Εγκατάσταση Linux Mint 21

Χαιρετώ την παρέα,

Είμαι καινούριος στα Linux και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Κόλλησα από την αρχή, αλλά αυτό δεν θα με πτοήσει να εγκαταστήσω linux.

Έφτιαξα μία χαρά το στικάκι, το οποίο μπουτάρει και όταν επιλέγω να ξεκινήσει από τα linux σταματάει να αναγνωρίζει το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, με αποτέλεσμα, όταν ανοίγει, να μην μπορώ να κάνω εγκατάσταση.

Help me, please

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, πώς συνδέονται με τον υπολογιστή?

1 «Μου αρέσει»

Το ποντίκι με καλώδιο και το πληκτρολόγιο είναι ασύρματο

Δοκίμασε να αλλάξεις θύρα στο ποντίκι ή να το αποσυνδέσεις και να το ξανασυνδέσεις όσο είσαι στον εγκαταστάτη. Το πληκτρολόγιο είναι μέσω bluetooth ή έχει δικό του USB dongle? Καλύτερα να το συνδέσεις μέσω καλωδίου εάν γίνεται.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία, θα δοκιμάσω αυτά που προτείνεις και θα απαντήσω αν δούλεψαν. Το πληκτρολόγιο έχει δικό του usb dongle

2 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς, τίποτα. Άναψε το φωτάκι του ποντικιού, αλλά δεν ανταποκρίνεται! Τζίφος η δουλειά!

Λογικα κατι γινεται με τις θυρες usb. Δεν μας εχεις πει συστημα αλλα θα υποθεσω οτι εχεις usb 3.1 η κατι τετοιο. Αν υπαρχει μαυρη usb και οχι μπλε δοκιμασε με τις μαυρες

2 «Μου αρέσει»

Δώσε λίγο τα μοντέλα ποντικιού και πληκτρολογίου.

1 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ μόνο τις μάυρες θύρες για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο.

Το πληκτρολόγιο είναι: Microsoft Wireless Keyboard 2000 και το ποντίκι ένα απλό οπτικό ποντίκι της microsoft: wheel optical 1.1a usb

Bios μπορεις να μπεις με αυτο το πληκτρολογιο?

Ναι, μια χαρά λειτουργούν όλα, όταν τρέχω τα windows που έχει ήδη πάνω

Η εγκατασταση ξεκιναει αυτοματα, η σε βγαζει σε grub που μπορεις να επιλεξεις κατι?

Με βάζει σε menu επιλογής και επιλέφω να τρέξει τα linux

Μπορεις να επιλεξεις κατι αλλο? Η δεν δουλευει και εκει

Συνέδεσα ένα παλιό πληκτρολόγιο με την μοβ αναλογική θύρα και λειτουργεί μια χαρά, αλλά ποντίκι δεν έχω

Ωραια… αν πας στο τερματικο και γραψεις με το ποντικι πανω και το αλλο πληκτρολογιο lsusb τι βγαζει?

1 «Μου αρέσει»

Bus 003 Device 001Q ID 1d6bQ0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Και μερικές ακόμη σειρές με παρόμοια

Τα παρομοια φαινονται σαν keyboard mouse κτλ?

Σαν λυση καποιος σε mint εχει το

sudo apt-get install xserver-xorg-input-all