hsetroot και ubuntu 22.0.4.1

Ξέρει κανείς αν το hsetroot δουλεύει σε ubuntu 22.04.1?

Υπάρχει στα αποθετήρια πάντως :

https://packages.ubuntu.com/search?keywords=hsetroot&searchon=names&suite=jammy&section=all

1 «Μου αρέσει»

Το εγκατέστησα αλλά δεν δουλεύει, δεν αλλάζει desktop background.
Ψάχνω μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος με επιτυχία ή αν ξέρει ότι δεν γίνεται (μην παιδεύομαι αδίκως).

Είναι πολύ πιθανό να λειτουργεί με αρχαϊκό X11. Διάβασε το παρακάτω. Δείχνει ένα τρόπο που δουλεύει τώρα και στο μέλλον. Απλά ίσως να πρέπει να αλλάξεις τη διαδρομή της ρύθμισης

Μην κοιτάς που δεν απαντάω, ακόμα το μελετάω.

2 «Μου αρέσει»

αυτα τα προγραμματα (hsetroot, xsetroot, κλπ) αλλαζουν το φοντο ΜΟΝΟ στο root window του συστηματος (την κενη μαυρη οθονη δηλαδη οταν πρωτοσηκωνει το γραφικο). οταν τρεχεις desktop management π.χ. xfdesktop (για να εχεις εικονιδια και λειτουργιες desktop οπως συντομευσεις προγραμματων) το φοντο του xsetroot, hsetroot, κλπ, καλυπτεται απο το φοντο που οριζει το desktop που χρησιμοποιεις, γι’αυτο δεν βλεπεις να αλλαζει κατι

αν θελεις να φαινεται το φοντο που οριζεις με το hsetroot πρεπει πρωτα να απενεργοποιησεις το desktop management, ωστε να μην φορτωνει στην εκκινηση του γραφικου. δεν εχω ιδεα πως το κανεις οταν τρεχεις με session. αν τρεχεις με χειροκινητες ρυθμισεις φορτωσης γραφικου, μπορω να σε πω ευκολα πως γινεται μιας που το εχω κανει. αλλα τα hsetroot, xsetroot δεν δινουν και το καλυτερο οπτικα (δεχονται μονο ασπρομαυρες εικονες και δεν κανουν σωστα ζουμ για να προσαρμοσουν σωστα την εικονα στην οθονη)

αν θελεις να κανεις κατι τετοιο σωστα, το καλυτερο προγραμμα γι’αυτο ειναι το nitrogen. δεχεται εικονες οποιουδηποτε τυπου δεχεται εγχρωμες εικονες και κανει αριστη προσαρμογη μεγεθους της εικονας στην οθονη. ενα αλλο ωραιο χαρακτηριστικο που εχει το nitrogen (που δεν το εχω βρει σε κανενα αλλο προγραμμα ρυθμισης φοντου) ειναι η δυνατοτητα να βλεπει πολλους φακελους, ωστε να σε εμφανιζει εικονες απο ολους, αν εχεις εικονες σε πολλους διαφορετικους σκορπιους φακελους

2 «Μου αρέσει»

Ανοίγοντας ένα τερματικό: “sudo telinit 3” μπαίνεις σε μη γραφικό περιβάλλον (CLI) και “sudo telinit 5” σε γραφικό περιβάλλον(GUI).

Τι σχέση έχει το παραπάνω με την ερώτηση;

Επίσης, είναι λάθος, εδώ και χρόνια στο Ubuntu έχει αντικατασταθεί με τα systemd targets :innocent:

Νόμιζα ότι είναι σε Upstart τα Ubuntu και όχι σε systemd. Απάντησα στο DarkGoth.

Όχι απο το 2014-15

Το να μην έχεις γραφικό περιβάλλον δεν είναι το ζητούμενο :saluting_face:. O @DarkGoth εξήγησε πολύ καλά πως θέτεις το φόντο σε X11. Μπορείς να μελετήσεις την έξοδο της εντολής: xwininfo -root -tree για να βρεις την ιεραρχία στο γραφικό περιβάλλον που χρησιμοποιείς.

@Asfodelus, αν δεν εχεις προβλημα (γιατι ειναι ασχετο με την αρχικη ερωτηση του @gfidias ), μπορω να απαντησω και στον @zoomm10 ακριβως πως μπορεις να (μην) εχεις γραφικο σε systemd

αρχικα στο systemd κανεις disable οτι display manager τρεχεις (lightdm, gdm, kdm, κλπ)

βημα 1ο:... lmde4@cthulhu:~$ sudo systemctl disable lightdm
βημα 2ο:... profit??... (δεν θα εχεις καν γραφικο. θα σε πεταει σε commandline με τη μια)
βημα 3ο:... lmde4@cthulhu:~$ echo "ratpoisonwm" > ~/.xinitrc
βημα 4ο:... lmde4@cthulhu:~$ echo "startx" > ~/.profile
βημα 5ο:... more profit??... (το πιο γυμνο "γραφικο" που εχεις δει ποτε. σκετο framebuffer)

και για να επιστρεψω στην αρχικη ερωτηση του @gfidias, τα hsetroot, xsetroot, κλπ, αλλαζουν ακριβως αυτο το αρχικο framebuffer φοντο. το αρχικο framebuffer ειναι που πανω του φορτωνει το υπολοιπο γραφικο οποτε καλυπτεται απο το γραφικο και ετσι δεν βλεπεις πλεον το φοντο του

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Αυτή εδώ είναι η καλύτερη κοινότητα που έχω συναντήσει.

1 «Μου αρέσει»