Linux For Begginners Εκπαιδευτικά βίντεο στα ελληνικά

Το Linux For Begginners είναι μια νέα σειρά με εκπαιδευτικά βίντεο στα ελληνικά από τον Κοσμά Ράπτη.

Το πρώτο βίντεο αφορά την εγκατάσταση λογισμικού και χρησιμοποιεί ubuntu :ubuntu:.

Ελπίζουμε σε πολλά ακόμα βίντεο :slight_smile:

4 Likes

Ο τίτλος, τα κείμενα επεξήγησης ακόμα και η περιγραφή του βίντεο είναι στα αγγλικά. Το μόνο που είναι στα ελληνικά είναι το λειτουργικό της παρουσίασης, στο συγκεκριμένο βίντεο τουλάχιστον. Δεν νομίζω ο σκοπός τους συγκεκριμένου να είναι «βίντεο στα ελληνικά».

2 Likes

Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό, αλλά πάντως έχει και ελληνικούς υποτίτλους.

1 Like

Αν πιστεύετε οτι θα ειναι καλο για την ελληνικη κοινοτητα, θα μπορουσαμε να φτιαξουμε ενα ελληνικο καναλι youtube. Με ελληνικες περιγραφες και τιτλους

Για την ιστορια εγω συχνα πυκνα καταγραφω καποια video ,τα μονταρω και τα δινω χωρις περιγραφες για την ευκολη εγκατασταση λειτουργικων σε γνωστους.

Πρεπει να εχω debian, manjaro, mint σε λειτουργικα και καποια special οπως πως να γινει το raspberry pi (το πρωτο) τηλεφωνικο κεντρο και τετοια.

Αν θελετε και υπαρχει ενδιαφερον, μπορω να αναλαβω την οργανωση ενος τετοιου project

Μπορω να κανω καταγραφη απο virtual machine, αν και υπαρχει και η δυνατοτητα εγγραφης απευθειας απο το hdmi

Μονταζ - διαχειριση youtube - Δημιουργια ειδικων εφε για τιτλους αρχης τελους κτλ.

Το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι η ομιλια πανω σε video μιας και δεν εχω φωνη για βιντεο. Συνεργαζομαι βεβαια με κοπελες που μιλανε πανω σε βιντεο αλλα θα μου κανουν δωρεαν ενα δυο και οχι ολα.

Ολα αυτα μπορουν να γινουν απο αποσταση. Εγραφη video - μονταζ - συμπιεση για αποστολη σε αυτον που θα μιλαει - αποστολη ηχογραφησης. - δευτερο μονταζ για κολλημα ηχογραφησης και επεξεργασια αρχικων τιτλων η και τιτλων μεσα στο βιντεο - Ανεβασμα youtube

5 Likes

εγω αυτο θα ηθελα να το δω. Ας ειναι και χωρις φωνη
μπραβο για την ιδεα σου

2 Likes

Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα η ιδέα σου. Θα ήθελα να τη δω να υλοποιείται.

1 Like

Μολις επιστρεψω Αθηνα θα κανω καποια δοκιμαστικα, το στησιμο του καναλιου, θα βαλω συνδιαχειριστες οσους θελουν να συμμετεχουν, κτλ. Θα ενημερωνω για την πορεια και θα δω τι εχω σε video ωστε να γινοταν η αρχη. Τιτλους αρχης τελους θα φτιαξω κατι και θα το αναρτησω για ψηφοφορια. Σε ολα αυτα φυσικα μπορουν να φτιαξουν και αλλοι ωστε να υπαρχει υλικο. Θα δω οταν ειμαι Αθηνα τι εγγραφες εχω απο παλιοτερα video γιατι τα εφτιαχνα για λιγους και δεν νομιζω οτι τα εχω ανετα διαθεσιμα.

Φυσικα θα χρειαστω λογοτυπα αν πχ χρησιμοποιησω το linuxuser σαν linuxuser tv πχ η θα φτιαξω κατι καινουριο με καινουριο ονομα

1 Like

Πάρτο από τώρα το λογότυπο :smiley:

2 Likes

Σε αυτές τις λέξεις συνοψίζεται το νόημα μιας κοινότητας. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί, βοηθά εκεί που ξέρει και όλοι μαζί προχωράμε μπροστά.

Ελπίζω να βρεθούν και άλλοι/άλλες που θα θέλουν να συνδράμουν.

2 Likes

Ενδιαφέρουσα σειρά. Εύχομαι να πάει καλά. Μπράβο στην δημιουργό! :slight_smile:
@Kostas_Kostas αλήθεια ; Έχεις έτοιμο τέτοιο υλικό ; Εγώ πιστεύω πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον! Δες μήπως να συνεργαστείτε ή πιστεύω πως θα ήταν καλό να τα ανέβασες και εσύ ώστε να ενισχύσουμε το ελληνικό υλικό.

Θα ήταν καταπληκτικό πάντως αν στήνονταν μια τέτοια ομάδα μέσα από εδώ και αναλάμβανε την δημιουργία ελληνικών βίντεο με τον κάθε ένα στο κομμάτι του.

Χαίρομαι πολύ για την όρεξη σας! :smiley:

1 Like