Ελληνόγλωσσο Linux wiki

Σαφώς και αν υπήρχε έστω και μία ελπίδα να εξελιχθεί σε arch wiki, θα λεγα “χαλάλι ο κόπος”. Ακριβώς όμως επειδή όλοι μας πολύ καλά ξέρουμε ότι θα είναι ένα μικρό σε όγκο περιεχομένου wiki, λέω “it is a waste of resources”. Καλύτερα αυτοί οι πόροι να διοχετεύονταν αλλού.

Τέσπα, είπα τη γνώμη μου, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την εξειδικεύω κι άλλο.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα! :wink:

2 «Μου αρέσει»

Δεκτό ως άποψη αλλά, προφανώς, διαφωνούμε. Αν δεχτούμε αυτό ως βασική παράμετρο, τότε δε θα έπρεπε να υπάρχει το παρόν forum αλλά και οι ανά τον κόσμο τοπικές κοινότητες. Υπάρχουν όμως, και σίγουρα όχι από καπρίτσιο των δημιουργών τους.

Στην πραγματικότητα, και με δεδομένο το ότι το επίπεδο του μέσου Έλληνα στα Αγγλικά είναι σχετικά χαμηλό, η μητρική γλώσσα βοηθάει στην κατανόηση. Ξαναλέω πως το wiki δεν έχει σκοπό να παρέχει λύσεις για το Χ πρόβλημα αλλά να συγκεντρώνει γνώση για το Linux.

Επίσης, σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχεία, ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός στην Ελλάδα παραμένει σε υψηλά ποσοστά, ενώ και η αντίληψη για την τεχνολογία αλλά και οι σχετικές ανάγκες του Bob από τη Florida διαφέρουν σημαντικά από τις αντίστοιχες του Μπάμπη από τα Τρίκαλα.

Για όσους το θυμόμαστε από παλιά, το ArchWiki ούτε φαινόταν πως θα ούτε στόχευε στο να γίνει αυτό που είναι σήμερα. Έγινε χάρη στην επιμονή των προγραμματιστών να μην προσαρμόζουν τα upstream πακέτα (άρα οι αντίστοιχες πληροφορίες μπορούν να έχουν universal εφαρμογή) και, φυσικά, χάρη στη δουλειά που έκαναν και κάνουν τα εκατοντάδες μέλη του. Και την ίδια στιγμή, υπάρχει αρκετό περιεχόμενο το οποίο δεν έχει θέση εκεί, ακριβώς επειδή πρόκειται για το ArchWiki.

Εμείς κάνουμε μια προσπάθεια να δημιουργήσουμε ένα κομβικό σημείο γνώσης για το Linux, προσαρμοσμένο στην ελληνική πραγματικότητα.

7 «Μου αρέσει»

Σας εύχομαι καλή επιτυχία, ελπίζω ο κόπος σας να ανταμειφθεί και το τελικό αποτέλεσμα μετά από χρόνια (μακάρι μετά από μήνες) να ξεπεράσει τις προσδοκίες σας!!!

1 «Μου αρέσει»

Μην ελπίζεις απλά. Βάλε κι εσύ το χεράκι σου όπου μπορείς (ευχαριστούμε).

3 «Μου αρέσει»

@anon54176929 πότε θα έχουμε κανένα Sneak Peek ?

1 «Μου αρέσει»

Όχι sneak peek. Χρόνου και προσωπικής ζωής επιτρέπουσας, ευελπιστώ να υπάρξει επίσημη ανακοίνωση σύντομα.

2 «Μου αρέσει»

Είναι πολύ λογικό το επιχείρημά σου. Πράγματι, το αγγλόφωνο κοινό είναι τεράστιο σε σχέση με το ελληνόφωνο και θα “έπιανε τόπο” πιο πολύ ο όλος κόπος εις την αγγλικήν.
Όσο καιρό είμαι στο linux, έχω λύσει πάμπολλα προβλήματά μου από αγγλόφωνα (μη σου πω και από γαλλόφωνα και ιταλόφωνα, πάνω στην απελπισία μου) sites, forums, YouTube videos υπομένοντας ακόμα και τη θλιβερή προφορά κάποιων μάλλον Ινδών youtubers, που ανάθεμά με αν και οι ίδιοι καταλάβαιναν αυτά που έλεγαν. Όμως, όταν διαβάζω ή ακούω για το πρόβλημά μου στην ελληνική γλώσσα, αχ, γαληνεύω! Σχεδόν με τη μία το έχω λύσει κιόλας! Νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια ότι κατανόησα σωστά αυτό που διάβασα ή άκουσα. Σκέψου, λοιπόν, πόσοι άλλοι με λιγότερη ξενόγλωσση επάρκεια θα ενθαρρυνθούν να μπουν στο linux ξέροντας ότι θα βρουν ελληνικό υλικό.
Είναι και κάτι ακόμα: κάποιες φορές στη ζωή κάνουμε επιλογές λιγότερο ασφαλείς επιχειρηματικά ή ορθολογικά υποκινούμενοι, όμως, από ένα προσωπικό μεράκι ή όραμα. Κι αυτό καμιά φορά ούτε μπορούμε να φανταστούμε πού μπορεί να μας οδηγήσει. Θα αναφέρω ένα εντελώς προσωπικό παράδειγμα. Όταν πριν 5 χρόνια αποφάσισα να δημιουργήσω μια ενημερωτική ιστοσελίδα (την πρώτη στην Ελλάδα) που θα απευθυνόταν αποκλειστικά στους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας, και τι δεν άκουσα: “γιατί δεν κάνεις κάτι για το παιδί καλύτερα. Ζούμε σε παιδοκεντρική κοινωνία”, “ποιος θα διαβάζει την ιστοσελίδα σου; Πόσοι είναι πια οι ηλικιωμένοι που ασχολούνται με το ίντερνετ;”, “πώς σου ήρθε να ασχοληθείς με αυτούς;” (τους τελειωμένους εννοούσαν, αλλά δεν το είπαν)
Έλα, όμως, που εγώ αγαπούσα τους ηλικιωμένους. Και ήθελα να τους φέρω κι αυτούς μέσα στο ίντερνετ (γιατί όλοι οι άλλοι κι όχι αυτοί;). Και να αρχίσω να αλλάζω την οπτική τους για τη ζωή. Και να τσιγκλίσω κι άλλους να ρίξουν τα φώτα τους πάνω σε αυτό το παραμελημένο target group. Κι έγιναν όλα αυτά. Κι ακόμα περισσότερα :smiling_face:

5 «Μου αρέσει»

Ανακοινώνουμε ταπεινά την επίσημη λειτουργία του os.arena wiki. Ελάτε να φτιάξουμε μαζί μια μεγάλη, συλλογική βιβλιοθήκη γνώσης για το Linux στα Ελληνικά.

Σας περιμένουμε!

18 «Μου αρέσει»

Περίμενα πώς και πώς την ανακοίνωση! Πάω να το τσεκάρω και να δω τη μπορώ να κάνω για βοήθεια! Θέλετε πιο πολύ για κάποιο συγκεκριμένο θέμα;

Θέλουμε τα πάντα! Συγγραφή άρθρων, αναφορά σφαλμάτων, ιδέες για το περιεχόμενο, ιδέες για πρόσθετες λειτουργίες και ό,τι άλλο έχεις στο μυαλό σου.

2 «Μου αρέσει»

Πού μπορώ να στείλω για θέματα; Βρήκα ὲνα μικρό bug με την εμφάνιση ειδοποιήσεων που δεν έχει κενό ανάμεσα στο “Χθες” και στην ημερομηνία. Έλεγξα λίγο την HTML και δεν υπάρχει κενό κάπου, καλό θα ήταν να φτιαχτεί. Ίσως να ανεβάζατε τον κώδικα κάπου όπως GitHub και να έρχονται βελτιώσεις από εκεί

Μπορείς να επικοινωνείς για οτιδήποτε σχετικά με το wiki στο wiki[at]osarena[dot]net. Συγκεκριμένα για τις προτάσεις περιεχομένου, θα φτιάξουμε μια σελίδα για να γίνονται απευθείας εκεί.

Ο κώδικας είναι διαθέσιμος στο Gerrit από το MediaWiki (GitHub mirror) και η αναφορά σφαλμάτων γίνεται μέσω του Phabricator. Το bug που ανέφερες είναι στο Echo extension και μπορεί να αναφερθεί εδώ.

2 «Μου αρέσει»

Λύθηκε με την προσθήκη περιθωρίου.

Για τους φίλους που δεν έλαβαν email επιβεβαίωσης μετά τη δημιουργία λογαριασμού, παρακαλούμε επικοινωνήστε στο email του wiki (η κατάρα των ανακυκλώσιμων IPs).

1 «Μου αρέσει»

Ανασύρω το ξεχασμένο θέμα προς διερεύνηση ενδιαφέροντος.

Την πρώτη φορά δεν πήγε καλά. Είχαμε ελάχιστες εγγραφές και εισαγωγές τους πρώτους δύο μήνες, με αποτέλεσμα να σταματήσει το εγχείρημα. Αν υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται πραγματικά να συμμετάσχουν, ας δηλώσουν το ενδιαφέρον τους εδώ και έπειτα θα βρούμε τρόπο ομαδικού συντονισμού.

2 «Μου αρέσει»

Καρφιτσώνω ξανά το θέμα και ελπίζω να υπάρξει ενδιαφέρον. Προσωπικά το στυλ γραφής μου δεν είναι για wiki και δεν υπάρχει και χρόνος, αλλά όλα τα κείμενα που υπάρχουν εδώ, είναι ένα καλό corpus για προσαρμογή και μπορούν ίσως να βοηθήσουν σε ένα ξεκίνημα.

Αν καταφέρουμε να συγκεντρωθεί μια ομάδα που να μπορεί να στηρίξει το εγχείρημα σε πρώτη φάση, θα συναποφασίσουμε για το στυλ γραφής και όλα τα υπόλοιπα και θα δημιουργηθεί ένας οδηγός για τους συνεισφέροντες. Ούτως ή άλλως, ένα wiki προϋποθέτει τη συνεργασία και την αλληλοβοήθεια.

EDIT: Μερικές λεπτομέρειες: αν τελικά γίνει, θα είναι με βάση το MediaWiki γιατί προσφέρει πάρα πολλές δυνατότητες και γιατί γνωρίζω κάπως καλύτερα το συγκεκριμένο λογισμικό ώστε να μπορώ να το διαχειριστώ αλλά και να απαντήσω σε τυχόν απορίες. Το skin που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι πιθανότατα το Citizen λόγω της καθαρότητας στη διεπαφή του (ανοιχτό σε διαβούλευση εννοείται).

Επίσης, στα αρχικά στάδια το εγχείρημα θα φιλοξενηθεί στην υποδομή του os.arena για να μη σκορπίζουμε πόρους και χρήμα. Αν μελλοντικά κριθεί αναγκαίο, μπορεί άνετα να μεταφερθεί σε αυτόνομη υποδομή. Δεν υπάρχουν ιδιοκτησίες και λοιπές χαζομάρες. Θα είμαστε όλοι ισότιμοι και φυσικά, το λογισμικό προκρίνει την απονομή επιπλέον δικαιωμάτων σε όσους συνεισφέρουν περισσότερο.

Ως προς τη θεματολογία, εγώ θα ήθελα να περιλαμβάνει τόσο οδηγούς όσο και πληροφοριακά κείμενα ώστε να καλύπτονται όλοι οι τομείς αλλά και να μπορούμε να συνδυάσουμε τις γνώσεις και τις ικανότητες όλων των συνεισφερόντων. Τι λέτε;

Ορίστε κι ένα «teaser» screenshot:

3 «Μου αρέσει»

Το λινκ (https://wiki.osarena.net) που έχει δοθεί παραπάνω ισχύει;

Στην παρούσα φάση όχι.

Εμένα γνώμη μου ήταν και είναι ότι ένα ελληνόφωνο linux wiki εν έτει 2021, όταν υπάρχουν ήδη πάρα πολλά αγγλόφωνα resources και οι συντριπτικά περισσότεροι έλληνες ξέρουν αγγλικά, είναι waste of resources.

Φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει με τον ελεύθερο χρόνο του ό,τι θέλει. Και σε οποιοδήποτε συνεργατικό εγχείρημα, στο οποίο η συμμετοχή και οι αποφάσεις διέπονται από ισοτιμία, δεν μπορώ παρά να ευχηθώ καλή επιτυχία.

1 «Μου αρέσει»