Internet Radio στο Ubuntu 20.04

Με λυπη διαπιστωσα οτι στο Kubuntu 20.04, δεν υποστηριζεται πλεον το Radiotray και το Kradio4.
Γιατι αυτο, ποιος ξερει!!!
Ισως υπαρχει κατι καλυτερο και δεν το γνωριζω;
Και ποιο ειναι αυτο;

1 «Μου αρέσει»

μέσω snap κοίταξες αν υπάρχουν τα πακέτα;

Το Radiotray ναι. Αλλα δεν δουλευει.

Τσεκαρε το Shortwave,αν και δεν είμαι στο 20.04 νομίζω θα δουλέψει

Εμενα με εχει βολεψει το odio… Δεν ξερω ομως αν παιζει σε 20.04

1 «Μου αρέσει»

Δεν εμφανιζεται στο menu

Το Radiotray δεν δουλευει γιατι ειναι προγραμμα του 2012 και δεν εχει δεχθει αναβαθμισεις απο τοτε.

Δες εδω η εκδοση 0.7.3 ειναι απο το 2012-08-09 και λογικα δεν θα βρεις τροπο για να τρεξεις το προγραμμα εκτος εαν καποιος το εχει πακεταρει για Flatpak ή Snap.

Υποθετω για να τρεξεις το προγραμμα με Snap οπως και flatpak εαν δεν εχει δημιουργηθει συντομευση στο μενου θα μπορουσες λογικα να φτιαξεις μια εσυ εαν ξερεις πως και αν ξερεις πως τρεχει απο το τερματικο το Snap με το RadioTray.

Αλλα ακομα και η λιστα με τους σταθμους του ειναι παλια… θα μπορουσες απλα να φτιαξεις μερικα playlists με οτι σταθμους θες να ακουσεις και να χρησιμοποιησεις το VLC ή το Audacious, την ιδια ποιοτητα στον ηχο θα ακουσεις και δεν χρειαζεται να παιδευεσαι.

1 «Μου αρέσει»

εγω αυτο κανω, βρισκω την ip του σταθμου που θελω απο εδω → https://www.xatworld.com/radio-search και την αποθηκευω σε ενα απλο αρχειο txt για να την εχω και παιζω το σταθμο ή φτιαχνω λιστα με σταθμους με το nvlc, στο τερματικο δηλαδη. Αν θελω gui προτιμω τον deadbeef music player

2 «Μου αρέσει»

Καλο το Odio, αλλα για να βρεις το AppImage θα πρεπει καποιος να ψαξει στο github τους για να το βρει. Κριμα ειναι να μην εχουν και ενα link για το AppImage στην σελιδα τους και να πουσαρουν το Snap επιδει ειναι … ευκολο…

Για να μην παιδευομαστε εδω ειναι το link

1 «Μου αρέσει»

Nikos_Kostoulas
Πολυ καλη λυση,φόρτωσα απο εκει σταθμους στο clementine και δουλευει αψογα

Peek 2020-05-02 16-06

1 «Μου αρέσει»

Κύριοι για όποιον ενδιαφέρεται έχω φτιάξει και το bash_radio_gr ένα bash script για τους απανταχού χρεπολάτρεις

6 «Μου αρέσει»

Πολυ καλο το σκριπτακι billara να σαι καλα

1 «Μου αρέσει»

Το χρησημοποιώ κάθε μέρα και αυτήν τη στιγμή ακούω cafe del mar :+1:

1 «Μου αρέσει»

billniakas radio script compressed

1 «Μου αρέσει»

Μόνο αυτό χρησιμοποιώ απ όταν το δημοσίευσες

1 «Μου αρέσει»

billniakas Θα ηταν πολυ χρησιμο αν εφτιαχνες ενα απλο gui για το σκριπτακι