Dell laptop αργό με mint (σε σύγκριση με Win10)

Σε αυτήν την σπάνια ομολογουμένως περίπτωση, δοκιμάζεις κι άλλες διανομές.αν και με άλλες υπάρχει το ίδιο θέμα τότε φταίει το λάπτοπ.αυτα τα secure boot των windows 10 όλο τέτοια θέματα έχουν.

Το secure boot το απενεργοποιησα για να κάνω την εγκατάσταση του linux, δε γινόταν αλλιώς. Δε νομίζω να επηρεάζει σε κάτι πέρα απ’ αυτό. Πάντως το ξανα-απενεργοποίησα μήπως με κάποιον περίεργο τρόπο εμπόδιζε το Linux να δει κάποια συσκευή ή να φορτωσει κάποιον driver. Δεν άλλαξε κάτι.

Παιδιά την πάτησα. Πήγα να κατεβάσω το image του ubuntu 16.04 που δίνει η Dell, αλλά τελικά η προεγκατεστημένη εφαρμογή myDell στα Windows μου έδειχνε λάθος μοντέλο. ΔΕΝ υπάρχει image για το μοντέλο μου.

Αυτός ο οδηγός κάνει; Αν ναι, πώς τον εγκαθιστώ;
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-prorad-lin-18-40

Ευχαριστώ και πάλι.

πηγαινε λιγο πιο κατω εκει που λεει

AMD Radeon™ Product Family Compatibility

και θα δεις οτι απ την σειρα R5 υποστηριζει μονο το μοντελο 340
εσυ εχεις R5 M230
αρα δοκιμαζεις μονο τους ανοιχτους οδηγους της AMD οπως λεει εδω στο 6.1 η 6.2
[https://linuxconfig.org/how-to-install-amd-radeon-drivers-on-ubuntu-18-10-cosmic-cuttlefish-linux]

1 «Μου αρέσει»

Πόσες φορές είπα ότι θέλεις τελευταίο λογισμικό; Αν πας σε κανονικό ubuntu θα πρέπει να προσπαθήσεις το πιο καινούργιο, δηλαδή 19.04 για να έχεις ελπίδες ότι θα πάει καλά (καλύτερες ελπίδες έχεις με το pop ή με arch-οειδές)

Με την προϋπόθεση πως ο οδηγός είναι σωστός, θέλεις κάτι βασισμένο στο bionic, άρα το τελευταίο mint σου κάνει, το τελευταίο Ubuntu όχι. Αν κατεβάσεις το αρχείο θα βρεις μέσα μια σειρά από deb.

τα ονόματα τους πρώτη φορά τα συναντώ. Και υπάρχει ένα απλό script για την εγκατάσταση.
./amdgpu-install -y
./amdgpu-pro-install -y

μια από τις δυο εντολές σε ένα :terminal: στον κατάλογο που το έκανες αποσυμπίεση και ίσως σταθείς τυχερός. Πριν από αυτό ενα snapshoot στο timeshift είναι απαραίτητο.

μην βάλεις τον pro θέλεις τον απλό amdgpu

Κι εγώ τις τελευταίες εκδόσεις προτιμώ. Το Ubuntu 16 το σκέφτηκα μόνο επειδή η Dell δίνει έτοιμο image (που τελικά δε μου κάνει). Δε δίνει image για ubuntu 18. Γενικά αργεί πολύ να βγάλει image για κάθε νέα έκδοση.