Εξωτερικός HDD TOSHIBA με περίεργη συμπεριφορά....

Μου φάνηκε πολύ περίεργο και είπα να ρωτήσω στην κοινότητα. Ξαφνικά ο toshiba dtc810 (2,5 ιντσών εξωτερικός USB 3 σκληρός 1 ΤΒ από το 2018) δεν αναγνωρίζεται από τα Win 10 αλλά στα UBUNTU διαβάζεται κανονικά. Τον χρησιμοποιώ χρόνια και στα δύο λειτουργικά χωρίς πρόβλημα αλλά εδώ και λίγες μέρες παρουσιάζει αυτήν την ιδιοτροπία. Κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Μηπως πειραξες το format του δισκου?
Μήπως τον διαμορφωσες σε ext4?

1 «Μου αρέσει»

H έννοια της λέξης “δεν αναγνωρίζεται” μπορεί να ερμηνευτεί διαφορετικά από τον καθένα.

Βλέπεις αυτό που αναγνωρίζει τον δίσκο είναι το υλικό, το καλώδιο το βύσμα κλπ… Αλλά ο δίσκος έχει ένα σύστημα αρχείων (που δε μας είπες τι είναι ή αν έχει ένα ή πολλά) που μπορεί να είναι κατεστραμμένο. Με τον δίσκο συνδεμένο δώσε μας το αποτέλεσμα της εντολής: sudo lsblk -f.

Στο ίδιο laptop στην ίδια θύρα με το ίδιο καλώδιο στα Win10 τον εμφανίζει σαν τοπικό σκληρό αλλά δεν εμφανίζει περιεχόμενο και κολλάει οταν κάνεις δεξί κλικ ιδιότητες ενώ σε ubuntu δουλεύει κανονικότατα.

Ο δίσκος είναι ntfs

k@dk-HP-250-G6-Notebook-PC:~$ sudo lsblk -f
[sudo] password for dk: 
NAME FSTYPE LABEL UUID                                 FSAVAIL FSUSE% MOUNTPOINT
sda                                                                   
├─sda1
│    vfat         92E0-A33D                                           
├─sda2
│                                                                     
├─sda3
│    ntfs         D8BE0415BE03EAB8                                    
└─sda4
     ntfs         3862642F6263F054                                    
sdb                                                                   
└─sdb1
     ext4         5fdf2d3a-4746-45e3-9e09-a8ee4009da39   99,3G    10% /
sdc                                                                   
└─sdc1
     ntfs   TOSHIBA EXT
                  94AA882DAA880E44                      267,3G    71% /media/dk/
sr0                                                                   
dk@dk-HP-250-G6-Notebook-PC:~$

Κάνε επιδιόρθωση του συστήματος αρχείων μέσα απο τα Windows

Με την διαχείριση δίσκων ή με κατι άλλο;

Μήπως υπάρχει κάποια κρυπτογράφηση;

Όχι δεν υπάρχει κρυπτογράφηση…

@irondk ίσως έχει να κάνει με το παρακάτω θέμα:

Δεν μου έχει συμβεί όμως ποτέ και δεν έχω δοκιμάσει την παρακάτω λύση που προτείνεται από τον @Abhishek Prakash,

sudo ntfsfix  <μονοπάτι του δίσκου NTFS>

Πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Τι πάει να πει “δεν αναγνωρίζεται”; Τι είδους μήνυμα σου εμφανίζει όταν τον συνδέεις? Σε διαφορετικά usb ports δοκίμασες;

Στο laptop μου, στην ίδια θύρα USB με το ίδιο καλώδιο στα ubuntu 20.04 δουλεύει κανονικά και στα Win10 όχι. Στα Win10 δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα σε όποιο usb port και αν το συνδέσω, δεν ανοίγει παράθυρο με τα περιεχόμενα του σκληρού και “στον υπολογιστή μου” φαίνεται με όνομα: “τοπικός δίσκος (F:)” και δεν ανοίγει με διπλό κλικ και κολλάει όταν κάνεις δεξί κλικ ιδιότητες.
Όταν όμως πας να κάνεις ασφαλή κατάργηση φαίνεται σαν toshiba.

O toshiba δεν αναγνωρίζεται σε κανένα από τους υπολογιστές με win 10 που δοκίμασα αλλά όλα καλά σε ubuntu 18.04

Ο δίσκος είναι ntfs και σκέφτομαι να τον κάνω format μέσα από τα UBUNTU.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με επιδιόρθωση του συστήματος αρχείων μέσα όμως από τα Windows. Έτσι και αλιώς στα UBUNTU δούλευε κανονικά. Το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά που το είχε χρησιμοποιήσει ο γιος μου σε Η/Υ της apple.