Γνώμη για την κυκλοφορία του Debian 12?

Δοκιμάσατε το νέο release του Debian? Εάν ναι πως σας φάνηκε;;;

4 «Μου αρέσει»

Πηγα απο το Debian 11 στο Debian 12 χωρις εγκατασταση και εκτος απο καποια ψιλοπροβληματακια με την αναβαθμιση των πακετων της Python και Python3 κατα τα αλλα δουλευει στο δικο μου συστημα πολυ καλα. Γρηγορο, σταθερο, με διορθωμενα bugs που ειχε το 11αρι.

Το μονο που χρειαζεται ειναι να ξεκωλλησει η NVidia και να κανει τα firmware και το documentation για τους drivers ελευθερα για να μπορουμε να δουμε προκωπη με παλια ενσωματομενα chipset γραφικων σε παλια laptops και υποστηριξη νεων chipsets γραφικων για τα πιο “βαρβατα” και πιο νεα μηχανιματα.

Και βεβαια περισσοτερα F/LOSS firmware γιατι το να κινηγαμε drivers και firmware δεν ειναι καθολου ενδιαφερων σπορ.

3 «Μου αρέσει»

Δεν βρίσκω το translate-shell και μου τη σπάει αυτό. Μια χαρά μου φαίνεται το 12 αλλά δοκιμάζω ακόμα…

2 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες @eliasdion , ενδιαφέρον είναι ότι αναβαθμίστηκε και το peppermint os σε debian 12.

4 «Μου αρέσει»

Ήμουν διστακτικός έως τώρα να το δοκιμάσω, αν και πλέον εδώ και πάνω από έναν χρόνο χρησιμοποιώ μόνο Linux παντού. Ο λόγος είναι ότι, αν και είμαι πια μόνιμος χρήστης, είμαι τεμπέλης. Αυτό που έχω δουλεύει και μου κάνει τα πάντα. Είχα στο μυαλό μου ότι το debian έχει μια δυσκολία στην εγκατάσταση και την χρήση. Με την έκδοση 12 όμως είπα να δοκιμάσω. Την έβαλα σε ένα παλιό μηχάνημα των παιδιών που είχα Ubuntu, η εγκατάσταση πολύ πιο απλή από ότι περίμενα, το σύστημα πολύ ελαφρύτερο (ή έτσι μου φάνηκε) και το gnome πολύ όμορφο. Νομίζω ότι είναι μια διανομή που ίσως πάρει την θέση της στο μηχάνημα εργασίας μου αυτό το καλοκαίρι.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ αναβάθμισα 3 σερβερούλιδες από 11->12 και έναν από 10->12 - πριν καναδυό βδομάδες. Όλα headless μηχανήματα.
Ήθελα να περιμένω καναδυοτρείς μήνες πριν κάνω το upgrade, για να μαι ειλικρινής, για να γλυτώσω τα πρώιμα προβλήματα, αλλά μπήκε ο σατανάς μέσα μου (ως συνήθως). Επέλεξα βέβαια “εύκολα” μηχανήματα (εύκολα προσιτά, για να διορθώσω το όποιο πρόβλημα πιθανόν προέκυπτε).
Σε όλα τα μηχανήματα το upgrade έγινε υπερβολικά painlessly - με τον τρόπο που προτείνεται από την debian (σε 2 βήματα, αρχικά με --without-new-pkgs και μετά full-upgrade).
Όλα μου φαίνεται να τρέχουν ρολόι…

2 «Μου αρέσει»

ίσως ακόμη πιο απλος τρόπος για ομαλή μετάβαση σε αναβάθμιση είναι να χρησιμοποιείς testing αντί stable στο /etc/apt/sources.list.

E ναι, μετά είναι ντιπ rolling distro!

1 «Μου αρέσει»

almost. Yπάρχει και το sid. Το testing είναι σχετικα safe (καμιά σχέση με arch που μπορεί εύκολα να γίνει unstable!). Σε laptop έχω πάντα sid, για σερβερ με το testing, δεν σκέφτεσαι “πως θα κάνεις την αναβάθμιση μετά από δύο χρόνια”, στο νέο release.

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν ήθελα να δοκιμάσω το debian 12 αρκετά οπότε το είχα εγκαταστήσει σε ένα usb stick και έπαιζα με αυτό. Τελικά όμως το αποτέλεσμα μου άρεσε και τώρα θέλω το σύστημα όπως είναι με τα αρχεία και τις ρυθμίσεις και τους users και όλα όπως είναι να τα κάνω ένα iso και να το εγκαταστήσω σε σκληρό δίσκο. Στην mx που χρησιμοποιούσα αυτό ήταν πολύ εύκολο γιατί έχει ένα σχετικό εργαλείο. Στο debian όμως πως γίνεται; Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτό → How To Turn Your Current System To An Installable ISO (For Debian, Ubuntu, Arch Linux and Manjaro) - Linux Uprising Blog αλλά μάλλον θα προτμούσα κάτι άλλο. Τι προτείνετε;

Δεν έχω χρόνο να ελέγξω αν ταιριάζει στην περίπτωσή σου αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά σε αυτό το project της OpenSuse που με είχε βοηθήσει στο παρελθόν.

Εάν όχι, συγγνώμη για το άσχετο post.

3 «Μου αρέσει»

Νόστιμο φαίνεται. Μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω.
Εντωμεταξύ δέχομαι ευχαρίστως και άλλες προτάσεις αν έχετε…

Penguins-eggs
Πηγή:
https://ostechnix.com/create-installable-iso-from-linux-system-with-penguins-eggs/

1 «Μου αρέσει»

Ναι αυτό ακριβώς έχω αναφέρει παραπάνω. Ακόμα όμως δεν έχω βρει χρόνο για τίποτα…

2 «Μου αρέσει»

εγω ειμαι ακομα με το debian8… και με τον αρχαιο σερβερ 15 χρονων για «desktop»…
…ειμαι καλα γιατρε? :crazy_face:

στο λαπτοπ βεβαια εχω πιο φρεσκο… LMDE4… κατι ειναι και αυτο νομιζω :crazy_face:

εγω εχω κανει αλλη καφριλα… εχω κανει κανονικα εγκατασταση λινουξ στον εξομοιωτη σε loopdev. αν θελω να το «εγκαταστησω» σε αλλον υπολογιστη απλα ξεκιναω απο live cd και κανω dump τον κλωνο απο το loopdev (αφου ειναι ηδη κανονικα εγκατεστημενο λειτουργικο) στο σκληρο του υπολογιστη. 5 λεπτα αργοτερα ειναι ετοιμο για χρηση

1 «Μου αρέσει»

what?
Kάτσε γιατί σε χάνω. Λες οτι ξεκινάς με κάποιο live usb και πέρνεις το loopdev και το κάνεις copy paste σε κάποιο partition; Αυτό λες;
Και πάλι όμωςστην περίπτωσή μου πρέπει πρώτα το λειτουργικό όπως το έχω να το σηκώσω σε εξομοιωτή, οπότε δε με βοηθά. Αλλά για λέγε για τον εξομοιωτή… Ενδιαφέρον είναι γενικά…

@raik
οχι δεν κανω απλα copy/paste σε partition. το loopdev περιεχει μεσα ολοκληρο το λειτουργικο, partitions, bootloader, bootmanager (mbr / extlinux). κυριολεκτικα τα παντα (κλωνος του λειτουργικο σε hardware level)

με μια ξερη «dd» (disk destroyer :crazy_face:) κανω dump το loopdev στον κανονικο σκληρο του υπολογιστη που θελω να «εγκαταστησω» το λειτουργικο. και απο τη στιγμη που περιεχει τα παντα, ξεκιναει κανονικα, αμεσα

1 «Μου αρέσει»

Ίσως να δοκιμάσεις και το copy… :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Καθαρή εγκατάσταση debian 12 amd64 lxde. Αργή εκκίνηση (boot). Αργή η πρώτη εκκίνηση όλων των περιηγητών

Σε τι υπολογιστη αν επιτρεπεται (μαρκα μοντελο για ετοιμο desktop/laptop ή specs για custom desktop);