Η επιλογή "double click to open file and folder" δεν δουλεύει

Κατέβασα το Septor 2021 για να το δοκιμάσω. Χρησιμοποιεί το KDE που το έχω δοκιμάσει και στο Kubuntu. Στο Septor όμως είναι λίγο “περίεργη” η ενσωμάτωσή σου (πχ με δεξί κλικ στην επιφάνεια δεν βγάζει πολλές από τις επιλογές του Kubuntu).
Αλλά το κυριότερο είναι ότι τα εικονίδια στην επιφάνεια ανοίγουν με μονό κλίκ. Παρόλο που άλλαξα την επιλογή στις ρυθμίσεις “Double-click to open file and folder” συνεχίζουν να ανοίγουν με μονό κλικ. Τι μπορεί να συμβαίνει?
image

Αν και το Septor χρησιμοποιεί αρκετά παλιά έκδοση του Plasma (και το ότι είναι Debian-based δεν είναι θετικό όσον αφορά τη σωστή υλοποίηση), τουλάχιστον σε live που το δοκίμασα η ρύθμιση δουλεύει όπως πρέπει. Οπότε κάτι πάει στραβά στο δικό σου σύστημα.

Άνοιξε το αρχείο $HOME/.config/kdeglobals και δες στην ενότητα [KDE] αν υπάρχει η εισαγωγή SingleClick=false.

Ναι υπάρχει.
image

Σίγουρα κάτι δεν είναι σωστό γιατί στο πρώτο screenshot φαίνεται το απαρχαιωμένο προεπιλεγμένο θέμα του Qt ενώ στο δεύτερο φαίνεται μια υποψία του Breeze, παρότι η αντίστοιχη εισαγωγή είναι εντελώς άκυρη (widgetStyle=Windows). Εικάζω ότι η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε σωστά.

Από εκεί και πέρα, είναι γνωστό ότι το Debian (και τα περισσότερα *based) δε μπορούν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς ανάπτυξης του Plasma, με αποτέλεσμα να κάνουν ανακάτεμα με διαφορετικές εκδόσεις συστατικών και να εμφανίζουν τέτοια προβλήματα.

Μια χαρά ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση. Την έκανα 2 φορές (τρέχει σε VirtualBox) και ποτέ δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Και το KDE μια χαρά παίζει στο Kubuntu.
Η υλοποίηση στο Septor είναι χάλια.

Δε συμβαδίζει το «ποτέ δεν μου έβγαλε πρόβλημα» με το γεγονός ότι άνοιξες νήμα για ένα πρόβλημα που προέκυψε στην ίδια διανομή, το οποίο όμως δεν υπάρχει στο live. Δε συμβαδίζει επίσης το «μια χαρά ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση» με το ότι στο screenshot με τα System Settings δεν έχει εφαρμοστεί το προεπιλεγμένο θέμα του Septor, ενώ στο live εφαρμόζεται κανονικά. Μπορεί να φταίει ακόμα και το VirtualBox, που προσθέτει ένα έξτρα επίπεδο πολυπλοκότητας.

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το «με δεξί κλικ στην επιφάνεια δεν βγάζει πολλές από τις επιλογές του Kubuntu» αλλά σε διαβεβαιώ ότι στο live που το είδα βγάζει όλες τις προεπιλεγμένες επιλογές του Plasma για την έκδοση που χρησιμοποιεί.

Εννοώ ότι δεν μου έβγαλε πρόβλημα κατά την διάρκεια της εγκατάστασης. Όσο για το theme το έχω πειράξει αλλάζοντας το Application Style.

Δες στα αριστερά τι μου εμφανίζει όταν πατάω δεξί κλικ στο Septor και στα αριστερά τι μου εμφανίζει όταν πατάω δεξί κλικ στο Kubuntu 20.04. Λείπουν πολλές επιλογές από το Septor.
imageimage
Επίσης το Septor έχει πιο νέα έκδοση KDE.

image

Επίσης, δοκιμάζω και το live και μου κάνει τα ίδια. Εσύ ποιο live κατέβασες? Το “Septor-2021.4-amd64.iso” από το Septor - Browse /download_ at SourceForge.net?


Να τα πάρουμε με τη σειρά για να μη γίνει μπέρδεμα;

Άρχικά, ένας αυτοματοποιημένος εγκαταστάτης μπορεί να μην εμφανίσει κάποιο μήνυμα λάθους αλλά αρκεί ένα τυπογραφικό λάθος στον κώδικά του για να μην πετύχει μια απλή ρύθμιση ας πούμε.

Τώρα, το μενού του Septor στο πρώτο screenshot αντιστοιχεί στη ρύθμιση Layout -> Desktop, ενώ αυτό του Kubuntu είναι για το Layout -> Folder View. Δεν είναι bug δηλαδή αλλά απλά διαφορετική επιλογή. Αν κάνεις κλικ στο Configure Desktop and Wallpaper... του Septor, θα βρεις την επιλογή.

Δες ενδεικτικά τα αντίστοιχα μενού δίπλα-δίπλα από εμένα:

Έχε υπόψη σου ότι οι εκδόσεις του Plasma και των σχετικών συστατικών μεταξύ των δύο διανομών έχουν απόσταση περίπου 8 μηνών και αυτό, σε «χρόνο Plasma» είναι «προϊστορία».

Ναι, αυτό το iso κατέβασα, με SHA1 sum dc2a8c94628affdf43b354cc0f2fcbe2cc041e2e. Επέλεξα απλά το double-click και δούλεψε.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά αυτή ήταν η λύση !!! Η αλλαγή του Layout σε Folder View. Τώρα δουλεύει σωστά και το double-click! Όταν το Layout είναι Desktop δεν φτιάχνει εικονίδια στο desktop αλλά widgets… για αυτό ανοίγουν πάντα με μονό κλικ.
image
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.