Laptop με 30 ευρώ?!

Είχα αγοράσει από το insomnia ένα τέτοιο περί το 2016. Sony Vaio 10.3" του ~2010. Σε αυτά τότε βάζανε windows 7 starter (προφανώς με δεν άνοιγε ούτε notepad). Του είχα πετάξει απευθείας PointLinux (Debian) και λειτούργησε για μια 4ετία πολύ τίμια ως το φοιτητικό μου λάπτοπ, εργασίες κείμενα κώδικες, μέχρι και το Quartus έτρεχε και έγραφα λογικά κυκλώματα. Κάποια στιγμή του πήγα και την RAM στα 2GB (από 1) και έγινε πύραυλος. Σήμερα χρησιμοποιείται από έναν ηχολήπτη ως δεύτερο λάπτοπ για να χειρίζεται μια 20αριά φώτα σκηνής.

Είναι κρίμα για τον πλανήτη πρωτίστως που ο κόσμος αρνείται να καταλάβει πως το παλιό Hardware μπορεί να έχει μια πολύ τίμια ζωή. Μας έχει φάει η λογική του update και του καινούργιου.

5 «Μου αρέσει»

Τον τελευταίο καιρό έχω πέσει πάνω σε βιντέακια στον σωλήνα (ελληνικά και ξένα) ανίδεων δημιουργών που προτρέπουν το κοινό να αναστήσει παλιούς υπολογιστές 32μπιτης αρχιτεκτονικής με διανομές που βασίζονται στο Ubuntu όπως linux lite, lubuntu alternate κτλ

Δεν είμαι ο τύπος “γιατί να τρέξεις κάτι σε ubuntu όταν υπάρχει το debian;”, η βασική μου διανομή εδώ και ενα χρόνο (και κάτι ψιλά) είναι το Mint σε ubuntu, αλλά στην προκειμένη περίπτωση ισχύει απόλυτα: Γιατί όχι κάτι σε debian αν όχι το ίδιο το debian? Peppermint, AntiX, Sparky με κάποιο lightweight γραφικό περιβάλλον; Η τελευταία φορά που το ubuntu παρείχε 32μπιτα iso ήταν στην έκδοση 18.04. Που σημαίνει οτι αυτά τα συστήματα δεν παίρνουν ενημερώσεις λογισμικού/ασφαλείας εδώ και 3 χρόνια και ειδικά για έναν αρχάριο είναι πολύ δύσκολη και η εγκατάσταση νέου λογισμικού σε αυτά απο την στιγμή που όλα τα αποθετήρια (canonical και τρίτων) που αφορούσαν στην συγκεκριμένη έκδοση είναι νεκρά. Θα μου πεις το ubuntu έχει ευκολότερο installation process. Ε δουλειά του κάθε τύπου που φιλοδοξεί να γίνει tech reviewer ή ακόμα χειρότερα tech influencer είναι να τους δείξει πως να το κάνουν και σε debian διανομές… Αν είναι να “αναστήσεις” έναν παλιό υπολογιστή με ένα «ληγμένο» λειτουργικό σύστημα γιατί να μην αφήσεις εξ’ αρχής τα windows XP που κατά πιθανότητα υπάρχουν εγκατεστημένα απο παλιά σε αυτά τα μηχανήματα;

1 «Μου αρέσει»


Προσφορα απο μαγαζι με επισκευασμενους πυργους
Ανατολικη Θεσσαλονικη .Αν ενδιαφερεται καποιος θα του στειλω λεπτομεριες

3 «Μου αρέσει»

τα windows απευθυνονται σε κοριτσακια να κανουν fb και να κανουν γνωριμιες. Το Linux εχει πληθωρα εφαρμογων θετικων επιστημων τελειως δωρεαν που δεν τα βρισκεις μεσω windows

2 «Μου αρέσει»

για 32 bit σεδον καθαρο debian υπάρχει η διανομη pepperemint os. τελειως γυμνο ουτε browser δεν εχει. βαζεις οτι θελεις μετα. μαλιστα εχει και επιλογη debian και devuan για τους “εχθρους” του systemd .φυσικα και 64 bit

3 «Μου αρέσει»

Δηλαδή @remalI_alhths πιστεύεις πως το 70% των εταιρειών και το 90% των χρηστών στα σπίτια τους παγκόσμια, που έχουν Windows, είναι κοριτσάκια;;;!!!
Επίσης για PC gaming σοβαρό το ότι κάνω χρήση Windows 11 με κάνει κοριτσάκι; Πίστεψέ φίλε μου δεν θα ήθελες ραντεβού μαζί μου με τίποτα! Μα με τίποτα! ;)

Άσχετο εδώ στο θέμα αλλά θα το ξαναπώ. Η κοινότητα του Linux πρέπει να κάνει λιγότερες διανομές αλλά περισσότερες βελτιώσεις, περισσότερο συμβατότητα, περισσότερο απλότητα!

Αυτο φιλε μου @astrolavos1998 δεν γινεται ουτε στον κοσμο των Windows.

Λιγοτερες διανομες αλλα περισσοτερες βελτιωσεις… σε πιες διανομες και σε ποια λογισμικα θα επικεντρωθουμε; Δεν αρεσει σε ολους το GNOME και το KDE ή το Cinnamon… γιαυτο υπαρχει το ΜΑΤΕ το XFCE και το LXQt/LXDE.

Δεν αρεσει σε ολους το Ubuntu γιαυτο εχουμε το Linux Mint. Δεν αρεσει σε ολους το Debian γιαυτο εχουμε το MX Linux και διαφορες αλλες διανομες… στους επαγγελματιες αρεσει το OpenSUSE ή το RHEL, ή το Fedora… γουστα ειναι αυτα ρε παιδια τι θα τα κανουμε;

Σε μερικους δεν αρεσει το apt ή το dnf ή το yum ή το pacman… γιαυτο εχουμε διαφορετικα format πακετων… σε καποιους δεν αρεσει το systemd γιαυτο εχουμε το Devuan το MX Linux και διαφορες αλλες διανομες χωρις να τρεχουν το systemd σαν προκαθορισμενο συστημα init.

Για περισσοτερη απλοτητα υπαρχει το Android αλλα και αυτο εχει τα θεματακια του… αλλα και στα Windows για περισσοτερη απλοτητα πανε και τα εχουνε κανει κουλουαχατα απο τα 8αρια μεχρι τα 11αρια. Ασε για την συμβατοτητα. Τρια πουλακια καθονταν.

2 «Μου αρέσει»

Πολύ καλά έχουν θέσει οι Desktop Managαραίοι :slight_smile:
Από την άλλη θα έπρεπε να υπάρχει ένα ΜΟΝΑΔΙΚΟ φορμάτ στα πακέτα των εφαρμογών για όλες τις διανομές, οι όποιες θα έπρεπε να έχουν κοινές εντολές, αλλά και συνάμα, κάποια εξειδίκευση ως λόγο ύπαρξης τους.
Θα έπρεπε οι διανομές να ήταν το πολύ καμιά 3 με 5. Τα Windows έχουν ΜΙΑ, απλά κόβουν κάτι και την λένε HOME, βάζουν κάτι έξτρα την λένε PRO, SERVER κτλ
Έπρεπε κατά την ταπεινή μου γνώμη την τελευταία 20ετία να είχε βγει μια γαμώ-διανομή linux που να μπορούσες να τρέχεις κατευθείαν αρχεία των Windows (.exe .com κτλ) του IOS, του Android χωρίς να χρειάζεται να κάνεις αλχημείες και πάνω από όλα να τα τρέχει καλύτερα, με λιγότερη κατανάλωση πόρων σε hardware.
Θα έπρεπε να είναι απλή και κατανοητή για τον απλό χρήστη, τον gamer, τον εργαζόμενο, τον επιχειρηματία, που δεν τους ενδιαφέρει όλους αυτούς τι γίνετε από πίσω όταν πατάνε ένα κλικ με το ποντίκι τους. Όποιος τώρα ήθελε να μάθει τι κάνει το sudo pacman -Syyu θα το μάθαινε και θα έμπαινε σε βαθιά νερά.
Έτσι θα γινόταν το linux το απόλυτο λειτουργικό σύστημα, γιατί θα έδινε σε όλους κάτι μοναδικό που δεν θα το έβρισκε στα άλλα λειτουργικά συστήματα και το πιο ουσιαστικό, θα γίνονταν η ψηφιακή μας ζωή πιο εύκολη.

Τώρα επί του θέματος του post. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ laptop με 30 ευρώ, μην παραμυθιάζεστε.
Καλημέρα και ζητώ συγνώμη αν κούρασα.

2 «Μου αρέσει»

Με ολο το θαρρος και τον σεβασμο αλλο τι θα επρεπε και αλλο τι υπαρχει. Θα επρεπε να μπορει καποιος να τρεχει Windows 11 χωρις onlne account και η Microsoft δεν εχει θεση στην ψηφιακη ζωη και προσωπικη και επαγγελματικη κανενος αλλα χονονται ετσι επηδει γουσταρουν.

Υπαρχουν διανομες που εχουν και Pro και Server αλλα και Home.

OK με ολο το θαρρος και τον σεβασμο… το κανουν αυτο τα Windows και καπου δεν το εχω δει; το GIMP το κανουν compile για Windows εκτος απο ELF δυαδικο αρχειο και τα οποια δεν τρεχουν με τιποτα στα Windows και το θεο να παρακαλας. IoS και Android εφαρμογες μονο με συγκεκριμενες εφαρμογες τρεχουν και αν… το μονο που κανουν καλα τα Windows ειναι καποιο υποτυπωδες integration και μας φαινεται οτι κανουν παπαδες… να μην τα ισοπεδονουμε ολα :slight_smile:

Ειναι λιγο δυσκολο να γινει αυτο. Αλλο θελει ο απλος χρηστης αλλο θελει ο εργαζομενος αλλο θελει ο επαγγελματιας και αλλο ο gamer. Ουτε τα Windows το κανουν αυτο… γιαυτο αν δεις συστηματα απο πολυ ψαγμενους gamers τα συστηματα τους εχουνε απενεργοποιημενα και αλλαγμενα πολλα πραγματα απο το stock συστημα των Windows για να βγαλουν ολες τις επιδοσεις που ψαχνουν.

Δεν κουραζεις φιλε μου, κουβεντα κανουμε :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Δεν είπα ότι αυτά που θέλω (και ονειρεύομαι) τα κάνουν τα Windows, απεναντίας. Το θέμα είναι όχι τι κάνουν και τι όχι τα Windows, αλλά τι θα έπρεπε και θα μπορούσε να κάνει το Linux αν είχαν ρίξει τους ανθρώπινους πόρους προς αυτήν την κατεύθυνση και όχι στο να έχουμε τώρα 100άδες διανομές όπου μετά την 2ετία - 5ετία οι περισσότερες δεν υφίστανται καν σαν διανομές.
Δεν με νοιάζει τι κάνει η MS με τα Windows γιατί πολύ απλά είναι μια εταιρεία με κερδοσκοπικό και συστημικό πολιτικό όφελος. Το Linux όμως όχι και αυτό είναι ευχή και κατάρα. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι, ας μεγαλώσουμε την ευχή και ας μικρύνουμε την κατάρα που ακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια το Linux.

1 «Μου αρέσει»

αυτή είναι η υγεια του ελευθερου λογισμικου. οι πολλές διανομες για κάθε φγουστο και αναγκη. οπως εχουμε και πολλές μαρκες αυτοκινητων , πολλές μαρκες ζυμαρικων κλπ κλπ. ηδη σχεδον σε ολες τις διανομες ο εγκαταστατης ειναι ενιαιος. οι πιό πολλές διανομες ιδιες ειναι πάνω-κάτω το περιτλιγμα αλλαζει λιγο αυτό ολοι οι χρήστες -εκτος χρηστων linux- πρέπει να το καταλαβουν. ποτε δεν θα υπάρχουν 5 διανομες μονο. υπαρχουν ubuntu-based , debian-based, arch-based. με βαση αυτο οι διανομες ουσιαστικά ειναι λιγες. ενας απλος χρηστης ερχομενος απο τα win αν βαλεi η mint πχ μονο κουμπιά θα παταει και gui. και οποιος θελει να μαθει να μπει πιό βαθεια θα μπει.

1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα απλώς να παρέμβω για μια στιγμή.
Αυτό που αναφέρεστε ως Linux, είναι στην πραγματικότητα, GNU/Linux, ή όπως το αποκαλώ πρόσφατα, GNU plus Linux. Το Linux δεν είναι ένα λειτουργικό σύστημα από μόνο του, αλλά μάλλον ένα άλλο δωρεάν στοιχείο ενός πλήρως λειτουργικού συστήματος GNU που είναι χρήσιμο από τα GNU corelibs, τα βοηθητικά προγράμματα κελύφους και τα ζωτικά στοιχεία του συστήματος που περιλαμβάνουν ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα όπως ορίζεται από το POSIX.
Πολλοί χρήστες υπολογιστών εκτελούν μια τροποποιημένη έκδοση του συστήματος GNU κάθε μέρα, χωρίς να το καταλαβαίνουν. Μέσα από μια περίεργη εξέλιξη γεγονότων, η έκδοση του GNU που χρησιμοποιείται ευρέως σήμερα ονομάζεται συχνά «Linux» και πολλοί από τους χρήστες του δεν γνωρίζουν ότι είναι βασικά το σύστημα GNU, που αναπτύχθηκε από το GNU Project. Υπάρχει πραγματικά ένα Linux, και αυτοί οι άνθρωποι το χρησιμοποιούν, αλλά είναι απλώς ένα μέρος του συστήματος που χρησιμοποιούν.
Το Linux είναι ο πυρήνας: το πρόγραμμα στο σύστημα που εκχωρεί τους πόρους του μηχανήματος στα άλλα προγράμματα που εκτελείτε. Ο πυρήνας είναι ένα ουσιαστικό μέρος ενός λειτουργικού συστήματος, αλλά άχρηστο από μόνο του. μπορεί να λειτουργήσει μόνο στο πλαίσιο ενός πλήρους λειτουργικού συστήματος. Το Linux χρησιμοποιείται συνήθως σε συνδυασμό με το λειτουργικό σύστημα GNU: ολόκληρο το σύστημα είναι βασικά GNU με προσθήκη Linux ή GNU/Linux. Όλες οι λεγόμενες διανομές “Linux” είναι πραγματικά διανομές του GNU/Linux.

image

Σιτ-πόστινγκ με γκούγκλε τρανσλέητ από το γνωστό μιμίδιο…

@Asfodelus Μπορείς να το αφαιρέσεις ελεύθερα αν θες.

8 «Μου αρέσει»

@SpyrosK έχω ακούσει ότι γίνεται κουβέντα για τον σωστό όρο αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είναι έτσι.
Μπορεί κάποιος να παραθέσει κάποιον σύνδεσμο για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι είναι το gnu/linux.

@GNUTechie, υπάρχει το windows subsystem for linux και το windows subsystem for Android.

1 «Μου αρέσει»

https://www.gnu.org/gnu/gnu-linux-faq.html#why

Δες επίσης εδώ:
https://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.en.html
κι εδώ:
https://www.gnu.org/gnu/why-gnu-linux.html

Το κείμενο που έγραψα είναι ένα αστείο κείμενο που κυκλοφορεί ευρέως στο ίντερνετ (γνωστό και ως copypasta)

2 «Μου αρέσει»

Δεν μιλαμε για το WSL2 και το WSA γιατι αυτα ειναι απλα ειτε containers ειτε VMs που τρεχουν με καποιο integration για να φαινονται οτι ανοικουν ως κομματι του ιδιου λειτουργικου ενω κανονικα ειναι διαφορετικα κομματια και στην ουσια αυτο που λενε οι αγγλοι φιλοι μας “afterthoughts” δηλαδη δευτερευουσες σκεψεις.

1 «Μου αρέσει»

μιλας με καποιον που εχει φαει τα win στην μαπα. Οποτε προσεχε πως μιλας.

Πες το κ ξαναπεστο φίλε. Υπάρχουν τόσα πολλά παλιά laptop εκεί έξω, που με το κατάλληλο linux θα ανασταίνονταν για κάποιες δουλειές και θα βοηθάγαμε και λίγο τον πλανήτη. Αλλά που; Ποιος νοιάζεται; Θα μου πεις ότι οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα αλλά το there is no planet 2 είναι για όοολους…

2 «Μου αρέσει»

προσυπογραφω. :heart: :heart: :heart: :rocket: :rocket: :rocket:

1 «Μου αρέσει»

Εγώ το laptop που έχω διπύρηνο είναι , αλλά μια χαρά κάνει για τη χρήση που το θέλω (καμιά ταινία άντε και λίγο browsing όταν δεν είμαι σπίτι) γιατί να παίρνουμε πράγματα που θα μας είναι άχρηστα ;

1 «Μου αρέσει»

Τα 2 τελευταία laptop που έστησα

  • Το πρώτο ήταν ένα παλιό DELL Lattitude 2100 που μου έκαναν δώρο σαν άχρηστο. Το έβαλα ένα AOSC Linux (το έχω παρουσιάσει εδώ). Το έστησα με trinity desktop (το παλιο καλό KDE3). Επεξεργαστής Atom N270 μνήμη 2GB. Τρέχει ικανοποιητικά αλλά είναι άχρηστο. Ναι μπορείς να κάνεις ελαφρό προγραμματισμό να γράψεις \LaTeX{} αλλά μέχρι εκεί. Δεν υπάρχουν σήμερα browsers στα 32bit που να μπορούν να μπουν σε ενα youtube για παράδειγμα.

Αν και η τιμή των 30 ευρώ είναι μάλλον υπερτιμημένη και τεχνικά τρέχει δεν είναι για καμία σοβαρή ή μη σοβαρή χρήση. Αντε για καμία κονσολα σε κανένα switch.

  • Το δεύτερο είναι ενα Elite Book 840 G3 που το αγόρασα απο εδώ στα 150 μαζί με ένα docking station στα 10 ευρώ και τοέχω λίγες βδομάδες… Είναι μια αναβάθμιση από το παλιό μου 820 G1 που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο τα τελευταία χρόνια, αλλά είχε αρχίσει να βγάζει μικρά θεματάκια. Τρέχει τα πάντα άψογα. Η τιμή ήταν 2 διπλάσια πριν ένα χρόνο. Αλλά πλέον δεν μπορεί να τρέξει Windows 11 και μπορείς να βρεις πολλά αντίστοιχα σχεδόν τσάμπα.

Μια καλή επιλογή λοιπόν είναι να ψάξεις να βρεις μεταχειρησμένα επαγγελματικά που δεν μπορούν πλέον να σηκώσουν Windows 11.

1 «Μου αρέσει»