Η απόφαση του Manjaro να αντικαταστήσει το LibreOffice με το κλειστού κώδικα FreeOffice

Καλησπέρα στους συν-λινουξάδες της παρέας! Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και πριν καλά-καλά προλάβω να συστηθώ, θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για ένα θέμα που έχει προκαλέσει αρκετή κουβέντα. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό λοιπόν!

Στην πιο πρόσφατη RC έκδοση του Manjaro 18.1, οι developers αντικατέστησαν την προεγκατεστημένη σουίτα γραφείου, LibreOffice, με το FreeOffice, το οποίο είναι κλειστού κώδικα και πολλές “προχωρημένες” λειτουργίες του παρέχονται επί πληρωμή.

Στη συζήτηση που ακολούθησε στο φόρουμ του Manjaro, πολλοί άσκησαν κριτική στον τρόπο και το λόγο για τον οποίο πάρθηκε αυτή η απόφαση, καθώς και στη μη συμμετοχή της κοινότητας σε αυτή.

Μετά την όλη φασαρία, η ομάδα ανάπτυξης ανακοίνωσε ότι στην τελική έκδοση του Manjaro 18.1 θα υπάρχει επιλογή στον εγκαταστάτη του λειτουργικού ανάμεσα στις δύο σουίτες.

Το νήμα βρίσκεται εδώ: About FreeOffice - it’s not being installed by default

Προσωπικά πιστεύω ότι για πρακτικούς λόγους, κάποια κομμάτια κλειστού κώδικα είναι ανέφικτο να τα αποφύγεις, και κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη με το να τα έχεις (όπως πχ οι nvidia drivers, codecs, προγράμματα χωρίς σοβαρή εναλλακτική κλπ). Ωστόσο δε μπορείς να διαφημίζεις ότι η διανομή σου στηρίζεται στο Linux και σε ελεύθερο λογισμικό, ενώ την ίδια στιγμή προμοτάρεις μια κλειστού κώδικα σουίτα, της οποίας μάλιστα αμφισβητούνται τα πλεονεκτήματα έναντι της ανοιχτής εναλλακτικής. Φάουλ το περιστατικό για τη διανομή, ευτυχώς όμως το κατάλαβαν γρήγορα και πλέον αφήνουν την επιλογή στον χρήστη.

Ποια είναι η δική σας γνώμη;

4 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @nzamp στην παρέα μας.

Από αυτά που διαβάζω στο link που έβαλες, καταλαβαίνω ότι δε θα έρχεται προεγκατεστημένο. Επιπλέον οι δωρεάν λειτουργίες του θα ενισχυθούν.

Το γεγονός ότι μια διανομή έχει ελεύθερο λογισμικό δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν πρέπει να δίνει το δικαίωμα της επιλογής. Έτσι γίνεται και στο Ubuntu και στις διανομές που απευθύνονται σε πιο mainstream κοινά.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με το να αφήνεται η επιλογή στον χρήστη! Όπως δηλαδή και θα γίνει.
Η μεγάλη μου διαφωνία θα ήταν αν το έκαναν default ενώ υπάρχει αξιοπρεπής εναλλακτική, που ήταν η αρχική πρόταση.

PS: Καλώς σας βρήκα! :grin:

1 «Μου αρέσει»

Στις κοινοτικές διανομές η συνδιαμόρφωση της διανομής από την ίδια την κοινότητα είναι ο παράγοντας που κάνει τη διαφορά.

Αντιθέτως στις εταιρικές διανομές, τις κοινότητες τις έχουν γραμμένες στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.

4 «Μου αρέσει»

έχει μια σχετική συζήτηση εδώ:

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα!

Από την εμπειρία μου έχω μεγάλη εκτίμηση στο free office. Προσφέρει τη μεγαλύτερη συμβατότητα στο ms office. Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ την επί πληρωμή έκδοση της συγκεκριμένης σουίτας σε mint και μου έχει λύσει τα χέρια κάθως οι περισσότεροι συνεργάτες στη δουλειά και στο πανεπιστήμιο έχουν ms office και κάθε φορά που έκανα μια τροποποίηση πχ σε κάποια παρουσιάση στο libre τα έκανε σαλάτα. Δεν νομίζω ότι έχει περισσότερα χαρακτηριστικά στο libre, αλλά κερδίζει σε θέματα συμβατότητας.

Ωστόσο διαφωνώ να προσφέρει μία διανομή από προεπιλογή ιδιοταγές λογισμικό
σε μία τόσο κομβική θέση στο λειτουργικό σύστημα όπως η σουίτα γραφείου. Μπορεί όποιος θέλει να εγκαθιστά το συγκεκριμένο λογισμικό εκ των υστέρων και ζυγίζοντας τα θετικά και τα αρνητικά.

2 «Μου αρέσει»

Καλά κάνουν και δίνουν επιλογές.

Αυτό που με “χαλάει” κάθε φορά με τέτοιου είδους αναβρασμούς από μέλη κοινοτήτων των διανομών είναι η παντελής άγνοια που έχουν για το πώς είναι κατασκευασμένη μια διανομή Linux.
Συγκεκριμένα, από την μία κραδαίνουν την σπάθα του “ελεύθερου λογισμικού” και το ότι θέλουν οι διανομή τους να έχει μόνο ελεύθερο η και ανοιχτό λογισμικό, ενώ από την άλλη έχουν στο σύστημά τους firmwares, drivers αλλά και άλλα κλειστά λογισμικά χωρίς τα οποία θα έβλεπαν ίσως έναν κέρσορα απλά να αναβοσβήνει στην οθόνη τους.

Η εποχή της “αγνότητας” έχει παρέλθει (την προλάβαμε όσοι ξεκινήσαμε με Linux πριν το 2008) και έχει αντικατασταθεί από υβριδικές λύσεις ελεύθερου/ανοιχτού λογισμικού με κλειστό λογισμικό σε ένα περιποιημένο πακέτο συνδρομητικών υπηρεσιών (Netflix, Steam, Google Chrome, Gmail κλπ).

5 «Μου αρέσει»

Εν πολλοις συμφωνω μαζι σου. Ειναι τουλαχιστον προβληματικο να φωναζεις πχ για το free office απο τη μια, ενω απο την άλλη να δεχεσαι «ευχαριστως» πχ τους drivers της nvidia.
Ομως ενω πχ οι drivers της nvidia μπορει να ειναι απαραιτητοι για καποιο συνηθισμενο hardware (ασχετα αν και παλι ειναι η συχνοτερη πηγη προβληματων αν εχω καταλαβει σωστα), το free office δεν ειναι. Και ομως καπως ετσι, και επισης και με αυτο το επιχειρημα με τους drivers και τα firmware φτασαμε να δεχομαστε ολες αυτες τις υβριδικες λυσεις με κλειστο λογισμικο κλπ. Καλο ισως να υπαρχει επιλογη αν θελει καποιος να βαλει οτι κλειστο λογισμικο θελει, αλλά γιατι αυτο να προωθειται για χαρη των εταιρειων που θελουν να φτιαξουν κατι συμβατο με την πλατφορμα του λινουξ, οπως ακουσα στο βιντεο παραπανω (το ακουσα στα βιαστικα μπορει να κανω λαθος); και φυσικα αναρωτιεμαι αν γινεται με το αζημιωτο ή εστω με υστεροβουλια αυτο.
Γενικα παντως ειμαι σιγουρος οτι εδω και καιρο, η ταση ειναι να βολευοντε οι εταιρειες κατα προταιρεοτητα (ή η συμβολη στον κωδικα οπως το λενε με άλλα λογια σε παρομοιες περιπτωσεις) με τη συμβολη της κοινοτητας και οχι η ιδια η κοινοτητα.
Νομιζω οτι ειναι μια ενδιαφερουσα συζητηση αυτη που θιγει το συγκεκριμενο νημα. Ας την κανουμε… αν και δε χρειαζεται να εχει κανεις δικιο στο συγκεκριμενο θεμα αφου ο καθενας εχει άλλες αναγκες κλπ στην καθε πτυχη του θεματος

4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τον @cerebrux. Είναι αστείο να βλέπεις τις κοινότητες των διανομών να σοκάρονται κάθε φορά που πχ η canonical βάζει ένα link στο Amazon λες και προδόθηκαν τα ιερά και τα οσια του λινουξ. Όπως φυσικά και καταλαβαίνω κάποιον που δίνει τα ωραία του τα λεφτά να αγοράσει μία κάρτα γραφικών και έχει την απαίτηση αυτή να λειτουργεί όπως πρέπει (με κλειστούς ή ανοιχτούς drivers). Δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε το κλειστό λογισμικό γιατί έτσι πως περιμένουμε εταιρείες να φέρουν το λογισμικό τους σε λινουξ (που λέμε ότι μας λείπει);
Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλεις από προεπιλογή ένα (εξαιρετικό όπως είπα και πιο πάνω) λογισμικό στη θέση του libre που είναι μια εξαιρετική επιλογή; Νομίζω η σωστή προσέγγιση είναι να επιλέγει ο τελικός χρήστης αν θέλει να χρησιμοποιήσει και σε ποια έκταση ιδιοταγές λογισμικό.
Και πιστεύω ότι η λύση που βρήκανε στο manjaro είναι εν τέλει ακριβώς αυτή: να επιλέγει ο χρήστης τι προτιμάει. Εδώ υπάρχουν διανομές (όπως το Ubuntu budgie) που από το welcome screen ακόμα σου δίνει την επιλογή να εγκαταστήσεις τον Google Chrome. Και καλά κάνει. It’s all about choices.

7 «Μου αρέσει»

@cerebrux Γενικά συμφωνώ με αυτό το σκεπτικό… όμως!

Έχει άλλη βαρύτητα, κατ’ εμέ, το να έχεις εύκολα διαθέσιμους τους κλειστούς drivers της κάρτας γραφικών και τα firmware blobs εμφωλευμένα στον πυρήνα, και τελείως άλλη βαρύτητα το να αντικαθιστάς αξιοπρεπέστατα προγράμματα ελεύθερου λογισμικού με αντίστοιχα κλειστού κώδικα.

Οι drivers και το firmware είναι απαραίτητα για να έχεις μια αξιοπρεπή εμπειρία χρήσης καθημερινά στον υπολογιστή σου. Δε γίνεται να πηγαίνει σφαίρα ο υπολογιστής με τα Windows 10 και στο Linux να βλέπεις tearing ακόμα και όταν μετακινείς τα παράθυρα. Είναι πολύ περισσότερα τα κατά από τα υπέρ για να παλέψει κανείς να κάνει τη δουλειά του αποκλειστικά και μόνο με ανοιχτό λογισμικό.

Στα προγράμματα όμως, είναι προς όφελος όλων το να προωθούνται, έστω με το να έρχονται προεγκατεστημένα, εκείνα που είναι ανοιχτού κώδικα. Έτσι προωθείται και η νοοτροπία, αλλά και επιβραβεύεται-τιμάται-προβάλλεται η δουλειά των προγραμματιστών που προτίμησαν να γράψουν ανοιχτό κώδικα, αντί για κλειστό.

Τι θα γινόταν, για παράδειγμα, αν το Ubuntu ερχόταν προεγκατεστημένο με τον Chrome αντί για τον Firefox; Είναι για περισσότερους πιο ευέλικτος και πιο γρήγορος, έχει και περισσότερους χρήστες. Μήπως, κάνοντάς το προεπιλογή, θα οδηγούνταν ακόμα περισσότεροι στο να χρησιμοποιούν Chrome; Από τη στιγμή που οι χρήστες Firefox θα μειώνονταν κι άλλο μακροπρόθεσμα, θα έδινε επαρκείς πόρους η Mozilla για τη συνέχιση της βελτίωσής του, ή θα έμενε στάσιμος (όπως ο Thunderbird) και θα κατέληγε στο καλάθι των αχρήστων για τους περισσότερους;
Λίγο ακραίο το παράδειγμα, αλλά αν ξαφνικά σταματήσουν όλες οι διανομές να έρχονται με - κατά κύριο λόγο - ανοιχτά προγράμματα, τότε δε θα είχε κανένα νόημα για κανέναν developer να συνεχίσει να συνεισφέρει στον ανοιχτό κώδικα

Σε κάθε περίπτωση, το να έχει ο χρήστης τη δυνατότητα να επιλέξει τι τον βολεύει καλύτερα, είναι καλό και του κάνει τη ζωή ευκολότερη. Το να παρουσιάζεται σε ένα νέο χρήστη μια κλειστού κώδικα εναλλακτική, αλλά προεγκατεστημένη να είναι η ανοιχτού κώδικα εφαρμογή, με βρίσκει σύμφωνο. Τελικά, όμως, θα πρέπει να προωθείται ο κόπος και η δουλειά όσων γράφουν ανοιχτό κώδικα, αν θέλουμε ένα ανοιχτό λειτουργικό σύστημα και όχι απλά μια δωρεάν εναλλακτική των Windows.

5 «Μου αρέσει»

Καταλαβαινω μερικα μελλη του φορουμ που μιλανε για λαβαρα κλπ κλπ της κοινοτητας περι “Ελευθερου λογισμικου” ενω οι drivers της nvidia ειναι μη ελευθερο λογισμικο και ολοι τους βαζουν αρα τους δεχονται και το να μην δεχονται το FreeOffice ειναι στην καλυτερη “τα σα μα και τα μα μασατα”.

Μονο που οι διανομες βαζουν στην ουσια οτι βλεπουν οτι θα τραβηξει χρηστες και θα κανει την κοινοτητα τους… πιο δημοφιλη. Και οι χρηστες φωναζουν οτι το FreeOffice (που στην ουσια δεν ειναι ελευθερο λογισμικο… αλλα ανοικει στην κατηγωρια του λεγομενου παλιοτερα open-core και πιο προσφατα στην κατηγωρια του freemium) εχει καλυτερη συμβατοτητα κλπ κλπ καταλαβαινουμε οτι οι χρηστες το θελουν… και βεβαια δεν συμφωνω με την κινηση του Manjaro αλλα αν ειναι να εισαγουν στην διανομη ενα προγραμμα με αυτο τον τροπο… τοτε που ειναι η φωνη της κοινοτητας;

Γιατι για παραδειγμα ομως για καλητερη συμβατοτητα με το χρυσο στανταρντ (που μονο στανταρντ δεν ειναι) δεν εβαλαν σαν επιλογη το OnlyOffice? Του οποιου ο κωδικας ειναι και στο github αλλα και μπορεις να το βαλει σε διακομιστη δικο του ο χρηστης σαν εναλλακτικη του Οffice 365 και λοιπα και λοιπα;

Η γιατι δεν υπαρχει πουθενα καμια καμπανια για να μαζεψουν λεφτα για το LibreOffice ετσι ωστε να δωσουν στο foundation την δυναμη και την ευκαιρια να προσλαβουν προγραμαμτιστες για να δυναμωσουν στο LibreOffice την συμβατοτητα με το (φτου σκουλικομηρμηγκοτρυπα) MS Office.

Σαν ευρητερη κοινοτητα του GNU/Linux και των διανομων του… πρεπει πιστευω να σταματησουμε να διαλεγουμε κλειστο λογισμικο γιατι κανει την δουλεια μας και να ξεκινησουμε να κανουμε κατι για αυτο που θελουμε να κανουμε… δηλαδη put your money where your mouth is οπως λενε και οι αγγλοφωνοι φιλοι μας… αλλιως ξαναμετακομιζουμε στα Windows και φχαριστιωμαστε το κλειστο αλλα τσαμπα λογισμικο του τυπου FreeOffce (που ομως δεν ειναι ολο τσαμπα… αλλα απλα μας κανει να το αγορασουμε γιατι … το χρειαζομαστε{;}).

Τι λετε;

4 «Μου αρέσει»

Θα περάσω στο Free. Το είδα και ενθουσιάστηκα. Τέλος

Χρησιμοποιώ ήδη το Free Office σε windows περιβάλλον, έχω δοκιμάσει επίσης WPS και Οnly Οffice.
Δεν γνωρίζω ποιο είναι το πιο συμβατό με το MS office, απλά το Free Office είναι ότι πιο κοντινό σε εμφάνιση λειτουργίες με το MS Office και αυτό το θεωρώ αρκετά θετικό για κάποιους που θέλουν να μην ψάχνονται και να μαθαίνουν από την αρχή μια σουίτα. Για μένα σωστά το γύρισαν στο Free Office στο Manjaro.

σωστα το ειχαν βαλει default το free office ή σωστα εδωσαν επιλογη στο χρηστη να διαλεξει το free office;

1 «Μου αρέσει»

Θα έλεγα και τα 2…1ον γιατί αν θες να είσαι μια φιλική διανομή προς τον απλό-μέσο χρήστη τότε πρέπει να του δίνεις και πιο στοχευμένα εργαλεία. Όπως και να το κάνουμε o περισσότερος κόσμος και ειδικά ο μέσος χρήστης θα αισθάνεται πιο άνετα μια σουίτα γραφείου που είναι σχεδόν ίδια με το κλασικό MS Office.
Όσον αφορά το 2ο…τι πιο ωραίο οι ίδιοι οι δημιουργοί μιας διανομής να ρωτάνε τους χρήστες της για το μέλλον της. Άρα βλέπουμε ότι το 2 επέλεξε το 1 :wink:

1 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι ότι θα ήταν πολύ ωραίο αν όντως συνέβαινε αυτό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγινε καθόλου έτσι, δυστυχώς.

Απλά πάρθηκε η απόφαση από τον philm (τον leader της διανομής) να γίνει προεπιλογή το FreeOffice, ανακοινώθηκε στο φόρουμ (χωρίς να γνωρίζουν ούτε βασικοί moderators του φόρουμ για τη συγκεκριμένη απόφαση), και μετά τη μεγάλη αντίδραση του κόσμου άλλαξαν ρότα και έδωσαν την επιλογή μεταξύ Free και Libre.

Συμφωνώ και γω με αυτήν την κίνηση. καλό χρυσό και άγιο το open source, αλλά πολλές φορές δεν φτάνει.

Κρίνω λάθος την απόφαση για μόνο το freeoffice και δεν με ενδιαφέρει αν μου δίνει την επιλογή να διαλέξω libre ή free. ήδη το εγκατέστεισα στο sabayon μου για να το δω.
Εκείνο που έχω να πω για τη συμβατότητα ανάμεσα σε διαφορετικές σουίτες:
Για απλό κείμενο ή και βασικές λειτουργίες όλες είναι εύκολα ή δύσκολα συμβατές.
Τα προβλήματα ξεκινούν: με εξισώσεις , μακροεντολές κλπ .
Στο freeofice με μια ματιά δεν είδα να μπορώ να γράψω μια εξίσωση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Στο libre οι εξισώσεις είναι καλύτερες και από το equation editor της ms.

Τοτε γιατι δεν κανουμε κινηση να τα αλλαξουμε? Θελουμε να ειμαστε διαφορετικοι και με διαφορετικη ιδεολογια; Ειμαστε μονο για το οτι δουλευει απευθειας εξω απο το κουτι;

Η διαφερουμε;

Δοκιμασε κανενας το OnlyOffice? Βρηκε καποια ασυμβατοτητα σε αυτο το προγραμμα και το απερριψε; Μηπως απλα μιλαει το χρημα;

Ειναι πολυ φυγοπονο το να λεμε δεν φτανει το Open Source. Γιατι δεν αγοραζουμε ή να δωρησουμε τα λεφτα μας εκει που θα πιασουν τοπο και οχι στα ταμεια καποιας εταιριας;

Θελουμε Free and Open Source Software? Η απλα μια τσαμπε εναλλακτικη; Μηπως (λεω μηπως) ηρθε η ωρα να ξεκουνιθουμε λιγο απο τους διαδικτυακους μας καναπεδες μας και τις διαδικτυακες μας καρεκλες και να αρχιζουμε να κινητοποιουμαστε; Μηπως;

2 «Μου αρέσει»

Γιατί να μην δώσω τα χρήματα μου σε κάποιον επαγγελματία δηλαδή; Γιατί ξεκινάτε με την βάση ότι όλοι είναι κλέφτες και απατεώνες δεν το καταλαβαίνω.