Επιλεκτικό πρόβλημα με IP

Λοιπόν τελικά μάλλον έχεις δίκιο. Ο networkmanager είναι το πρόβλημα.
Στο έναν υπολογιστή έκανα configure–>reset to defaults και πήρα τελικά ip στον άλλο δεν έπιασε.
οπότε απεγκατέστησα εντελώς τον networkmanager και τον ξαναεγκατέστησα με το ίδιο αποτυχημένο αποτέλεσμα. Μετά κατέβασα wicd έκανα disable τον networkmanager και το wicd βγήκε με ip κανονικά.
ΤΟ θέμα είναι πως με reboot ξαναπροτιμάτε ο networkmanager και πρέπει να τον κάνω disable για να πάρει ip to wicd. όμως ο μικρός δεν θα μπορεί να τα κάνει αυτά.
Αυτό που θέλεω είναι να μου πείτε πως θα απενεργοποιήσω τον networkmanager μια και καλή χωρίς να ξυλώσω όλο το σύστημα.
μιλάμε για linux mint cinnamon.

edit @dsaltos τα είχα κάνει όλα αυτά αδερφέ! Δεν έπιανε τίποτα… είναι 100% μπερδεμα networkmanager wpa_suplicant
Τώρα το θέμα δείχνει να έχει λυθεί, αρκεί να κάνω μονιμα disable το network manager χωρίς να πρέπει να τον απεγκαταστίσω…εντελώς

Edit: ok λύθηκε και αυτό τώρα είμαστε οκ!
Για απενεργοποίηση του networkmanager σε MINT αφού έχω εγκαταστήσει wicd πρωτα

sudo stop network-manager
echo "manual" | sudo tee /etc/init/network-manager.override
2 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς, την πατήσαμε… σήμερα δεν παίζουν πάλι τα 2 imac αν συνδεθούν wifi στο router :pensive:
Έχω βγαλει τα πάντα από την πρίζα, μονο το ρουτερ και αυτά… αλλά δεν… Οι τεχνικοί του ΟΤΕ εχουν έρθει δυο φορές απο το πρωί… και δεν μπορούν να καταλάβουν τι συμβαίνει!
Αυτά είναι…

στο wifi του router του ΟΤΕ το ευρος των IP διευθυνσεων που δινει το DHCP απο που ξεκιναει και που σταματαει;

Αν βαλεις πχ στατικη IP στο imac1 δυο νουμερα πριν την αρχη πχ ας πουμε οτι αρχιζει το DHCP απο 192.168.1.100 και τελειωνει σε 192.168.1.250. Αν βαλεις το imac1 με στατικη διευθυνση 192.168.1.98 και gateway 192.168.1.1, netmask 255.255.255.0 και DNS 192.168.1.1 θα σου δουλεψει;

Οχι δυστυχώς, τα δοκιμασαμε ολα. Υποψιάζονται οι τεχνικοί μηπως καποιο αυτοματοποιημένο σύστημα με μπλοκάρει. Αλλα ουτε τα κεντρικά βγαζουν ακρη. Θα ξανάρθουν σε λιγο πάλι με άλλο ρουτερ να δουμε…

EDIT (εύχομαι και τελευταίο) :grin:

Με την αλλαγή του ρούτερ, όλα παίζουν. Αλλά,
σύμφωνα με καμιά δεκαριά τεχνικούς της cosmote, τους οποίους ευχαριστώ, που ανακατεύτηκαν για να λυθεί το θέμα τα πράγματα έχουν ως εξείς:
α) τα καινούρια ρούτερς δεν συνεργάζονται σωστά με παλιές wifi κάρτες. Τα imacs έπεσαν σε αυτήν την περίπτωση, η οποία τους έχει ξανατύχει με κινητά. Δηλαδή να μην μπορούν να πάρουν ip από το οικιακό τους δίκτυο οι πελάτες και μόνη λύση ήταν αλλαγή ρούτερ με παλαιότερης τεχνολογίας λογισμικό και chipset.
β) ο δέκτης και το καταγραφικό παρόλο που συνδέονταν με ethernen στο tplink όπως και αν το ρύθμιζα, δημιουργούν conflict για κάποιο λόγο που δεν μπορέσαμε να βρούμε παρά τις ρυθμίσεις που καναμε και έτσι το tplink πήγε στην άκρη.
Συμπέρασμα: Παρόλο που με το καινούριο (παλιάς γενιάς) ρούτερ όλα έπαιξαν ρολόι, όταν μπήκε σε ενέργεια το tplink άρχισαν πάλι άλλα προβλήματα δικτύου και μπλοκαρίσματα τυχαίων συσκευών ακόμα και αν δεν ήταν συνδεδεμένα με το tplink αλλά κουμπωμένα με ethernet στο κεντρικό ρούτερ.
Αποτέλεσμα: μια μικρή μετακόμιση στο σπίτι ώστε ότι δεν μπορεί να παίξει με wifi να κουμπώσει ethernet στο ρούτερ και το tplink στην αποθήκη.
Τουλάχιστον τώρα παίζουν όλα, αργότερα…Κύριος ξέρει…

Εμένα πάντως θα μου μείνει η απορία, πως η wifi κάρτα με macOS παίζει και με Linux δεν παίζει;

Μήπως εννοούσαν τα wifi standards; Σε αυτήν την περίπτωση θα είχες πρόβλημα αν το router σου δεν υποστήριζε τα παλιά standards (b/g/n), αλλά η σελίδα του λέει ότι τα υποστηρίζει. Και πάλι όμως, αν ήταν αυτό το πρόβλημα, τότε δε θα έπαιρναν καθόλου internet (ασύρματα) εξαρχής. Εν ολίγοις δε θα σταματούσαν να παίζουν στα καλά καθούμενα, εκτός και αν άλλαζες την αντίστοιχη ρύθμιση στο router και απενεργοποιούσες αυτά τα standards. Απ’ ό,τι καταλαβαίνω, τα iMac έπαιζαν προηγουμένως και κάποια στιγμή σταμάτησαν να παίζουν, σωστά; Συγγνώμη αλλά από με τον τρόπο που έχεις δώσει όλες τις πληροφορίες έχω χαθεί λίγο.

Ξέρεις αν κάποιο από αυτά τα 2 μηχανήματα να έχει ρυθμισμένη static IP; Οι τεχνικοί το έλεγξαν;

Σίγουρα κοιτάξατε συγκεκριμένα αν είναι DHCP conflict; Δεν έχω καμία πρόθεση να σε αμφισβητήσω, απλώς είπες μόνος ότι δεν έχεις γνώσεις, και όσο για τους τεχνικούς, αν και αυτοί δεν το ήξεραν/σκέφτηκαν δε θα ήταν η πρώτη περίπτωση που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Αν δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς εφόσον τώρα όλα δουλεύουν, δεκτό, απλά κρίμα να κάθεται το μηχάνημα :stuck_out_tongue:

Μιλάω για το ρουτερ του ΟΤΕ όχι το tplink αυτό δούλευε ως range extented του ρουτερ του ΟΤΕ.

στατική ip είχε ο δέκτης έτσι τον είχα σετάρει εγώ.

Το ένα από τα προβλήματα είναι μάλλον dhcp conflict το οποίο όμως δεν μπορούμε να βρούμε πως γίνεται όταν όλα τα σετάραμε με στατική ip !!!

Πιστεύω πως κάτι δεν πάει καλά με το tplink αλλά τώρα δεν έχω χρόνο και κουράγιο να ασχοληθώ.
Ενώ όλα δούλευαν ξαφνικά έγινε μπάχαλο !!! Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω γνώσεις για να το πιάσω μόνος από την αρχή και αφού δουλεύουν τώρα , άστο να ηρεμίσω λίγο και βλέπουμε…

Αν παίζουν όλα με static τότε αυτό είναι, δεν υπάρχει κάτι άλλο να βρεις. Ουσιαστικά δημιουργείται όταν πάνω από 1 συσκευή δίνουν private IP στο ίδιο εύρος.

1 «Μου αρέσει»

τωρα άλλα είναι στον αυτόματο άλλα με στατική, αν συνδέσω το tplink ακόμα και όλα σε στατική να είναι θα αρχίσουν τα προβληματα…

Οι διευθυνσεις που σερβιρει το TPLink και οι διευθυνσεις που σερβιρει το router της Cosmote εχουν το ιδιο υποδυκτιο;

Τι εννοω…

Και το TPLink αλλα και το router της Cosmote σερβιρουν διευθυνσεις απο 192.168.1.100 μεχρι 192.168.1.250;

Αν ναι οταν θες να το ξαναδοκιμασεις… αλλαξε την IP του εσωτερικου δικτυου (LAN) στο TPLink (κανε την πχ 192.168.4.1) και σιγουρεψου οτι και το DHCP στο tplink σερβιρει διευθυνσεις σε αυτο το ευρος… πχ 192.168.4.100 μεχρι 192.168.4.250 και δες αν σου κανει παλι τσαλιμακια μολις το δοκιμασεις.

1 «Μου αρέσει»

¨Ενα από τα πρώτα πράγματα που είχα κάνει ήταν που είχα δώσει στο tplink να δίνει ip από το 2 - 100 και το ρούτερ από 101 και πάνω… Πάλι χωρίς αποτέλεσμα :face_with_head_bandage:

ΟΚ κατανοητων αλλα το ζητουμενο ειναι να μην ειναι στο ιδιο υποδυκτιο… που σημαινει οτι το 3ο ψηφιο των IP διευθυνσεων στο router της Cosmote και στο TPLink να ειναι διαφορετικα… πχ

Αν το router της Cosmote το βλεπεις μεσα απο την 192.168.1.1 για να αλλαξεις τις ρυθμήσεις του τοτε στο TPLink η διεθυνση αυτο πρεπει να ειναι 192.168.4.1 ετσι ωστε το ενα router να ειναι σε διαφορετικο κομματι του δικτυου σου απο το αλλο για να μην μπερδευονται. Αλλιως θα βαζει το ενα τρικλοποδιες στο αλλο.

Για να αλλαξεις την IP του LAN στο TPLink θα πρεπει να συνδεθεις σε αυτο χωρις να το εχεις συνδεμενο στο ρουτερ του ΟΤΕ. Απλα αναψε το και συνδεσου μεσω WIFΙ και μπες στις ρυθμισεις του TPLink και αλλαξε την διευθυνση του LAN και του DHCP

Ξαναδοκιμασε αν εχεις ενεργεια και ωρα και ορεξη :) και πες μας αν δουλεψε

1 «Μου αρέσει»

Αυτό δεν το είχα κάνει :thinking:
Τι μου έκανες τώρα; Πάλι μετακόμιση…!
Μόλις βρω δύναμη θα το κάνω αυτό.

Αν δεν ειμουνα Καναδα θα ερχομουνα να βοηθησω :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

το DHCP εχει «καψει» κοσμο. ειναι βολικο για ενα ρουτερ με μια-δυο συσκευες επανω, και για οποιον δεν ξερει να ρυθμισει δικτυα), αλλα για τετοια «εξωτικα» στησιματα με ασυρματα accesspoints, πολλαπλες συνδεσεις, υποδικτυα, κλπ, ειναι μονο μπελας. εκει μονο με στατικες ρυθμισεις βγαζεις ακρη. αν τωρα ουτε οι στατικες λειτουργουν, ειναι πολυ περιεργο, γιατι με στατικες ρυθμισεις, το DHCP που «στελνουν» τα 2 ρουτερ θα επρεπε να αγνοειται, και να δεχονται τις στατικες

εχω ΚΑΠΩΣ παρομοιο στησιμο. σαπιο ρουτερακι παροχου > switch > λαπτοπ/σταθερος με καλωδιο πανω στο switch, και ενα παλιο speedtouch ρουτερ του πΟΤΕ επισης συνδεμενο με καλωδιο πανω στο switch, που το χρησιμοποιω σαν ασυρματο accesspoint για οτι φορητα γκατζετακια (στο παλιο ρουτερ του πΟΤΕ δεν εχω κανει καμια ρυθμιση, απλα το συνδεσα και το εχω παρατησει ετσι)

το DHCP το εχω παρατησει ανοιχτο και στο σαπιο ρουτερακι του παροχου (δεν τολμαω να το πειραξω αυτο, γιατι ηδη εχω αλλαξει 2 τα τελευταια 3 χρονια, που εχουν μπρικαρει απο μονα τους χωρις προφανη λογο, γι’αυτο τα αποκαλω και σαπια), και στο speedtouch. ειναι και τα 2 στο ιδιο υποδικτυο (αλλα εχουν αλλη ΙΡ οποτε ισως βοηθαει και αυτο στην περιπτωση μου)

στα δικα μου μηχανηματα και στα κινητα των δικων μου, που εχω ορισει στατικες ρυθμισεις δικτυου, δεν ειχα ποτε κανενα απολυτως προβλημα, με αδυναμια συνδεσης, η, ασταθειες, και τετοια, αν ομως συνδεθει καποια ξενη συσκευη στο δικτυο, τοτε επειδη προσπαθει να παρει απο DHCP, γινονται ολα τα παραπανω που περιγραφει και το θεμα (αποσυνδεσεις ασταθειες, αδυναμιες συνδεσης, κλπ)

Μπορείς να έχεις DHCP και σταθερότητα, ακόμα και να έχεις πολλούς DHCP σέρβερς, αρκεί να τα έχεις σωστά, δεν είναι το καλύτερο, αλλά κάποια εποχή είχα 2 τέτοιους, για λόγους που δεν είναι της παρούσης.

Αλλά θέλουν ρύθμιση τα range των διευθύνσεων, να μην συμπίπτουν και αν έχεις και σταθερές IP πάντα καλό είναι να έχεις σταθερές εσωτερικές IP, να είναι απέξω. Για παράδειγμα μπορεί το ένα να δίνει από 192.168.0.100…150 το άλλο από 192.168.0.160…200 και οτιδήποτε στατικό κάτω από το 100.

1 «Μου αρέσει»

@Asfodelus στην δικη μου περιπτωση, τα 2 ρουτερ (το σαπιορουτερακι του παροχου και το speedtouch του πΟΤΕ), ειναι και τα 2 στο ιδιο υποδικτυο (192.168.1.0/24) και το DHCP τους ειναι 192.168.1.2…127. ολες οι δικες μου στατικες ρυθμισεις ειναι πανω απο το 240.

λες και στο θεμα αυτο, να ειναι αυτο το προβλημα? να εχει βαλει στατικες ρυθμισεις εντως των οριων DHCP και να μπλοκαρει απο αυτο? δεν το ειχα σκεφτει αυτο σαν πιθανοτητα. μπορει κατι τετοιο να δημιουργησει τετοια προβληματα με αδυναμια συνδεσης, κλπ?

E ναι προφανώς :innocent:

Όταν ένας υπολογιστής ξεκινάει και δεν έχει κάποια σταθερή IP θα στείλει ένα αίτημα broadcast που θα λέει “Δώστε μου μια IP, σας παρακαλώ έχω δεδομένα να στείλω και να λάβω”. Αυτό θα φτάσει σε όλους τους υπολογιστές, δεν μπορεί να ξέρει ποιος έχει DHCP server και ποιος όχι. Αν έχεις ένα σερβερ αυτός θα δει την MAC διεύθυνση και θα προσπαθήσει να δώσει μια ελεύθερη διεύθυνση, κατά προτίμηση την ίδια που του είχε δώσει στο παρελθόν. Αυτό πολύ χονδρικά.

Αν τώρα έχεις 2 DHCP servers θα φτάσει το αίτημα και στους δυο, και όποιος προλάβει, έχεις αυτό που λένε race condition. Κάτι καθόλου καλό μιας και πότε θα πάρει από τον ένα και πότε από τον άλλον. Αυτός που θα πάρει την διεύθυνση στην συνέχεια θα χαιρετίσει λέγοντας “Για σας παιδιά η IP μου είναι η εξής, τα λέμε” ώστε να ενημερωθούν οι πίνακες ARP. Και θα το κάνει αυτό συχνά για να ξέρουμε οι υπόλοιποι πως είναι ζωντανό. Πάλι πολύ χοντρικά.

Αλλά αν έχεις δυο DHCP μόνο ο ένας θα σημειώσει την συγκεκριμένη IP ως καβατζωμένη. Στο επόμενο αίτημα αν φτάσει στον άλλο αυτή θα είναι ελεύθερη και θα την δώσει. Και οι πιθανότητες είναι πολύ μεγάλες, μιας και θα δώσει τις μικρές πρώτα. Έτσι θα έχεις 2 μηχανήματα με την ίδια IP και πάπαλα.

Τώρα το σενάριο με τους 2 σερβερς δεν είναι το ιδανικό, ξεχνάμε την πιθανότητα να έχει ο υπολογιστής σχεδόν πάντα την ίδια διεύθυνση, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχεις συγκρούσεις αν δίνουν διευθύνσεις απο διαφορετικά εύρη. Για τους ίδιους λόγους δεν βάζουμε ποτέ μα ποτέ στατική διεύθυνση μέσα στα όρια των διευθύνσεων που δίνει το DHCP. Aν θέλουμε στατικές -στατικές διευθύνσεις (κάτι συνήθως καλό) μειώνουμε το εύρος του DHCP.

Τώρα τι μπορεί να έχει πάει στραβά στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν γνωρίζω, δεν παρακολούθησα με προσοχή το νήμα. Πιθανά να φταίει το IPv6 (δεν ξέρω καθόλου απο αυτό) πιθανά να υπάρχουν πολλαπλά intefaces στην ίδια κάρτα δικτύου, ή απλά να πέσαμε σε τεχνικούς του μεταμεσονύχτιου, είναι μεν χρήσιμο, αλλά όχι προαπαιτούμενο οι τεχνικοί να τα ξέρουν αυτά :blush:

ΥΓ: Τα δίκτυα είναι κάτι που έχω ασχοληθεί ελάχιστα, ήμουν της σχολής δώσε μου ένα socket και δεν με νοιάζει το παρακάτω, έχει περάσει εδώ και καιρό και η ευχάριστη ασχολία του να διαβάζεις τα RFC, οπότε διορθώστε ελεύθερα :grin:

δεν ηξερα οτι λεγεται ετσι, αλλα αυτο ακριβως γινεται και στο δικο μου δικτυακι. και επειδη το speedtouch ειναι πρωτο (γιατι εκει συνδεονται οτι ασυρματα γκατζετακια), 9 στις 10 το speedtouch προλαβαινει να δωσει αυτο DHCP, και επειδη το gateway του ειναι 192.168.1.254 και οχι 192.168.1.1 που ειναι το σαπιορουτερακι, οτι σελιδα και να παει να ανοιξει οποιος εχει συνδεθει με DHCP πεταει fail, γιατι δεν βγαινει στο ιντερνετς (ετσι γλιτωνω τη συνδεση απο τυχον γειτονες moochers. πες το ενα «ευτυχες ατυχημα» :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye: γιατι το speedtouch λογω παλαιοτητας εχει μονο WEP «ασφαλεια»)

με τα πολλαπλα interfaces στην ιδια καρτα δικτυου δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο. επειδη τρεχω εξομοιωτες (virtualboxes), στη δικη μου καρτα δικτυου εχουν οριστει 2 interfaces (ενα το host eth0 και ενα virtio-net που τρεχουν οι εξομοιωτες). αλλα ακομα και οταν τα τρεχω μαζι (οταν σηκωνω τους εξομοιωτες), ποτε δεν εχει παρουσιαστει τετοιο προβλημα (ισως επειδη τα εχω ολα static? πιθανο)

Όχι η κάρτα δικτύου σου (ethX) συνεχίζει να έχει μια IP τα άλλα είναι σε διαφορετικά network intrefaces. Μπορεί όμως να ακούει σε πολλές IP σε κάποια προχωρημένα setup.

Κάθισα και ξεφύλλισα λίγο μεταξύ των απαντήσεων. Ο Tannembaum δεν αναφέρει καν το πρωτόκολλο στις παλιές εκδώσεις μόνο τα RARP και BOOTP, αν τα έχετε ακουστά . Ο Comer έχει ένα κεφάλαιο και λέει κάποια πραγματάκια αλλά περιγράφει περισσότερο τα προηγούμενα. Δυο σελιδούλες έχουν οι Peterson/Davie και με την ευκαιρία θυμήθηκα αυτόν που μου έχει απαλλοτριώσει κάποια βιβλία για Linux Networking :grin: Καταλαβαίνουμε λοιπόν τον ταλαίπωρο τον τεχνικό λιγάκι :crazy_face:

Και με αυτά ξέχασα να αναφέρω θυμήθηκα το προφανές και δυνατό σημείο του DHCP, να μπορεί να κάνει relay ο ένας server σε ένα άλλο. Αν μπορεί να γίνει αυτό είναι η καλύτερη λύση. Στον σάπιο τον δικό μου για κάποιο λόγο στο σημείο αυτό είναι καλός. Μπορείς να τον έχεις σε λειτουργία server και να ορίσεις και το lease time

Αλλά και σε λειτουργία relay

image

Σε αυτή την κατάσταση λειτουργίας θα προωθήσει το αίτημα κάπου άλλου. Πολύ απλούστερο setup

Αυτό δεν το είχα κάνει :thinking:
Τι μου έκανες τώρα; Πάλι μετακόμιση…!
Μόλις βρω δύναμη θα το κάνω αυτό.

Ξεκουραστείτε @amonaxos και μόλις φορτώσετε μπαταρίες ακολουθείστε τις οδηγίες των έμπειρων “συνομιλητών” μας
Για να διευκολυνθείτε με την απενεργοποίηση του network manager επιλέξτε τον networkd
Ξεκινώντας ως εξής:

cd /etc/netplan

Και αφού έχετε ετοιμάσει το αρχείο config.yaml με τα κατάλληλα ethernets και wifis με τις οδηγίες από το φόρουμ και τα παραδείγματα από την επίσημη πηγή που παραθέτω παρακάτω
Κάνετε τις κατάλληλες ρυθμίσεις:

sudo nano config.yaml
network: 
  version: 2 
  renderer: networkd 
  ethernets: 
   κλπ κλπ ......
 
  wifis 
     κλπ κλπ........

Ctrl+o, enter, Ctrl+x

Τέλος

sudo netplan apply

Εκτός αν σας διευκολύνει περισσότερο ο wicd, ή λύνεται το πρόβλημα με τον τρόπο που προτείνεται στην προηγούμενη απάντηση από τον @Asfodelus με το router.

Πηγή:

2 «Μου αρέσει»