Επιλεκτικό πρόβλημα με IP

παιζει να ειναι και αυτο και να νομιζα εγω οτι εχει 2 ΙΡ η καρτα δικτυου. γιατι με τον εξομοιωτη φορτωμενο οντως «ακουει» σε 2 ΙΡ (η μια στην eth0 του βασικου συστηματος και η αλλη στην virtio-net του εξομοιωτη)

το αρπα-νετ :stuck_out_tongue: το εχω δει κιολας. παλιοτερα οταν ηθελα να δω πως συνδεεται ο εξομοιωτης, εριχνα tcpdump στο βασικο συστημα και εβλεπα καθε 1 λεπτο περιπου, κατι περιπου σαν αυτο:

arp request who is at 192.168.1.253
arp reply osiris (hostname) is at 192.168.1.253

osiris εισαι ζωντανος? που εισαι?
ναι ρε! τι θελεις παλι ? εδω ειμαι!

:rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:

μολογα, τωρα! που ειναι? ποιος ειναι? να παμε να παρουμε πισω τα… κλεμμενα απαλλοτριωμενα :stuck_out_tongue_winking_eye:

Θα πρέπει να το ξαναπώ:

To virtio είναι ένα διαφορετικό iface και έχει την δική του IP. Σε γενικές γραμμές ένα iface αντιστοιχεί σε μια IP, αλλά υπάρχουν setup που μπορεί να ακούει σε περισσότερες. Για παράδειγμα:

To αντίθετο δεν είναι δυνατό. Ίσως κακώς αναφέρθηκα, αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάποια εξεζητημένη συσκευή να είναι έτσι.

To ARP είναι μια υπηρεσία (επιπέδου 2) που γνωρίζει τις διευθύνσεις MAC των υπολογιστών που είναι συνδεμένοι σε ένα subnet και τις διευθύνσεις IP που έχουν. Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι πως δυο υπολογιστές μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους μόνο αν είναι στο ίδιο “καλώδιο”. Και δεν μιλάνε με διευθύνσεις IP, αλλά με διευθύνσεις MAC. Διαφορετικά θα πρέπει να γίνει “δρομολόγηση” και το πακέτο θα σταλεί στην MAC κάποιου που ξέρει που να το στείλει (μπορείς να δεις το που με την εντολή route ή με την netstat -r, η πιο μοντέρνα με την ip route). Αυτή είναι μια υπηρεσία σε ένα ανώτερο επίπεδο. Τον πίνακα του ARP τον βλέπεις σε μια σύγχρονη διανομή με την εντολή ip neigh, ή με την εντολή arp -a [1].

@amonaxos καλησπέρα,
μήπως έχετε εφαρμόσει στο WLAN global configuration των ρυθμίσεων του WLAN στο ρούτερ, την επιλογή SSID isolation μεταξύ διαφορετικών SSID;
Και αυτό προκαλεί το πρόβλημα αδυναμίας σύνδεσης;

@nikaskonstantinos
Το SSID isolation δεν προκαλεί αδυναμία σύνδεσης εκτός και αν γίνει κάλυψη του μέγιστου επιτρεπόμενου αριθμού συνδέσεων.
Αποτρέπει την επικοινωνία clients συνδεδεμένων σε διαφορετικά SSID στο ίδιο wlan.
Κλασσική εφαρμογή του είναι η απομόνωση SSID αφιερωμένου σε guest connections.

1 «Μου αρέσει»