devuan και compiling emacs

τρέχω devuan …ναι είναι debian με εναλλακτικό init system . δεν παύει να είναι debian
το wiki του emacs και εκλελώ

sudo apt build-dep emacs
[sudo] password for jemadux: Reading package lists... Done
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
 libelogind-compat : Conflicts: libsystemd0
E: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages. 

πως θα το αντιμετωπίσω η πως θα το κάνω να δουλέψει ;

Εγκατέστησε τη σχετική βιβλιοθήκη ή άλλαξε τα build scripts.

To libsystemd0 είναι απλά μια βιβλιοθήκη που επιτρέπει στο πρόγραμμα να κάνει χρήση του systemd και του journald. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Η υπαρξη της δεν σημανεί πως κάνεις χρήση του systemd, πως πρέπει να τρέχεις systemd και με κανένα τρόπο δεν μολύνει :smile: :smile: :smile: το σύστημα (σικ). Ακριβώς όπως μια συνδεση με μια βιβλιοθήκη για το jack audio ή με την postgress δεν απαιτεί να τρέχεις τις σχετικές υπηρεσίες και δεν σου προκαλεί καμία ασθένεια αν για κάποιο λόγο ορίζεις τον εαυτό σου ώς non-postgress :sweat_smile:.

Όχι, δεν είναι Debian, όπως δεν μπορείς να πεις ότι το Ubuntu είναι Debian. Το Ubuntu είναι Ubuntu και το Devuan είναι Devuan. Όπως δεν μπορείς να απαιτήσεις ένα πακέτο του Debian να κάνει compile στο Ubuntu το ίδιο και για το Devuan. Εφόσον το Devuan δεν σεβάστηκε τις δημοκρατικές διαδικασίες του Debian και αποχώρησε, τότε θα πρέπει να παρέχει και όσα πακέτα θέλουν οι χρήστες του.

Διάβασε επίσης τον ορισμό του FrankenDebian DontBreakDebian - Debian Wiki

2 «Μου αρέσει»

Το emacs φαίνεται να υπάρχει στο devuan → https://pkginfo.devuan.org/cgi-bin/policy-query.html?c=package&q=emacs&x=submit εκτός από το testing

ρώτησα στη devuan mailing list και τα παιδιά μου απάντησαν .
απλά το κάνεις build και ψάχνεις μόνος σου τις εξαρτήσεις

Κατεβάζω το emacs απο το GNU Emacs download - GNU Project

./configure --with-mailutils --without-gsettings --without-libsystemd  --with-imagemagick --with-x --with-x-toolkit=lucid     --with-json --with-native-compilation --no-create   --no-recursion
make  && sudo make install

και make βάζω σχεδόν -j interger για γρηγόρο compile

3 «Μου αρέσει»

Κάτι έξτρα:
Δεν σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις emacs από apt, είναι παλιά εκδοχή και το emacs δεν θεωρείτε ‘free’ από Debian (το GNU Free Documentation License δλδ) , έχει μείνει απο τα flame wars που είχε το GNU με Debian, και η εκδοχή που έχουν είναι χωρίς manuals, καλύτερα build from source via git

1 «Μου αρέσει»

δεν αντιλέγω αλλά μερικές φορές και ο nvim εχει μείνει πίσω απλά πάντα τον εγκαθιστώ κάπως ανορθοδοξα …

Για να ακριβολογούμε: δεν νομίζω ότι δεν σεβάστηκε τις δημοκρατικές διαδικασίες του Debian. Δεν συμφωνούσε με το αποτέλεσμα των διαδικασιών αυτών και γι αυτό έγινε το fork.
Το να μην σέβεσαι τις δημοκρατικές διαδικασίες είναι κακό πράμα - το να διαφωνείς με το αποτέλεσμα μιας δημοκρατικής διαδικασίας δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό· είναι έκφραση και άσκηση ελευθερίας.
Sorry για το off topic.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.