Libre office και GNU/Linux 😉

Χαίρετε φίλοι/ες του linux.
Θέλω να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση του Libre office σε ubuntoειδές Pop!_Os και να το ντύσω με ένα θέμα που να μοιάζει με το microsoft office, λόγω τις καθημερινής τριβής που έχω με αυτό, λόγω εργασίας.
Πως γίνεται αυτό και πως κάνουμε απεγκατάσταση του ήδη υπάρχοντος libre-office.
Επίσης, ποια πακέτα γλωσσών πρέπει να κατεβάσω και ποια πρόσθετα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Έχω δουλέψει τα περισσότερα office που υπάρχουν και το microsoft office στο Playonlinux, απλά θα προτιμούσα το libreoffice.

Καλησπέρα Κωνσταντίνε, στην θέση σου δεν θα έβγαζα το libreoffice που έρχεται με την διανομή, καθώς θα μπορούσες να το έχεις σαν backup σε περίπτωση που η καινούρια έκδοση που χρησιμοποιείς βγάλει προβλήματα.
Με τα πρότυπα snap, flatpak και AppImage μπορείς να τρέχεις διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος στο λειτουργικό σου.
Για flatpak δες εδώ:
https://www.libreoffice.org/download/flatpak/
Για snap εδώ:
https://www.libreoffice.org/download/snap/
και για AppImage εδώ:
https://www.libreoffice.org/download/appimage/
Θα προτιμούσα το AppImage προσωπικά λόγω της ευκολίας της εγκατάστασης, χωρίς να μπλέξω με snapcrafts και flathubs.
Για να το μεταμορφώσεις σε Microsoft Office, ρίξε μια ματιά εδώ:

εδώ:
https://www.howtogeek.com/788591/how-to-make-libreoffice-look-like-microsoft-office/
και εδώ:
και πιθανότατα θα θελήσεις να βάλεις αυτό το θέμα για τα εικονίδια:
https://www.deviantart.com/charliecnr/art/Office-2013-theme-for-LibreOffice-512127527
Τέλος σου αφήνω έναν οδηγό για όλους τους τρόπους εγκατάστασης του libreoffice στο Pop!_OS:

2 «Μου αρέσει»

@Maras δηλαδή να έχω δύο εκδόσεις του.
Δεν θα υπάρξει κάποιο μπλέξιμο πιστεύεις;

Με το AppImage, μπορείς να δώσεις τις εντολές, για παράδειγμα:

./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage --appimage-portable-home

που θα δημιουργήσει έναν “φορητό” home φάκελο στην τοποθεσία που βρίσκεται και το AppImage για να χρησιμοποιεί ώς $ΗΟΜΕ με το όνομα:
LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage.home
και την εντολή:

./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage --appimage-portable-config

για να δημιουργήσει έναν “φορητό” φάκελο config που θα χρησιμοποιεί ως $XDG_CONFIG_HOME με το όνομα:
LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage.config

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε, @Maras για την άμεση απόκριση, για όλους τους συνδέσμους που κοινοποίησες καθώς και για τον τρόπο εγκατάστασης με το appimage.

1 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά Κωνσταντίνε, εάν ήθελα να πειραματιστώ και άλλο, και είμαι σίγουρος ότι δεν θέλω να κρατήσω την προηγούμενη έκδοση Libre Office, θα δοκίμαζα να εγκαταστήσω και το *.deb αρχείο που προσφέρει επίσημα το site, αντικαθιστώντας αυτό της διανομής. Βέβαια δεν δίνω πολλές πιθανότητες επιτυχίας, καθώς το Pop! βασίζεται στο Ubuntu 22.04 από το οποίο έχουν περάσει 2 χρόνια, οπότε σίγουρα κάποια βιβλιοθήκη θα χτυπήσει. Επίσης, στα θετικά των snap/flatpaks είναι και η αυτοματοποιημένη ενημέρωση, ενώ στο AppImage θα το κάνεις χειροκίνητα ψάχνοντας εάν βγήκε νέα έκδοση.

1 «Μου αρέσει»

Κατέβασα το αρχείο

LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage

πήγα στον φάκελο /Downloads
πληκτρολόγησα:

chmod a+x LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage

έπειτα: ./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage --appimage-portable-home

και μετά: ./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage --appimage-portable-config

Όμως μου έβγαλε το λάθος:
bash: ./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage: No such file or directory

Πηγα και στον φάκελο:
/home/nikaskn/.local/share/mime/packages/

Αλλά το ίδιο σφάλμα.

Αυτό δείχνει ότι δεν βρίσκει το αρχείο, είσαι στο σωστό μονοπάτι?


Αριστερά το Vanilla Libre Office του Pop!_OS και δεξιά το AppImage με το office2013theme.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά, ήταν στη διαδρομή /home/nikaskn/Applications όπου nikaskn το username του χρήστη.
Επίσης, έχει δημιουργηθεί με ένα αλφαριθμητικό πριν από την κατάληξη .Appimage.
Οπότε πληκτρολόγησα ./LibreOffice-fresh.full-x86_64_bccebχχχχχχχχχχχχχχχχ75702dfdd340.AppImage --appimage-portable-config

Το αρχείο AppImage εάν το κατέβασες από εδώ δεν θα είχε τέτοιο αλφαριθμητικό στο όνομά του:
https://www.libreoffice.org/download/appimage/

Όχι, πριν δεν υπήρχε, δημιουργήθηκε με την εγκατάσταση.

Ποια εντολή άλλαξε όνομα στο AppImage?

Η εντολή ./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage --appimage-portable-home

nikaskn  $  ~/Downloads 
➜ chmod a+x LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage
nikaskn  $  ~/Downloads 
➜ ./LibreOffice-fresh.full-x86_64.AppImage --appimage-portable-home
Extracting usr/share/icons/hicolor/128x128/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/128x128/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/16x16/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/24x24/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/24x24/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/256x256/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/256x256/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/32x32/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/32x32/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/48x48/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/512x512/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/512x512/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/64x64/apps/libreoffice24.2-startcenter.png to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/64x64/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.png"
Extracting usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/libreoffice24.2-startcenter.svg to "/home/nikaskn/.local/share/icons/hicolor/scalable/apps/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2-startcenter.svg"
Extracting usr/share/mime/packages/libreoffice24.2.xml to "/home/nikaskn/.local/share/mime/packages/appimagekit_74f131c32ebd4ecdadbc11d9ae8d640b_libreoffice24.2.xml"
WARNING: Unable to resize the application icon into a 128x128 image: "Unable to load image.". It will be written unchanged.
WARNING: Unable to resize the application icon into a 256x256 image: "Unable to load image.". It will be written unchanged.
gtk-update-icon-cache: Cache file created successfully.
Portable home directory created at /home/nikaskn/Applications/LibreOffice-fresh.full-x86_64_bcceb887220aa22e747475702dfdd340.AppImage.home

Τώρα ψάχνω να βρώ πως θα φωτίσω λίγο την εφαρμογή γιατί έχει πάρει το dark theme του DE.


Θα ακολουθήσω τους οδηγούς που κοινοποίησες @Maras.

1 «Μου αρέσει»

Ποιο shell χρησιμοποιείς στο τερματικό?

Έχει να κάνει με το git αλλά δεν θυμάμαι το αποθετήριο. Βash είναι διαμορφωμένο.
Θα ψάξω στις σημειώσεις μου να το βρώ.
@Maras είναι το fancy-git. Πολύ καλό.

Παρακάτω το libre office 24.2.0.3 full περιέχει όλες τις γλώσσες. Το σύστημα αρίθμησης των εκδόσεων έχει αλλάξει.

Παρακάτω με ελληνικά.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.