Επιλεκτικό πρόβλημα με IP

Στο σπίτι υπάρχει ένα router της cosmote για τηλέφωνο + internet.

Υπάρχουν tablet και κινητά από φορητές συσκευές, τα οποία συνδέονται με wifi στο router και βγαίνουν στον εξω κοσμο κανονικά.
Υπάρχει ο υπολογιστής που γράφω τώρα με ubuntu LTS με wifi κι αυτός παίρνει ip.
Υπάρχει ένα Archer c20 tiplink το οποίο παίρνει wifi από το ρούτερ και δίνει με ethernet σε ένα xbox και σε έναν edition δορυφορικό/iptv δέκτη ο οποίος τρέχει κι έναν ftp server.
Επίσης το tplink δίνει και wifi αν χρειαστεί να συνδεθεί κάποιος.
Υπάρχουν και 2 imac του 2007 των παιδιών τα οποία το ένα τρέχει mint cinnamon LTS και το άλλο duall boot MINT + MacOS

Σήμερα ανοίγει η κόρη το imac για να μπει σε ένα μαθητικό διαγωνισμό αλλά ενώ ήταν συνδεδεμένος ο network manager με το router εξωτερική ip δεν έπαιρνε με κανένα τρόπο.
Επειδή πέρναγε η ώρα της λέω άνοιξε το imac του αδερφού σου.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα !!! είτε από το router συνδεθεί ο network manager είτε απο το tplink έξω δεν βγαίνει με τίποτα.
Όλες οι υπόλοιπες συσκευές όμως του σπιτιού δουλεύουν κανονικά.

Τι έκανα:

  • Συνδέω με ethernet τα imac στο router και δεν μπαίνουν στο ιντερνετ !!!

  • κάνω reboot και μπαίνω με macOS + wifi, κανένα πρόβλημα!

  • Δίνω από τα δεδομένα του κινητού μου με wifi στα imac, ΜΙΝΤ κανένα πρόβλημα!!!

  • Παίρνω τηλέφωνο την cosmote , ευγενικός , φιλότιμος ο άνθρωπος , αλλά συγνώμη εγώ ξέρω περισσότερα… που δεν ξέρω από δίκτυα.

Τι στο καλό γίνεται;

Λογικα υπαρχουν 2 dhcp ανοικτα στο ιδιο ευρος. Κλεινεις το ενα και του δινεις σταθερη ip και βλεπεις τι γινεται. Τωρα θα μου πεις πως και μια δουλευει μια οχι;. Αυτο οφειλεται στο οτι καποιες συσκευες και καποιες ιστοσελιδες λειτουργουν με ip v6.

Αν κάνω δηλαδή αναζήτηση με το whatsmyip της Google θα μου δώσει ip V6, δημόσια ip;

Δεν το ειχα κανει ποτε αλλα φαινεται να λειτουργει σωστα. Μολις το εκανα και ολα τα αποτελεσματα δειχνουν την ipv6 ip μου

Αυτές οι IPv6 φαίνονται και με την εντολή:

ip a

;

Ναι το θεμα ειναι ομως αν θελεις να δεις αν βγαινεις κανονικα προς τα εξω και ειδικοτερα προς εξωτερικες περιοχες περαν των παροχων. Υπαρχουν αρκετοι λογοι για να το δεις κυριως οταν δουλευεις με πολαπλους σερβερ σε διαφορες περιοχες του πλανητη οπως εγω. Φυσικα αυτες οι διαδικασιες ειναι για λιγους οποτε ναι… μπορεις να στηριχτεις φανταζομαι και σε απλες εντολες

1 «Μου αρέσει»

Αν καταλαβαίνω καλά, το Archer c20 το χρησιμοποιείς ως access point, σωστά; Το έχεις ρυθμίσει ως access point;

Ρε παιδια συγνωμη. Επειδή κάποια πραγματα δεν τα καταλαβαίνω να μου τα εξηγείται.
Τα βγαζω ολα απο την πριζα. Ολα. Tiplink tablet κινητα, ολα.
Αφηνω ανοιχτό μονο το ρουτερ ,τον υπολογιστή μου , και το ενα imac. Ο υπολογιστής μου εχει κανονικά ίντερνετ, το imac με mint οχι!
Αν μπουταρω απο macos εχει ομως. Αν του δωσω απο κινητο πάλι οκ!

Το βγαζω απο την πριζα. Ανοιγω το αλλο imac που εχει μονο mint τιποτα κι αυτο. Του δινω απο mobile εχει κανονικα.

Ανοιγω το tplink, συνδεω τα imac παλι δεν παιζουν.
Ουτε με ethernet. Ολα τα υπολοιπα περιφερειακά κλειστά. Εκτος απο τον υπολογιστή που τρεχει ubuntu.

Που μπορει να υπαρχει πρόβλημα; Αν πχ έχω ανοίξει στον browser του ubuntu καποιο site;

@snowflake οχι το εχω ρυθμισει range extender

Ερωτηση: Το καλωδιο που φευγει απο το ρουτερ και συνδεεται με το TPLink σε πια θυρα του TPLink ειναι συνδεδεμενο;

To tplink εχει 3 κεραίες. Παιρνει με wifi απο το ρουτερ και δινει και με wifi και με ethernet.

Παλιότερα είχα αντιμετώπισει κάτι παρόμοιο… τελικά ήταν ο network manager και λύθηκε με update.

Οι υπολογιστές που δεν έχουν ίντερνετ έχουν ip?

Αν δώσεις

ip a

στο terminal, τι σου επιστρέφει?


Αυτός ο υπολογιστής με mint

ο ίδιος υπολογιστής με macOS

#####################################################
Είχα ξεσυνδέσει το καταγραφικό χθες και σήμερα το ξανασύνδεσα στο ethernet και μολις το σύνδεσα με πέταξε έξω το router και δεν αφήνει τον network manager να συνδεθεί καθόλου.
ζητάει κωδικό ο οποίος φυσικά είναι σωστός και αποθηκευμένος και ξανά από την αρχή!
Αυτήν την στιγμή μόνο από tplink μπορεί να πάρει wifi το ubuntu !!!
#######################################################

Δεν ξέρω τι στο καλό συμβαίνει!

#########################################################
EDIT:
ΕΚΑΝΑ REBOOT ξεσύνδεσα το καταγραφικό από το router.
μπήκα αντί για ubuntu με Slackware
Δεν μου έσωσε ip το router μου εδωσε ομως το tplink
στην φωτογραφια που ακολουθει ειναι μια φορα η εντολη με συνδεση στο router και μια με συνδεση στο tplink αλλά εγώ δεν βλέπω διαφορά!

######################
μετά ξανά reboot και μπηκα με ubuntu και μου ξαναζητησε κωδικό σύνδεσης τελικά τον δεχθηκε και μου έδωσε ip ! το tplink επισης.


Τα mint σταθερά στην απέξω από παντού…

το δοκίμασα και αυτό, έκανα μολις upgrade στο ένα mint στην επόμενη έκδοση, τα ίδια…
Κάποια ρύθμιση πρέπει να κάνω αλλά που δεν ξέρω…
Αν μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει πως και τι , εγώ έχω βραχυκυκλώσει…δεν μπορώ να σκεφτώ και δεν το έχω με το συγκεκριμένο θέμα, από πάντα… :pensive:

Πιστεύω πως κατά πάσα πιθανότητα είναι το router (TP Link). Από τη στιγμή που υπάρχει πρόβλημα σε παραπάνω από μία συσκευή (end device), θεωρώ το router πιο πιθανό από το να δημιουργήθηκε τυχαία πρόβλημα σε πολλές συσκευές. Νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις να ξαναρυθμίσεις το TP Link ως range extender (για να βεβαιωθείς ότι αυτό έχει γίνει σωστά), και να ρίξεις μια ματιά και στις ρυθμίσεις του Cosmote router για να δεις μήπως έχει κάποια ρύθμιση για τέτοια κατάσταση. (Μακάρι να μπορούσα να πω κάτι πιο συγκεκριμένο, αλλά τα web interface των routers είναι όλα λίγο διαφορετικά μεταξύ τους.)

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Αυτην την στιγμη δεν παιρνουν ip δυο υπολογιστές με linux και ΑΝ συνδεσω και το καταγραφικό σε ethernet τοτε δεν παίζει ίντερνετ ουτε και ο αλλος παλι με linux. Οπωτε εχω το καταγραφικο εκτός ίντερνετ.
Πολύ περίεργο, ο δέκτης και τα περιφερειακά που τρεχουν android δεν τα πεταει εξω. Ουτε τον υπολογιστή που θα μπει απο macos! Οποσδηποτε δεν θα το αφήσω έτσι…
Απο Τρίτη με ηρεμία θα τα ψαξω ξανά ολα απο την αρχή…

Μου θυμίζει παρόμοιο πρόβλημα που είχα με διάφορα linux virtual machines που τα τρέχω σε virtual box. Αυτό που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω το IPv6 και το linux, και καλό, αν δεν το χρειάζεσαι, να το απενεργοποιήσεις από όλες τις σταθερές συσκευές σου (όχι από το κινητό σου) και από τα modem/routes που έχεις. Και να απενεργοποιήσεις οποιοδήποτε DHCP server έχει με IPv6.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει, αλλά θέλω να προσθέσω ένα πράγμα: σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να αλλάζουμε ένα πράγμα τη φορά, και αν δούμε ότι δεν είναι η αιτία του προβλήματος, να το επαναφέρουμε και να προχωράμε στο επόμενο. Εν ολίγοις όχι να αλλάζουμε ρυθμίσεις μέχρι κάτι να κάτσει.

Έχω φτάσει στα όρια μου , μέρα που είναι…
Έκανα παιδιά ότι μου έχετε προτίνει και το μόνο που κατάφερα ήταν μία φορά πειράζοντας τις ρυθμίσεις dhcp να περάσω 1 πακέτο έξω από τα 3 με ping -c3 8.8.8.8
και μετά πάλι μπλοκ. Τα έπιασα όλα από την αρχή ένα ένα , μία μία συσκευή… 2 πράγματα εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να παίζει με macOS το imac και αυτομάτως να κάνω reboot και να μην παίζει με mint! Μέχρι που έκανα εγκατάστηση wicd τα ίδια. Μέχρι που έτρεξα από εξωτερικό ssd Slackware και πάλι τα ίδια… και μόλις κάνω reboot σε apple OS παιζει. Λες και μπλοκάρει το router ξαφνικά το linux. Επίσης άλλαξα και ρουτερ… τα ίδια.
Μόνη ελπίδα , αν υπάρχει ελπίδα είναι να ψάξω καλύτερα το router μηπως έχει κάποια επιλογή μπλοκ σε κάποια περίπτωση…
καλή Σαρακοστή σε όλους.

Καλησπέρα. Δοκίμασε να βάλεις static ip και να δείς αν δουλεύει το πράγμα. Αν ναι τότε κάτι παίζει με το dhcp server. Δεν μπορείς να έχεις δύο dhcp servers στο ίδιο subnet που να δείνουν το ίδιο εύρος ip.

1 «Μου αρέσει»