Gimp Plugin σε Ubuntu & Windows

Στο Ubuntu βρήκα από το How to Batch Process Files in Gimp - Make Tech Easier και τρέχω την εντολή sudo apt-get install gimp-plugin-registry και πρόσθεσα ένα σωρό extra plugins και το Batch Process. Σε Windows πώς μπορώ να τα προσθέσω? Δεν βρίσκω κάπου να τα κατεβάσω για να τα περάσω στο C:\Users\Manos\AppData\Local\Programs\GIMP 2\lib\gimp\2.0\plug-ins.

Δεν ξέρω τι ακριβώς περιλαμβάνει το .deb πακέτο, αλλά αφού πρόκειται για plugins, λογικά μπορείς να τα πάρεις από το φάκελο plugins του gimb στο ubuntu και να τα αντιγράψεις στη διαδρομή plugins που αναφέρεις. Δεν ξέρω που, και αν, κρατάει τα αρχεία .deb σε κάποιο φάκελο το ubuntu, αλλά αν υπάρχει κάπου το αρχείο αυτό μπορείς να το ανοίξεις με το διαχειριστή συμπιεσμένων αρχείων και να δεις που τα βάζει(μάλλον στο /usr/share/gimp/2.0/plugins), και αν βάζει και τίποτα άλλο σε κάποιο άλλο φάκελο, ώστε να τα βάλεις στους αντίστοιχους φακέλους.

Το έψαξα και αυτό αλλά στο Ubluntu ο φάκελος plug-ins είναι άδειος σε σχέση με αυτό των windows

. Ή τα βάζει σε άλλο φάκελο ή τα “ενσωματώνει” με κάποιο άλλο τρόπο στο Gimp.

Τελικά βρήκα κάτι έστω και με της “πλαγίας οδού”. Έψαξα το συγκεκριμένο plug-in στο Ubuntu και βρήκα ένα html αρχείο με πληροφορίες.


Και ψάχνοντας στο internet τον βρήκα στο David's Batch Processor GIMP plugin - Browse Files at SourceForge.net. Αλλά το αρχείο το έχει μόνο σε .deb και σε κώδικα. Στο html file έχει ένα link από κάποιο που τον έχει φτιάξει για windows αλλά το link πάει σε σελίδα που δεν υπάρχει πλέων. Θα δω αν μπορώ τον source code να τον κάνω για windows παρόλο που οι γνώσεις μου στο προγραμματισμό είναι περιορισμένες.

Όπως έγραψα παραπάνω, ανοίγοντας το .deb αρχείο μπορείς να δεις που βάζει τι. Αν δε βρήκες τίποτα στο /usr/share/…, τότε δες και στο ~/.local/share/gimp… ή στο ~/.config/gimp… (το “~” είναι ο κατάλογος χρήστη σου και οι φάκελοι αυτοί είναι κρυφοί, οπότε πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή προβολής των κρυφών αρχείων/φακέλων του file manager).

Και να τα βρω δεν μπορώ να τα αντιγράψω από το Ubuntu. Στα Windows τα plug-ins είναι αρχεία .exe, οπότε αν ο προγραμματιστής δεν το έχει βγάλει για Windows δεν μπορείς να το κάνεις copy-paste από άλλο λειτουργικό.

Αυτό το zip δεν σου κάνει;
http://www.computron.co.nz/DBP/DBP.html

Δούλεψε… Ευχαριστώ πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά. Απλά, αυτό το zip είναι η έκδοση 1.1.8 ενώ στο Sourceforge είχε την 1.1.9, τις διαφορές θα τις δεις εσύ.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.