Γνώμη για την κυκλοφορία του Debian 12?

Καλώς όρισες @dlinux

Καλώς σας βρήκα nikaskonstantinos

@ GNUTechie έχω HP All-in-One 22-b000nv (A6 7310 / 4 GB / 1 TB HDD / RADEON R4. Έχω δοκιμάσει debian 11 opensuse 15.4 k 15.5 fedora 36 και όλα ήταν γρηγοροτέρα από το debian 12

Καλησπέρα και καλώς όρισες! Τι filesystem χρησιμοποιείς;

Καλως σε βρηκα eliasdion. To default απο live usb. Ειμαι εξω τωρα μολις γυρισω θα σου πω

Λογικά είσαι με ext4. Προτείνω να βάλεις btrfs προσωπικά σε ένα πάλιο μου laptop 10 ετίας++ με hdd έκανε μέγαλη διαφορά.

1 «Μου αρέσει»

@eliasdion Ναι το συστημα αρχείων ειναι με ext4. Θα δοκιμάσω το btrfs

το δοκιμασες τελικα;; εαν ναι ειδες διαφορα;;;

Όχι να βρώ λίγο χρόνο. Θα ενημερώσω

εγινε! περιμενω απαντηση σου.

μπορεις να δοκιμασεις sparky linux semirolling. πολύ καλη διανομη. σχεδον καθαρο debian

Btrfs επίσης έχει και το Spiral linux.
https://spirallinux.github.io/
Το οποίο είναι φτιαγμένο για καλύτερη εμπειρία χρήσης. Προτείνεται από τον δημιουργό το etcher για live USB.

Επίσης το peppermint os είναι παραμετροποιημένο για καλύτερη εμπειρία χρήσηςhttps://peppermintos.com/2023/11/a-quick-install-tutorial-for-peppermint-os-debian-bookworm/

Τα προτείνω γιατί τα έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος.

Το debian , όντως είναι ελαφριά διανομή και μπορεί να τρέχει σε παλιούς υπολογιστές, υπάρχουν όμως και έργα όπως τα παραπάνω που προσπαθούν να κάνουν ακόμα καλύτερη την εμπειρία χρήσης.

“Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα”, βέβαια @dlinux

το spiral linux το είχα δοκιμάσει σε λαπτοπ και ορισμενες φορες στην επανεκινηση μου ελεγε οτι δεν εχω συνδεδεμενος δισκο στο λαπτοπ. το ίδιο και στο desktop που το δοκιμασα. με sparky linux είσαι πιό κοντα στο debian από οποιαδηποτε άλλη διανομη.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ όλους για την προθυμία να βοηθήσετε. Προτίμησα την λύση του Debian Btrfs. Κέρδισα σε χρόνο εκκίνησης αλλά τώρα ζητάει κωδικό κ δεν το θέλω και το κέρδος χρόνου πάει χαμένο. Στην εφαρμογή Χρήστες κ Ομάδες η επιλογή είσοδος χωρίς κωδικό είναι μπλοκαρισμένη

Τελικά βρήκα λύση

1 «Μου αρέσει»

Ποιά είναι η λύση που βρήκες?

1 «Μου αρέσει»

Κράτησα το debian με btrfs και ρύθμισα το lightdm

2 «Μου αρέσει»

Είναι πολύ καλό και αν πας σε testing ακόμα καλύτερο, η αγαπημένη μου διανομή.

2 «Μου αρέσει»