Φτιάξτε ένα Multimedia Desktop στο σαλόνι σας

Όπως είχα υποσχεθεί στον @Asfodelus, μετά το οριστικό κλείσιμο του os.arena, θα ανέβαζα εδώ κάποια, λίγα, άρθρα από αυτά που δεν πρόλαβαν να δημοσιευτούν εκεί.

Θα αρχίσω λοιπόν, όχι με κάτι ιδιαίτερο, μα τέλος πάντων επειδή οι περισσότεροι όλο και κάποια ταινία ή σειρά παρακολουθούμε, για το πως μπορείτε να δημιουργήσετε έναν υπολογιστή αφιερωμένο αποκλειστικά στο multimedia.
Η λογική μου σε αυτό αφορά έναν παλιό υπολογιστή (σταθερό ή φορητό) που θα τον έχουμε στο σαλόνι/καθιστικό, μα δεν είναι κάποιος περιορισμός αυτό. Παρόλα αυτά, είναι κάτι που έχω κάνει ήδη σε κάμποσους φίλους/ες και συγγενείς και το τελευταίο που έκανα αφορούσε ένα laptop που ναι μεν δούλευε κανονικά, μα είχε πρόβλημα η οθόνη του την οποία αφαίρεσα εντελώς και το συνδέσαμε στη μεγάλη “smart” τηλεόραση του σπιτιού.

Πάμε λοιπόν:

  • Τι θα χρειαστείτε:

Έναν υπολογιστή (προφανώς) που όμως να μην είναι αρχαίος. Δηλαδή, να έχει ένα επεξεργαστή έστω και 10 χρόνων παλιό και με μνήμη RAM 4GB (εδώ κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν και να πουν πως αρκούν και τα 2 ή 3GB, μα εμπειρικά νομίζω πως χρειάζεται το ελάχιστο των 4GB).
Αν το μηχάνημα διαθέτει και ασύρματη σύνδεση, εκτός της ethernet, ακόμα καλύτερα. Άλλωστε, ένας εξωτερικός USB αντάπτορας κοστίζει ελάχιστα.

Φυσικά, σε αυτόν τον υπολογιστή, θα εγκαταστήσετε μια Linux διανομή. Δεν έχει σημασία ποια, ούτε το γραφικό της περιβάλλον και ακόμα καλύτερα θα ήταν να προτιμήσετε κάποια minimal εκδοσή (ακόμα και αρκετές μεγάλες/mainstream διανομές διαθέτουν μια τέτοια).

Προσωπικά, γι’ αυτή τη δουλειά, προτείνω μια έκδοση του Linux Mint και συγκεκριμένα αυτή με το Mate desktop καθώς έχει ένα εύχρηστο και οικείο περιβάλλον που μπορεί πολύ εύκολα να παραμετροποιηθεί. Εκτός αυτού, τα περισσότερα λογισμικά που αναφέρουμε στη πορεία, θα τα βρείτε στον Διαχειριστή Λογισμικού του οπότε η εγκατάστασή τους είναι υπόθεση ενός κλικ.

Έχοντας λοιπόν εγκαταστήσει τη διανομή σας και έχοντας κάνει όλα τα διαθέσιμα updates, μπορείτε να προχωρήσετε στην εγκατάσταση του σχετικού λογισμικού, ούτως ώστε να στήσετε το Multimedia Center σας.

Εννοείται πως οποιοδήποτε έξτρα λογισμικό που τυχόν υπάρχει προεγκατεστημένο (πχ, σουίτα γραφείου, επεξεργαστή εικόνων κλπ μπορείτε να τα απεγκαταστήσετε.

Πριν όμως ξεκινήσετε στην εγκατάσταση του οποιουδήποτε λογισμικού, βεβαιωθείτε πως έχετε εγκατεστημένους όλους τους Multimedia Codecs. Αυτοί, αν δεν τους βάλατε κατά την εγκατάσταση της διανομής, υπάρχουν στους Διαχειριστές Λογισμικού, επομένως η εγκατάστασή τους είναι πανεύκολη.

MULTIMEDIA PLAYERS

VLC Media Player

Αν και η διανομή σας θα έχει κάποιον σίγουρα, συνιστώ να εγκαταστήσετε τον VLC (υπάρχει σε κάθε Διαχειριστή Λογισμικού). Εκτός του πως είναι ό,τι πιο πλήρες υπάρχει, διατίθενται και μια σειρά από πρόσθετα τα οποία θα του απογειώσουν τις δυνατότητες και θα εξυπηρετήσουν για τους σκοπούς σας.

Δεδομένου λοιπόν, πως μιλάμε για multimedia, ορισμένα από τα addons που προτείνω για εγκατάσταση είναι τα εξής:

VLSub: Ένα από τα πιο αξιόλογα πρόσθετα για άμεση αναζήτηση υποτίτλων για όποια ταινία παρακολουθείτε.

Subtitle Word Search: Αν και θα σας καλύψει το πρώτο για τους υπότιτλους και αυτό είναι ένα πολύ καλό βοήθημα.

Get Movie Info: Με αυτό μπορείτε να έχετε έξτρα πληροφορίες για τις ταινίες που σας ενδιαφέρουν.

Μπορείτε επίσης, να επιλέξετε κάποιο ή κάποια VLC addons για μουσικά κανάλια και ραδιόφωνα.

Από εκεί και πέρα, με μια αναζήτηση στη σχετική σελίδα του VLC μπορείτε να επιλέξετε οτιδήποτε άλλο για τα γούστα σας.

Bino 3D Multimedia Player

Αν και το 3D περιεχόμενο δεν γνώρισε την άνθιση που υποσχόταν, εν’ τούτοις ήδη κυκλοφορούν πολλές ταινίες και άλλου είδους περιεχόμενο σε αυτή τη μορφή.
Η θέαση 3dDπεριεχομένου μπορεί να γίνει εύκολα με τα ειδικά γυαλιά που μπορείτε να βρείτε και εύκολα, εκείνα τα φτηνά, τα χάρτινα που κάποτε έδιναν και σε κινηματογράφους.
Συνεπώς, από ένα multimedia σύστημα δεν θα πρέπει να λείπει και ένας 3D-Media Player.
Αν και οι επιλογές, συγκριτικά με το παρελθόν λιγόστεψαν, μπορεί μια χαρά να σας καλύψει ο Bino 3D Multimedia Player τον οποίο θα βρείτε στους Διαχειριστές Λογισμικού των περισσοτέρων διανομών.

MULTIMEDIA CENTER

KODI

Είναι αδύνατο από ένα τέτοιου είδους desktop να λείπει ένα πιο ολοκληρωμένο σύστημα παρακολούθησης και διαχείρισης multimedia περιεχομένου κάθε είδους.
Και εδώ, το κορυφαίο ήταν, είναι και θα παραμένει το KODI.
Ωστόσο, όπως είναι ευνόητο, by default, το KODI έρχεται με επιλογές περιεχομένου που είναι νόμιμο στις υπάρχουσες συνθήκες. Συνεπώς, θα χρειαστείτε ορισμένα τρίτα πρόσθετα, σχεδιασμένα για το KODI, τα οποία θα απογειώσουν δυνατότητες και επιλογές.

Θα πρέπει όμως, να έχετε υπόψιν πως επειδή τα περισσότερα σερβίρουν «πειρατικό» περιεχόμενο ο χρόνος ζωής τους είναι περιορισμένος. Αυτό όμως, δεν σημαίνει πως χάνονται, μα συνήθως, επιστρέφουν με διαφορετικές ονομασίες μετά από κάποιο διάστημα, αν και πάντα θα υπάρχει διαθέσιμο κάποιο άλλο που θα μπορεί να το αντικαταστήσει.

Ψάξτε για πρόσθετα τα οποία περιλαμβάνουν «IP TV» και θα καλυφθείτε ποικιλοτρόπως.

STREMIO

Μια άλλη εφαρμογή -σχεδόν- του είδους είναι και το Stremio, το οποίο κακώς το έχουν χαρακτηρίσει ορισμένοι σαν εναλλακτικό του KODI.

Το Stremio ειδικεύεται στη προβολή multimedia περιεχομένου, μα για να μπορείτε να έχετε τις πλήρεις δυνατότητές του θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε τα κοινοτικά πρόσθετα (Juam Carlos, PopCormTime, RAR, Watchhub) και φυσικά το Open Suntitles από τα επίσημα addons.

PopCorn Time

Βέβαια, πολύ πριν το Stremio είχε εμφανιστεί το PopCorn Time το οποίο στην εποχή του έκανε τη δική του επανάσταση για την εύκολη θέαση multimedia περιεχομένου χωρίς πλέον να χρειάζεται να καταφεύγει κάποιος στη διαδικασία αναζήτησης και κατεβάσματος torrent αρχείων.
Ένα καθαρά open source και κοινοτικό λογισμικό που στη πορεία εμφανίστηκαν αρκετοί κλώνοι του που όμως δεν είχαν καλή κατάληξη και μέλλον λόγω του ότι άπαντα κινούνταν στα πλαίσια αυτού που ονομάζεται «πειρατεία περιεχομένου».
Το ίδιο συνέβη και με τη πρότυπη εφαρμογή που ωστόσο κατάφερε να επιβιώσει αν και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν αρκετοί με κακόβολους σκοπούς δημιουργώντας ψευδή αντίγραφά του.
Τη σήμερον ημέρα, το PopCorn Time υπάρχει ακόμα, μα αφενός έχει χάσει την πάλαι ποτέ αίγλη του και αφετέρου ενδέχεται σε αρκετές περιπτώσεις να έχει προβλήματα δυσλειτουργίας.

Σε κάθε περίπτωση θα σας καλύψει το προαναφερθέν Stremio το οποίο διαθέτει και το PopcornTime addon.

Το άρθρο είχε δημιουργηθεί κάμποσο καιρό πριν, όταν ακομα μια λειτουργική και ακίνδυνη (από malwares, spywares κλπ) έκδοσή του ήταν διαθέσιμη. Πλέον όμως, δεν υπάρχει και έχει κλείσει οριστικά. Όμως, όπως συνήθως συμβαίνει, μια άλλη έκδοση είναι διαθέσιμη.
Σημειώστε όμως, πως δεν έχω άποψή, δεν την έχω δοκιμάσει, δεν την έχω ελέγξει.
Άρα, όποιος την κατεβάσει το κάνει με δική του ευθύνη.
Βάζω σκέτο το url: popcorntime-official.com

ΜΟΥΣΙΚΗ

Για να ακούτε τη μουσική σας που είτε θα έχετε αποθηκευμένη στον υπολογιστή ή σε κάποιο εξωτερικό μέσο θα χρειαστείτε έναν Music Palyer. Όλες οι διανομές έρχονται με κάποιον προεγκατεστημένο και έτσι δεν έχετε ανάγκη για κάτι επιπλέον. Ακόμα, οι περισσότεροι σύγχρονοι Music Players διαθέτουν έξτρα λειτουργίες για εύρεση στίχων και άλλα.
Δε μπορώ να υποδείξω κάποιον σαν καλύτερο, εδώ είναι θέμα καθαρά προσωπικής επιλογής. Αρκετοί προτιμούν τον Clementine, μα μια καλή εναλλακτική πρόταση αποτελεί και το Tauon Music Box με τη μινιμαλιστική του εμφάνιση και με τις πάρα πολλές δυνατότητες που παρέχει.

Aν πάλι θέλετε κάτι διαφορετικό σε στυλ, μπορείτε να δοκιμάσετε τον Rockarolla Music Player που έχει μια εμφάνιση σαν Juckebox. Υπάρχει στους Διαχειριστές Λογισμικού σχεδόν όλων των διανομών.
Βέβαια, η αναπαραγωγή μουσικής μπορεί να γίνει και από τον VLC, μα είναι προτιμότερο τα μουσικά (ακουστικά) αρχεία να τα αναπαράγετε με ένα λογισμικό του είδους.

Αν έχετε χαώδεις μουσικές συλλογές και θέλετε να τις οργανώσετε, το MusicBrainz Picard είναι εδώ για να σας βοηθήσει που σε συνεργασία με το πιο geek beets οι μουσικές συλλογές όχι μόνο θα οργανωθούν αλλά θα είναι πλήρεις με εξώφυλλα, στίχους κλπ.

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

Για να έχετε και ραδιόφωνα οι επιλογές είναι αρκετές και μπορείτε να αρχίσετε από το -κλειστού κώδικα μεν μα ιδιαιτέρως αξιόλογο- Odio (έχει μετονομαστεί σε Strimio) που θα σας προσφέρει μια μεγάλη λίστα σταθμών (συμπεριλαμβανόμενων και ελληνικών) με δυνατότητα κατηγοριοποίησης ανά είδος μουσικής, χώρα και γλώσσα.

Άλλη αξιόλογη επιλογή είναι και το Gradio που έρχεται με απλή και εύχρηστη διεπαφή που διαθέτει βασική κατηγοριοποίηση των ραδιοσταθμών ανά είδος, γλώσσα και χώρα.

Μια ακόμα αξιόλογη και διαχρονική πρόταση, αποτελεί και το RadioTray το οποίο θα το βρείτε στους Διαχειριστές Λογισμικού των διανομών σας.

Σημειώστε δε, πως αρκετοί Music και Media Players διαθέτουν ενσωματωμένες δυνατότητες για ραδιόφωνα, όπως για παράδειγμα ,ο Clementine και ο VLC που αναφέραμε πιο πάνω.

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Αν και το KODI, με τη προσθήκη κάποιων τρίτων addons, θα σας δώσει τη δυνατότητα για τη προβολή τηλεοπτικών προγραμμάτων (και ελληνικών), υπάρχουν και ορισμένες ακόμα εφαρμογές που μπορούν να συμβάλλουν σε αυτό.

Επιγραμματικά, αναφέρω τα εξής, τα οποία υπάρχουν στους Διαχειριστές Λογισμικού:

  • Μe-tv
  • Hypnotix που είναι το πιο αξιόλογο αυτή τη στιγμή (έχει κάνει και ο Salih ένα σχετικό άρθρο)
  • Tvtime (παλιό μεν και με αργές ενημερώσεις, μα δουλεύει σχετικά καλά)

TORRENTS

Αν επιμένετε στα torrents, μπορείτε να τα έχετε με κάποιες πιο σύγχρονες μεθόδους αφού τα πράγματα πλέον, έχουν αλλάξει πολύ όσον αφορά τις δόξες των πάλαι ποτέ κορυφαίων torrents σελίδων.

Δυο ενδιαφέρουσες προτάσεις είναι το Tribler και ο Powder Player.

Και με τα δυο, μέσα από το περιβάλλον τους, μπορείτε να αναζητήσετε οποιοδήποτε περιεχόμενο επιθυμείτε και να το προβάλετε άμεσα μέσω του Media Player που ενσωματώνουν. Το δε ενδιαφέρον του Tribler είναι πως δίνει έμφαση στην ιδιωτικότητα χρησιμοποιώντας τεχνικές του Tor, επιπλέον είναι διαθέσιμος για άμεση εγκατάσταση από τους Διαχειριστές Λογισμικού.

ΕΞΤΡΑ

Κάποια επιπλέον λογισμικά που μπορείτε να εγκαταστήσετε σε ένα τέτοιο desktop είναι τα εξής:

Ktube Media downloader: Πρόκειται για μια εφαρμογή που δίνει τη δυνατότητα άμεσης παρακολούθησης περιεχομένου από το YouTube καθώς και το άμεσο κατέβασμα οποιουδήποτε βίντεο επιθυμείτε.

Cozy: Ένας player για αναπαραγωγή audio books, αν έχετε τέτοια στη συλλογή σας. Πολύ απλό και εύχρηστο λογισμικό που επίσης υπάρχει στους Διαχειριστές Λογισμικού.

Duckietv:

Μια εξαιρετική εφαρμογή που η βασική της λειτουργία είναι το ημερολόγιο με τα επεισόδια των σειρών που επιθυμείτε.
Εκτός αυτού όμως, έχει και άλλες δυνατότητες.
Όπως για παράδειγμα, άμεση λήψη των επεισοδίων και υποτίτλων, μα και αρκετά ακομα τα οποία θα τα ανακαλύψετε με τη χρήση του.

Penguin Subtitle Player:

penguinsubtitleplayer

Ξεχάστε μια για πάντα τα προβλήματα με τους μη καλά συγχρονισμένους υπότιτλους., αφού πρόκειται για έναν αναπαραγωγέα υποτίτλων που μπορείτε να τοποθετήσετε επάνω σε όποιο περιερχόμενο επιθυμείτε και πολύ εύκολα να ορίσετε τη ταχύτητά τους ούτως ώστε να συγχρονιστούν με την εικόνα. Ένα must λογισμικό για το multimedia desktop σας που και αυτό υπάρχει στους Διαχειριστές Λογισμικού.

Φυσικά, δε θα πρέπει να παραλείψουμε πως υπάρχουν άπειρες ιστοσελίδες οι οποίες προσφέρουν περιεχόμενο on-line, τις οποίες μπορείτε να τις έχετε και σαν εφαρμογές στο desktop σας, προκειμένου να μην ανοίγετε ολόκληρο browser. Ο Firefox (και όχι μόνο) για παράδειγμα, δίνει αυτή τη δυνατότητα πολύ εύκολα.

Τέλος, θα αναφέρω και το Komerobi το οποίο δεν είναι λογισμικό που αφορά multimedia μα δεδομένου πως μιλάμε για έναν υπολογιστή «σαλονιού», θα σας βοηθήσει να του δώσετε μια πιο ενδιαφέρουσα και εντυπωσιακή εμφάνιση.
Σημειώστε όμως, πως και αυτό ενημερώνεται αρκετά αργά, μα τη τελευταία φορά που το τσέκαρα δούλευε χωρίς πρόβλημα. Επίσης, υπάρχει στα αποθετήρια αρκετών διανομών.

Κλείνοντας, αναγνωρίζω πως παραλείψαμε αρκετά πράγματα, μα είναι δεδομένο πως τα πιο πάνω θα σας καλύψουν στον μέγιστο βαθμό.
Σημειώστε πως όλες οι παραπάνω εφαρμογές είναι πλήρως (ή στο μεγαλύτερο μέρος τους) εξελληνισμένες και αρκετές τις είχαμε μεταφράσει συνεργατικά με την ομάδα του os.arena.

Προσωπικά, έχω ένα τέτοιο μηχάνημα στο σπίτι και έχω αρκετό περισσότερα, έχει συνδεσιμότητα με διάφορες συσκευές ενώ για την λειτουργία του στη τηλεόραση που είναι συνδεδεμένο, χρησιμοποιώ ένα ασύρματο μίνι πληκτρολόγιο με ενσωματωμένο “mouse” το οποίο μου κόστισε μόλις 9 ευρώ.

Και βέβαια σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να παραλείπετε να κάνετε τις ενημερώσεις λογισμικού προκειμένου να διατηρείτε το σύστημά σας ασφαλές και με κατά μέρους λογισμικά να διορθώνουν τυχόν σφάλματα ή να προσθέτουν νέες δυνατότητες.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή αν θέλετε κάτι ακομα να προσθέσετε, ρωτήστε. :+1:

19 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε για το άρθρο, είναι και ενδιαφέρον να διαβάζεις για δοκιμασμένα προγράμματα που όμως δεν έχεις δοκιμάσει.

Εγώ πάντως για τέτοια δουλειά με multimedia προτιμώ ένα raspberry pi zero w που έχει μικρό όγκο και μικρή κατανάλωση σε ρεύμα και στο οποίο έχω εγκαταστήσει την libreelec που έχει έκδοση ειδικά για το raspberry pi zero w. Δηλαδή το kodi μου αρκεί.

2 «Μου αρέσει»

Προφανώς θα ήταν καλύτερο ένα raspberry και πιο ιδανικά ένα mini pc σε φλασάκι για τέτοια δουλειά.
Όμως, το κοιτάμε ρεαλιστικά, απευθυνόμενοι στους περισσότερους που πιο πιθανό είναι να έχουν ένα δεύτερο υπολογιστή στην άκρη παρά κάτι άλλο.

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για το KODI που θέλει σετάρισμα και συνεχείς ανανεώσεις των addons του είδους.
Έτσι λοιπόν, καταφεύγουμε σε πιο εύκολες λύσεις όπως το Stremio κλπ που είναι πιο έτοιμα και σε άλλα (πχ το Odio, Gradio) όπου η δυνατότητα προσθήκης σταθμών είναι ιδιαίτερα απλή χωρίς πρόσθετα κλπ.

Προσωπικά, το KODI το έχω αφήσει στην άκρη εδώ και καιρό, επειδή ίσως, να μεγάλωσα αρκετά και να βαριέμαι πλέον τις διάφορες διαδικασίες.

1 «Μου αρέσει»

Και τρέχει ικανοποιητικά ένα raspberry pi zero εργασίες multimedia? Δεν νομίζω. Από ότι θυμάμαι απέχουν πολύ οι δυνατότητες του για τέτοια χρήση.

Nαι βέβαια, αλλά έχω παρατηρήσει πως μερικοί αγνοούν πως έχουν και αυτή την επιλογή, οπότε και το ανέφερα, καθότι το μέγεθος και η κατανάλωση ρεύματος μετράνε και αυτά για την επιλογή

Πριν το δοκιμάσω είχα τις ίδιες επιφυλάξεις. Θα σου πω ακριβώς. Επειδή η libreelec έχει κάνει καλή δουλειά, καθώς στόχευσε να βγάλει κάτι για το συγκεκριμένο hardware, γενικώς ναι τρέχει ικανοποιητικά θα έλεγα. Σίγουρα όμως καθυστερεί αν πχ θες να αλλάξεις κανάλι στην τηλεόραση, δηλαδή μέχρι να φορτώσει το νεοεπιλεχθέν stream. Βέβαια αν έχεις ένα τέτοιο μαραφέτι μια δοκιμή είναι το καλλίτερο. Επίσης για να μη το ξεχάσω, αν χρησιμοποιήσεις vnc για να χρησιμοποιήσεις πχ ένα smartphone σαν τηλεκοντρόλ (αν η τηλεόραση είναι μακριά μπορεί ο κέρσορας να μη φαίνεται καλά αν χρησιμοποιείς πληκτρολόγιο σαν αυτό που ανέφερε ο @Constantinos παραπάνω) το λαγκάρισμα που έχουν γενικά οι vnc servers στην απόκριση, μου φάνηκε ικανοποιητικό, δηλαδή κανονικό. Για φόρτωμα αρχείων στη συσκευή με ftp δεν είδα κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση επίσης. Και πάλι όμως αν έχεις περιέργεια μια δοκιμή είναι το καλλίτερο.

Ευχαριστούμε πολύ @Constantinos. Οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ χρήσιμες.

  1. Για να εξηγήσουμε στους δικούς μας τι κόλλημα έχουμε φάει με το linux και
  2. γιατί είναι κρίμα να μην αξιοποιούμε τις δυνατότητες που μας δίνονται.

Νομίζω ότι το άρθρο είναι λίγο outdated. Χρειάζεσαι πληκτρολόγιο/ποντίκι και software που δεν είναι optimized για τηλεοράσεις. Θα χρειαστείς και αρκετά χρήματα για 4k playback κτλ. Θεωρώ καλύτερη λύση έναν Media Server software όπως το Plex. Με ένα chromecast ή ένα Android TV box μπορείς να κάνεις cast τα video στην tv σου, αν και υπάρχει Plex app (ή Kodi+Plex addon) συμβατό με τις περισσότερες τηλεοράσεις. Navigation απ’ το remote της tv ή το κινητό laptop σου, offline download/sync ταινίες και μουσική σε κινητό/tablet.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ένα atom με 4GB RAM με linux/Plex και δουλεύει άψογα (δεν είναι αρκετά δυνατό για transcoding αλλά δεν με ενδιαφέρει αφού κάνω stream σε full quality).

Στήνω τέτοια desktop για πάνω από μια δεκαετία και σε οθόνες κάθε μεγέθους και σύνδεσιμότητας (vga, hdmi) και δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Δεν χρειάζεται κανένα optimized. Σε υπολογιστή ειναι συνδεδεμένα, είτε ενσύρματα, είτε ασύρματα. Άρα και το πληκτρολόγιο και το mouse μια χαρά θα δουλεύουν.
Εκτός αυτού υπάρχει και η δυνατότητα χειρισμού μέσω Android συσκευής (δεν το αναφέρω στη δημοσίευση, επειδή μπορεί να ειναι περίπλοκο για αρκετούς).

Αυτές οι δημοσιεύσεις απευθύνονται σε ανθρώπους που είτε δεν έχουν εμπειρία, είτε βαριούνται και προτιμούν εύκολα και έτοιμα πράγματα μέσω εφαρμογών.
Αυτός και ο λόγος που δόθηκε μια σειρά από εφαρμογές.
Άνετα όλα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν μόνο μέσω του KODI.
Ούτε Plex (που στην ουσία ειναι KODI based) που θέλει σετάρισμα, άρα εμπειρία, παίδεμα και ψάξιμο ουτε κάτι άλλο.

Όσον αφορά το hardware, ειναι σαφές πως μιλάμε για κάποιο δεύτερο παροπλισμένο υπολογιστή που τον αξιοποιούμε για ψηφιακή ψυχαγωγία.
Μπορεί να μην έχουν άπαντες τη δυνατότητα να πάρουν μια άλλη συσκευή, όπως TVbοx, miniPC, Raspberry κλπ.
Που και σε αυτή την περίπτωση θα θέλουν σετάρισμα, εγκατάσταση apps και επιλύσεις προβλημάτων.
Άσε δε που οι περισσότερες από αυτές τις συσκευές (TVboxes) που κυκλοφορούν ειναι απάτες και χάλια, άρα συνεπάγεται πως και πάλι θέλει γνώσεις και ψάξιμο η αγορά τους.
Και εκτός αυτού, οι περισσότερες ένα KODI έχουν σαν λογισμικό, με τα διάφορα τρίτα addons του σταδιακά να μη λειτουργούν και άντε πάλι από την αρχή. Συμπεριέλαβε σε αυτό και την επικινδυνότητα που μπορεί να έχουν κάποια εξ’ αυτών.

2 «Μου αρέσει»

Το είχα ρίξει μια ματιά το άρθρο άλλα τώρα το πρόσεξα. Πότε άλλαξε το interface του το VLC; Αρκετά περίεργο καθώς απ´ ότι ξέρω είναι φτιαγμένο σε Qt και Qt devs δεν είναι και πολύ οπαδοί των CSDs.

Στα multimedia players/center να προσθέσω το Jellyfin, βασικά ένα server/client πρόγραμμα αλά Plex. Βολεύει αν κάποιος έχει back-ups ταινιών/σειρών σε κάποιο φάκελο γιατί τα παρουσιάζει σε album μορφή (όπως τα Stremio κ´ PCT τα οποία βρίσκονται σε κάπως λεπτή γραμμή ως προς τη νομιμότητα τους) κι επίσης επιτρέπει πρόσβαση και από άλλα συστήματα.

Επίσης θα ήταν χρήσιμα και κάποια εργαλεία για χρήση του Η/Υ από κινητό για όποιον δεν έχει ασύρματα πληκτρολόγιο/ποντίκι. Π.χ. το KDE Connect είδα πρόσφατα πως τώρα κάνει αυτή τη δουλειά αλλά υπάρχουν κι άλλα.

υπάρχει δυνατότητα με εντολές στο mpv να έχουμε και gpu acceleration scaling και video decode ταυτόχρονα μέσω VDPAU ?

1 «Μου αρέσει»
vo=gpu
hwdec=vdpau

?

2 «Μου αρέσει»

ευχαριστώ

αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου τωρα θα δοκιμάσω το vo αν και το output driver νομίζω κανει το ιδιο
χρησιμοποιώ lanczossharp για upscale
ότι tip υπάρχει ευπρόσδεκτο

1 «Μου αρέσει»

Άλλαξε το output driver σε gpu.

2 «Μου αρέσει»

μηδενίζει video και ανεβάζει το graphics με αυτή την ρύθμιση που λες αν το αφήσω output driver vdpau τότε μόνο εχει video utilazation

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω με vo=vdpau βασικά στέλνει απευθείας εικόνα στο monitor μέσω του VDPAU API και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα καλούδια (high quality scaling κτλ) του mpv. Γι´ αυτά θες vo=gpu που χρησιμοποιεί το graphics pipeline της GPU (απ´ ότι κατάλαβα αυτό βλέπεις) ενώ θα δεις και κάποια CPU χρήση.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που κάνει είναι να στέλνει το ίδιο το αρχείο του βίντεο στην κάρτα γραφικών εκεί με ειδικό hardware θα γίνει η αποσυμπίεση του βίντεο.

Επίσης υπάρχει ειδικό hardware για την κωδικοποίηση

Αυτό που λες είναι για το hwdec όχι το vo. Με hwdec=vdpau η αποσυμπίεση (το decoding) θα γίνει με VDPAU. Στη συνέχεια το presentation μπορεί να γίνει με VDPAU (vo=vdpau) ή με το custom driver (vo=gpu) του mpv.

2 «Μου αρέσει»

“Με hwdec=vdpau η αποσυμπίεση (το decoding) θα γίνει με VDPAU. Στη συνέχεια το presentation μπορεί να γίνει με VDPAU ( vo=vdpau ) ή με το custom driver ( vo=gpu ) του mpv.”

και εγώ έτσι πιστεύω σίγουρα είναι πανω απο 25% η gpu με τέτοιο φίλτρο lanczossharp γιατι το εχω συγκρίνει σε win7 εδω πέφτει στο 10% αλλά δεν μπορώ να καταφέρω και τα 2, μπορεί να εχω λάθη στο συντακτικο, το θέμα ειναι οτι θέλω το upscale γιατι δινει καλύτερη εικόνα και θα χαραμίσω το decode,
θα δοκιμάσω συνδυασμούς και θα δω

αξίζει για video αναπαραγωγή να παω σε amd ?