Δημιουργία εικονικής μηχανής linux λειτουργικού συστήματος στο Android.

Σε Android συσκευή με ισχυρή μνήμη και επεξεργαστές, υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης εικονικής μηχανής qemu και λειτουργικού συστήματος linux.
Και όλα αυτά μέσα από τη γνωστή εφαρμογή termux.
Η εγκατάσταση του πακέτου qemu στην termux γίνεται με τις παρακάτω εντολές:

pkg install qemu-utils qemu-system-x86_64


Εικόνα 1: Μήνυμα λάθους κατά την εγκατάσταση Manjaro εικονικής μηχανής σε Android smartphone.

Συνεχίζοντας τις προσπάθειες για την εκτέλεση εικονικής μηχανής linux, συγκεκριμένα Manjaro xfce4 σε κινητό (6Gb ram 2κάτι Hz επεξεργαστές) έφτασα μέχρι τον installer.
Εκεί εμφανίστηκε το παραπάνω μήνυμα, που σήμανε το τέλος της προσπάθειας γι’ αυτή την φορά(μετά από ατελείωτες ώρες).
Οι εντολές που χρησιμοποιήθηκαν στην εφαρμογή termux είναι οι παρακάτω:

mkdir manjaro
cd manjaro
wget https://download.manjaro.org/xfce/22.0/manjaro-xfce-22.0-221224-linux61.iso
qemu-img create manjaro.img 15G
qemu-system-x86_64 -m 2048 -cdrom /data/data/com.termux/files/home/manjaro/manjaro-xfce-22.0-221224-linux61.iso -boot order=dc -netdev user,id=n1,hostfwd=tcp::2222-:22 -device virtio-net,netdev=n1 -vnc 127.0.0.1:4

Επίσης πρέπει να αναφερθεί ότι εάν χρησιμοποιηθεί η παράμετρος -hda manjaro.img εμφανίζεται προειδοποιητικό μήνυμα για τον καθορισμό του format=raw
Επιθυμητή οποιαδήποτε βοήθεια…
Προσοχή πριν εκτελέσετε τις παραπάνω εντολές, να γνωρίζετε εάν υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψετε τη συσκευή σας.


Εικόνα 2. Thunar διαχειριστής αρχείων σε xfce4 Manjaro os σε Android smartphone.


Εικόνα 3. Ο εγκαταστάτης του Manjaro σε εικονική μηχανή qemu, σε Android smartphone.

Εχεις παει το βαθμο δυσκολιας σε god mode!

Εγω οσες φορες χρειαστηκα linux σε tablet η smartphone εκανα τη δουλεια μου με το userland μπαμ μπαμ και χωρις καν root

1 «Μου αρέσει»

Είμαστε κοντά στη λύση @anon88072451
Τον τύπο του format του -hda χρειαζόμαστε και την σύνδεση με αυτόν και το δίκτυο.
Αλλά θέλει να γνωρίζει κανείς καλά το qemu.

Ναι καταλαβαινω οτι θες να το κανεις με qemu… Αλλα περαν των προβληματων βλεπω οτι χρησιμοποιεις qemu x86 και οχι arm.

Αν θυμαμαι καλα το qemu οταν κανει virtualization εχει και επιλογη να βλεπει τον επεξεργαστη απευθειας χωρις να τον εξομοιωνει αν θελουμε.

Τωρα αν κανεις εξομοίωση x86 πανω σε arm η αποδοση και του host και του guest θα πεσει πολυ. Αν θυμαμαι το manjaro βγαινει και σε arm

1 «Μου αρέσει»

Θα το δοκιμάσω και με αρχιτεκτονική arm που ακούγεται και ποιο λογικό.
Παρακάτω ακολουθούν εικόνες και από προηγούμενες προσπάθειες με περισσότερο επιτυχημένη αυτή με τη slax.


Εικόνα 4. Εικονική μηχανή turnkey linux σε Android.


Εικόνα 5. Slax VM σε Android.


Εικόνα 6. Slax(debian based) VM σε Android.


Εικόνα 7. Εγκατάσταση slax VM σε Android.