H έλλειψη κεντρικής εκπροσώπησης για το Linux επιτρέπει στη Microsoft να εκμεταλλεύεται όλες τις επιχειρηματικές ευκαιρίες

Θυμώνω τόσο πολύ… Χωρίς να αναφερθώ σε λεπτομέρειες, ακόμα και την περίοδο της κρίσης του κοροναϊού, η Microsoft βρίσκει την ευκαιρία να διαφημίζεται και να κερδίζει χρήματα κλειδώνοντας και την εκπαίδευση. Το χορό τον ξεκίνησε το Υπουργείο Παιδείας (με το αζημίωτο) και συνεχίζουν “γνωστά” ιδιωτικά σχολεία. Παρέχουν “τηλεκπαίδευση” στους γονείς και στους μαθητές που αγωνιούν (κυρίως της Γ’ Λυκείου) διαφημίζοντας τη Microsoft. Το μεν Υπουργείο Παιδείας μέσα στην παραζάλη της ανικανότητας και της έλλειψης υποδομών έφτασε να ευχαριστεί δημόσια τη Microsoft για παροχή υποδομών για διαδικασίες τηλεκπαίδευσης, ενώ γνωστά ιδιωτικά σχολεία πουλάνε “μούρη” στους αδαείς εκπαιδευτικούς και γονείς για την τεχνολογία της MS!
π.χ. εδώ https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-pos-ginetai-mathima-ex-apostaseos

…Τα Εκπαιδευτήρια Σ. Αυγουλέα – Λιναρδάτου, γνωρίζοντας ότι η τεχνολογία παίζει σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση και λειτουργεί επικουρικά, καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους χρησιμοποιούν εργαλεία του Office365 της Microsoft. Σε αυτό το πλαίσιο, έχουν δημιουργηθεί λογαριασμοί Office365 για όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς μας δίνοντας έτσι πρόσβαση σε μια πληθώρα υπηρεσιών όπως το Sway, Power Point Online, Teams, OneNote, Classnotebook, Forms, Microsoft Educator Community, Skype, Minecraft και FlipGrid…

Λες και δεν υπάρχουν open source δυνατότητες τηλεκπαίδευσης εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον, ξαφνικά μερικοί ανακαλύπτουν τον τροχό και πουλάνε πρωτοπορία δήθεν!!!

Το πρόβλημα είναι ότι η MS είδε φως και τρυπώνει παντού γιατί υπάρχουν άνθρωποι να το κάνουν… Στο Linux δυστυχώς δεν υπάρχουν κάποιοι εκπρόσωποι που θα μπορούσαν να προμοτάρουν ανάλογες open source λύσεις και έτσι η MS θα κλειδώσει στη σιδερένια της γροθιά ακόμα έναν κρίσιμο τομέα της εκπαίδευσης, χωρίς να ανοίξει μύτη… Και τα πρόβατα θα λένε και ευχαριστώ!

8 «Μου αρέσει»

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως το θέμα δεν είναι εντελώς άμεσα σχετικό με το ελεύθερο λογισμικό (είναι φυσικά εμμέσως) γιατί μιλάμε περισσότερο για υπηρεσίες. Το λογισμικό είναι ελάχιστο ζήτημα μπροστά στο θέμα τής υπόλοιπης υποδομής.

2 «Μου αρέσει»

Θες να το εξηγήσεις αυτό που γράφεις; Φυσικά και έχει σχέση με το ανοικτό λογισμικό. Γιατί Microsoft και όχι π.χ. BigBlueButton με integration σε eFront ή Moodle? Οι υποδομές αφορούν στο hardware. Εκτός και αν δεν κατάλαβα τι γράφεις.

Δεν υπαρχει καποια συγκριση…

Το ελευθερο λογισμικο δεν διαφημιζεται, αρα ειναι πολυ δυσκολο σε καποιον να το προτεινει σαν λυση, και δεν υποστηριζεται επισημα, οποτε χρειαζεται εξειδικευμενο προσωπικο για την υποστηριξη. Η τελικη τιμη σε αυτου του τυπου τα project σε βαθος χρονου, ειναι σχεδον η τριπλασια στα ελευθερα λογισμικα, ανα ετος λειτουργιας. Οικονομικα δηλαδη και μονο δεν θα συμφερε καμια εταιρεια η κρατικο οργανισμο να μπει σε αυτη τη διαδικασια

1 «Μου αρέσει»

Όλα καλά και όλα ωραία αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το Linux δεν είναι εταιρεία. Ως εκ τούτου δε μπορεί να πράττει ως μια. Η microsoft κοιτάει το συμφέρον της (και πολύ καλά κάνει) και σε καμιά περίπτωση κάτι που σχετίζεται linux αν δεν τύχει εκπροσώπησης κάποιας από τις μεγάλες εταιρείες του χώρου (Redhat, Canonical, SuSE) δε θα έχει μέλλον.

Τα υπόλοιπα είναι απλά ευχολόγια.

2 «Μου αρέσει»

Το Linux Foundation τι ακριβώς κάνει; Δεν θα έπρεπε να έχει φροντίσει για καμπάνιες και γιατί όχι εκπροσώπηση σε μεγάλες αγορές για τη διάδοση του Linux;

Διαφωνώ. Όταν μιλάμε για deployments χιλιάδων ή και εκατοντάδων χιλιάδων σταθμών εργασίας, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πιο φθηνή η MS και το λογισμικό της. Το open sopurce support μπορεί να σου βγει λίγο πιο ακριβό στην αρχή, αλλά στην πορεία του χρόνου θα αυξηθούν και όσοι ασχολούνται με αυτό και συνεπώς θα πέσει το κόστος του σε ανάλογο με αυτό του MS support σήμερα.

Το Linux Foundation όπως το λέει και το όνομα του είναι Foundation. Δεν έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα.

1 «Μου αρέσει»

Στην εταιρεια μου τρεχω μονο opensource και linux. Οταν θα χρειαστω πληρη 24ωρη υποστηριξη πρεπει να πληρωσω linux administrators. Ας πουμε 4 ατομα για να βγαινουν τα 8ωρα και τα ρεπο. Μεσος μισθος θα ειναι γυρω στα 2000€. Αν τωρα ειχα windows τοτε ο μεσος μισθος για την ιδια δουλεια θα ηταν 800-900. Οποτε οταν σε μια μικρη επιχειρηση το κοστος συντήρησης ειναι τοσο μεγαλο, δυσκολα θα το επιλεξει.

Και φυσικα εγω γνωριζω απο λογισμικα και δουλευω 20 χρονια σχεδον με linux.

Παμε τωρα στη χ επιχειρηση η τον κρατικο οργανισμο. Ο διευθυντης στελνει ενα mail και παιρνει απαντηση την αλλη μερα απο τη microsoft. Οτι ζητησε το παιρνει σε μια εβδομαδα, ετοιμο και ρυθμισμενο προς χρηση. Δεν θα χρειαστει φυσικα συντηρηση η να λυσει κανεναν προβλημα αφου ολα περιλαμβανονται στο ετησιο συμβολαιο.

1 «Μου αρέσει»

To Linux Foundation δεν είναι κερδοσκοπικό. Δεν ενοχλεί αυτό. Ούτε και το εμποδίζει κατά περιόδους να βγάζει διαφημιστικά σποτάκια (που το έχει πράξει στο παρελθόν). Ούτε και θα επηρέαζε τη λειτουργία του η εκπροσώπηση σε κάποιες μεγάλες αγορές με σκοπό τη διάδοση του Linux.

The Linux Foundation (LF) is a non-profit technology consortium founded in 2000 as a merger between Open Source Development Labs and the Free Standards Group to standardize Linux, support its growth, and promote its commercial adoption.

@linuxovios δε νομίζω ότι είναι κανείς κατά του linux per se αλλά το οργανωτικό θέμα δεν είναι κάτι που λύνεται χωρίς να υπάρξει μια εταιρεία που να δει επενδυτικό ενδιαφέρον. Αναφορικά το σύστημα που χρησιμοποιούν τα νοσοκομεία της Γερμανίας είναι μια custom εκδοχή του openSuSE που προφανώς είναι με τη μορφή συμβολαίου και στο δια ταύτα ήταν μια πιο συμφέρουσα λύση (όχι απαραίτητα οικονομικά) για τον πελάτη.

παντως οντως γινεται διαφημιση της ms οπως λεει ο @linuxovios και το βρισκω παραπλανητικο γενικα. Επισης δε θα περιμενα με τιποτα απο το linux foundation να προωθησει το linux σε τετοια συγκυρια οταν εχει αυτα τα μελη → https://www.linuxfoundation.org/membership/members/

Γιατί μας κακοφαίνεται; Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών desktop υπολογιστών ξέρετε τι χρησιμοποιεί. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις: ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΆΛΛΟ. Όσο για τo linux μπείτε σε ένα οποιοδήποτε άλλο forum (εκτός από το δικό μας) να δείτε τι γίνεται και τι ακούν οι διανομές που υποστηρίζονται από εταιρείες και ας προσφέρουν δωρεάν πχ. Canonical-Ubuntu Ας συμφωνήσουμε εμείς οι χρήστες linux να μην βγάζουμε τα μάτια μας πρώτα … μπας και αποκτήσει ο χώρος τη σοβαρότητα που του αρμόζει.

7 «Μου αρέσει»

Μισο λεπτο…

Μεσος μισθος για 4 linux administrators το μηνα ειναι 2000 € δηλαδη ενα 500αρικο το μηνα για τον καθε administrator; ή 2000€ για τον καθε admin;

Γιατι αν ειναι οι linux admins να τσιμπανε ενα 2χιλιαρο το μηνα κατεβαινω ελλαδα ΤΩΡΑ :slight_smile: Με 4 admins και 2 χιλιαρικα το μηνα για καθε admin η αριθμητικη μου μου λεει οτι το τελικο νουμερο ειναι 8000 (4 χ 2000) που οντως ειναι μεγαλο το νουμερο. Για ενα γραφειο με καμποσους εργαζομενους σηγουρα χρειαζονται και οι 4; Αυτα ειναι αλλα θεματα ομως και χωρις να γνωριζουμε τις αναγκες και το ειδος της επιχειρησης ειναι δυσκολο να βγαλουμε συμπερασματα.

Ενω με 500αρικο το μηνα ειναι μεν 2 χιλιαρικα (για 4 admins) για την επιχειρηση και παλι πολλα τα λεφτα αλλα για τους admins δεν βγαινει ουτε για μαστιχες. Πρεπει να δουλευεις 3 και 4 εταιρειες για να επιβιωσεις την συγκεκριμενη εποχη στην Ελλαδα. Σε αυτη την περιπτωση δεν μπορουμε να μιλαμε για τρελα λεφτα για τους linux admins σε σχεση με τους Windows admins.

Αρα για πια περιπτωση μιλαμε;

Επησεις μας εχει ξεφυγει κατι αλλο. Αν μιλαμε για διαφημηση του GNU/Linux για το κοινο δεν μιλαμε απλα για διαφημησεις ψηφιακες/ηλεκτρονικες αλλα μιλαμε και για διαφημησεις σε περιοδικα και σε τηλεοραση. Οι μονες τηλεοπτικες διαφημησεις που εχω δει ειναι 2 - 3απο την IBM, 1 - 2 απο την Red Hat και ισως 1 απο Oracle. Δηλαδη ολες απο εταιρειες.

Μπορει να γινει μια εισηγηση στο ΕΛ/ΛΑΚ για διαφημηση σε ενα απο τα καναλια για κανα δυο μηνες; Δεδομενου του οτι ο τηλεοπτικος χρονος ειναι πανακριβος… ποιες οι δικες μας οικονομικες δυνατοτητες σαν κοινοτητα; Μπορουμε να βγαλουμε σποτακια εμεις στο Youtube πχ σαν διαφημηση; Εχει γινει ποτε καποια τετοια κουβεντα γενικα;

H τηλεοπτική διαφήμιση έχει πεθάνει προ πολλού. Ειδικά για το κοινό της τεχνολογίας. Παιδικά, καθαριστικά και αυτοκίνητα για τους άντρες την ώρα που βλέπουν ποδόσφαιρο και μέχρι εκεί. Πλέον η διαδικτυακή διαφήμιση έχει μόνο νόημα, κατά τη γνώμη μου…

Η κοινότητα ΕΛΛΑΚ θα έπρεπε να φτιάχνει φυλλάδια, gifs και υλικό στο youtube για διαφήμιση. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Όλα αυτά θα έπρεπε να ξεκινούν από το Linux Foundation και οι τοπικές κοινότητες απλά να τα μεταφράζουν.

1 «Μου αρέσει»

ΟΚ τοτε δεν μας εμποδιζει τιποτα στο να φτιαξουμε ολοι μας μια σειρα απο διαφημησεις στο youtube να παρουμε το ΟΚ απο την ΕΛ/ΛΑΚ και να τα πεταξουμε στο Youtube και γενικα οπου μπορουμε. Εχουμε ταλαντουχα μελλοι που μπορουν να βοηθησουν… λιγο απο δω λιγο απο κει… μπορουμε να κουνησουμε λιγο τα πραγματα… να κανουμε γνωστο το GNU/Linux και το ΕΛ/ΛΑΚ. Αν δεν το κανουμε εμεις ποιον πρεπει να περιμενουμε;

τωρα εχουμε πανδημια, ελα αργοτερα. Βεβαια μπορεις να ξεκινησεις και απο τωρα απο εκει που εισαι καθοτι αυτες οι δουλειες αυτη τη στιγμη γινοντε απο το σπιτι. Και πρεπει να πω οτι το να δουλευεις με λινουξ στο σπιτι απο τον καναδα για δουλεια στην ελλαδα, ειναι διαφημιση για το λινουξ απο μονο του, ειδικα εφοσον γινεται καλλιτερη δουλεια συγκεκριμενα με λινουξ και ελλακ

2 «Μου αρέσει»

Εγω απο την αλλη θεωρω οτι τα πραγματα θα γινουν balanced μεταξυ linux και windows, με τον καιρο, χωρις καποια παρεμβαση απο τους χρηστες. Απλα το balanced για τον καθενα ειναι διαφορετικο.

Προσωπικα δε θελω το linux να γινει το κυριαρχο λειτουργικο στην αγορα. Αυτο θα φερει κοσμο και συνεπως (κορονα)ιους και οχι μονο. Ωστοσο θα επρεπε να εχουμε κατακτησει τη μεριδα των προγραμματιστων και να μπορουσαν να εχουν περισσοτερα απο ο,τι τους δινει η microsoft. Εγω ως προγραμματιστης, βρισκω το visual studio παρα πολυ βολικο και δυναμικο. Ο καθηγητης μου συνδεεται μεσω chrome στον υπολογιστη του σπιτιου του, χωρις team viewer, απλως σε ενα tab εχει τον υπολογιστη του και σε αλλο μια παρουσιαση.

Ωστοσο τι θεωρω ως balanced και γιατι δε θα χρειαστει να κανουμε τιποτα για να ερθει? Απλο: balanced δεν ειναι το 50/50 αλλα το 20(linux)/20(macOS)/60(windows). Πολλες εταιρειες παιχνιδιων κανουν εμπαργκο στους χρηστες linux, βαζοντας anti-cheat λογισμικο που κανει detect το Proton της Valve και το Wine ως hacking software. Επομενως το gaming στρεφεται στα windows. Αυτο αφηνει το κομματι του σωστου επαγγελματια(απο CEO μεχρι αρθρογραφο μεχρι καθηγητη μεχρι προγραμματιστη) καθαρα στα Linux και φυσικα τα mac θα εχουν την αποκλειστικοτητα στους καλλιτεχνες του χωρου.

Προτιμω το community να παραμεινει μικρο αλλα με ατομα που ειναι ενθουσιασμενα και αγαπανε το λειτουργικο τους γτ βαζουν χρονο ετσι ωστε να λεει το ονομα τους και οχι “Microsoft”, παρα να πηγαινω σε εναν windows user και να λεω “δες πως αλλαζουν οι καιροι”…

Οποτε, “Linux for all?” ναι αλλα με τη συνεχεια της προτασης: “Linux for all the enthousiasists”

Εγω λεω παντα οτι το Linux πρεπει να ποναει λιγακι(εως πολυ). Για να παρουμε τη κυριαρχια στους χρηστες θα πρεπει να γινει τοσο απλο ουτως ωστε ο μεσος χρηστης να μπορει να κανει τα παντα με απλα κλικς. Και αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι κακο(εως σιχαμενο και απεχθες), ετσι χανεις τη μαγεια του να εχεις τον ελεγχο και απλα συμβιβαζεσαι στην αισθητικη και την λειτουργηκοτητα του GUI ενος αλλου developer. Αυτος ο συμβιβασμος υπαρχει και στη κονσολα, αλλα ειναι απειροελαχιστος.

1 «Μου αρέσει»

Ας το δούμε ψύχραιμα. Η συγκεκριμένη επιλογή δεν αφορά λογισμικό. Αφορά μια υπηρεσία. Και οι πιθανές λύσεις αυτή την στιγμή είναι α) Google, β) Microsoft. Μεταξύ αυτών των δυο, δεν θα διάλεγα προσωπικά την Google. :hear_no_evil: :see_no_evil: :speak_no_evil:

Open Source λύσεις υπάρχουν; Ναι πχ κάτι σαν το zibraoffice. Τι λείπει ένα datacenter με υπολογιστές και δίσκους, μεγέθους μικρού ποδοσφαιρικού γηπέδου, με αδιάλειπτη τροφοδοσία και σύστημα κλιματισμού. Καθώς και τα άτομα που θα το συντηρούν. καθαρίστριες ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους.

Η ιστορία των υπολογιστών στις επιχειρήσεις ξεκίνησε από ένα συγκεντρωτικό μοντέλο, πέρασε από την επανάσταση των PC που ήταν μια απελευθέρωση από τον κεντρικό υπολογιστή και τους διαχειριστές τους, και επιστρέφει σιγά σιγά απο το κατανεμημένο στο συγκεντρωτικό.

Στο παρελθόν η επικοινωνία ήταν μέσα από ένα τερματικό με VT100, σήμερα είναι με ένα browser και HTML. Έτσι μπορείς να αλλάξεις εύκολα λειτουργικό. εφόσον κρατήσεις τον firefox Ακριβώς γιατί το λειτουργικό που χρησιμοποιείς δεν θα έχει καμία απολύτως σημασία.

Ας υποθέσουμε τώρα των το zibra το είχε μια εταιρεία πολυεθνικού μεγέθους, ή ότι η Microsoft βάζει το Zimbra, ή ότι η Google βγάζει αύριο τον κώδικά του Google Docs με GPL.

Τι θα αλλάξει στην ανάλυση μας;

ΥΓ1: Για το ζήτημα του μισθού ενός Linux Admin, είναι υπερβολική η τιμή, μακάρι δηλαδής να ηταν αυτές οι τιμές στην αγορά, αλλά δεν είναι. Επίσης ότι παίρνεις πλερώνεις, αν θέλεις παίρνεις το ξαδελφάκι τις φίλης σου της κομμώτριας, η τον διαβασμένο με πιστοποιήσεις και εμπειρία. Άσε που αν βγει στην πιάτσα ένα τέτοιο ποσό την επόμενη όλοι θα θένε να γενούνε.
Ναι πριν 20 χρόνια ήταν δυσκολότερο να βρεις κόσμο, αλλά σήμερα είναι εύκολο. Μπορείς να πεις στην γυναίκα σου να ρωτήσει στο κομμωτήριο. Σίγουρα θα σου βρει τον γιο της κυρα Μαρίας που ξέρει λούνουξ

ΥΓ2: Αλλά υπάρχουν πάντα και αυτοί οι τρελοί που βάζουν τα Linux στα σχολεία.
Ο Giorgos Kissandrakis είπε:

Προς εκπαιδευτικούς. Έχω φτιάξει μια πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης για όποιον δάσκαλο/καθηγητή θέλει να μαζέψει τους μαθητές του μόνο για τα δημόσια χωρίς χρέωση. Για πληροφορίες στείλτε μου μύνημα

Δεν ισχύει ότι οι επιλογές τηλεκπαίδευσης αυτή τη στιγμή παρέχονται μόνο από google και MS. Υπάρχουν ευρύτατα διαδεδομένες λύσεις open source π.χ. ΒigBlueButton που κάνουν εξαιρετικό integration με LMS επίσης ευρύτατα διαδεδομένα όπως το Moodle ή το eFront κ.α. Χρησιμοποιούνται αυτές οι λύσεις σε ολον τον κόσμο αλλά εδώ στη μπανανία πρέπει να σπονσοραρουμε Cisco και Microsoft…

Ακόμα και το πανελλήνιο σχολικό Δίκτυο ΠΣΔ έχει δυνατότητες σύγχρονης εκπαίδευσης, αλλά δεν ξέρω τι φόρτο μπορούν να αντέξουν οι servers…

2 «Μου αρέσει»

για να μη μπαχαλευω αυτο το νημα Webex Teams για mint 19.3 οπως σωστα μου υποδειχθηκε, λεω εδω οτι δε φαινεται να υπαρχει κανενα προβλημα στο αν καποιος εκπαιδευτικος και οι μαθητες του χρησιμοποιησουν κατι άλλο απο αυτο που προτεινει το υπουργειο. Απλα το υπουργειο επρεπε να προτεινει κατι και αυτο εκανε, αν και δεν το εκανε με σωστο τροπο (οπως ηταν αναμενομενο). Εφοσον υπαρχουν και άλλες λυσεις απλα (λεω εγω απο εξω) χρησιμοποιεις οποια λυση σε βολευει, αφου το ζητημα ειναι να κανεις μαθημα εξ’αποστασεως.

3 «Μου αρέσει»