Laptop με 30 ευρώ?!

Είναι αλήθεια πως με το ελεύθερο λογισμικό, μπορούμε να αναστήσουμε παλιούς υπολογιστές. Αλλά κάθε αλήθεια είναι σχετική.

Η ανακύκλωση όμως δεν είναι τις περισσότερες φορές μονόδρομος και μπορούμε να βρούμε κάτι σχεδόν εξίσου φτηνό και ποιο αξιόπιστο.

Το ότι μπορείς να στήσεις ένα σύστημα σε ένα παλιό υπολογιστή, όμως δεν σημαίνει πως πρέπει και να το κάνεις. Και ένα λάθος που κάνουν πολλοί είναι να περνάνε το Linux στον παλιό τους υπολογιστή όταν αγοράσουν καινούργιο. Και περιμένουν μετά το Linux να κάνει θαύματα. Όχι το linux δεν θα σου αναβαθμίσει ούτε την μνήμη, ούτε τον επεξεργαστή. Μην κάνεις το ίδιο λάθος. Πέρασε το linux στον καινούργιο και άσε τα windows στον παλιό.

Είναι καλό όμως να μπορείς να αναστήσεις αυτό το παλιό κουτί, ακόμα και αν δεν είναι η εξυπνότερη κίνηση που μπορείς να κάνεις. Και στις εποχές που ζούμε είναι πολλές φορές και χρήσιμο.

7 «Μου αρέσει»

Αυτό το για “ΤΑ” linux ρε παιδί μου δεν είναι “τα” windows, μια ζωή παλεύω είναι ΤΟ linux damn it :stuck_out_tongue:

6 «Μου αρέσει»

Εννοεις ΤΟ GNU/Linux, για να τα λεμε και σωστα :smile:

4 «Μου αρέσει»

Άμα αρχίσουμε με τις ονομασίες δεν τελειώνουμε ούτε σε 100 χρόνια :joy::joy::joy:

2 «Μου αρέσει»

Ναι Περί του GNU ένα δίκιο το έχεις, αλλά εν συντομία το λέμε “TO LINUX”

Ξέρω πως το λες Βασίλη, αλλά τουλάχιστον αυτό ρε φίλε, πω είδα το βίντεο με τρομερή δυσκολία, πες με ψυχαναγκαστικό ξέρω γω :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

είδα το βίντεο μόλις και μπορώ να πω πως έχω τσατιστεί λίγο με τον τυπά :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Μην τον δείρεις, άστον αυτήν τη φορά :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

είστε υπερβολικοί, μια χαρά ήταν το βίντεο, αυτό που ήθελε να περάσει το πέρασε, μην ξεψειρίζετε την μαϊμού :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

@billniakas δεν τον δέρνω…

@Constantine
το θέμα είναι ότι περιμένουν το linux να κάνει θαύματα και στο τέλος αντί να κράζουν τα μηχανήματα τους που έχουν γίνει τοστιέρες κατηγορούν το λογισμικό.

5 «Μου αρέσει»

μα στο βίντεο δεν αναφέρει πουθενά ότι θα κάνει παπάδες στο συγκεκριμένο η παρόμοιο hardware, λίγο browsing , λίγο office , λίγο youtube και καμία hd ταινία και τέλος :wink:

1 «Μου αρέσει»

@Constantine

εμένα το παράπονό μου θα είναι πάντα γιατί τα θυμούνται μόνο στα πεθαμένα λάπτοπ και όχι στα τούμπανα για καθημερινή χρήση.

2 «Μου αρέσει»

@JohnGavr Θεωρώ πως έχουμε λάθος απαιτήσεις από τους απλούς χρήστες…για εμάς τα κομπιούτερ ( :stuck_out_tongue:P) είναι χόμπι και δεν μας πειράζει να ξε-βολευτούμε, ο άλλος όμως δεν τον νοιάζει θέλει απλά να ανοίξει το pc να ψυχαγωγηθεί η να δουλέψει με αυτό. Έτσι όταν έχει ένα καλό υπολογιστή δεν υπάρχει λόγος να κάτσει να μπεί στην διαδικασία να βάλει Linux…όταν όμως βρεθεί στην ανάγκη και το σαπάκι το netbook δεν τραβάει με τα windows τότε θα ασχοληθεί :wink:

1 «Μου αρέσει»

@JohnGavr
Τοστιέρες!!! axxaxaxaxaxaxaxahhxahaxhaxhax

@Constantine
όχι αναφέρει ότι το μηχανάκι αυτό με win xp που είχε δεν μπορούσε ούτε 480p video να παίξει, και τώρα σηκώνει κάτι παραπάνω και πιο άνετα.
Αλλά για την HD ταινία, κράτα μικρό καλάθι για τα frame rates, σίγουρα θα δώσει drop frames, μπορεί να παίξει σε hd ανάλυση αν είναι χαμηλό το encoding bitrate…

@JohnGavr
όσο για τα πεθαμένα laptop, ρε φίλε με αυτά έχει μείνει ο κόσμος, δεν έχουμε λεφτά κύριε να πετάμε σε μηχανάκια τούμπανα! :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

@Constantine
Απλά μου την δίνει… θα μου περάσει κάποτε!

@SomniusX
Χαχαχα και το δικό μου τοστιέρα το λένε αλλά πατάει πολλά windows pc κάτω

1 «Μου αρέσει»

Κατά τη γνώμη μου, μια χαρά προωθεί (με τον τρόπο του) το Ανοιχτό και Ελεύθερο Λογισμικό. Εύγε!

3 «Μου αρέσει»

Παντως ενα δικιο το εχει.

Π.χ. Αν καποιος εχει ενα παλιο συστημα το οποιο δεν θελει να πεταξει, τοτε μπορει να του βαλει ενα AntiX, ενα Bunsenlabs, ενα PuppyLinux και και και. Η λιστα ειναι ατελειωτη…

Αυτο δεν σημαινει απολυτα οτι περιμενεις να κανει το συστημα μου πυραυλο αλλα μπορει να το φτασει σε ενα βιωσιμο επιπεδο. Εκει θα μπορουσε για παραδειγμα να σερφαρει στο ιντερνετ η να φραφει μικρα scripts σε python π.χ. (ετσι για το γ@! ρε παιδι μου :stuck_out_tongue: )

2 «Μου αρέσει»

καλημερα. Απο που αγορασες το λαπ τοπ?

1 «Μου αρέσει»

Έχω πάρει παλιά από το
e-byte.gr αλλά υπάρχουν πάρα πολλά αν ψάξεις…

lab-experts.gr, το pcarena.gr που έχει αγοράσει γνωστός μου πριν 2 χρόνια ένα dell ακόμα το έχει για dev’ing…

Υπάρχει τίμιο hw εκεί έξω, καλό θα ήταν όμως πριν προβείτε σε αγορά μεταχείρας να ψάξετε laptop reviews online για να δείτε την αντοχή τους στο χρόνο, σε όλα του τα σημεία.

Πολύ πολύ μετά να του πετάξετε έναν ssd και περισσότερη μνήμη… :wink: