Εγκατάσταση codecs στο Debian 11

Γεια σας , προσπαθώ να εγκαταστήσω σε DEBIAN 11 KDE το πακέτο ffmpeg chromium codecs extra χωρίς επιτυχία. Να πω ότι το χρειάζομαι για τον Opera , είχα βρει πακέτο deb το εγκατέστησα και δούλεψε μέχρι το τελευταίο update του Opera…

Καλησπέρα, δοκίμασες να το βάλεις σαν snap?
Αυτό ζητάς :

Το ξέρω αυτό αλλά έχω τον Opera με deb δεν θέλω να βάλω snap στο σύστημα μου.

To πακέτο chromium-codecs… δεν υπάρχει πλέον στα αποθετήρια του Debian. Δοκίμασε την τύχη σου με κάποια deb που προσφέρει το Ubuntu από εδώ :
Από το Impish 85.0.4183.83-0ubuntu2 (το ίδιο πακέτο υπάρχει και στο Hirsute)
Από το Focal 80.0.3987.163-0ubuntu1
Πρόσεχε την αρχιτεκτονική.

Δεν βλεπω καπου το πακετο αυτο σαν dependency στο deb πακετο που κατεβασα απο το sote του Opera.
Και εχω Debian 11 με MATE επανω στο λαπτοπακι μου. Μηπως ειναι dependency καποιου extension ή plugin?

Όχι @GNUTechie, δεν είναι dependency, απλά έχει πρόβλημα με την αναπαραγωγή video σε chromium-based browsers γι’ αυτό θέλει proprietary codecs, απ’ ότι φαίνεται.

@Maras μηπως χρειαζεται το widevine plugin αντι για ffmpeg codecs; Γιατι για Netflix, Hulu και τα υποδελοιπα τα εν λογω sites και καποια αλλα τοπικα παραπονιουνται για DRM οχι για codecs συνηθως.

Καποιος αλλος browser πχ ο Firefox παιζει τα video που θελει; Γιατι σε αυτη την περιπτωση ειτε ειναι κατι απο το συστημα που λοιπει… πχ x264 και x265 codecs ή ειναι θεμα DRM.

Ναι φίλε, δεν ξέρω για τι χρήση το θέλει, ας μας πει ο ίδιος.

Οι άλλοι browsers Chromium based (Vivaldi κλπ ) δεν έχουν πρόβλημα μια χαρά παίζουν στον Opera είναι το πρόβλημα γιατί θέλει τους συγκεκριμένους codecs. Απ’ότι έχω καταλάβει πλέον υπάρχει μόνο το πακέτο snap …

Δοκίμασε αυτό το πακέτο του Bionic (18.04) :
95.0.4638.69-0ubuntu0.18.04.1
Την παρακάτω διαδρομή την έχεις στο σύστημά σου ? :

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra/

αν ναι εκεί μέσα πρέπει να μπεί το αρχείο (ή σε κάποια αντίστοιχη διαδρομή για τον opera) :

libffmpeg.so
1 «Μου αρέσει»

Τελικά δούλεψε αυτό το πακέτο , το πρόβλημα ήταν στον φάκελο lib_extra στην ονομασία του. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά!

3 «Μου αρέσει»