Ethereum Hacking (Greek) - Ελληνική Σειρά για Smart-Contract Security

Μετά από τις σειρές Linux for Beginners, Panellinies_AEPP, Information_Theory, Ultimate Linux Terminal Tutorial (Mην ανησυχείτε, θα έρθουν και άλλα επεισόδια κι εκεί)…
Μία ολοκαίνουρια σειρά ξεκινάει στο κανάλι!!!

Σε αυτή την σειρά θα ασχοληθούμε με Smart Contract Security.
Σε μία εποχή που η τεχνολογία Blockchain γίνεται όλο και πιο διαδεδομένη, θα προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε πώς δουλεύει το Ethereum Network, η Solidity καθώς και πώς μπορούμε να προστατέψουμε τις νέες τεχνολογίες που αναπτύσσονται!
Κάθε Σάββατο και κάθε Κυριακή, θα ανεβαίνει και από ένα νέο επεισόδιο!! 2 νέα επεισόδια την εβδομάδα λοιπόν! (Όσοι παρακολουθείτε από LBRY, θα ανεβαίνουν και μία ημέρα νωρίτερα εκεί)

Επίσης, H σειρά αυτή αποτελεί την πρώτη σειρά οπού θα προβληθεί παράλληλα σε YouTube και LBRY.
Παρακολουθήστε μέσω LBRY από εδώ: Ethereum Hacking (Greek)

Kαι παραδοσιακά, μέσω YouTube, Playlist Link: Create a Testnet Wallet - Ethereum Hacking #1 (Greek) - YouTube

Στο πρώτο επεισόδιο της σειράς, θα φτιάξουμε ένα νέο πορτοφόλι με χρήση του Metamask και θα το συνδέσουμε στο Rinkeby Testnet καθώς και θα πάρουμε 0.2 testnet ETH.
Τα επόμενα επεισόδια θα ανεβαίνουν σε αυτό το post, για να μην spamάρω ολόκληρο το forum με Blockchain :stuck_out_tongue: .

image

5 «Μου αρέσει»

2ο επεισόδιο της Σειράς Ethereum Hacking.
Σε αυτό το επεισόδιο, μαζί με τον Σταύρο Γκίνο, θα λύσουμε το challenge “Fallback” από το Ethernaut
Παρακολουθήστε μέσω LBRY από εδώ: Fallback - Ethereum Hacking #2 (Greek)

Kαι παραδοσιακά, μέσω YouTube, Playlist Link:

3 «Μου αρέσει»

3ο επεισόδιο της Σειράς Ethereum Hacking.
Σε αυτό το επεισόδιο, θα λύσουμε το challenge “Fallout” από το Ethernaut
Παρακολουθήστε μέσω LBRY από εδώ: Fallout - Ethereum Hacking #3 (Greek)

Kαι παραδοσιακά, μέσω YouTube, Playlist Link:

3 «Μου αρέσει»

4ο επεισόδιο της Σειράς Ethereum Hacking.
Σε αυτό το επεισόδιο, θα εξερευνήσουμε τον Remix IDE. ϊσως ένα από τα καλύτερα εργαλεία οπού θα μας βοηθήσουνε στο ταξίδι στον κόσμο των Smart-Contracts.

Παρακολουθήστε μέσω LBRY από εδώ:

Kαι παραδοσιακά, μέσω YouTube, Playlist Link:

2 «Μου αρέσει»

5ο επεισόδιο της Σειράς Ethereum Hacking.
Σε αυτό το επεισόδιο, θα λύσουμε το challenge “Vault” από το Ethernaut μαζί με τον Ιωάννη Καρβέλα.

Παρακολουθήστε μέσω LBRY από εδώ:

Kαι παραδοσιακά, μέσω YouTube, Playlist Link:

#ethereum #smartcontracts #security #blockchain

3 «Μου αρέσει»

Μετά τις παρουσιάσεις μου στην FOSSCOMM 2022, ήρθε και το 6ο επεισόδιο της σειράς “Ethereum Hacking - Smart Contract Security” .

Σε αυτό το επεισόδιο, θα στείλουμε εξαναγκαστικά Ether σε 1 smart-contract το οποίο δεν μπορεί να δεκτεί Ether:

Παρακολουθήστε στο YouTube από εδώ:

Παρακολουθήστε από LBRY:

3 «Μου αρέσει»

Νέο επεισόδιο στην σειρά Smart Contract Security:

Στο επεισόδιο αυτό, θα χρησιμοποιήσουμε τον Remix IDE ώστε να εξετάσουμε ένα smart-contract για κενά ασφαλείας μέσω ενός γραφικού περιβάλλοντος, αντί για command line:

YouTube Link:

LBRY Link:

blockchain #smartcontract security ethereum sv1sjp

4 «Μου αρέσει»

Γιατί σταματήσατε τα tutorials???
πότε θα ανεβάσετε καινούργια???
θα βοηθήσετε πολύ…συνεχίστε το

1 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες @kostis στο linux-user.gr. Όντως χωρίς να επιβεβαιώνεται όμως στατιστικά νομίζω ότι έχουν μειωθεί σε συχνότητα τα tutorials, όχι όμως και σε ποιότητα. Χωρίς να θέλω να αδικήσω κανέναν χρήστη, δες για παράδειγμα το παρακάτω
https://linux-user.gr/t/raspberry-nextcloud-caddy2-docker-me-caddy2-reverse-proxy-sto-host/3025/3
του @Ippo_Cratis .
Εξάλλου σε κάθε απορία που έχουμε όλο και κάποιος έμπειρος χρήστης όπως για παράδειγμα ο @Maras και πολλοί άλλοι θα βρεθούν να μας απαντήσουν.
Πιστεύω ότι πρόκειται για μια προσωρινή κατάσταση που θα αλλάξει σύντομα.
Σημείωση:
Συγνώμη βγήκα εκτός θέματος γιατί δεν είχα διαβάσει το νήμα από την αρχή.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, λόγω ότι αυτή την στιγμή κάνω μεταπτυχιακό παράλληλα με την εργασία μου, δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο για παραγωγή νέου υλικού. Ιδιαίτερα πλέον που η πλειοψηφία των ατόμων βλέπει αποκλειστικά short videos και έχει μειωθεί σημαντικά το ενδιαφέρον για εκπαίδευση πάνω σε Blockchain.
Ενδεχομένως μετά τον Νοέμβριο να ανέβουν μερικά επεισόδια ακόμη.
Έχω έτοιμα 4 σενάρια για μελλοντικά επεισόδια, αν αρχίσει και αυξάνεται το ενδιαφέρον και πάλι, θα τα γυρίσω.

Καλή επιτυχία στο μεταπτυχιακό σου @sv1sjp

1 «Μου αρέσει»

Στην συνέντευξή μου στην Ναυτεμπορική TV ρωτήθηκα για το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να κατασκευάσει το δικό του κρυπτονόμισμα.

Στο 8ο επεισόδιο της σειράς Smart Contract Security, το οποίο σηματοδοτεί ως πρεμιέρα της νέας season της σειράς αυτής, θα δούμε πόσο εύκολα μπορεί να κατασκευαστεί ένα κρυπτονόμισμα / ERC20 token με στόχο να διαπιστώσουμε το γεγονός ότι ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει πολύ εύκολα ένα, καθώς και τα ζητήματα ασφαλείας όπου προκύπτουν γύρω από αυτό…

Για YouTube, παρακολουθείστε από εδώ:

Για LBRY, παρακολουθείστε από εδώ:

2 «Μου αρέσει»