Hyprland και Ελληνικό Keyboard Layout

Χθες προσπαθούσα να σηκώσω Hyprland και το κατάφερα μετά από κόπο γιατί ήθελα να παίξει στην αρχή πάνω σε NixOS κ.α.

Στο τέλος χρησιμοποιήσα ένα derivative του Garuda που το είχε στημένο, γιατί τα conf files του με “πέθαναν”…

Όπως αναφέρουν εδώ, το Hyprland, ένας νέος διαχειριστής παραθύρων για το Wayland που υπόσχεται να μην θυσιάσει την εμπειρία χρήστη[…]


(εικόνα από Garuda Linux με hyprland)

Το μόνο που θέλουμε εμείς οι Έλλην είναι να μπορούμε να γράψουμε Ελληνικά σε ένα wm/dm οπότε πρώτη μου κίνηση ήταν να καταφέρω να περάσω επιπλέον keyboard layout.

Δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κατανοητή βοήθεια online για Ελληνικά οπότε το έψαξα σαφώς πως θα περνούσαν άλλες γλώσσες, και βρήκα ότι πρέπει να επεξεργαστείτε το αρχείο

.config/hypr/hyprland.conf

και να του περάσετε μια εγγραφή σαν την παρακάτω :

input {
kb_layout = us,gr
    kb_variant =
    kb_model =
    kb_options = grp:win_space_toggle
    kb_rules =
    numlock_by_default= true
    follow_mouse = 1

ώστε να γνωρίζει ότι έχει us + gr keyboard και το super+space κάνει εναλλαγή γλώσσας.

edit: δείτε την παρακάτω απάντησή μου διότι χρειάζεται και κάτι ακόμα

Μόλις κλείσετε το αρχείο δεν χρειάζεται κάποιο logout από το hyprland ενεργοποιείται η ρύθμιση απευθείας.

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους να ξεκινήσουν hyprland φαίνεται αρκετά υποσχόμενο, και βλέπω ως τώρα έχουμε παίξει μπάλα εδώ στο Forum εγώ και ο @ThanosApollo μόνο.

Good luck
-L

6 «Μου αρέσει»

Υπάρχει μια διόρθωση που πρέπει να περαστεί…

Σε Garuda Linux με Hyprland και πιθανόν σε άλλα με έτοιμα scripts έχει στο

~/.config/hypr/hyprland.conf

Ένα script που καλεί που ονομάζεται

~/.local/bin/garuda-locale.sh

ή κάποιο παρεμφερές αναφέροντας ότι κάνει
# Set keyboard layout

Tο θέμα είνια ότι το περιεχόμενο αυτού το shell script σπάει σε κάθε reboot την παραπάνω αλλαγή που κάνουμε εμείς, κρατάει μεν το όποιο κουμπί βάλαμε αλλά αλλάζει το kb_layout = σε kb_layout = us αν έχεις us locale…

#!/bin/bash
# .local/bin/garuda-locale.sh

localectl > /tmp/garuda-locale.txt

cat /tmp/garuda-locale.txt | grep Keymap > /tmp/keymap.txt

locale=$(cat /tmp/keymap.txt | awk '{ print $3 }')

sed -i "/kb_layout =/c\kb_layout = $locale" .config/hypr/hyprland.conf

Οπότε στην εντολή sed άλλαξα λίγο να δίνει το $locale αλλά να προσθέτει και το ,gr ώστε να παίζει, και είναι έτσι :

sed -i "/kb_layout =/c\kb_layout = $locale,gr" .config/hypr/hyprland.conf

Ελπίζω να βοηθήσει μερικούς που το κάνουν, παίρνει live την αλλαγή λόγο του ότι έτσι είναι στημένο το Hyprland, αλλά μετά από reboot, δεν έχουν πΧια Ελληνικός.

2 «Μου αρέσει»