Ελληνόγλωσσο Linux wiki

Η τοποθέτηση του @tsapi σοφή, με βρίσκει σύμφωνο.

Σημειώνω και μερικές άλλες παραμέτρους για σκέψη.

Η ελληνική κοινότητα χρηστών linux είναι (δυστυχώς) μικρή. Δεν πιστεύω ότι ξεπερνά τους 3-4 χιλιάδες γηγενείς. Θα προσμετρούσα σε ετήσια βάση και μερικές εκατοντάδες κατοίκους της windowsland που έχουν ανακυρήξει τις διασυνοριακές μετακινήσεις τους σε επιπλέον φορολόγηση Ημών (aka ξεστράβωμα των νούμπηδων).

Δεν ανακαλύπτω τον τροχό, η γλώσσα των υπολογιστών είναι η αγγλική. Τέλος.

Εχει επιχειρηθεί, κατά περίπτωση, ελληνικοποίηση της ορολογίας των υπολογιστών που χρησιμοποιείται διεθνώς, η οποία, πέραν ενός λανθάνοντος σωβινισμού που διακατέχει κάποιους από εμάς με λιγότερη ή περισσότερη ένταση, μπορεί να εξελιχθεί σε δογματισμό και κατ’ επέκταση εσωστρέφεια.

Θα ακολουθήσουν “διαμερισματοποιήσεις”, “διαμορφώσεις”, “σωληνώσεις” ή και “διασωληνώσεις”, “ιδιοταγές”, “μητρική”.
Point me to right direction.

Εχοντας παρακολουθήσει ομιλίες αλλά και διαβάσει γραφές του καθ’ όλα σεβαστού, εγνωσμένου κύρους και αναγνωρισιμότητας Ελληνα λινουξιολόγου(;;;), βεβαιώνω ότι -αν και δίγλωσσος- χρειάζομαι λεξικό μετάφρασης στην αγγλική για την κατανόηση των λόγων/κειμένων του.

Θα μπορούσα να αντιπροτείνω υπάρχουσα υποδομή για συμμετοχή προς ανάπτυξη. Που δεν είναι άλλη από το ελληνόφωνο archwiki. Η θνησιγένειά του όμως, παραπέμπει που αλλού - στο αγγλόφωνο.

Εύχομαι πάντως καλή επιτυχία. Από καρδίας.

Αντίστοιχα θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί πως το παρόν φόρουμ είναι περιττό, υπάρχουν τα αγγλόφωνα, όπου έχεις σίγουρα περισσότερες πιθανότητες να πάρεις μια καλή απάντηση. Και θα έχει δίκιο και το ότι έχουμε μόλις 700 χρήστες να το αποδεικνύει. Και είμαστε στην Ελλάδα πολλοί, πάρα πολλοί, όχι μόλις 3-4 χιλιάδες, αλλά δεν μπορoύμε να μετρηθούμε.

Αλλά όμως έχουμε 700 χρήστες που δεν είναι μικρό νούμερο και πολλούς από αυτούς καθημερινά ενεργούς. Δεν μπορούν όλοι με άνεση να αναζητούν απαντήσεις και να τις αξιολογούν στα αγγλικά. Δεν θα καθίσουν όλοι να διαβάσουν ένα άρθρο μακρινάρι στα αγγλικά, και ένα μικρό ποσοστό, ειδικά στις μεγάλες ηλικίες δεν ξέρει αγγλικά. Δεν αντικαθιστούμε συμπληρώνουμε. Το ίδιο μπορεί να λεχθεί και για ένα wiki.

Για το πρόβλημα της ορολογίας, η απάντηση δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Γιατί άλλη είναι η ορολογία που απευθύνετε στον τελικό χρήστη, και άλλη στον προγραμματιστή. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει το “προγραμματιστική διασύνδεση εφαρμογής” δεν ξέρεις και το “application programming interface”, οπότε την ίδια κατανόηση έχεις. Αλλά αν μπω το εξής “Το συστημα-δέλτα μιλάει με το διασυνδετικό περιβάλλον του Γνώμου με ένα ΠΔΕ” τότε έχουμε πρόβλημα :grinning:

5 «Μου αρέσει»

Δε φαντάζεσαι πόσο το απεχθάνομαι αυτό, όπως και το υποτυπώδες «κίνημα» που επιδιώκει το localization στα shell scripts. Στη δική μας περίπτωση, το «ελληνόγλωσσο» δε σημαίνει ότι θα είναι τα πάντα εξελληνισμένα.

Η γενικότερη σκέψη (ευσεβής πόθος μάλλον) είναι να δημιουργηθεί μια εγκυκλοπαίδεια την οποία αύριο-μεθαύριο θα μπορεί να αξιοποιήσει -πέρα από τον μεμονωμένο χρήστη- ένα σχολείο, κάποιος οργανισμός κλπ. Όχι απλά ένα troubleshooting wiki.

Προφανώς και η ελληνική κοινότητα είναι μικρή (βασικά, οι ίδιοι και οι ίδιοι ασχολούμαστε τόσα χρόνια), αυτό όμως δεν εμποδίζει την ύπαρξη ελληνόγλωσσων ιστοσελίδων, του παρόντος forum και άλλων χώρων. Γιατί λοιπόν να μη φτιάξουμε όλοι μαζί κάτι μεγαλύτερο από όλα αυτά; Για να ευθυμήσουμε και λίγο: [Ελληνάρας mode on] Γιατί, οι άλλοι είναι καλύτεροι; [Ελληνάρας mode off].

1 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ @Asfodelus
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (αν και σπανίως συμβαίνει με εσένα) για την αντιστοιχία linux-wiki και forum. Κατανοώ την άποψή σου, πλην όμως έχω διαφορετική.
Και συμπληρώνω long live linux-user dot gr :smiley:

Το γεγονός ότι το forum διαθέτει 700 εγγεγραμμένους, με κάνει να πιστεύω ότι ο αριθμός χρηστών linux (μονίμων) ίσως είναι και μικρότερος αυτού που ανέφερα.

Συμφωνώ στην τοποθέτησή σου περί ορολογίας.
Πάρε μου το κεφάλι, έριξα λίγο ξεκατίνιασμα. Ενοχος.

Φίλτατε @anon54176929
Μέσα από τις εμπνευσμένες τοποθετήσεις σου, μεταφράζω και καταλήγω σε ένα και μοναδικό στόχο. Legacy. Που δεν δείχνει τίποτε άλλο από ψαγμένο άνθρωπο. Εύγε.

Πιθανολογώ [Ελληνάρας mode on] Τέτοιο project πιθανότατα θα μπορούσε να χρηματοδοτηθεί από ευρωπαικά προγράμματα open source. Αν ήμουν στα παπούτσια σου, θα το κοίταζα [Ελληνάρας mode off].

Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω, καλή επιτυχία.

1 «Μου αρέσει»

Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει αναλογία μεταξύ ελληνόφωνου wiki και ελληνόφωνου φόρουμ, σε αυτά που περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Στο wiki καλείσαι να διαβάσεις ένα άρθρο. Και μέτρια προς κακή γνώση αγγλικών να έχεις, με λίγο χρόνο και κόπο παραπάνω (να ναι καλά και τα διάφορα μεταφραστικά εργαλεία που κυκλοφορούν) θα καταφέρεις να κατανοήσεις το άρθρο.
Δεν ισχύει το ίδιο σε ένα φόρουμ. Εκεί θα χρειαστεί να γράψεις, να εξηγήσεις, να απαντήσεις. Αυτό αυτομάτως δημιουργεί πολύ μεγαλύτερη απαίτηση στη γνώση και τη χρήση της ξένης γλώσσας. Πέραν τούτου, στο φόρουμ υπάρχει και πολύ συχνή (έως καθημερινή) αλληλεπίδραση μεταξύ πολλών μελών - υπάρχει η έννοια της παρέας, της κοινότητας.
Ένα τοπικό φόρουμ είναι μία εντελώς διαφορετική ιστορία σε σχέση με ένα wiki.

3 «Μου αρέσει»

Όχι απαραίτητα. Απλά τα fora ως μορφή επικοινωνίας βρίσκονται παγκοσμίως σε πτώση και έχουν αντικατασταθεί από τα socials (κάκιστα) και από οτιδήποτε άλλο προκρίνει τις πρόσκαιρες συζητήσεις. Συν το ότι σε ένα forum υποστήριξης θα κάνει κάποιος μια ερώτηση και θα εξαφανιστεί μόλις πάρει απάντηση. Δεν παραμένει να ανοίξει κουβέντα.

Με αποκάλεσες legacy; Να προσβληθώ τώρα; Το ζητούμενο για εμένα είναι να φτιαχτεί κάτι που θα μείνει και, γιατί όχι, θα εξελιχθεί στο μέλλον. Ούτε διάσημος θέλω να γίνω ούτε και θα έχει νόημα η προσπάθεια αν ξεχαστεί σε λίγα χρόνια. Δε θα ήταν ωραίο στο μέλλον που θα διδάσκονται τα παιδιά το Linux στα σχολεία (λέμε τώρα) να έχουν το «δικό τους» wiki; Γιατί να μην προσπαθήσουμε έστω να θέσουμε τις βάσεις εμείς; Γιατί ο οποιοσδήποτε να καταφεύγει στη Wikipedia ή στο εκάστοτε Linux Expert Blog (που δεν είναι απαραίτητα και αξιόπιστο);

2 «Μου αρέσει»

Αστο για αργότερα. Δεν είμαι αενάως γαλαντόμος στα εύσημα :smiley:

Μόλις έδωσες τον ορισμό του legacy - κληροδότημα επί το ελληνικώτερον.

Έχετε αποκλείσει το ενδεχόμενο να γίνει ένα πολύγλωσσο wiki, όπως η γνωστή Wikipedia ή το Arch Wiki; Με άλλα λόγια, εννοώ τη δυνατότητα να υπάρχει σε κάθε άρθρο ένα link στο αντίστοιχο άρθρο σε άλλες γλώσσες.

Δε συμμερίζομαι την άποψη μερικών φίλων από πάνω ότι ένα καθαρά ελληνικό wiki θα ήταν σπατάλη χρόνου. Απλώς, αν το δούμε με καθαρά πρακτική ματιά, αν μπορούσαν να συνεισφέρουν άτομα από άλλες γλώσσες, θα μπορούσατε α) να έχετε feedback για οτιδήποτε από περισσότερο κόσμο, και β) να επιτρέψετε σε κόσμο να γράψουν νέα άρθρα σε οποιαδήποτε γλώσσα (που όμως δεν υπάρχουν ήδη σε κάποια γλώσσα) και μετά να εμπλουτιστεί το wiki με το να γραφτεί το αντίστοιχο άρθρο σε άλλες γλώσσες (με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι θα αυξανόταν πιο γρήγορα το περιεχόμενο ακόμα και μόνο στα ελληνικά). Και μετά, φυσικά, ένας τρόπος να συνεισφέρει κάποιος θα ήταν απλά να μεταφράσει υπάρχοντα άρθρα στη γλώσσα του.

Στο θέμα τώρα, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να συνεισφέρω (αν και θα με έψηνε), αλλά θα παρακολουθώ το thread σε κάθε περίπτωση.

Το “πρόβλημα” οποιουδήποτε wiki είναι ότι χρειάζεται μια κρίσιμη μάζα συνεισφερόντων που θα δουλεύουν συνεχώς. Μπορεί, για παράδειγμα, κάποιος να μη γράφει άρθρα αλλά να διορθώνει τα υπάρχοντα, να επισημαίνει την απουσία πηγών κλπ.

Επί του παρόντος δε φαίνεται να υπάρχει καν σοβαρό ενδιαφέρον.

Ένα πολυγλωσσικό wiki, αργά ή γρήγορα θα γίνει “αντίγραφο” της Wikipedia, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το overhead της απαιτούμενης δουλειάς, για τους πόρους που θα χρειάζονται κλπ.

Ας καταφέρουμε να ξεκινήσουμε το μικρό εγχείρημα και, αν στο μέλλον προκύψουν οι συνθήκες, τίποτα δεν αποκλείει τη δυνατότητα να μεγαλώσει.

κρίμα παιδιά, αλήθεια

2 «Μου αρέσει»