Gdebi installer προβλημα

Σε Elementary 5.1 αντιμετωπίζω προβλημα με το gdebi installer. Καθε φορα ποθ κλικαρω ενα αρχειο .deb, ενω ανοιγει το gdebi, με το που κανω κλικ στο install, το προγραμμα κλεινει. Δοκιμασα καποιες λυσεις απο το internet αλλα δεν καταφερα κατι. Αν ανοιξω το προγραμμα απο το τερματικο με “sudo gdebi-gtk” λειτουργει κανονικα.

Απλα να αναφερω οτι εχω παρατηρησει οτι οντως δεν δουλευει το gdebi σε elementary 5+ Βεβαια δεν το χρησιμοποιουσα αλλα κανω εγκαταστασεις με dpkg -i ομως ειναι ενα σοβαρο προβλημα για αρχαριους

1 «Μου αρέσει»

Στο elementary προτείνουν τη χρήση του eddy για τη διαχείρηση πακέτων .deb με γραφικό περιβάλλον, θα το βρεις στο AppCenter.

EDIT : Μια πρόχειρη λύση θα ήταν να ανοίξεις το παρακάτω αρχείο με έναν editor πχ.
sudo nano /usr/share/applications/gdebi.desktop
και να αλλάξεις την γραμμή
Exec=gdebi-gtk %f
σε
Exec=sh -c "gdebi-gtk %f"

2 «Μου αρέσει»

η διαφορά προφανώς είναι ότι το δεύτερο εκτελεί μέσω φλοιού (sh) όπως εξάλλου γίνεται ούτως ή άλλως από το τερματικό. Έχεις καμμιά εξήγηση γιατί αυτό κάνει διαφορά;

Πρόκειται για bug όπου κρασάρει το γραφικό περιβάλλον μόλις ο χρήστης πατάει το κουμπί install του gdebi. Από την άλλη έχει παρατηρηθεί ότι αν τρέξει την εφαρμογή από το τερματικό, η διαδικασία ολοκληρώνει. Βέβαια αυτό αναιρεί την ύπαρξη gui για έναν νέο χρήστη αν χρειάζεται να ανοίγει τερματικό, οπότε η λύση είναι ένα πιθανό workaround. Κάποιοι αναφέρουν σαν πηγή του προβλήματος την διακοπή του πακέτου gksu.

2 «Μου αρέσει»

Ο φίλος @Maras είναι σωστός. Το workaround δουλεύει και σε Debian 10.4. Νομίζω ότι τοGDebi είναι φτιαγμένο με την Python. Οπότε κάτι λίγο στραβό πρέπει να υπάρχει στον κώδικα του

1 «Μου αρέσει»

θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι έχει σπάσει κάποια εξάρτηση από το gksu (μια τέτοια υπόθεση θα μπορούσε να δοκιμαστεί σχετικά εύκολα και να λυθεί επίσης εύκολα)

Τελικα με το Eddy λυθηκε το προβλημα. Ηθελε φυσικα donate 1 euro.

Δεν είναι υποχρεωτικό, μπορούσες να δηλώσεις 0 σαν τιμή.

2 «Μου αρέσει»