Καθαρισμός "άχρηστων" πακέτων σε Arch/Manjaro

Επειδή τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να μαζεύονται πολλά πακέτα στο σύστημα (Manjaro) και έλεγα να κάνω λίγο χώρο, προσπαθώ να καθαρίσω τα πακέτα που δεν χρειάζονται (έχουν μαζευτεί γύρω στα 2600 μέχρι τώρα, έχω 2+ χρόνια το Manjaro).

Όταν τρέχω την εντολή

sudo pacman -Qtdqi | sed -n '/Name\|Required/p'

μου βγάζει αρκετά πακέτα που είναι
Requiired by: None

Για παράδειγμα:

Name            : openssl-1.1
Required By     : None
Name            : optipng
Required By     : None
Name            : pandoc-cli
Required By     : None
Name            : papirus-maia-icon-theme
Required By     : None
Name            : patch
Required By     : None
Name            : patchelf
Required By     : None
Name            : perl-extutils-depends
Required By     : None

Το θέμα είναι ότι κάποια από τα πακέτα που βγάζει “ίσως” χρειάζονται, αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος.

Ποια είναι η γνώμη σας; Να τα βγάλω και ό,τι γίνει ή να τα αφήσω να υπάρχουν;

Είναι 242 πακέτα σύνολο, πιάνουν γύρω στα 2GB στον σκληρό.

Πριν αρχίσεις να ξυλώνεις προγράμματα, αφού πρόκειται για χώρο στο μηχάνημα, δεν μπορώ να μην ρωτήσω, την cache του pacman και του aur helper που χρησιμοποιείς (πχ yay) την έχεις καθαρίσει?
Επίσης έχεις σκεφτεί να μην κρατάς πολλές προηγούμενες εκδόσεις κάθε πακέτου (εάν το κάνεις)?

1 «Μου αρέσει»

Τι κάνω εγώ προσωπικά για να καθαρίζω το σύστημα μου

Για να βγάλω τα orphans (που τα κατέβασα ως dependencies αλλά δεν χρειάζονται από κανένα πακέτο):

sudo pacman -Rns $(pacman -Qdtq) #change `pacman` with your AUR helper

Για καθάρισμα το cache

sudo paccache -r #κάποιοι προτιμάνε pacman -Scc  αλλά δεν το έχω τρέξει

και φυσικά να βγάζω ότι πακέτα δεν χρησιμοποιώ με

pacman -R <package>

Δεν ξέρω πως είναι στο Manjaro αλλά εγώ προσωπικά πάντα τα βγάζω και δεν κρατάω πολλά πακέτα γιατί αλλιώς θα έχεις θάνατο με 1000 updates την μέρα σε Arch etc.

Αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου ότι και αν κάνεις, απλές προσωπικές προτιμήσεις.

1 «Μου αρέσει»

Εννοείται! Πριν από κάθε update κάνω πάντα

sudo pacman -Scc && pamac clean -b

καθώς επίσης και

bleachbit -c --preset && sudo bleachbit -c --preset

Πιο καθαρό δεν γίνεται! :grin:

1 «Μου αρέσει»

Η πρώτη εντολή είναι αυτή που θα τρέξω πριν αφαιρέσω όλα τα πακέτα, απλά πρώτα να σιγουρευτώ ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Την δεύτερη εντολή δεν την τρέχω, τρέχω

sudo pacman -Scc && pamac clean -b

(Ο pamac είναι ο package manager του Manjaro ο οποίος κάνει build από AUR ό,τι δεν κάνει εγκατάσταση το pacman)

Σε επόμενη φάση θα κάτσω να κάνω εκκαθάριση από προγράμματα που δεν χρηστιμοποιώ πλέον.

Για τώρα θα κάνω αυτό που πρότεινες στο κανάλι του Telegram, backup με λίστα όλων των αρχείων που θα αφαιρεθούν, αφαίρεση, επανεκκίνηση και αν δω ότι κάτι έσπασε, επανεγκατάσταση.

Update: όλα καλά, το μόνο που παρατήρησα για τώρα είναι ότι μου αφαίρεσε το Steam, το οποίο επανεγκατέστησα.

Όλα τα άλλα (για την ώρα) φαίνεται ότι δουλεύουν κανονικά.

Συνολικά απελευθερώθηκε 4,5GB χώρος στον σκληρό!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.