Light διανομή για laptop χωρητικότητας 32 GB

live usb έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Μάλιστα έκανα και πειράματα εγκαθιστώντας κανονικά το ubuntu και το debian σε στικάκια. Καλά αυτό το έκανα για να δω εάν γίνεται. Μετά αφού βαρέθηκα να παίζω τα έσβησα. Για να γνωρίσεις όμως ένα λειτουργικό ή μία διανομή πρέπει να είναι το βασικό που τρέχεις στον υπολογιστή σου. Γι’ αυτό ήθελα στον hp να βάλω άλλο ένα, έτσι για να έχω κάτι μόνιμο για να συνηθίζω στη διαφορετικότητα.

Ναι εννοείται, θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό που λες. Για αρχή θα επισυνάψω ένα απόσπασμα από το φοιτητικό σύγγραμμα του Α.Σιδηρόπουλου που κατέβασα από το kalipos.gr και το εκτύπωσα για να ξεκινήσω μία σιγά σιγά να μαθαίνω το κέλυφος.


Ουσιαστικά από το βιβλίο αυτό άρχισα και μετά σιγά σιγά βλέπω και διάφορα βιντεο on line.

5 «Μου αρέσει»

εμενα το βασικο λειτουργικο μου τεινει να ειναι ενα live usb (χωρις persistence το συγκεκριμενο) της mx (και εδω κολλαει αυτο που ελεγα παραπανω για την οπτικη με την οποια προσεγγιζει ο καθενας το ιδιο θεμα), καθοτι μου ειναι πολυ βολικο χαρη στα εργαλεια που εχει η mx (με καταγωγη απο το antix). Πχ μπορει να εχεις φτιαξει το live usb πριν ενα χρονο αλλά σε αυτο να τρεχει ο firefox που ανεβηκε στα repositories της διανομης πριν δυο μερες (χαρη στο εργαλειο mx remaster cc που εχει η mx). Γενικα μπορεις να εχεις το live usb οπως εχεις και την διανομη που εχεις εγκατεστημενη αλλά να την τρεχεις live και αυτο εχει διαφορα πλεονεκτηματα. Ειναι αρκετοι που το κανουν αυτο, θα ελεγα μη βιαστεις να αποκλεισεις κατι τετοιο…

3 «Μου αρέσει»

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Μάλλον δεν εχω φτάσει ακόμα σε αυτό το επίπεδο να σκεφτώ με αυτόν το τρόπο. Ωστόσο, θα το έχω υπόψιν γενικότερα στο μέλλον. Σε ευχαριστώ

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικά χαίρομαι ιδιαίτερα αν στο ταξίδι σου στο Linux και κατ επέκταση στο ελεύθερο λογισμικό, το παρόν forum σε βοήθησε έστω και ελάχιστα.

2 «Μου αρέσει»

το συζητάς;; φυσικά!! έχω φτάσει σε σημείο να μπαίνω κάθε μέρα πια. Βέβαια έχω πολλές άγνωστες λέξεις και τα μισά δεν τα καταλαβαίνω :joy:, αλλά δεν τα παρατάμε!

9 «Μου αρέσει»

Ελπίζω να μην θεωρηθεί offtopic, αλλά που βρίσκουμε αυτή την εικόνα; Έψαξα στο νετ, αλλά δεν τα κατάφερα να την βρω ολόκληρη.

1 «Μου αρέσει»

Η @Lena κατέληξε τελικά σε διανομή πριν προλάβω να προτείνω και εγώ linux mint (mate). Το distro hoping είναι, κατά την άποψή μου, λάθος πρακτική για να μάθεις. Και το πιτσιρίκι -δεν γνωρίζω ηλικία- θα έχει αργά ή γρήγορα απορίες που ο γονιός θα ψάχνεται και θα χάνει χρόνο για να απαντήσει ή προβλήματα που θα πρέπει να λύσει γιατί δεν θα ξέρει τη διανομή. Εφόσον ο κύβος ερρίφθη, όμως, καλό ταξίδι στον κόσμο του Sparky εύχομαι!

Λεχθέντων τούτων, έχω να προτείνω και μια αναβάθμιση χαμηλού κόστους για το συγκεκριμένο laptop. Ο eMMC δίσκος του είναι κολλημένος στο board και δεν μπορεί να αντικατασταθεί. Η κάρτα WiFi του όμως είναι τύπου mini PCIe και μπορεί να αφαιρεθεί και στη θέση της να μπει ένας δίσκος SSD σαν και αυτόν:

ή κάποιος παρόμοιος.

Η αναβάθμιση από τα 32GB (με ελάχιστα ελεύθερα λόγω λειτουργικού) σε 120GB θα είναι η νύχτα με την μέρα.

Σε αυτή την περίπτωση βέβαια χάνουμε το WiFi. Στην περίπτωση που είναι απαραίτητο και δεν μπορούμε να δουλέψουμε με ethernet καλώδιο, τότε αγοράζουμε και ένα φτηνό WiFi USB για να κάνουμε τη δουλειά μας (ξεκινάνε από 5 ευρώ, αλλά θέλει προσοχή να διαλέξουμε κάποιο που παίζει σε Linux)

https://www.skroutz.gr/c/2002/network_adapters/f/548018/asyrmato.html?o=usb+wifi+adapter&order_by=pricevat&order_dir=asc

Εδώ και ένα video με τις οδηγίες αναβάθμισης (αν και εφόσον ο χρήστης πάρει μια τέτοια απόφαση):

6 «Μου αρέσει»

@linuxovios Βασικά τίποτα δεν είναι αναστρέψιμο, μπορώ και τώρα να βάλω τις mintάρες… Να σου πω, ασχολήθηκα αρκετά με το sparky, καλό αλλά δεν είναι mint. Δεν θα το αλλάξω όμως γιατί δεν πιστεύω πως χρειάζεται. Η δουλειά, για την οποία πήρα το λαπτοπ αυτό, γίνεται όποιο distro και να είχα. Όσο για τις ενδεχόμενες απορίες, νομίζεις πως θα είχα όλες τις απαντήσεις εάν έβαζα mint;; με τίποτα όμως… γι’ αυτό όμως υπάρχει ο Dr Google αλλά και εσείς εδώ φυσικά!!! Πάντως, έχω την εντύπωση πως το mint θα έπιανε πιο πολύ χώρο. Σταδιακά εννοώ με τα update κτλ. Στο pc μου που το έχω από πέρσι έχει φτάσει να πιάνει αρκετό – δεν μπορώ να σου πω ακριβώς γιατί έχω πολλά μέσα, αλλά έτσι το νιώθω… Θα δούμε και αυτό βέβαια πως θα πάει…

Για το distro hoping δεν θα διαφωνήσω, ίσως είναι και έτσι. Άλλωστε, τελικά μόνο με το κανονικό μου pc ασχολούμαι για ώρα και όλα τα άλλα, vb κτλ δεν… Ίσως τελικά είχε δίκιο ο φίλος που είχε πει για live usb… Να σου πω πάντως πως σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα έχω καταλήξει πως για να μάθω πραγματικά πρέπει να μελετήσω το bash και αυτό κάνω δηλ όταν έχω χρόνο.

Για το άλλο που ανέφερες το ξέρω πως ο δίσκος είναι on board, δεν με ενδιέφερε όταν επέλεξα να το αγοράσω – αλλά τι πληροφοριάρα ήταν αυτή που μου έδωσες!!! Εάν θελήσω αργότερα βγάζω την κάρτα wifi και στη θέση της βάζω σκληρό… δεν μου είχε περάσει από το μυαλό… Τέλειο, σε ευχαριστώ!!

@Alex_Farma, νομίζω αυτό ήταν: https://getwall.net/funny-3d-cartoon-wallpaper-free-download/

4 «Μου αρέσει»

Να πω την αλήθεια διαφωνώ σχεδόν με όσα γράφει ο @linuxovios :poop: . Οκ, συμφωνώ ότι το dristohopping δεν είναι για να μάθει κανείς λίνουξ, όμως ο λόγος είναι ότι δεν έχει σημασία η διανομή. Λάθος επομένως; Όχι θα έλεγα αδιάφορο.

Γιατί μαμά έχουμε Sparky; Μα μόνο εγώ βλέπω πόσο γελοίο ακούγεται αυτό;

:roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes: Η κοπέλα απλώς έβαλε ένα λειτουργικό για να παίζει το frozen και άλλες στοιχειώδεις χρήσεις. Ποιο ταξίδι στον κόσμο τού Sparky; Απλά έχει μια πιο debian διανομή και λιγότερη εγκατεστημένη σαβούρα (άντε να τα πω όχι αναγκαίο λογισμικό για τις ανάγκες της). Το κάναμε και ταξίδι. Αυτό το μεντάλιτυ μού την δίνει.

Όσο για την πρότασή σου, πραγματικά ενδιαφέρουσα πληροφορία και αξίζει να σημειωθεί ως επιλογή, αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο; Έχει 32 γίγα απλά για να τρέχει μια απλή εγκατάσταση και να βλέπει frozen. Είναι βέβαιο ότι περισσεύει χώρος για πάνω από δέκα ακόμα ταινίες 720p, και αν θέλει περισσότερο χώρο υπάρχει κάτι πολύ πιο απλό. Υπάρχουν πολύ φθηνά στικάκια με 64 γίγα για να βάλει πολύ περισσότερες φορές το frozen και σε 4K :P . Οπότε αξίζει να ασχοληθεί; Μάλλον όχι. Βέβαια αν θέλει να κάνει άλλη χρήση τότε αλλάζει το πράγμα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση λογικά ούτως ή άλλως πάει για άλλον υπολογιστή.

1 «Μου αρέσει»

@lucinos
Διαφωνώ και εγώ σχεδόν με όλα γράφεις, αλλά λόγω του ύφους σου το οποίο κρίνω τουλάχιστον αγενές, δεν θα επιχειρηματολογήσω. Κατέθεσα την άποψή μου στο thread και μένω σε αυτό.

Αν δεν έχεις προσθέσει επιπρόσθετες εφαρμογές, οπότε λογικό είναι να πιάνει πιο πολύ χώρο, ο λόγος που με τα updates αυξάνεται ο χώρος που καταλαμβάνει το λειτουργικό είναι γιατί δεν διαγράφονται οι παλαιότεροι kernels. Η λύση είναι απλή

Και θα απελευθερωθούν αρκετά GB, ειδικά αν έχεις πολλούς kernel μαζεμένους.

ΥΓ εννοείται δεν διαγράφεις τον “active”. Επίσης εγώ για λόγους ασφαλείας κρατάω και τον αμέσως προηγούμενο και διαγράφω όλους τους άλλους με την ένδειξη “installed”

3 «Μου αρέσει»

Η εντύπωση σου είναι σωστή. Το mint χρησιμοποιεί το Timeshift και θέλει τον διπλάσιο τουλάχιστον χώρο από ότι θα έπιανε μια αντίστοιχων δυνατοτήτων διανομή. Νομίζω ο χώρος αυτός καλώς ξοδεύετε και τα 32GB είναι υπεραρκετά, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Πέραν αυτού κάθε μονοκαλλιέργεια είναι κακή εξ ορισμού. Και το κυριότερο είναι να σου αρέσει αυτό που έβαλες και να σου ταιριάζει. Και εδώ θέλουμε να έχουμε κόσμο από πολλές διανομές. Πως αλλιώς θα έχουμε κάποιον να βοηθά αν έχει κάποιος πρόβλημα στο Sparky αλλιώς ;

1 «Μου αρέσει»

Το timeshift δεν είναι ενεργοποιημένο από default. Το ενεργοποιεί ο χρήστης εφόσον το επιθυμεί, οπότε φυσικά και απαιτείται χώρος για τα snapshots.

1 «Μου αρέσει»

σε τετοια παλιά μηχανήματα δεν μπορούμε να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις.μπορείς να δείς άνετα τους φακέλους φωτογραφίες στην περιηγηση θα υπάρχει κάποιο θέμα .μπορείς πχ να δεις σελίδες ανετα οπως του φορουμ πχ με πιό πολύ κείμενο. το ζόρι υπάρχει σε βαριές σελίδες και βίντεο όπως είναι φυσικό .ας πουμε το πιό πιθανόν το facebook θα κολήσει. υπάρχει η ενναλακτικη να το δεις όπως το βλέπεις στο κινητο
https://touch.facebook.com/
εχω ενα παλιο νετμπουκ αποσυρμενο με lubuntu 16.04 το οποιο κρατάω για συναισθηματικούς λόγους πιό πολύ για με αυτό πρωτογνώρισα το linux. με αυτο σας γραφω τωρα. το lubuntu το θεωρω κορυφαια επιλογη για πολύ παλιά μηχανήματα και ήταν μεγάλο λάθος που εβγαλαν το lxde κατα την γνωμη μου παντα.

2 «Μου αρέσει»

Εάν εννοείς το δικό μου, δεν είναι παλιό τον Ιούλιο το πήρα, απλώς είναι πολύ φτηνό με celeron και για storagee MMC (MultiMediaCard) on board.

1 «Μου αρέσει»

Για χαλαρό browsing σε παλιά μηχανήματα, αρκετά αξιοπρεπής είναι ο https://otter-browser.org/ που πραγματικά κάνει θαύματα.

συμφωνώ 100%

4 «Μου αρέσει»

Με το σημερινό διαδίκτυο, ό,τι browser και να βάλετε οι μοντέρνες ιστοσελίδες είναι βαριές και χρειάζονται αρκετή επεξεργαστική ισχύ.

2 «Μου αρέσει»

Προφανώς απλά σε παλιά μηχανήματα εκμεταλλεύεσαι ότι μπορείς.

1 «Μου αρέσει»

Παλια για καποιες εφαρμογες android εβαζα τον puffin browser ο οποιος ελεγε, οτι η επεξεργασια της ιστοσελιδας γινοταν στους σερβερ τους και αυτοι παραδιδαν μια ετοιμη html στον τελικο χρηστη. Αυτο ηταν αληθες γιατι ηταν και η μοναδικη μεθοδος για να παιξει flash περιεχομενο τοτε σε android.

Τωρα μπηκα στον puffin ξανα και ισχυριζεται οτι κανει ακομη το ιδιο, οποτε λογικα θα ειναι ο πιο ελαφρυς browser για παλια συστηματα, οσο βαρυ και να γινει το web.

Πλεον βλεπω εκδοσεις και για linux, αλλα δεν τον εχω δοκιμασει. Μαυρο σημειο φυσικα οτι ο browser θα παιρνει και στοιχεια ευαισθητα οπως κωδικους ωστε να κανει την επεξεργασια στον σερβερ. Εγω θα τον χρησιμοποιουσα μονο για απλο browsing , youtube κτλ, μονο και μονο για να ζωντανεψω ενα παλιο μηχανημα

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ απόλυτα

Να προσθέσω τον qutebrowser. Τον χρησιμοποιώ σε ενα Notebook MSI U100 με lubuntu 18.10

5 «Μου αρέσει»