H έλλειψη κεντρικής εκπροσώπησης για το Linux επιτρέπει στη Microsoft να εκμεταλλεύεται όλες τις επιχειρηματικές ευκαιρίες

Να τη η λύση κύριοι, που την έχει πληρώσει ήδη ο φορολογούμενος

https://edu.ellak.gr/2020/03/17/elefthero-ke-anichto-logismiko-gia-tis-anagkes-tis-tilekpedefsis-ton-scholion/

Αλλά προτιμήσαμε να ευχαριστήσουμε δημόσια Cisco και Microsoft και να παίξουμε με τα δικά τους κουβαδάκια…

Έτοιμο είναι το σύστημα στο ΠΣΔ για να υποστηρίξει τουλάχιστον Γ ΛΥΚΕΙΟΥ. το μόνο που θέλει για καθολική εφαρμογή σε όλες τις τάξεις είναι να νοικιάσουν παραπάνω σερβερς

1 «Μου αρέσει»

δε θα διαφωνησω σε αυτο, αλλά δε νομιζω να γινεται και τωρα αυτο, δηλαδη να καθοντε να δειχνουν στον καθε δασκαλο και στον καθε μαθητη τι και πως, περα απο γενικες οδηγιες δηλαδη. Καλο θα ηταν να μας δωσει καποιος εκπαιδευτικος feedback για αυτο, εχει ενδιαφερον το θεμα. Επισης θα ηθελα να μας πει καποιος αν υπαρχει προβλημα αν καποιος εκπαιδευτικος και οι μαθητες του χρησιμοποιησουν άλλη λυση και οχι αυτη που διαφημιζει το υπουργειο (γιατι διαφημιση κανει)
επισης και κατι άλλο. Δε νομιζω οτι εχουμε καμια ιδιαιτερη αντιπαραθεση, κουβεντα κανουμε και προσπαθουμε να δουμε τι γινεται γιατι αλλιως τα νομιζουμε και αλλιως μπορει να ειναι. Εγω καλη βλεπω την κουβεντα μεχρι τωρα, δεν ξερω για εσας αν ενοχληστε καπου…

Τηλεκπαίδευση θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά στα σχολεία οπότε κανένας δεν ξέρει τίποτα… Θα χρειαστεί κάποιος να τους εκπαιδεύσει οπότε δεν θεωρώ ορθό το επιχείρημα ότι θα πρέπει να εκπαιδευτούν μόνο για τις ανοιχτές πλατφόρμες…

Επίσης βάζω στοίχημα ότι
το 20% των εκπαιδευτικών δεν γνωρίζει ποια έκδοση των Windows χρησιμοποιεί
Το 30% - 40% δεν γνωρίζει να κάνει ενημέρωση τον υπολογιστή του
Το 50% - 60% δεν γνωρίζει τι είναι το Google drive ή το One drive
Και ότι το 100% θεωρεί ότι πρέπει να πάρει αύξηση αποδοχών γι αυτά που προσφέρει…

3 «Μου αρέσει»

Φυσικά κουβέντα κάνουμε, και σας παραθέτω από την δική μου πλευρά, που ως επαγγελματίας έρχομαι σε καθημερινή επαφή με τέτοιους ανθρώπους. Είναι ότι είναι η MS (και κάθε μεγάλη εταιρία), αλλά την ποιότητα και την υποστήριξη που προσφέρουν δεν μπορείς να την βρεις στο ελεύθερο λογισμικό, και εγώ από την πλευρά μου, δεν μπορώ να ψάχνω λύσεις σε forum την στιγμή που ο άλλος καίγεται να κάνει δουλειά.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ 100%

Και εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας χρησιμοποιώ λογισμικό που δυστυχώς δεν έχει εκδόσεις για linux. Ο παράγοντας υποστήριξη είναι κρίσιμος ειδικά όταν υπεισέρχεται χρόνος αλλά και χρήμα.

@linuxovios νομίζω ότι δε θα έπρεπε να εκπλήσσεσαι με τον ψηφιακό αναλφαβητισμό που υπάρχει στους κόλπους της εκπαίδευσης. Στη συντριπτική μερίδα έχει ταυτιστεί ότι πληροφορική==microsoft και αυτό έχει τις ρίζες του στα 90ς. Η επαφή που είχα στο σχολείο (γιατί στο σπίτι είχαμε PC από το 1992) με υπολογιστές τότε ήταν στο γυμνάσιο (1995) και τότε μόνο το MSDOS και τα Win 3.11 ήταν το αντικείμενο διδασκαλίας.

Άντε πες εγώ ήμουν τυχερός και γνώρισα το linux (10 χρόνια μετά, μέχρι τότε μόνο ακουστά) οι υπόλοιποι έμειναν με αυτή τη λανθασμένη παραδοχή.

Εν κατακλείδι, η κρισιμότητα της κατάστασης θα αναδείξει κατά πόσο σωστά ή όχι δουλεύει η παρούσα υλοποίηση. Αν δουλέψει σημαίνει ότι ορθώς επιλέχτηκε, αν όχι τότε εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε και μακάρι να βγει κάτι καλό.

Ως τότε #μένουμεσπίτι

1 «Μου αρέσει»

Εν τω μεταξύ έπεσε το Microsoft Teams καθώς όλο και περισσότερος κόσμος άρχισε να το χρησιμοποιεί εντατικά.

https://techcrunch.com/2020/03/16/microsoft-teams-down

Και σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλα, απλά έτυχε να είναι το πρώτο. Όπως έλεγα το πρόβλημα δεν είναι θέμα λογισμικού, αλλά υποδομών και ανθρώπων που θα τις τρέξουν. Και κάτι που δουλεύει σήμερα με 100 χρήστες δεν θα δουλεύει αύριο με 1000 χρήστες.

Οπότε δεν είναι αυτή η ώρα για γρίνια. Μόλις όμως επανέλθει η ζωή σε μια κάποια κανονικότητα, τότε θα πρέπει να γίνουμε ενεργοί και να απαιτήσουμε λύσεις και υποδομές. Και η απομακρυσμένη εκπαίδευση θα είναι μόνο ένα από αυτά. Οι ελάχιστες τωρινές λύσεις πχ σε πανεπιστήμια δεν μπορούν να καλύψουν καμία ζήτηση.

ΥΓ: Κατά το παρελθόν σε συζητήσεις σε διάφορα θέματα (πχ για μεταλλαγμένους σπόρους και θέματα αυτονομίας) είχα θέσει ως καταληκτικό επιχείρημα το Zombie Αttack[*]. Ελπίζω να το κατάλαβαν τώρα.

[ * ] Δηλαδή ένα γεγονός που θα δημιουργήσει προβλήματα στις διηπειρωτικές μεταφορές για αρκετούς μήνες.

3 «Μου αρέσει»

μπορεις να το πεις αυτο, αλλά αυτο δεν αποκλειει οτι και κατι άλλο δε θα ηταν εξισου καλο και ισως και καλλιτερο. Ενας λογος που το λεω αυτο, ειναι οτι το κυριοτερο πλεονεκτημα συμφωνα με αυτα που ειπαμε εδω, ειναι πως επειδη απο πισω ειναι μια μεγαλη εταιρεια, τοτε μπορεις να εχεις υποστηριξη αν χρειαστει κλπ. Η υποστηριξη ομως, αν και ο @Asfodelus ειπε οτι η εφαρμογη η ιδια ειναι δωρεαν, δε φανταζομαι να ειναι δωρεαν απο τη cisco (αυτη δεν ειναι η εταιρεια; ). Σημερα λοιπον ειπε η υπουργος παιδειας εδω → https://hooktube.com/watch?v=BAr_gQON46c οτι η πλατφορμα προσφερει δυνατοτητα να συνδεθουν στο μαθημα τηλεφωνικα, οσοι δεν εχουν προσβαση στο διαδικτιο. Τι σημαινει δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο; Απο οσο ξερουμε μεχρι τωρα, μαλλον ισχυει αυτο που ειπε ο @gatsouma οτι αρκετοι μαθητες δεν εχουν υπολογιστη, ταμπλετ κλπ για να συνδεθουν. Μου δημιουργειται λοιπον το εξης ερωτημα: ειναι καλλιτερα να αφησουμε πιο πισω αρκετους μαθητες (και ενας να ηταν ειναι κακο) για να πληρωσουμε μια μεγαλη εταιρεια για να εχουν υποστηριξη μονο οι μαθητες που εχουν τον απαραιτητο εξοπλισμο; ή μηπως ειναι καλλιτερα να εξασφαλισουμε σε ολους τους μαθητες τον απαραιτητο εξοπλισμο εφοσον υπαρχουν και άλλες λυσεις που δε φαινοντε καθολου κακες αν δεν ειναι και καλλιτερες; Το δικο μου μυαλο λεει πως πρωτα εξασφαλιζουμε την προσβαση των μαθητων στο μαθημα και μετα αφου εχουμε κοιταξει τις διαθεσιμες πλατφορμες κλπ διαλεγουμε αν χρειαζομαστε υποστηριξη (που κανονικα δε θα επρεπε αλλά τεσπα) και αξιζει τον κοπο, την αναλογη λυση. Εσεις τι λετε; πολυ θα ηθελα να μαθω, γιατι μου φαινεται πως τελικα το μονο που μετραει ειναι οι «μπιζνες αζ γιουζουαλ» στο υπουργειο

εσεις τα city boys and girls μενετε σπιτι, εμενα ο κηπος μου, μου φωναζε να βγω εξω να τον σκαψω :)

4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τον @Asfodelus , είναι θέμα πρώτιστα υποδομών.
Αυτές τις μέρες, υπό πίεση χρόνου, έψαξα για μια δωρεάν πλατφόρμα υποστήριξης περίπου 10 μαθητών. Η δασκάλα στην ελλάδα, οι μαθητές στο εξωτερικό, 3 τάξεις, 3 os (linux, windows, android). Κατέληξα σε web πλατφόρμα, αλλά όσες δοκίμαζα έβγαζαν μήνυμα overcrowded. Απ όσες δοκίμασα, μόνο 1 δεν παρουσίασε προβλήματα, αυτή της google.

το zoom το δοκίμασες;

1 «Μου αρέσει»

Όχι, προς το παρόν ικανοποιούνται οι ανάγκες με το google classroom. Αν όμως παραταθεί για καιρό η ανάγκη απομακρυσμένης εκπαίδευσης, ίσως αλλάξω πλατφόρμα και το zoom είναι στην λίστα, όπως και το bigbluebutton (σήμερα “κρεμάει” λίγο, δεν ξέρω αν είναι σε μένα το πρόβλημα ή στους σέρβερς))

εσυ συγκεκριμενα, αν εσυ κανονιζεις την τηλεδιασκεψη, ισως να κοιταγες και τη self hosted λυση, αφου εχεις παραπανω γνωση απο το μεσο ορο και λογικα μπορεις να το κανεις.
Πληροφοριακα, παλιοτερα που ειχα ρωτησει κατι στο support του zoom (κατι σχετικο με sip) ειχα παρει απαντηση στα επομενα δευτερολεπτα και ειναι η πιο γρηγορη απαντηση που εχω παρει ποτε απο support. Δεν ξερω τι ισχυει σημερα ομως…

1 «Μου αρέσει»

Εντελώς άσχετο, αλλά οφείλω να σε ευχαριστήσω καμιά χιλιάδα φορές για το jitsi meet. :gift_heart: Δεν το ήξερα καθόλου. Μου έχει λύσει πραγματικά τα χέρια !! Εικόνισμα θα σε κάνω, άτιμε!

3 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Video : Free Remote Control Software | Veyon

Η απάντηση στο ερώτημα που τίθεται στο νήμα είναι απλή:

Καμία Λινουξοεταιρια δεν ενδιαφέρεται για το desktop. Τέλος. Το χρήμα βγαίνει από τους σέρβερ και το cloud. Εμείς είμαστε απλά πειραματόζωα που κάνουμε debugging στα λογισμικά τους. Για αυτό και δεν αξίζει να ξοδέψουν λεφτά για να διαφημιστούν σε εμάς.

Επίσης καλώς ή κακώς η Microsoft προσφέρει όλο το πακέτο, το 80% του πλανήτη τρέχει Windows desktop, οπότε λογικό είναι να απευθύνονται όλοι εκεί.

5 «Μου αρέσει»

Μου αρέσει πολύ η διαπίστωση σου διότι και εγώ εκνευρίστηκα με αυτά που είδα εντός αυτής της τρέλας που τους έπιασε όλους αυτόν τον καιρό.
Όντως η μεγάλες εταιρίες έτριψαν τα χέρια τους για ακόμη μια φορά εκμεταλλευόμενες την κρίση ώστε να βγάλουν κέρδος ( με διάφορους τρόπους ). Και όσο αφορά τις δημόσιες υπηρεσίες αυτές είτε όντως χαμένες στο τι να κάνουν και να βρουν άμεσες λύσεις ή όντως ξεπουλημένες στις μίζες μεγάλων εταιριών δεν έκατσαν να ψάξουν και να βρουν ουσιαστικές ανοιχτού τύπο λύσεις.
Έτσι για ακόμη μια φορά τα δημόσια χρήματα θα καταλήξουν σε λίγα και συγκεκριμένα χέρια όπως πάντα.

Πολύ κρίμα…

2 «Μου αρέσει»