λάθος home folder στο τερματικό (super user conflicts with wine??)

Καλησπέρα,

τρέχω debian με xfce. Εδώ και λίγο καιρό είχα παρατηρήσει ότι όταν ανοίγω το terminal (xfce terminal) και κάνω cd ~ με βγάζει στο home, κάνοντας όμως ls δεν μου δείχνει όλους τους φακέλους του home directory μου, αλλά μόνο το Desktop folder. Μιας και δεν λειτουργώ συχνά στο ~ το αγνόησα, και σήμερα ακολουθούσα ένας οδηγό για να κάνω setup και να δοκιμάσω το conky, αφού το είδα εδώ σε ένα post από ένα χρήστη και μου φάνηκε ενδιαφέρον (ο online οδηγός: https://www.lifewire.com/beginners-guide-to-conky-4043352).

Πηγαίνοντας λοιπόν να φτιάξω ένα config file στο home folder μου, όπως λέει ο οδηγός πήγα από ~ αλλά μετά ανοίγοντας τον file explorer παρατήρησα ότι το file δεν είναι εκεί. Ψάχνοντας μέσω catfish “ψάρεψα” το αρχείο σε ένα folder που μου έχει δημιουργήσει το lutris/wine στην εγκατάσταση ενός windows exe προγράμματος. Εν ολίγης ότι έκανα στο ~ αντί να καταλήγει στο /home/user, πήγαινε στο /home/user/path-to-lutris-exe-install/dosdevices/z:/home/user. Όταν επισκέφτηκα λοιπόν το directory αυτό, είδα ότι στο z:/home/user υπάρχει όλο το home directory μου μαζί με ότι έξτρα αρχεία είχα φτιάξει όσο δούλευα στο ~ από το terminal.

1ον) είναι λογικό να έχω μια κόπια όλου του home εκεί?
2ον) είναι φυσική κόπια ή κάτι σαν hyperlink? μου τρώει δηλαδή διπλό χώρο στον υπολογιστή?
3ον) αφού μου πρότειναν να τσεκάρω άλλο τερματικό και δούλευε κανονικά το ~ παρατήρησα ότι δουλεύει μόνο όσο δεν είμαι ως super user. άρα το su επιβάλει στο ~ να πηγαίνει αλλού? δεν το καταλαβαίνω. Φοβάμαι ότι έχω σκάψει ένα λαγούμι από σφάλματα που έχω κάνει στο τερματικό μου (χεχε…)*`

Προφανώς κάτι χάνω, ανάμεσα στις ημιτελείς γνώσεις μου για το linux. Μπορεί να βοηθήσει κανείς για να καταλάβω τι έχει παιχτεί ακριβώς?
Ευχαριστώ! :sweat_smile:

Υ.Γ.: δεν είναι ακριβώς troubleshooting το post, καθώς εν τέλη το έχω “λύσει” αλλά θα ήθελα να ξέρω τι έχω κάνει λάθος εξ’ αρχής και γιατί είναι λάθος.

Η απαντηση ειναι απλη. Υπαρχει συνδεσμος που δειχνει απο το /home/user/path-to-lutris-exe-install/dosdevices/z:/ στο / και ετσι εχεις προσβαση και στο /home/user φακελο. Ειναι κολπακι του WINE και του Lutris.

@Sari-Vari Κανονικα, δεν θα πρεπει να δημιουργουνται απο τον root εκτως εαν δημιουργηθηκαν απο καποιο προγραμμα που το ετρεχες σαν root Η το ετρεξε το Lutris

και γιατί να το κάνει με super user αυτό? :confused:

Επίσης, υπάρχουν αρχεία στο ένα που δεν έχω στο άλλο :thinking:

:thinking:

update: άκυρο, μόλις έφτιαξα έναν φάκελο στο ένα και είναι και στον άλλο, είναι κανονικά linked. και πάλι όμως μένει η απορία, γιατί το su με πετάει στο linked φάκελο του wine, και γιατί έκανε πριν το αρχείο εκεί και όχι στο άλλο? έχει χρόνο καθυστέρισης το sync εάν το κάνεις από terminal? δεν βγάζει καν νόημα αυτό…μα βραδιάτικο κάτι εμπνεύσεις που έχω

@GNUTechie οκ σε ευχαριστώ! προσωπικά χρησιμοποιώ su και σπάνια ~ οπότε δεν είναι σπουδαίο πρόβλημα, απλά με προβληματίζει το ότι έφτιαχνα αρχεία και δεν τα έβρισκα στο home directory αλλά τα έβλεπα στο z: του lutris. Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν αυτό, πέρα από κάποιο bug ή μαλακία από μεριάς μου. Απλά γιατί όταν είμαι su και κάνω ls από ~ να μην μου εμφανίζει όλα τα folders του home? στο file explorer βλέπω όλους τους folders κανονικά :thinking: troublesome…

1 «Μου αρέσει»

Δοκιμασε το εξης, Αντι για απλο ls γραψε:

cd /home
ls -la

to -la σημαινει οτι θα σου δειξει ολα τα αρχεια και με αρκετες λεπτομερειες.

Εκει θα δεις εαν υπαρχει κατι περιεργο με τον φακελο user (οπως πχ να εχει γινει mount σε αλλο partition ή σε αλλο δισκο) και για να μπεις μεσα και να δεις λεπτομερειες του φακελου σου τοτε γραφεις:

cd user
ls -la

Σε αυτο το ls -la λογικα θα πρεπει να σου δειξει ολα τα αρχεια που υπαρχουν στον φακελο /home/user με λεπτομερειες. Εκει θα δεις αν υπαρχει κατι πολυ περιεργο.

Εαν πχ γραψω:

ls -la ~/.wine/dosdevices/

θα σου βγαλει το παρακατω αποτελεσμα οπου ενας linked φακελος φαινεται σαν αυτο εδω:

lrwxrwxrwx 1 user user   10 Feb 20  2020 c: -> ../drive_c
lrwxrwxrwx 1 user user   10 Aug 28 23:22 com1 -> /dev/ttyS0
lrwxrwxrwx 1 user user   10 Aug 28 23:22 com2 -> /dev/ttyS1
lrwxrwxrwx 1 user user   10 Aug 28 23:22 com3 -> /dev/ttyS2
lrwxrwxrwx 1 user user   10 Aug 28 23:22 com4 -> /dev/ttyS3
lrwxrwxrwx 1 user user    8 Feb 20  2020 d:: -> /dev/sr0
lrwxrwxrwx 1 user user    1 Feb 20  2020 z: -> /

Σε αυτο το παραδειγμα βλεπεις οτι το z: δειχνει στο / και οι ιδιοτητες του φακελου z: αρχιζουν με l που συμαινει οτι ειναι συνδεσμος. Το ιδιο συμβαινει και με το d: που δειχνει στο /dev/sr0 που ειναι το CD/DVD του συστηματος

Οποτε να δεις εαν υπαρχει κατι αναλογο στο /home/user που να σου κανει τις ιδιοσυγκρασιες που συναντας.

Ελπιζω να βοηθησα.

2 «Μου αρέσει»

Το κύριο μέρος που πρέπει να κοιτάξεις για το μπέρδεμα είναι οι μεταβλητές στο env

env

ή

printenv

για να τις δεις. πχ κοίταξε τι έχεις για ΗΟΜΕ

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.