H έλλειψη κεντρικής εκπροσώπησης για το Linux επιτρέπει στη Microsoft να εκμεταλλεύεται όλες τις επιχειρηματικές ευκαιρίες

Στο facebook έκανα ανάρτηση. "Εσείς θα κάνετε ότι διδάσκετε, οι μαθητές δήθεν ότι παρακολουθούν, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα μπορεί να πει (αν ήμασταν εμείς…) και όλα οκ.
Όσο για την απάντηση μάλλον την έλαβα και σας ευχαριστώ πολύ. Δεν γίνεται.

To WebEx είναι της Cisco που το διαθέτει δωρεάν. Δεν το ήξερα, αλλά σύντομα θα το μάθουν όλοι.

Για να καταλάβω… οι αδαείς προτιμούν τη microsoft και οι ειδήμονες τις διανομές linux;
Ο τρόπος που μιλάς προσβάλει και γονείς και εκπαιδευτικούς. Ο ποδοσφαιρικός φανατισμός μ’ ένα λειτουργικό σύστημα και μάλιστα όχι και τόσο διαδεδομένο είναι εντελώς απαράδεκτος. Ούτε θρησκεία είναι ούτε κοσμοθεωρία. Απλά ένα λειτουργικό για τους υπολογιστές. Επίσης ο τρόπος που μιλάς, δηλώνει εμφανώς ότι ή δεν γνωρίζεις ή κάνεις ότι δεν γνωρίζεις για τη λειτουργία του οικονομικού συστήματος της ελεύθερης αγοράς. Τα windows κατέχουν το 75% της αγοράς και οι διανομές linux το 4 και λίγο αν θυμάμαι. Δεν είναι υπεύθυνοι οι “αδαείς” καταναλωτές αλλά οι “ειδικοί” των δύο πλευρών. Δεν γνωρίζω επίσης τι θα έκανες εσύ στη θέση τους γνωρίζοντας τα παραπάνω ποσοστά. Θα επέλεγες διανομές linux υποχρεώνοντας όλους τους εκπαιδευτικούς και μαθητές να τα εγκαταστήσουν;

Τέλος ούτε η MAC κατέχει, μεγάλο μερίδιο στην αγορά, αν δε θυμάμαι ή κατάλαβα καλά (χωρίς να επιμείνω) το WebEx εγκαθίσταται και εκεί. Αν θέλεομε να βοηθήσουμε τη διάδοση των διανομών μάλλον θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και στα φόρουμ μας. Ευχαριστώ.
Αφορά την πρώτη ανάρτηση του @linuxovios.

2 «Μου αρέσει»

Κύριοι δε χρειάζονται οι προσωπικές επιθέσεις. Ας μείνουμε στα γεγονότα. Οι παρούσες συνθήκες είναι πρωτόγνωρες και χρειάζεται ψυχραιμία.

Προσπαθήστε να κρατήσετε τη συζήτηση μακριά από πολιτικές προεκτάσεις.

4 «Μου αρέσει»

Μιλάμε για web υπηρεσία αυτή τη στιγμή @gatsouma δεν ξέρω αν το κατάλαβες.

Δεν ασχολήθηκα με το Linux ειδικά ως λειτουργικό σύστημα.

Είναι τεράστιο φάουλ του Υπουργείου που προκρίνει ένα λογισμικό windows only ενώ το ΠΣΔ υποστηρίζει σύγχρονη τηλεκπαίδευση, ενώ υπάρχουν και open source υπηρεσίες που δεν απαιτούν εγκατάσταση λογισμικού στο pc.

Προφανώς δεν είσαι εκπαιδευτικός και δεν θα θέσω θέμα ελεύθερης και ισότιμης πρόσβασης στη γνώση είναι άλλο τεράστιο κεφάλαιο.

Τι μας λέει το υπουργείο δηλαδή; Ότι “αγαπητοί μαθητές” αν θέλετε πρόσβαση σε τηλεκπαίδευση αυτή τη στιγμή, βάλτε webex meetings που προϋποθέτει windows και “αν γουστάρετε” κιόλας. Ποιος κερδίζει από όλο αυτό; Σκέψου. Οι μαθητές ή οι Cisco και Microsoft ?

3 «Μου αρέσει»

ετσι ειναι οπως το λεει ο @linuxovios
μιλαμε για web υπηρεσια και οχι για λειτουργικα συστηματα, ουτε για εγκατασταση προγραμματων. Σιγουρα ειναι φαουλ του υπουργειου να προτεινει εγκατασταση προγραμματος που ειναι μονο για ενα λειτουργικο (αν ειναι ετσι κιολας γιατι δεν το ξερω). Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αποκλειστει οτι αυτο γινεται εκ του πονηρου.
Ομως δε βλεπω να αποκλειεται το ενδεχομενο να χρησιμοποιηθουν άλλες λυσεις απο εκπαιδευτικους και μαθητες. Προκυπτει απο καπου οτι δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν άλλες λυσεις;

1 «Μου αρέσει»

Οταν εγω υπογραφω ρητρα καλης λειτουργιας με 6ψηφιο ποσο και ο εργαζομενος μου υποχρεουτε να υπογραψει σε μενα ρητρα καλης λειτουργιας των συστηματων με 5ψηφιο ποσο, τοτε πιστεψε με οτι παιρνουν πολυ λιγα…

Εκτός από μας κανείς δεν θα σκεφτεί κάτι για το Υπουργείο. Επίσης ποιος εγγυάται ότι οι open source υπηρεσίες λειτουργούν άψογα και δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Τα υπουργεία και γενικά οι κρατικοί θεσμοί ζητούν εγγυήσεις από προγράμματα και από συγκεκριμένες μεγάλες και αξιόπιστες εταιρίες. Τέλος, ζητούν οι άνθρωποι την ευκολία τους και ενδεχομένως το “με το αζημίωτο”- να ισχύει, απλά είναι εικασία. Επίσης δεν αναφέρθηκαν μόνο web υπηρεσίες, γιατί η microsofte είναι η εταιρία που ελέγχει και λειτουργικά και χίλια δυο άλλα. Το φάουλ του υπουργείου δεν είναι τωρινό και δεν φαντάζομαι να ζητάμε τώρα τη λύση του. Τώρα που πνιγόμαστε; Δεν είμαι εκπαιδευτικός- η σύζυγος είναι - το έγραψα στην ερώτησή μου νομίζω, αφιέρωσα πολλά χρόνια από τη ζωή μου να υπερασπίζομαι την ελεύθερη και ισότιμη πρόσβαση και όχι μόνο στην εκπαίδευση, αλλά και στη δουλειά και στο μοίρασμα του πλούτου, όμως δεν πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη ώρα να αποδώσουμε ευθύνες, σε κάποιους που έτσι κι αλλιώς την έχουν και όχι μόνο αυτοί αλλά και οι προηγούμενοι και οι προπροηγούμενοι. Εγώ θα περίμενα ένα ναι ή ένα όχι. Αν όμως θέλετε όλα αυτά να γίνουν πράξη σκεφτείτε αν γίνεται σ’ αυτό το “ελεύθερης αγοράς” σύστημα και μη μου πει κανείς για πολιτικές προεκτάσεις γιατί σίγουρα υποκρινόμαστε.

ξεκιναω απο το τελευταιο περι ελευθερης αγορας. Αλλου λοιπον εχουν γινει προσπαθειες για υιοθετηση ελευθερου λογισμικου. Άλλες πετυχαν, άλλες απετυχαν. Επομενως δεν ειναι αυτο το θεμα (νομιζω). Απο εκει και περα δε φαινεται οτι οι αποφασεις περνοντε με γνωμονα το δημοσιο συμφερον αλλά με προχειροτητα στην καλλιτερη, τη χειροτερη την ειπαμε ηδη. Και αυτο γιατι εγγυησεις… τι εγγυησεις; τοσα προβληματα εχουν παρουσιαστει σε προϊόντα της cisco και καθε λιγο και λιγακι υπαρχουν προβληματα με χακαρισματα και διαρροη δεδομενων σε προϊόντα της. Και αυτο ειναι και αποτελεσμα οτι ειναι κλειστο λογισμικο, ετσι δεν ειναι; Επισης για να υπερθεματισω λιγο ακομα :slight_smile: μπορει καποιοι να το βλεπουν και προσβλητικο και ακομα χειροτερα που θελουν να επιβαλλουν προϊόντα εταιρειων την ωρα που καιγομαστε και υπαρχουν ελευθερες ανοιχτες λυσεις. Σε καθε περιπτωση δεν τους δικαιολογω, το οτι τους δικαιολογουμε ειναι ενας λογος που εχουμε καμποσα προβληματα (λεω εγω). Συμφωνω οτι το φαουλ δεν ξεκιναει απο τωρα, δεν ειναι τωρινο το προβλημα, νομιζω ολοι συμφωνουμε οτι το σημειο καμπης ηταν τοτε με τον κωστακη που υπεγραψε τη μεγαλη συμφωνια με την ms.

υγ @billniakas αν βλεπεις κατι «μη πρεπων» πε μου να το σβησω

1 «Μου αρέσει»

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους δεν είμαι ούτε ταξιτζής ούτε δημοσιογράφος για να έχω άποψη επί παντός επιστητού και μάλιστα την καλύτερη, ούτε είμαι ή ήμουν θυμωμένος με όσα γράφτηκαν. Απλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται. Γνωρίζω ότι στη φύση υπάρχει η λεγόμενη “οικονομία της φύσης” και κάτι αντίστοιχο στην οικονομία “το μεγαλύτερο δυνατόν κέρδος με την κατά το δυνατόν μικρότερη προσπάθεια.” Αυτό φαίνεται από τη γεωμετρική συσσώρευση κεφαλαίων σε όλο και λιγότερα άτομα,από την παγκόσμια φτώχεια κ.λ.π. Σταγόνα στον ωκεανό είναι η υιοθέτηση ελεύθερου λογισμικού σε μία δύο περιπτώσεις που αναφέρεις π.χ. σ’ ένα σχολείο στην βόρεια Σουηδία και δεν γνωρίζουμε πως και γιατί έγινε, μήπως “με το αζημίωτο” όπως αναρωτηθήκαμε παραπάνω;

Επομένως αυτό είναι το θέμα, αυτό δηλαδή που γράφεις αμέσως παρακάτω. “Δεν φαίνεται ότι οι αποφάσεις παίρνονται με γνώμονα το δημόσιο συμφέρον”. Εγώ είμαι απλός χρήστης με κάποιες λίγες παραπάνω γνώσεις λόγω επαγγέλματος. Έβαλα linux από περιέργεια περισσότερο. Είμαι μουσικός. Δεν φανατίστηκα ποτέ με το συγκερασμένο ή το ασυγκέραστο σύστημα. Μια χαρά είναι και τα δύο με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Το ίδιο συμβαίνει και με τα συστήματα που έχουν σχέση με τους υπολογιστές. Το μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων είναι απλοί χρήστες που δεν νοιάζονται και δεν τους απασχολεί ο ανοιχτός ή ο κλειστός κώδικας. Κάνουν τη δουλειά τους απλά. Από το DOS (κάποτε) και μετά μέχρι σήμερα δούλευα τα windows στη δουλειά μου. Τώρα που η χρήση είναι απίστευτα μικρότερη και μόνο στο σπίτι μου γιατί να τα αλλάξω; Έτσι σκέφτεται ο καθένας. Μπράβο για το ενδιαφέρον σας για το κάτι διαφορετικό αλλά αυτό το αισθάνομαι εγώ και λίγοι ακόμη. Οι πολλοί φαντάζομαι γνωρίζετε τι λένε.

Όταν κάτι δεν πάει καλά σε μας και στους άλλους πάει, δεν φταίνε οι άλλοι, εμείς φταίμε.
Να συμπληρώσω ότι δεν θα απεγκαταστήσω το mint. Θα πάρω ή από το σχολείο ή από κάποιο συγγενικό πρόσωπο (με χίλιες προφυλάξεις) ένα laptop για το διάστημα αυτό. Τέλος να ενημερώσω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όχι ποια υπηρεσία θα χρησιμοποιηθεί, αλλά τι θα γίνει με το 21% των μαθητών που δεν διαθέτουν το μέσον στο σπίτι τους για να συνδεθούν σε όποια πλατφόρμα. Δεν έχουν ούτε υπολογιστή ούτε τάμπλετ, ούτε κινητό τέτοιο. Τα στοιχεία είναι από ένα πρόγραμμα εκπαιδευτικών. Άργησα να κάνω την επεξεργασία γιατί ασχολήθηκα με κάτι άλλο που προέκυψε.

Πάντως αυτή η σπουδή για χρήση μιας συγκεκριμένης πλατφόρμας δίνει τροφή για διάφορα σχόλια και όχι αδικαιολόγητα. Κάποτε (πριν 8-10 χρόνια) είχα εγκαταστήσει το moodle στο σχολικό δίκτυο (στο προσωπικό μου site) Κάποιες διαδικασίες αναβάθμισης του sch με έστειλαν αδιάβαστο (μετά από 3-4 μήνες κανονικής λειτουργίας). Δικιά μου ασχετοσύνη τότε, χαζομάρα μου, εγωισμός μου δεν ζήτησα βοήθεια και απλά το διέγραψα μετά από κάποιες αποτυχημένες μου προσπάθειες. Άρχισα να ψάχνω στο internet και σε διάφορα site. Βρήκα εκτός των άλλων και το gnomio.com: Δωρεάν moodle με το δικό μου υλικό απεριόριστο, με κάποιες διαφημίσεις αναγκαστικά στο δωρεάν και με τη συντήρηση δικιά τους. Αυτό χρησιμοποιώ για το σχολείο μαζί και με κάποιους συναδέλφους. Οι μαθητές μας το χρησιμοποιούν και μάλιστα οι καλοί περισσότερο. Υπάρχουν λύσεις χωρίς τη microsoft.

2 «Μου αρέσει»

αλλά εδω μιλαμε για το υπουργειο παιδειας που «επιβαλλεται» να εχει πιο ανοιχτους οριζοντες, νομιζω. Επισης δεν ειναι μια δυο περιπτωσεις οπου εγινε στροφη σε ελευθερο λογισμικο αλλά και καμια να μην ηταν δεν εχει σημασια (και ειδικα για υπουργειο παιδειας).

πολυ σωστο αυτο :+1:
και η αληθεια ειναι οτι αναρωτιομουν τι παιζει με αυτο το σημειο

2 «Μου αρέσει»

Εγώ να ρωτήσω. Ωραία δεν τα κάνει η MS. Ποιος θα πάει να εγκαταστήσει τι;

2 «Μου αρέσει»

Υπαρχει το OnlyOffice που μπορουμε να το βαλουμε σε NextCloud ή ξεκαρφωτο μονο του, μπορει να εχουμε X2go εικονικες μηχανες με ολα τα λειτουργικα και thin clients που να μπαινουν εκει που θελουν με remote USB redirection. Υπαρχουν λυσεις. Το θεμα με το Δημοσειο και γενικα με τις προμηθειες του υπουργειου ειναι οτι οι πολιτες που πληρωνουν για ολα αυτα με τους φορους τους δεν εχουν τροπο να πουν αν σημφωνουν ή οχι με το τι κανει το υπουργειο. Βεβαια οι περισσοτεροι απλοι πολιτες και απλοι χρηστες δεν γνωριζουν κατι αλλο εκτως απο τα προιοντα της Μικρομαλακης αλλα σε αυτο πρεπει εμεις να κανουμε κατι, με ενεργες διαφιμησεις, με tutorials και και και… Αν θελουμε αλλαγη στο Status Quo, θα πρεπει να κανουμε πραγματα που μας βγαζουν απο το δικο μας comfort zone.

που; γιατι; βρε με μπερδευετε :) για web κατασταση δε λεμε; πχ χρειαζεται να κανεις εγκατασταση οπωσδηποτε εδω; → https://meet.jit.si/
το αλλο που λεει ο @linuxovios (το bigbluebutton) δεν το ξερω αλλά φαινεται πιο καταλληλο

1 «Μου αρέσει»

To Jitsi Meet μπορεις να το κανεις και self-host :slight_smile: νομιζω υπαρχει docker image για ολα τα κομματια του. :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνω απολυτα και καλο θα ηταν να μην αναφερομαστε σε ελευθερες αγορες και αορατα χερια γιατι θα αναγκαστουμε καποιοι να απαντησουμε με ταξικη συνειδηση.

(Απανταω σε neutral σχολιο για να μη λαβω μερος στην αντιπαραθεση, απο σεβασμο στο φορουμ και τους χρηστες του)

5 «Μου αρέσει»

Ξεχνάτε κάτι, το Ελληνικό κράτος έχει συνάψει σύμβαση δείτε εδώ με τη Microsoft, ώστε να έχει την αποκλειστικότητα στην εκπαίδευση, γι αυτό δεν δέχονται τα πανεπιστήμια πχ εργασίες σε άλλη μορφή πλην MS Office, επίσης και το Linux στα Δημόσια Σχολεία έχει βαλτώσει που αν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει δυναμικά…

Και απ ότι παρατηρώ μετά από 10 χρόνια ακριβώς (λογικά σύντομα λήγει η σύμβαση) η Microsoft μας προσφέρει και πάλι ανάπτυξη δείτε εδώ

3 «Μου αρέσει»

Μπορεί κάποιος να αναλύσει το “αζημίωτο”; Επειδή διαβάζουμε για παραχώρηση των υπηρεσιών και δεν έχω καταλάβει τί γίνεται…

Όπως όλες οι πλατφόρμες κάπου θα παρουσιαστεί πρόβλημα, πχ δεν αναγνωρίζει κάμερα, δεν κάνει share desktop κτλ. Επιπλέον κάποιος πρέπει να δείξει πως λειτουργεί και να ξέρει επ ακριβώς όλες τις λειτουργίες του. Επιπρόσθετα, εγώ που θα πάω να του το εγκαταστήσω/δείξω πρέπει να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει και ότι δεν καταρρεύσει και επίσης θα πρέπει κάπου να απευθυνθώ αν προκύψει πρόβλημα.
Τώρα αν νομίζεται ότι θα κάτσει να το ψάξει ο δάσκαλος ή να το ψάξω εγώ, είστε μακριά από την αγορά. Επίσης το πληρώσει το κάποιος επαγγελματία για μια ολοκληρωμένη λύση, είναι φτηνότερο από το να εκπαιδεύσει υπαλλήλους και να συντηρεί δική του πλατφόρμα.

ΥΓ. θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι οι χρήστες τον υπολογιστών εκεί έξω είναι τελείως άσχετοι, σε σημείο του αν αλλάξεις μεταξύ τους δύο εικονίδια δεν μπορούν να κάνουν δουλειά

2 «Μου αρέσει»