή να αναρτήσεις στο Linux Software αντί για την επίσης άκυρη στις διανομές :stuck_out_tongue:

Όταν ζητάμε βοήθεια σε ένα φόρουμ ο άλλος δεν ξέρει τίποτα για τον υπολογιστή μας, βοηθάει αν δώσουμε με κάποιον τρόπο πάνω-κάτω τα στοιχεία που δίνει η

inxi -F

Εγώ δεν θα το έλεγα ότι θέλει γνώσεις, θα το έλεγα ότι θέλει τύχη. Αν είσαι τυχερός μπορεί απλά όλα να κάτσουν καλά.

Τώρα ειδικά για την κάρτα γραφικών σου, έχω την εντύπωση ότι αυτές οι ψιλοπαλιές amd δεν είναι το καλύτερο δυνατόν για λίνουξ. Λογικά δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα πλην ότι δεν είναι άριστα ρυθμισμένη για την κατανάλωση ενέργειας.

Τι μπορείς να κάνεις; Πολλά τα οποία δεν τα ξέρω :stuck_out_tongue:
Αλλά το πιο απλό είναι ότι εγώ θα ένιωθα καλύτερα (σε τέτοιες περιπτώσεις) με ένα συντηρητικό γραφικό περιβάλλον (δεν ξέρουμε τι έχεις δεν μας είπες) πχ Xfce ή MATE.

Επίσης πρέπει να ξέρουμε ποιούς drivers έχεις, (και αυτό φαίνεται με την inxi)

Ευχαριστώ. Για όλα τα πρώτα που γράφεις μπορεί να φταίει η απειρία μου με σχετικά φόρουμ αλλά δεν εντόπισα κάτι σχετικό ως θέμα για το πρόβλημα. Το δήλωσα ότι οι γνώσεις μου είναι μέτριες…
η εντολή που μου έδωσες μου έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα:

System:
  Host: albarouak-System-Product-Name Kernel: 4.15.0-62-generic x86_64 
  bits: 64 Desktop: MATE 1.22.0 Distro: Linux Mint 19.2 Tina 
Machine:
  Type: Desktop Mobo: ASUSTeK model: M4A79T Deluxe v: Rev 1.xx 
  serial: <root required> BIOS: American Megatrends v: 1202 date: 05/13/2009 
CPU:
  Topology: Quad Core model: AMD Phenom II X4 955 bits: 64 type: MCP 
  L2 cache: 2048 KiB 
  Speed: 800 MHz min/max: 800/3200 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 
  3: 3200 4: 2100 
Graphics:
  Device-1: AMD RV790 [Radeon HD 4890] driver: radeon v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: ati,radeon 
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: AMD RV770 (DRM 2.50.0 / 4.15.0-62-generic LLVM 8.0.0) 
  v: 3.3 Mesa 19.0.8 
Audio:
  Device-1: AMD SBx00 Azalia driver: snd_hda_intel 
  Device-2: AMD RV770 HDMI Audio [Radeon HD 4850/4870] driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k4.15.0-62-generic 
Network:
  Device-1: Realtek RTL8169 PCI Gigabit Ethernet driver: r8169 
  IF: enp1s6 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: c4:6e:1f:03:d4:17 
  Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet 
  driver: r8169 
  IF: enp3s0 state: down mac: 00:24:8c:63:35:95 
Drives:
  Local Storage: total: 1.82 TiB used: 12.97 GiB (0.7%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD10EACS-00ZJB0 
  size: 931.51 GiB 
  ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD10EARS-00Y5B1 
  size: 931.51 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 75.15 GiB used: 12.97 GiB (17.3%) fs: ext4 dev: /dev/sda6 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 57.5 C mobo: N/A gpu: radeon temp: 66 C 
  Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:
  Processes: 177 Uptime: 1h 42m Memory: 7.79 GiB used: 2.22 GiB (28.4%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.32

Καλά μού φαίνονται όλα, και έχεις και MATE (οπότε δεν έχω καν να προτείνω κάτι για το DE). Περίμενε και μια δεύτερη γνώμη. Προς το παρόν είμαστε στην γνώμη μου ότι αυτέ οι ψιλοπαλιές amd κάρτες δεν είναι καλά ρυθμισμένες ενεργειακά στο λίνουξ και δεν έχω κάποια άμεση πρόταση για αυτό. Πλην την λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση αυτό δεν πρέπει να είναι πρόβλημα. Για να δοκιμάσεις άλλους οδηγούς δυστυχώς μόνο με παλιό Ubuntu 14.04 (δεν το προτείνω) γιατί έχει σταματήσει από τότε η υποστήριξη τής AMD.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες καλημέρα!

Υπάρχει και η κατηγορία Site Feedback οπου μπορείς να κάνεις τη σχετική πρόταση και να τη συζητήσουμε.

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι η βοήθεια πρέπει να είναι στοχευμένη ανά διανομή, γιατί αρκετές λύσεις αφορούν συγκεκριμένες διανομές. Για αυτό υπάρχουν τα tags σε κάθε topic, για να μπορεί να επιλέξει κάποιος το ανάλογο.

Κατά τα άλλα συμφωνώ σε ότι αφορά το θέμα με την κάρτα γραφικών. Είναι θέμα drivers. Εφόσον οι θερμοκρασίες είναι σε φυσιολογικό επίπεδο εγώ δε θα ασχολούμουν περαιτέρω.

Καλώς ήρθες συνονόματε @Vasilis στην παρέα μας :D

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ @Vasilis .
Γενικά οι θερμοκρασίες αυτές είναι σε καλά επίπεδα. Μέχρι τους 60 C είναι καλά σχετικά.

Σε ένα review για την κάρτα σου ΑSUS EAH4890 HTDI/1GD5, διαβάζω πως η λειτουργία δυναμικού ελέγχου της ψύξης της κάρτας έτσι όπως είναι ρυθμισμένη από την ASUS παίζει στους 50- 61 βαθμούς. Άρα είναι πλήρως φυσιολογικές οι θερμοκρασίες που βλέπεις.

Γενικά η AMD από την εμπειρία που έχω, διατηρεί μία πολιτική μηδενικών ντεσιμπέλ ως προς το επίπεδο θορύβου των καρτών της. Ακόμα και η δική μου RX 460 αν δεν φτάσει τους 60 δεν ενεργοποιεί καθόλου τους ανεμιστήρες της. Σχεδόν ποτέ δεν ξεπερνά αυτές τις θερμοκρασίες σε πλήρες φόρτο.

1 «Μου αρέσει»

Η Polaris είναι πολύ διαφορετική περίπτωση. Είναι ουσιαστικά ιδανική για λίνουξ. Θέλει απλώς αρκετά καινούργιους πυρήνες.

Το έχω κάνει την πρώτη ώρα που μπήκα, ήταν η δεύτερή μου ανάρτηση στο φόρουμ, θα ήταν η πρώτη αλλά είπα ας μην αρχίσω αρνητικά, έχει απορριφθεί τελεσίδικα δια τής σιωπής, οπότε είναι απλά ένας μόνιμος λόγος για να γκρινιάζω. :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Το αναφέρω πιο πολύ για να αναδείξω την πολιτική 0db που ακολουθούν οι κατασκευαστές στις κάρτες τους.
Αν η EAH4890 για την οποία μιλάμε εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία και δεν λειτουργούν για παράδειγμα οι ανεμιστήρες τις, τότε είναι πολύ λογικό να παίζει και στους 58 βαθμούς η θερμοκρασία.

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ όλους! Υπό αυτές τις συνθήκες νομίζω ότι μπορώ να συνεχίσω το Linux στο pc.

1 «Μου αρέσει»

Τουλάχιστον γκρινιάζεις ωραία :grin:

Ίσως ένα update στο BIOS να βοηθούσε γενικά την απόδοση/σταθερότητα του συστήματός σου.
Φαίνεται πως έχεις το 1202.
Μια αναζήτηση “M4A79T” θα σου δώσει links για τη σελίδα υποστήριξης τής μητρικής σου.
Πηγαίνοντας Support/Driver & Utility/BIOS & FIRMWARE, θα βρεις το πιο πρόσφατο 3503.
Αν και το update στο BIOS είναι σχετικά απλή υπόθεση σε αυτές τις μητρικές, ένα λάθος μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα. Συνίσταται να ξέρεις καλά τι και πως θα κάνεις.

Εκτός αν υπάρχει κάποιο γνωστό bug που δεν νομίζω, δεν νομίζω να βοηθήσει.

Οι βασικές επιλογές είναι

  • ubuntu 14.04 που είναι η τελευταία υποστήριξη τών οδηγών τής AMD. Δεν το προτείνω πραγματικά αλλά είναι μια επιλογή όχι και τόσο, πολύ δύσκολα γιατί η υποστήριξη έχει σταματήσει από 30 Απριλίου.
  • ελπίδα σε νεώτερους πυρήνες. Τέτοια προβλήματα φτιάχνονται. Δυστυχώς όμως λίγο απίθανο γιατί δεν ασχολείται κόσμος με παλιό υλικό, ειδικά αν το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό. Όσοι δουλεύουν σε αυτά έχουν πέσει με τα μούτρα να βελτιώσουν τις αποδόσεις στο καινούργιο υλικό.

η διανομη antiX αν δεν κανω λαθος ασχολειται με παλιο υλικο. Ισως να κανει μια δοκιμη με ενα live usb…

Δεν είναι το πρόβλημα ότι είναι πολύ αρχαίο το υλικό, και θέλουμε ελαφρύ σύστημα. Είναι ότι δεν υποστηρίζεται καλά. Σε αυτήν την περίπτωση με μια λιγότερο ισχυρή κάρτα το πρόβλημα θα φαινόταν λιγότερο :P

Για να το πω λίγο πιο καθαρά,

Δεν είναι κάτι που δούλευε καλά και χάλασε επειδή «βάρυνε» το λίνουξ. Είναι κάτι που δεν δούλευε ποτέ καλά, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, αλλά προφανώς δεν έχει φτιάξει «εντελώς», και επειδή είναι παλιό, απλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον να φτιάξει ακόμα περισσότερο. Τώρα αυτό αφορά τούς ανοικτούς οδηγούς. Παλιά υπήρχαν και οι κλειστοί οδηγοί τής AMD οι οποίοι ήταν καλύτεροι για αυτήν την περίπτωση τούς οποίους όμως η AMD σταμάτησε να υποστηρίζει εντελώς και δεν είναι συμβατοί με τις κανούργιες εκδόσεις Linux και Xorg. (και επειδή είναι κλειστοί δεν μπορούν να έχουν συνέχεια από κάποιον τρίτο) Η τελευταία υποστήριξη τών κλειστών οδηγών ήταν το Ubuntu 14.04. (το οποίο βγήκε τον Απρίλη τού 2014 και σταμάτησε να υποστηρίζεται τον Απρίλη τού 2019)

3 «Μου αρέσει»