Γνώμη για την κυκλοφορία του Debian 12?

Penguins-eggs
Πηγή:
https://ostechnix.com/create-installable-iso-from-linux-system-with-penguins-eggs/

1 «Μου αρέσει»

Ναι αυτό ακριβώς έχω αναφέρει παραπάνω. Ακόμα όμως δεν έχω βρει χρόνο για τίποτα…

2 «Μου αρέσει»

εγω ειμαι ακομα με το debian8… και με τον αρχαιο σερβερ 15 χρονων για «desktop»…
…ειμαι καλα γιατρε? :crazy_face:

στο λαπτοπ βεβαια εχω πιο φρεσκο… LMDE4… κατι ειναι και αυτο νομιζω :crazy_face:

εγω εχω κανει αλλη καφριλα… εχω κανει κανονικα εγκατασταση λινουξ στον εξομοιωτη σε loopdev. αν θελω να το «εγκαταστησω» σε αλλον υπολογιστη απλα ξεκιναω απο live cd και κανω dump τον κλωνο απο το loopdev (αφου ειναι ηδη κανονικα εγκατεστημενο λειτουργικο) στο σκληρο του υπολογιστη. 5 λεπτα αργοτερα ειναι ετοιμο για χρηση

1 «Μου αρέσει»

what?
Kάτσε γιατί σε χάνω. Λες οτι ξεκινάς με κάποιο live usb και πέρνεις το loopdev και το κάνεις copy paste σε κάποιο partition; Αυτό λες;
Και πάλι όμωςστην περίπτωσή μου πρέπει πρώτα το λειτουργικό όπως το έχω να το σηκώσω σε εξομοιωτή, οπότε δε με βοηθά. Αλλά για λέγε για τον εξομοιωτή… Ενδιαφέρον είναι γενικά…

@raik
οχι δεν κανω απλα copy/paste σε partition. το loopdev περιεχει μεσα ολοκληρο το λειτουργικο, partitions, bootloader, bootmanager (mbr / extlinux). κυριολεκτικα τα παντα (κλωνος του λειτουργικο σε hardware level)

με μια ξερη «dd» (disk destroyer :crazy_face:) κανω dump το loopdev στον κανονικο σκληρο του υπολογιστη που θελω να «εγκαταστησω» το λειτουργικο. και απο τη στιγμη που περιεχει τα παντα, ξεκιναει κανονικα, αμεσα

1 «Μου αρέσει»

Ίσως να δοκιμάσεις και το copy… :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Καθαρή εγκατάσταση debian 12 amd64 lxde. Αργή εκκίνηση (boot). Αργή η πρώτη εκκίνηση όλων των περιηγητών

Σε τι υπολογιστη αν επιτρεπεται (μαρκα μοντελο για ετοιμο desktop/laptop ή specs για custom desktop);

Καλώς όρισες @dlinux

Καλώς σας βρήκα nikaskonstantinos

@ GNUTechie έχω HP All-in-One 22-b000nv (A6 7310 / 4 GB / 1 TB HDD / RADEON R4. Έχω δοκιμάσει debian 11 opensuse 15.4 k 15.5 fedora 36 και όλα ήταν γρηγοροτέρα από το debian 12

Καλησπέρα και καλώς όρισες! Τι filesystem χρησιμοποιείς;

Καλως σε βρηκα eliasdion. To default απο live usb. Ειμαι εξω τωρα μολις γυρισω θα σου πω

Λογικά είσαι με ext4. Προτείνω να βάλεις btrfs προσωπικά σε ένα πάλιο μου laptop 10 ετίας++ με hdd έκανε μέγαλη διαφορά.

1 «Μου αρέσει»

@eliasdion Ναι το συστημα αρχείων ειναι με ext4. Θα δοκιμάσω το btrfs

το δοκιμασες τελικα;; εαν ναι ειδες διαφορα;;;

Όχι να βρώ λίγο χρόνο. Θα ενημερώσω

εγινε! περιμενω απαντηση σου.

μπορεις να δοκιμασεις sparky linux semirolling. πολύ καλη διανομη. σχεδον καθαρο debian

Btrfs επίσης έχει και το Spiral linux.
https://spirallinux.github.io/
Το οποίο είναι φτιαγμένο για καλύτερη εμπειρία χρήσης. Προτείνεται από τον δημιουργό το etcher για live USB.

Επίσης το peppermint os είναι παραμετροποιημένο για καλύτερη εμπειρία χρήσηςhttps://peppermintos.com/2023/11/a-quick-install-tutorial-for-peppermint-os-debian-bookworm/

Τα προτείνω γιατί τα έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος.

Το debian , όντως είναι ελαφριά διανομή και μπορεί να τρέχει σε παλιούς υπολογιστές, υπάρχουν όμως και έργα όπως τα παραπάνω που προσπαθούν να κάνουν ακόμα καλύτερη την εμπειρία χρήσης.

“Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα”, βέβαια @dlinux

το spiral linux το είχα δοκιμάσει σε λαπτοπ και ορισμενες φορες στην επανεκινηση μου ελεγε οτι δεν εχω συνδεδεμενος δισκο στο λαπτοπ. το ίδιο και στο desktop που το δοκιμασα. με sparky linux είσαι πιό κοντα στο debian από οποιαδηποτε άλλη διανομη.

1 «Μου αρέσει»