FreeTube: Το Youtube στον υπολογιστή σας χωρίς διαφημίσεις, χωρίς καταγραφή

Το FreeTube είναι μια εφαρμογή Ανοιχτού κώδικα για Linux, Windows και Mac.

Επιτρέπει την περιήγηση στο YouTube πιο ιδιωτικά σε σύγκριση με την απευθείας περιήγηση στη ιστοσελίδα του YouTube. Όλα τα δεδομένα αποθηκεύονται τοπικά στο δικό σας υπολογιστή, τα οποία μπορείτε να διαγράφετε όποτε θέλετε με ένα κλικ από τις ρυθμίσεις του.
Μπορείτε να εγγραφείτε στα αγαπημένα σας κανάλια και να περιηγηθείτε στην εφαρμογή με παρόμοιο τρόπο όπως θα κάνατε στο YouTube.

Πώς λειτουργεί:

Το FreeTube δεν χρησιμοποιεί το επίσημο API του YouTube. Αντ’ αυτού, αναλύει τις πληροφορίες που χρειάζεται από τον ιστότοπο του YouTube με παρόμοιο τρόπο όπως το youtube-dl.

Διαθέτει δύο διαφορετικά API που μπορεί να χρησιμοποιήσει ώστε να λάβει πληροφορίες από το YouTube. Είτε από τον ενσωματωμένο extractor (Dubbed the Local API) ή μπορεί να χρησιμοποιήσει το API από το Invidious Project.

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • Βίντεο χωρίς διαφημίσεις
  • Χρησιμοποιήστε το YouTube χωρίς να σας παρακολουθεί η Google (με cookies και JavaScript)
  • Δύο API εξαγωγής για να διαλέξετε (Built in ή Invidious)
  • Εγγραφή σε κανάλια χωρίς λογαριασμό
  • Τοπικές συνδρομές, ιστορικό και αποθήκευση βίντεο (για παρακολούθηση αργότερα)
  • Δυνατότητα δημιουργίας διαφορετικών προφίλ
  • Εξαγωγή και εισαγωγή συνδρομών (subscriptions)
  • Άνοιγμα βίντεο από το πρόγραμμα περιήγησής σας απευθείας στο FreeTube (με επέκταση)
  • Mini Player
  • Υποστήριξη για διαφορετικά θέματα εμφάνισης

Είναι πλήρως εξελληνισμένο και πρόκειται για μια εκπληκτική εφαρμογή.
Έχω να επισκεφτώ απ’ ευθείας την ιστοσελίδα του YouTube χρόνια.
Πανεύκολο στη χρήση και στη γενικότερη διαρρύθμιση, με μικρή σχετικά κατανάλωση, συγκριτικά με το να έχετε ανοιχτή την ιστοσελίδα του YouTube στον browser σας.

-Κατεβάστε το FreeTube: DOWNLOAD
-Τα πρόσθετα για browsers (αν τα θέλετε). Διαθέτει για Firefox και Chrome/ium αλλά θα δουλέψουν και σε παράγωγους: INSTALL
-Το αποθετήριό του στο Github: FreeTube Repository

Η ιστοσελίδα του FreeTube

21 «Μου αρέσει»

Το youtube με εξαναγκάζει πλέον να απενεργοποιώ τον add blocker (uBlockOrigin) αλλιώς μπλοκάρει αυτομάτως τον player. Το θέμα είναι οτι πετάει εκνευριστικά πολλές διαφημίσεις κατά την διάρκεια των βίντεο και ακόμα και στην αρχή ή στο τέλος των τραγουδιών…

Την λύση έδωσε και πάλι η φορουμάρα, ο @Constantinos και φυσικά οι δημιουργοί του FreeTube.

Τα κάνει ολα τοπικά, μην ψάξετε για κουμπάκι login για να συνδεθείτε στον λογαριασμό σας. Παρόλα αυτά αυτό δεν πρέπει να σας αποθαρρύνει: Μπορείτε για αρχή να φτιάξετε ένα τοπικό προφάιλ. Στην μπάρα αναζήτησης μπορείτε να δώσετε έτοιμα url απο βίντεο, κανάλια και λίστες αναπαραγωγής και να μεταβείτε άμεσα στο περιεχόμενο που επιθυμείτε. Ενώ δουλεύει κανονικά και η αναζήτηση. Επίσης μπορείτε να κάνετε εγγραφές σε κανάλια και να ‘σώζετε’ βίντεο ώστε να σας εμφανιστούν στην επιλογή “Playlists”. Είναι πολύ ευέλικτη η εφαρμογή, όλα γίνονται πολύ γρήγορα, η διαδικασία της φόρτωσης των βίντεο και της πλοήγησης στο timeline είναι ταχύτερη κι απο browsers…

UPDATE: Σήμερα ανακάλυψα οτι μπορείς να κάνεις import τις συνδρομές (subcripritions) απο το κανάλι σου. Αναλυτικές οδηγίες στο link:

Μελλοντικά θα προστεθεί η ίδια ακριβώς δυνατότητα και για τις playlists.

Μιλάμε για φοβερό εργαλείο :sunglasses:

2 «Μου αρέσει»

Το χρησιμοποιώ από την έκδοση 0,15 beta…

2 «Μου αρέσει»
  1. Στον desktop δεν εμφανίζονται οι διαφημίσεις και μόνο με το κατάλληλο πρόσθετο στον firefox υποθέτω.
  2. Με την εγκατάστασή του Free Tube δεν λειτουργεί απ’ευθείας το youtube στον firefox; Το ρωτάω απλά για ενημέρωσή μου επειδή αυτό γίνεται στον υπολογιστή μου.

Το FreeTube είναι ξεχωριστή εφαρμογή αποκλειστικά για το YouTube δεν έχει να κάνει με κανέναν Browser.Το χρησιμοποιώ και γω καιρό τώρα για να κατεβάζω βίντεο η απλά να βλέπω χωρίς να με πρήζει η Google να απενεργοποιήσω το AdBlock.

1 «Μου αρέσει»

Το uBlockOrigin έχω και ποτέ δεν μου έβγαλε μήνυμα για απενεργοποίησή το YouTube. Επιπλέον με την εγκατάσταση του Free Tube δεν δούλευε το YouTube στον firefox που είναι η προεπιλογή μου αλλά δούλευε στον Chromium. Τελικά έκανα εκκαθάριση του συστήματος απ’το τερματικό και ενεργοποίησα την λειτουργία επίλυσης προβλημάτων του firefox αφού είχα απεγκαταστήσει το Free Tube. Μπορεί κάτι να έκανα λάθος αλλά αυτές είναι οι παρατηρήσεις απ’τον υπολογιστή μου.

Τώρα τελευταία τα άρχισε αυτά τα κόλπα η Google δεν συμβαίνει σε όλους (ακόμα ).Τώρα να μην παίζει το YouTube σε Firefox και να φταιει το FreeTube περίεργο μου φαίνεται.Πωε έκανες έγκατασταση του FreeTube? Έβαλες πρόσθετο στον Firefox?

Η εγκατάσταση έγινε από το ubuntu software ως πακέτο snap. Στον firefox πάντα έχω το uBlockOrigin . Όταν άνοιγα την διεύθυνση του youtube όχι μόνο δεν έπαιζε αλλά δεν εμφανίζονταν καν οι εικόνες των βίντεο.

1 «Μου αρέσει»

Τι να σου πω εγώ σε PopOs που ουσιαστικά Ubuntu είναι δεν έχω κάποιο θέμα .Δοκίμασε να το εγκαταστήσεις με deb η flatpak η appιmage από την επίσημη σελίδα του

1 «Μου αρέσει»

Αν το youtube αρχίσει να βγάζει ειδοποιήσεις θα το ψάξω. Σ’ευχαριστώ για τον διάλογο.

1 «Μου αρέσει»

btw το παράξενο είναι οτι 2-3 μέρες μετά που ενεργοποίησα και πάλι το UblockOrigin για το youtube σταμάτησε να μου μπλοκάρει τον player η google :'(

Ναι κι εγώ που το έψαξα είδα οτι σε κάποιους το έκανε ήδη απο καιρό ενώ σε κάποιους δεν το έχει κάνει ποτέ…

Απ’ οτι καταλαβαίνω το FreeTube είναι υπο ανάπτυξη ακόμα, δεν έχουν προσθέσει όλες τις δυνατότητες και το δουλεύουν το πράγμα. Μακάρι να το προχωρήσουν γιατί μάλλον στην google λιγουρεύονται να μετατρέψουν το youtube σε συνδρομητική πλατφόρμα. Αφού η θέαση με τόσες πολλές διαφημίσεις (και ειδικά η ακρόαση μουσικής) είναι πρακτικά ανέφικτη…

1 «Μου αρέσει»

me ff το youtube σε μένα ούτε διαφημίσεις βγάζει όυτε μου ζητάει να απενεργοποιήσω το ublock. κάτεβάζω τα βιντεο που μου αρέσουν και τα ακούω και offline.

Έχει ξεκινήσει κάποιες ημέρες και σε εμένα (firefox + ublock origin), ήδη κάποιοι το αναφέρουν από τον περασμένο Απρίλιο, σήμερα έγινε επιτακτικό :

2 «Μου αρέσει»

dεν ξέρω αν παίζει ρόλο -που πολύ πιθανον να παίζει- αν είσαι συνδεδεμένος ή οχι στο youtube.

1 «Μου αρέσει»

Tο ζήτημα με αυτή τη συμπεριφορά του youtube, δηλαδή της google, έχει πάει στην εε ήδη → Privacy advocate challenges YouTube's ad blocking detection • The Register

Υγ
Το λινκ το πήρα από το κανάλι The Linux Experiment από το βίντεο με τίτλο Wayland on Mint, is Youtube’s adblock blocker legal? Fedora 39 delayed: Linux & Open Source News

Υγ2
Αφού μπορεί κάποιος εύκολα να διαλέξει ένα instance από εδώ → invidio.us γιατί να ασχοληθεί με το youtube και τις λογοκρισίες του ;

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα. Τί γνώμη έχετε για το d.tube;

Αν και υπάρχουν χρόνια κι άλλες πλατφόρμες για αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού, όπως το dailymotion, το vimeo κ.α. το youtube, υπο την google, έχει πρακτικά μονοπωλήσει τον συγκεκριμένο χώρο…
Όλο το περιεχόμενο βρίσκεται εκεί, απο ιστορικά/αρχειακά βίντεο, μουσικό περιεχόμενο, δημιουργίες ερασιτεχνών και επαγγελματιών κ.ο.κ.
Αυτό επιχείρει να κεφαλαιοποίησει μάλλον σήμερα προωθώντας το youtube premium.

Για μένα εδώ προκύπτουν 2 θέματα:

1/ Δεν μου κάθεται καλά να προσπαθεί κάποιος να μου πουλήσει κάτι που κοντά είκοσι χρόνια έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ δωρεάν.

2/ Το youtube δεν κινείται στην λογική streaming συνδρομιτικών πλατφορμών όπου πληρώνουν είτε τα δικαιώματα εκπομπών, είτε χρημαδοτούν εξ’ ολοκλήρου την παραγωγή περιεχομένου. Βασίζεται αποκλειστικά στο υλικό τρίτων και στην αναδημοσίευση υλικού απο τους χρήστες. Συνεπώς το να αξιώνει συνδρομή για το youtube premium δεν μου φαίνεται και πολύ εντάξει, ειδικά όταν το ποσό δεν είναι κάτι συμβολικό αλλά στα επίπεδα των συνδρομητικών πλατφορμών που αναφέρθηκαν παραπάνω. Πόσω μάλλον όταν αυτή η συνδρομή αυτό που σου προσφέρει επι της ουσίας είναι κυρίως το ad-free κονσεπτ: Το youtube music στην εποχή του spotify και η αναπαραγωγή ήχου όταν η εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο (αφορά κυρίως χρήστες αμιγώς «έξυπνων» συσκευών) δεν είναι καν παροχές που μπορούν να αποτελέσουν σοβαρό κίνητρο για να γίνουμε συνδρομητές…

2 «Μου αρέσει»

To freetube δεν το ήξερα - από εδώ το έμαθα. Είναι εξαιρετικό!
Μόνο ένα πράμα μου λείπει: να μπορούσε με κάποιο τρόπο το profile να είναι προσβάσιμο σε όλους τους υπολογιστές που χρησιμοποιώ.
Ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτό?

Δεν το έχω κάνει αλλά υποθέτω πας settings → data settings και κάνεις τα κουμάντα σου τουλάχιστον όσον αφορά τα subscriptions