Bash_radio_gr ένα bash script για τους απανταχού χρεπολάτρεις

Πριν μερικούς μήνες έφτιαξα ένα μικρό bash script για να παίζει ραδιόφωνο από το τερματικό.

Το bash_radio_gr είναι ένα απλό bash script για να παίζετε τους αγαπημένους σας σταθμούς στο τερματικό. Απλά προσθέστε το όνομα και το URL του σταθμού στο gr_stations.txt όπου κάθε γραμμή πρέπει να είναι της μορφής

Όνομα σταθμού,URL_σταθμού

Το τρέχετε από το φάκελο όπου το έχετε αποθηκεύσει δίνοντας στο τερματικό

./bash_radio_gr

Εξ’ορισμού το script αν δε δοθεί όρισμα στο τερματικό ανοίγει τη λίστα με τους σταθμούς που είναι αποθηκευμένοι στο gr_stations.txt . Αλλιώς μπορείτε να φορτώσετε το δικό σας αρχείο δίνοντας στο τερματικό ./bash_radio_gr όνομα_αρχείου.txt

Απαιτείται το πακέτο mplayer ή το mpv για να δουλέψει

Σε κάποιες διανομές δίνεται κατευθείαν είτε το mplayer είτε το mpv στα αποθετήρια τους, αν υπάρχει έστω το ένα από τα 2 πακέτα το script θα τρέξει κανονικά

Κράξιμο εδώ, για παρατηρήσεις βελτιώσεις ανοίξτε github issue.

11 «Μου αρέσει»

Ένα από τα καθημερινά εργαλεία και στον υπολογιστή και στο κινητό (καθώς δεν υποστηρίζει ραδιόφωνο το κινητό μου). Ευχαριστούμε Bill!

3 «Μου αρέσει»

το συγκεκριμένο script είναι ο καλύτερος “φίλος” για συστήματα που θέλεις να γλιτώσεις πόρους :wink:

1 «Μου αρέσει»

Απλή απορία, στο κινητό τί κάνεις εχεις απλά αποθηκευμένη τη λίστα με τους σταθμούς απο το πισί ή τρέχεις το script ?(αν ναι πως;;; )

μέσω του termux. cd τον φάκελο και εκτέλεση του αρχείου. Την λίστα των σταθμών την φτιάχνεις και από το κινητό αλλά και την ίδια του υπολογιστή

4 «Μου αρέσει»

Πραγματικα σε θαυμαζω φιλε @billniakas η εφαρμογη δουλεψε θαυμασια αλλα με παιδεψε λιγο
για να ξεκινησει και αυτο δεν ηταν δικη σου ευθυνη αλλα επρεπε να κανω δεξι κλικ στο Ιδιοτητες
—>Δικαιωματα κα μετα να μαρκαρω την επιλογη:Να επιτρεπεται να εκτελειται ως προγραμμα.
Επισης με μπερδεψε λιγο η επιλογη των σταθμων αλλα γρηγορα καταλαβα οτι πρεπει να
πατησω το νουμερο του σταθμου και μετα enter.
Το ωραιο στην υποθεση ειναι το εξης:Με Linux Mint 18.3 και window manager Xfce παταω τα
πληκτρα Alt+Ctrl+F1 βγαινω απο το X παταω κανονικα το ονομα χρηστη και τον κωδικο.
Αφου τωρα πια ειμαι σε περιβαλλον unix εκτελω κανονικα το script επιλεγω τον σταθμο της
αρεσκειας μου και βουαλα ακουω ραδιοφωνο οντας σε περιβαλλον unix και οχι σε γραφικο
περιβαλλον.Αχα καλο εεε??:wink::upside_down_face::joy:

3 «Μου αρέσει»

Δεν έχω εγκατεστημένο ούτε το mplayer, ούτε το mpv αλλά δουλεύει κανονικά.
Προφανώς αρκεί το mpg123

1 «Μου αρέσει»

Μόλις εγκατέστησα το script. Δουλεύει μια χαρά ακόμα και με κάποια custom λίστα με σταθμούς, με μια μικρή αλλαγή στο script. Και το έβαλα στο .zshrc μου… Αλλά προτιμώ λίγο περισσότερο να χρησιμοποιώ το Audacious για αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Κάνε ένα pull request την αλλαγή :blush:

Δεν ξέρω εάν αξίζει να κάνω pull request γι’ αυτό. Απλά έκανα μια μικρή αλλαγή στη γραμμή 21 το default txt αρχείο στο stations με το custom αρχείο που έφτιαξα.

1 «Μου αρέσει»

Α οκ, νόμιζα ότι έκανες αλλαγή στο bash script.

Ναι αρκεί απλά δεν το προτείνω γιατί παρουσιάζει ασυμβατότητες με κάποιους σταθμούς. Το έχω όμως μέσα για παν ενδεχόμενο.

πολύ καλό. Κι ότι έψαχνα Ένα ραδιόφωνο για περιβάλλον plasma.
Στο mate χρησιμοποιούσα το ραδιόφωνο που είχαν τα screenlets
Του είχα κάνει και μια μετατροπή (στο αρχείο py) και μπορούσα να ηχογραφώ αυτό που ακούγεται εκείνη τη στιγμή (είχα προσθέσει κουμπί record).

Αλλά στο kde δεν μπορώ να βάλω screenlets. Προσανατολιζόμουν σε κάι σαν το δικό σου (Εντάξει θα προτιμούσα να παίζει κάτι με το zenity ή το kdialog, να σου βγάζει λίστα και να κάνεις κλικ. Το βρίσκω πιο γρήγορο)

Είχα το radiotray αλλά νομίζω έτρωγε μνήμη.

1 «Μου αρέσει»