FreeTube: Το Youtube στον υπολογιστή σας χωρίς διαφημίσεις, χωρίς καταγραφή

Καντο για κάναδυο μέρες και μετά ξαναδοκίμασε να ενεργοποιήσεις τον ad-blocker για το youtube. Εγώ το έκανα και τώρα με αφήνει να δω χωρίς προειδοποιήσεις, χωρίς τίποτα (λολ).

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ και το free tube.

στο desktop εχω μόνο το ublock. χρόνια τωρα τίποτε άλλο για διαφημίσεις. και μπαίνω κάθε μέρα στο youtube. καμία διαφημιση ως τωρα με ff

1 «Μου αρέσει»

Σε μένα που το έτρεξα από το τερματικό δεν τα βγάζει…

ισως να εχει να κανει με καποια διαφορα εκδοσης με καποιο backend που να δουλευει λιγο διαφορετικα, η, δεν ξερω τι. γιατι κατα τα αλλα δουλευει κανονικα. ισως φταιει και η LMDE4 που δεν την λες και καινουρια. δεν ειναι βεβαια και debian του 2015 μονταρισμενο του κερατα (εχει φαει βεβαια και αυτη γερες μοντες. οχι σιγα που θα γλιτωνε :stuck_out_tongue_closed_eyes: :crazy_face:)

Η google ξαναχτύπησε :cry:
Ευτυχώς όμως υπάρχει και το freetube.
Θα κάνω πάλι το ίδιο θα απενεργοποιήσω το UblockOrigin για το youtube για καναδυο μέρες και θα βλέπω παράλληλα και FreeTube. Μετά θα το ενεργοποιήσω και πάλι και θα δω αν θα με αφήσει ήσυχο, όπως την προηγούμενη φορά που ακολούθησα αυτή τη διαδικασία…

1 «Μου αρέσει»

Ο Opera έχει ενσωματωμένο adblock και κόβει με επιτυχία της διαφημίσεις στο youtube

updated

Στο debian που είναι εγκατεστημένο απο deb αρχειο αντιστεκεται ενω σε ubuntu που είναι απο snap περνάνε διαφημίσεις

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι θέμα ad blocker (αν είναι ο ενσωματωμένος του opera ή κάποιος άλλος στον ίδιο ή σε άλλο browser) είναι το youtube που μπλοκάρει τον player επειδή έχεις ενεργοποιημένο ad blocker και σου λέει αν θες να δεις youtube ή απενεργοποιήσε τον adblocker ή γίνε συνδρομητής στο youtube premium όπου δεν προβάλλονται διαφημίσεις…

υγ. O opera παρέχει deb πακέτο για το ubuntu μέσω του site του. Απο κει το χω βάλει κι εγώ στο Linux Mint 21.1 που βασίζεται στο ubuntu 22.04. Το snap λογικά είναι μέσω του software center του ubuntu.

@ Vasily-3 O Opera στο debian κόβει τις διαφημίσεις του youtube αλλά μερικα βιντεο δεν παιζουν. Το ubuntu ,που το έκανα μόνο δοκιμή χωρις να το χρησιμοποιω και δοκιμασα το snap, παίζει όλα τα βίντεο αλλα δεν κόβει τις διαφημίσεις του youtube. Κ βέβαια μπαινει ο opera σε deb και στο ubuntu. Εσυ ως προς το κοψιμο διαφημίσεων τι παρατήρησες στο Opera;

@dlinux Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει youtube με opera τα τελευταία πολλά χρόνια, τον opera τον χρησιμοποιώ μόνο σε ειδικές περιπτώσεις για το ενσωματωμένο vpn.

Ο σταθερός μου browser είναι ο firefox 18 χρόνια τώρα, έχει τα θεματάκια του βέβαια αλλά τον τιμώ ακόμα γιατί είναι ο μοναδικός browser, απο τους ευρέως γνωστούς, που δεν χρησιμοποιεί την μηχανή του chromium.

Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που αναφέρεις οτι δεν παίζουν μερικά βίντεο στον όπερα. Μπορείς να δώσεις κάποια επιπλέον πληροφορία, όπως κάποιο ενδεχόμενο μήνυμα σφάλματος κτλ;

Λέει Your browser can’t play this video. Τα περισσοτερα παιζουν χωρίς διαφημίσεις .Ενα που δεν παίζει https://www.youtube.com/watch?v=N2V6Y8nlimA

Μου φάνηκε πολύ παράξενο όταν το ανέφερες, αλλά δεν παίζει πράγματι…

Εν τω μεταξύ άνοιξα το συγκεκριμένο βίντεο και με:
Firefox, Vivaldi, Chromium, Freetube και έπαιξε παντού!

Καλησπέρα ρίξτε μια ματιά σε αυτό το link και με Firefox και με Opera, το Η.264 support είναι no στον Opera?

2 «Μου αρέσει»

Είναι no. Υπάρχει κ αυτο το θέμα Εγκατάσταση codecs στο Debian 11. Απο snap τα παίζει ολα

Έχει δίκιο ο @Maras
Ετρεξα κι εγώ το τεστ με οπερα και στο h.264 ήτανε no.

Η λύση που βρήκα στα γρήγορα απο το φόρουμ του opera (όχι οτι θα δω ποτέ youtube ή άλλα βίντεο απο τον opera, αλλά έτσι για το γαμώτο :Ρ ) ήταν να κατεβάσω το 0.82.0-linux-x64.zip απο εδώ:

Στην συνέχεια έκανα εξαγωγή του αρχείου libffmpeg.so στον ίδιο φάκελο (Downloads) και έδωσα στο τερματικό την εξής εντολή:

sudo cp -r ~/Downloads/libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera

Φυσικά το x64 αρχείο ήταν απλά το κατάλληλο για μενα, ο καθένας επιλέγει το αρχείο που θα κατεβάσει ανάλογα με την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή του.

update: Ξέχασα να προσθέσω οτι μετά απο αυτή την διαδικασία απαιτείται επανεκκίνηση του Opera.

2 «Μου αρέσει»

σ εμένα με ff και adblock ανοιγει κανονικά χωρίς διαφημίσεις. θα ξαναρωτήσει σε οσους σας βγαζει πρόβλημα είστε συνδεδεμένοι στο youtube μέσω του λογαριασμού google ή οχι;

Εγώ τουλάχιστον, ναι, με το mail της google συνδέομαι.
Πριν 9 χρόνια είχα φτιάξει αυτό το λογαριασμό και είχα σβήσει τον παλιό, εποχές που η google προωθούσε το google+ και είχες έναν λογαριασμό για όλα…

Για όποιον δεν χρησιμοποιεί κάτι σε google και ούτε θέλει να χρησιμοποιήσει και φυσικά δεν θέλει να δει τις διαφημίσεις του youtube, μπορεί να δοκιμάσει το hooktube αν δεν παίζει με το invidious άρα και με το freetube. Πχ το αναφερόμενο βίντεο παίζει οk με το hooktube.

Παιδιά, εδώ και έναν χρόνο βλέπω Youtube από τον Brave, τόσο στο laptop όσο και στο κινητό. Δεν είδα δευτερόλεπτο διαφήμησης. Μόνον προχτές νομίζω, μου έβγαλε μύνημα σχετικά με adblocker, αναβάθμισα τον Brave (είχαν ήδη αναβάθμιση) και ως τώρα όλα καλά. Διανομή MX.

Και σε εμένα έτσι είχε ξεκινήσει με μηνύματα που απλά τα αγνόησα και δεν έγινε τίποτα. Μετά απο λίγο καιρό επανήλθαν τα μηνύματα, στη συνέχεια μου είπε οτι έχω 3 ακόμα προβολές προθεσμία να απενεργοποιήσω τον adblocker και στο τέλος μπλόκαρε τον player.

Δεν νομίζω οτι είμαι θέμα browser ή adblocker που χρησιμοποιεί ο καθένας, απλά η google το κάνει τυχαία σε κάποιους χρήστες ανα περιόδους. Όταν είχα εγώ το πρόβλημα και το googlαρα (ειρωνεία ψάχνουμε λύση στα προβλήματα που μας δημιουργεί η google μέσω google :sweat_smile: ) είδα οτι υπήρχαν χρήστες που τους τύχει αρκετά νωρίτερα απο μενα και άλλοι που δεν τους είχε τύχει ποτέ…

Μέχρι τώρα 2 φορές έχει μπλοκαριστεί το youtube (σε chrome), απενεργοποίησα τον adblocker και την επόμενη ημέρα τον ενεργοποίησα ξανά.

2 «Μου αρέσει»