Light διανομή για laptop χωρητικότητας 32 GB

Θέλω την βοήθεια σας: Έχω πάρει ένα λάπτοπ για το παιδί HP Stream 11-AH117 με windows 10, το οποίο έχει χωρητικότητα 32 GB (eMMC) και RAM 4 GB. Το μηχάνημα το χρησιμοποιούμε κυρίως για εξερεύνηση γενικότερα στα αρχεία κτλ, για ιντερνετ (coding for kids) και ενίοτε βλέπουμε και το frozen (παιδική ταινία).

Χτες μου έσπασαν τα νεύρα με την εκατομυριοστή φορά που μου έλεγε πως δεν αρκεί ο χώρος για ενημερώσεις και αποφάσισα να βάλω λίνουξ. Είπα να μην βάλω mint αλλά κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω έτσι να παίξω και εγώ λίγο μαζί του (Μέγα λάθος…). Έψαξα για διανομές που καταλαμβάνουν την μικρότερη δυνατή χωρητικότητα και βρέθηκα μπροστά στο pappy και το lubuntu. Είπα ας βάλω το pappy. Ε λοιπόν έφαγα όλη τη μέρα να προσπαθώ να εγκαταστήσω τον grub - ήταν πρωί και νύχτωσε, κυριολεκτικά!! Αφού είχα ζαλιστεί και πόναγε το κεφάλι μου λέω ας βάλω το lubuntu. Αλλά δεν μου άρεσε, άσε που εκεί που το έψαχνα, έσβησα καταλάθως το panel και μετά δεν μπορούσα να ξαναβάλω το εικονίδιο της έναρξης αριστερά και έμπαινε μόνο δεξιά - γενικά κάτι τέτοια μικροπροβληματάκια αντιμετώπιζα με το lubuntu. Τελικά 11 το βράδυ λέω ας ξαναπεράσω το puppy - μπούρδες, πάλι τα ίδια (που πας ρε Καραμήτρο… εδώ δεν μπορούσες ξεκούραστη με καθαρό μυαλό να το κάνεις). Μετά ξαναπερνάω τα lubuntu (ξέρω τραγική). Επειδή μου έσπαγε τα νεύρα το touchpad και ήθελα με απλό άγγιγμα να κλικάρω και όχι να πιέζω δυνατά μέχρι να κάνει κλικ το touchpad, γιατί άρχισε να πονάει το χέρι, ψάχνω να βρω πως γίνεται και βάζω κάτι εντολές που βρήκα, φτιάχνοντας ένα αρχείο στο /etc/X11/xorg.conf.d./30-ttouchpad.conf. Κάνω reboot και δεν έμπαινε στο λειτουργικό - τέλος αυτό ήταν. Από live usb ό,τι κάνω τώρα…

Δεν θα δικαιολογηθώ, είναι πασυφανές πως είμαι ηλίθια. Εάν δεν έχω κάψει τον σκληρό με τόσες εγγραφές, έχει κάποιος να προτείνει κάποια διανομή ή γενικότερα κάποια ιδέα να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα;

2 «Μου αρέσει»

Εγώ θα πρότεινα Sparky
https://sparkylinux.org/download/stable/
https://sparkylinux.org/download/rolling/

έχει εκδόσεις lxqt, xfce, και minimalgui (νομίζω openbox). Διάλεξε ανάλογα με τα γούστα, πιο ενδιαφέρουσα επιλογή είναι το lxqt, το xfce είναι κάπως πιο συνηθισμένο/γνώριμο, το openbox είναι πιο ελαφρύ.

βάλε την 64bit έκδοση, η 32bit είναι για παλιούς υπολογιστές.

EDIT: Για τις debian-οειδής διανομές (Debian, Ubuntu, Mint, Sparky κλπ) μια χρήσιμη εντολή καθαρισμού αν μένεις χωρίς χώρο:

sudo apt clean

Επίσης σε τέτοιο δίσκο μην μπεις στον κόπο να φτιάξεις κατατμήσεις ξεχωριστές για / και για /home

5 «Μου αρέσει»

deν καιγεται ο σκληρος ετσι ευκολα μην ανησυχεις. σε ενα παλιο νετμπουκ που εχω μπορει να εχω αλλαξει και 50 φορες λειτουργικο ετσι απο περιεργεια. το sparky ειναι πολυ καλη επιλογη.ξανακανε εγκατασταση και θα δουλεψει. με τοσο λιγο χωρο που εχεις θα τον χρησιμοποιησεις ολο. φτανει και περισευει για την εγκατασταση.

2 «Μου αρέσει»

Sparky ψηφίζω κι εγώ !

Αααα, και είναι προφανές ότι δεν είσαι ηλίθια ! :yum: Ίσως λίγο υπέρ το δέον αισιόδοξη και φιλόδοξη ! :grinning:

3 «Μου αρέσει»

Εγώ θα συνιστούσα να μείνεις στην διανομή που ξέρεις. Το Linux Mint :mint: απαιτεί

  • 1GB RAM (2GB recommended for a comfortable usage).
  • 15GB of disk space (20GB recommended).
  • 1024×768 resolution

Οι απαιτήσεις είναι ίδιες ανεξάρτητα από το γραφικό περιβάλλον. Και οι απαιτήσεις σε δίσκο είναι αυξημένες επειδή έχεις το TimeShift, αλλιώς μια χαρά θα χωρούσε και σε 8GB. Όπως βλέπεις υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις το μηχάνημα.

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,

Λόγω του ότι ήμουν αποκλεισμένος για καιρό σε ένα παλιό laptop 15ετιας με πολύ χαμηλές προδιαγραφές, αλλά με μεγαλύτερο σκληρό δίσκο βέβαια, προτείνω το Debian :debian:

Ήταν το μόνο που δούλευε αξιοπρεπως, με XFCE χωρίς να του λείπει τίποτα. Ξέχασα να πω ότι ήταν και 32bit!

Καλή επιτυχία ευχόμαι !

3 «Μου αρέσει»

to καθαρο debian προτενεται συνηθως σε εμπειρους χρηστες. το sparky που ειναι debian εχει πιο ευκολη εγκατασταση σε πιο απειρους χρηστες.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ είχα βάλει το Point Linux με βάση το Debian σε ένα 10 ιντσών Vaio του 2010 με 2 πύρινο Atom και 1 GB ram και παίζει καλά.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ θα το έθετα ως εξής: Αυτός που θα βάλει (κανονικό) Debian/Arch/Gentoo απλά θα το κάνει χωρίς να ρωτήσει. Επομένως όχι δεν προτείνονται σε κανέναν :P

5 «Μου αρέσει»

Φυσικά αξίζει να σημειωθεί ότι σε τέτοια specs ξεχνάμε το browsing και τα online videos.

3 «Μου αρέσει»

και όμως, με αρκετά χαμηλότερα specs (debian 7) και browsing δούλευε ακόμα και youtube δούλευε!

2 «Μου αρέσει»

Καλά δουλεύουν αυτά τα μηχανάκια ακόμα και για video , αρκεί να μην ζητάμε τρελά πράγματα.

Και το sparky που πρότειναν οι συμφορουμίτες είναι καλό , και το q4os με trinity πάει σφαίρα , γενικά τα debian είναι αρκετά safe σαν επιλογές , αν θες δες και το AntiX σε στικάκι πρώτα.

Το φέρνω σαν πρόταση επειδή στο σπίτι πολλές φορές παίζω με ένα μικρό thin client που έχω απλά για browsing και μικρές εργασίες (είναι ένα hp t610 16Gb flash drive, 4Gb ddr3 και μικρών επιδόσεων ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που το είχα πάρει σχεδόν τσάμπα από μια εταιρία που τα έδινε λόγω αναβάθμισης). Το χρησιμοποιώ όταν δεν έχω ανάγκη πολλούς πόρους -και κυρίως είναι εντελώς αθόρυβο.

Πάρε και μια εικόνα πριν από λίγο και δες το Conky στα δεξιά :

Νομίζω πως δεν είναι καθόλου άσχημα και μάλιστα παίζει και video και σχετικά καλά ανταποκρίνεται και σε youtube vids αρκεί να κρατήσεις την ανάλυση χαμηλά και να μην ανοίξεις πάνω από 3-4 καρτέλες στο youtube ταυτόχρονα γιατί θα γονατίσει τη cpu .
Το δικό σου μηχάνημα κοιτώντας τα specs είναι καλύτερο από αυτό που παρέθεσα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με κάποιο light distro

3 «Μου αρέσει»

Η αναφορά δεν ήταν στο μηχάνημα τής Lena αλλά στον billniakas, το μηχάνημα που αναφερόμουν εγώ με debian 7 ήταν pentium 3 με 256ΜΒ RAM. (Για την Λένα μένω στην άποψή μου ότι είναι καλή ευκαιρία να δοκιμάσει sparky)

3 «Μου αρέσει»

Και εγώ γενικά αναφερόμουν - όχι σαν απάντηση προς εσένα- επειδή υπάρχει μια (κατ’ εμέ) λάθος πληροφόρηση από φόρα πως τα παλιά μηχανήματα δεν μπορούν να σηκώσουν video. (για να ξεκαθαρίσω από πριν δεν μιλάω για το παρόν φόρουμ ).

Το άκουσα επίσης σε μια κουβέντα με πελάτες που έλεγαν τι να κάνουν με τα παλιά φορητά . (εμένα το καημένο το Atom μια χαρά πάει σφαίρα με το Bunsenlabs και i3wm μέχρι να μπουτάρουν οι άλλοι τα θηρία , εγώ έχω συνδεθεί και δουλεύω και τα άλλα ακόμα bootstrap κάνουν)

Εμ πως να παίξουν τα άμοιρα τα μηχανάκια όταν μου φορτώνεις τον ελέφαντα που λέγεται win10 που απαιτεί με το καλημέρα ολόκληρα terrabytes ram (lol) και θέλει πλέον κάρτες γραφικών που χρήζουν αιτήσεως για σύνδεση με υποσταθμό της ΔΕΗ και τριφασικό ρολόι ;

Και έπαιζε το debian κανονικά σε 256Mb ; Fascinating …
(σε παλιό celeron είχα ρίξει ένα kolibri 32bit και πήγαινε σφαίρα )

6 «Μου αρέσει»

Ένα μηχάνημα με 256MB μια χαρά θα παίξει ένα βίντεο. Το πρόβλημα είναι πως δεν θα μπορέσει να μπει στο youtube, ή αν μπει θα τα καταφέρει με χίλια ζόρια. Εδώ έχω τις αμφιβολίες μου αν καταφέρει να μπει σε αυτό εδώ το φόρουμ.

Γιατί το web δεν ήταν αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια κυρίες και κύριοι. Εμείς για παράδειγμα σας κλέβουμε κάθε φορά που μπαίνετε σε αυτή την σελίδα. Δεν καθόμαστε να φτιάξουμε μια σελίδα HTML και να σας την στείλουμε. Αυτό το κάνετε εσείς στον υπολογιστή σας, και για τον λόγο αυτό θέλετε τόση μνήμη. Κλέβοντας σας έτσι ελαχιστοποιούμε τις απαιτήσεις και άρα και το κόστος που θέλει ο σέρβερ. Αλλιώς θα θέλαμε ένα 3-4 φορές καλύτερο μηχάνημα. Και δεν σας κλέβουμε μόνο εμείς, σας κλέβουν όλοι, οπότε οποιοδήποτε μηχάνημα με μνήμη κάτω του 1 ή 2GB είναι άχρηστο για χρήση στο σημερινό Internet.

Τα παραπάνω δεν αφορούν την αρχική ανάρτηση, αλλά έχουν μπλεχτεί τόσο τα νήματα και δεν μπορώ να την σπάσω σε 2. Ας το προέχουμε λίγο αυτό και ελπίζω να μην μπερδέψαμε με τις φλυαρίες μας την @Lena.

9 «Μου αρέσει»

Βάλε Linux Mint ή Zorin. Και τα 2 θα τρέχουν σφαίρα στο συγκεκριμένο laptop.

2 «Μου αρέσει»

σε ενα παλιο νετμπουκ παντως που εχω για ιστορικους λογους με 2gb ram τα βιντεο ζοριζονται πολυ ειδικα με χρομ. με μοζιλα παιζουν πιο καλα. με 4γβ που εχει η φιλη δεν θα ζοριστει

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους έναν έναν ξεχωριστά για τις απαντήσεις σας. Τελικά έβαλα το sparky και όλα μια χαρά. Ήταν όντως πάρα πολύ ευκολη εγκατάσταση. @Asfodelus ναι θα μπορούσα να βάλω mint αφενός γιατί τα γνωρίζω και αφετέρου γιατί μου αρέσουν αλλά δεν το έκανα γιατί ήθελα να δω κάτι καινούριο - και όχι σε virtual box. Το mint το έχω στο lenovo μου και το έκανα γιατί ήθελα να έχω λίνουξ και όχι για να αναστήσω παλιό μηχάνημα (αν και έχω αναστήσει ένα αρχαιο acer με elementary αλλά τι να το κάνεις αφού δεν το ανοίγω ποτέ). Τα λινουξ τα γνώρισα πέρσι. Μέχρι τότε είχα macbook (ναι ξέρω τι θα πείτε…) και windows στο lenovo. Παρόλο που είμαι άπειρη, πραγματικά μπορώ να δω την διαφορά και μου αρέσει που δεν έχω τα σπαστικά που φέρνουν μαζί τους τα κλειστά λειτουργικά συστήματα. Θέλω να γνωρίσω τα λίνουξ εις βάθος και κάποια στιγμή να καταφέρω να χρησιμοποιώ μία απαιτητική διανομή όπως φερειπειν το Arch. Διαβάζω βιβλία, βιντεο στο youtube κτλ.

Επισυνάπτω φωτό με την επιφάνεια εργασίας από το hp. Θα το ψάξω να δω πως μπορώ να αλλάξω διάφορα πχ εικονίδια κτλ και να το κάνω να μου αρέσει αισθητικά περισσότερο και φυσικά να είναι πιο kid friendly, γιατί άλλωστε είναι του παιδιού.

@tsapi εντυπωσιακό που χρησιμοποίησες σωστά το ‘υπερ το δέον’ (και δεν έγραψες ‘υπερ του δέοντος’).

7 «Μου αρέσει»

σε lg laptop 14ετιας εβαλα προσφατα elementary. Δεν επαιρνε το τελευταιο 0.5 και εβαλα το προηγουμενο 0.4. Ολα γρηγορα και καλα και το youtube ικανοποιητικα στα 720 αλλα πεταει στα 480

3 «Μου αρέσει»

μη ξεχνας τα live usb. Με τα live usb μπορεις να δεις καλλιτερα (νομιζω) πως τρεχει μια διανομη στο υλικο που εχεις.

εγω θελω αν εχεις κεφι, να μοιραστεις μερικα στιγμιοτυπα απο αυτο το ταξιδι μαζι μας με καποιο τροπο στην πορεια. Παντα (απο τοτε που ασχολουμαι και εγω δηλαδη) εβρισκα ενδιαφερον την οπτικη που προσεγγιζουν άλλοι ανθρωποι αυτη την ενασχοληση

3 «Μου αρέσει»