Linux For Begginners Εκπαιδευτικά βίντεο στα ελληνικά

Το Linux For Begginners είναι μια νέα σειρά με εκπαιδευτικά βίντεο στα ελληνικά από τον Κοσμά Ράπτη.

Το πρώτο βίντεο αφορά την εγκατάσταση λογισμικού και χρησιμοποιεί ubuntu :ubuntu:.

Διαχείριση Αρχείων

Βασικές Εντολές Τερματικού

debs vs Snaps

Ελπίζουμε σε πολλά ακόμα βίντεο :slight_smile:

10 «Μου αρέσει»

Ο τίτλος, τα κείμενα επεξήγησης ακόμα και η περιγραφή του βίντεο είναι στα αγγλικά. Το μόνο που είναι στα ελληνικά είναι το λειτουργικό της παρουσίασης, στο συγκεκριμένο βίντεο τουλάχιστον. Δεν νομίζω ο σκοπός τους συγκεκριμένου να είναι «βίντεο στα ελληνικά».

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό, αλλά πάντως έχει και ελληνικούς υποτίτλους.

1 «Μου αρέσει»

Αν πιστεύετε οτι θα ειναι καλο για την ελληνικη κοινοτητα, θα μπορουσαμε να φτιαξουμε ενα ελληνικο καναλι youtube. Με ελληνικες περιγραφες και τιτλους

Για την ιστορια εγω συχνα πυκνα καταγραφω καποια video ,τα μονταρω και τα δινω χωρις περιγραφες για την ευκολη εγκατασταση λειτουργικων σε γνωστους.

Πρεπει να εχω debian, manjaro, mint σε λειτουργικα και καποια special οπως πως να γινει το raspberry pi (το πρωτο) τηλεφωνικο κεντρο και τετοια.

Αν θελετε και υπαρχει ενδιαφερον, μπορω να αναλαβω την οργανωση ενος τετοιου project

Μπορω να κανω καταγραφη απο virtual machine, αν και υπαρχει και η δυνατοτητα εγγραφης απευθειας απο το hdmi

Μονταζ - διαχειριση youtube - Δημιουργια ειδικων εφε για τιτλους αρχης τελους κτλ.

Το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι η ομιλια πανω σε video μιας και δεν εχω φωνη για βιντεο. Συνεργαζομαι βεβαια με κοπελες που μιλανε πανω σε βιντεο αλλα θα μου κανουν δωρεαν ενα δυο και οχι ολα.

Ολα αυτα μπορουν να γινουν απο αποσταση. Εγραφη video - μονταζ - συμπιεση για αποστολη σε αυτον που θα μιλαει - αποστολη ηχογραφησης. - δευτερο μονταζ για κολλημα ηχογραφησης και επεξεργασια αρχικων τιτλων η και τιτλων μεσα στο βιντεο - Ανεβασμα youtube

10 «Μου αρέσει»

εγω αυτο θα ηθελα να το δω. Ας ειναι και χωρις φωνη
μπραβο για την ιδεα σου

3 «Μου αρέσει»

Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα η ιδέα σου. Θα ήθελα να τη δω να υλοποιείται.

1 «Μου αρέσει»

Μολις επιστρεψω Αθηνα θα κανω καποια δοκιμαστικα, το στησιμο του καναλιου, θα βαλω συνδιαχειριστες οσους θελουν να συμμετεχουν, κτλ. Θα ενημερωνω για την πορεια και θα δω τι εχω σε video ωστε να γινοταν η αρχη. Τιτλους αρχης τελους θα φτιαξω κατι και θα το αναρτησω για ψηφοφορια. Σε ολα αυτα φυσικα μπορουν να φτιαξουν και αλλοι ωστε να υπαρχει υλικο. Θα δω οταν ειμαι Αθηνα τι εγγραφες εχω απο παλιοτερα video γιατι τα εφτιαχνα για λιγους και δεν νομιζω οτι τα εχω ανετα διαθεσιμα.

Φυσικα θα χρειαστω λογοτυπα αν πχ χρησιμοποιησω το linuxuser σαν linuxuser tv πχ η θα φτιαξω κατι καινουριο με καινουριο ονομα

2 «Μου αρέσει»

Πάρτο από τώρα το λογότυπο :smiley:

2 «Μου αρέσει»

Σε αυτές τις λέξεις συνοψίζεται το νόημα μιας κοινότητας. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί, βοηθά εκεί που ξέρει και όλοι μαζί προχωράμε μπροστά.

Ελπίζω να βρεθούν και άλλοι/άλλες που θα θέλουν να συνδράμουν.

3 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρουσα σειρά. Εύχομαι να πάει καλά. Μπράβο στην δημιουργό! :slight_smile:
@anon88072451 αλήθεια ; Έχεις έτοιμο τέτοιο υλικό ; Εγώ πιστεύω πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον! Δες μήπως να συνεργαστείτε ή πιστεύω πως θα ήταν καλό να τα ανέβασες και εσύ ώστε να ενισχύσουμε το ελληνικό υλικό.

Θα ήταν καταπληκτικό πάντως αν στήνονταν μια τέτοια ομάδα μέσα από εδώ και αναλάμβανε την δημιουργία ελληνικών βίντεο με τον κάθε ένα στο κομμάτι του.

Χαίρομαι πολύ για την όρεξη σας! :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Γεια σας! Έμαθα για το νήμα εδώ και ήρθα να το δω. Τέλος πάντων, παραπάνω είδα μια συζήτηση για τα Ελληνικά στα βίντεο. Τα βίντεο δεν έχουν ως κύριο στόχο την Ελλάδα αλλά όλον τον κόσμο, και για αυτό είναι στα Αγγλικά. Όταν βρίσκω χρόνο φτιάχνω και Ελληνικούς υπότιτλους. Η διαδικασία δημιουργίας υποτίτλων στο YouTube είναι αρκετά χρονοβόρα και δεν την κάνω πάντα, αλλά αυτό το Σαββατοκύριακο στοχεύω να βγάλω το 5ο βίντεο, και μαζί υπότιτλους για το 3ο 4ο και το 5ο.

9 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Kosmas_Raptis στην παρέα μας. Ευχαριστούμε για τα videos :blush:

3 «Μου αρέσει»

Σε χαιρετώ και από εδώ @Kosmas_Raptis και καλώς ήρθες, άνθρωποι με γνώσεις και μεράκι πρέπει να προβάλλονται :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Μία καλή ερώτηση είναι τι θα θέλατε να δείτε στο 5ο βίντεο της σειράς. Δεν έχω ακόμα ιδέες.

1 «Μου αρέσει»

σε 3-2-1 θα αρχίσουν να προτείνουν όλοι βίντεο για να “σπάνε” το wifi του γείτονα :rofl:
Εγώ θα πρότεινα έναν οδηγό για αρχάριους σχετικά με συντήρηση του συστήματος πχ πως γίνετε μια πλήρης απεγκατάσταση των εφαρμογών χωρίς να αφήνουν υπολείμματα στο σύστημα, καθαρισμός από παλιά πακέτα, ενημερώσεις, kernel, ppa κτλ, γενικά πως κάνουμε ένα γενικό ρεκτιφιέ το λειτουργικό μας :smile:

Την απεγκατάσταση προγραμμάτων και τον καθαρισμό από παλιά πακέτα τα εξηγώ στο 4ο βίντεο. Τις ενημερώσεις στο 3ο, οπού μιλάω για script και έφτιαξα ένα σενάριο ενημέρωσης. Για τα PPA μιλάω στο 1ο βίντεο. Kernel δεν ξέρω πως μπορείς να απεγκαταστήσεις.

Κρίμα που και να τους εξηγήσεις πρωτίστως το ότι είναι παράνομο δεν θα τους νοιάξει. Ωστόσο ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν η πιο συχνή ερώτηση είναι το να χακάρεις ένα Wifi ή το να χακάρεις ένα λογαριασμό Facebook.

Νομίζω πως θα μπορούσε να γίνει και ένα δεύτερο βίντεο με λίγο περισσότερα κόλπα τερματικού. Για παράδειγμα σωληνώσεις και το άλλο που κατευθύνεις τηv είσοδο-έξοδο. Μερικά παραδείγματα εντολών για τα παραπάνω π.χ.
sudo lshw -html > hardwareInf.html
sudo lshw -html | grep usb > hardwareInf.txt

και άλλα τέτοια. Αυτό ίσως θα μπορούσε να γίνει σε συνδυασμό με μία εισαγωγή στη ιδέα του Linux πως αντί για γραφικό περιβάλλων ρυθμίσεων μπορείς να χρησιμοποιείς κατευθείαν τα αρχεία στο /etc.

2 «Μου αρέσει»

Ένα δωράκι από εμένα
Έτσι παίρνεις τη λίστα των εγκατεστημένων πυρήνων σε debian based διανομές πλην του τρέχοντος (για να μη γίνει καμιά στραβή)

dpkg -l | grep linux-image | awk '{print$2}' | grep -vwE linux-image-"generic|$(uname -r)"

και αφαιρούμε με

sudo apt remove --purge linux-image-XXXX-generic

αν θέλετε και να το κάνετε αυτοματοποιημένα κάντε ένα bash script ως ασκησούλα.

2 «Μου αρέσει»

Ο billniakas είπε για debian, στο manjaro έχει το εργαλείο mhwd-kernel και έχει και γραφικό τρόπο νομίζω. Από γραμμή εντολών
λίστα εγκατεστημένων πυρήνων:

mhwd-kernel -li

λίστα διαθέσιμων πυρήνων:

mhwd-kernel -l

εγκατάσταση πυρήνα:

sudo mhwd-kernel -i πυρήνας

αφαίρεση πυρήνα:

sudo mhwd-kernel -r πυρήνας

Το Arch δεν έχει εργαλείο, ο πυρήνας αναβαθμίζεται όπως όλο το λογισμικό:

sudo pacman -Syu

και έχει και πακέτο για τον τελευταίο LTS πυρήνα linux-lts (πρέπει να ρυθμιστεί ο grub).

Γενικά καλό είναι κανείς να έχει και τον τελευταίο LTS πυρήνα.

3 «Μου αρέσει»

Ευχάριστο πολύ που μου το είπες. Γράφω Greekleech τώρα γιατί κάνω επανεγκατάσταση γιατί έκανα βλακεία με το network manager και δεν μπορώ να βρω λύση, και τέλος πάντων δεν συμφέρει να βάλω Ελληνικά στο Live USB αφού θα πρέπει να το επαναλαμβάνω κάθε φορά.

@lucinos Ευχάριστο και για αυτό

@orfibous Για το τερματικό θα φτιάξω ένα δεύτερο βίντεο αργότερα, σε 1 μηνά μάλλον.