Dell laptop αργό με mint (σε σύγκριση με Win10)

Είναι καινούριο laptop, το έχω 6 μήνες. Dell Inspiron 15 3000. i5 8ης γενιάς, 8GB RAM, 250GB SSD. Έβαλα Mint με dual boot. Είναι 2 με 3 φορές πιο αργό στα πάντα σε σύγκριση με τα windows 10. (προεγκατεστημένα). ΕΙδικά στον firefox, όπου κολλάει κιόλας (στα windows δεν κολλάει ποτέ). Επίσης, καταναλώνει τη μπαταρία αισθητά πιο γρήγορα!
Η χρήση που κάνω είναι firefox, libreoffice και λίγο προγραμματισμό (τερματικό, kwrite)
Δεν ξέρω πολλά από linux (οκ, ξέρω να κάνω apt-get update και sudo apt-get upgrade). Πρώτη φορά βάζω mint και δεν έχω δοκιμάσει άλλη διανομή σε αυτό το laptop. Σε παλιότερο laptop είχα το ίδιο θέμα με το ubuntu. Οπότε, μήπως ξεχνάω κάτι βασικό; Κάποιον οδηγό ή κάτι τέτοιο;

Πήρα τηλέφωνο στη Dell. Δίνουν υποστήριξη μόνο για Ubuntu. Αλλά δεν έχω όρεξη να ξαναεγκαθιστώ χωρίς να ξέρω ότι θα αλλάξει κάτι.
Ευχαριστώ.

Καλώς ήρθες @adonle στην παρέα μας.

Θα μπορούσες αρχικά να μας πεις πόσα GB είναι η εγκατάσταση του mint?
Επίσης είναι ενεργοποιημένη η 3D επιτάχυνση;

Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με τους drivers της κάρτας γραφικών.

2 «Μου αρέσει»

50gb έδωσα στην εγκατάσταση. Τα μισά είναι ελεύθερα. Το 3d acceleration πώς το ελέγχω; Η κάρτα γραφικών είναι Radeon.

Για κάνε εγκατάσταση το πακέτο restricted extras και δες αν δεις διαφορα

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς να το εγκαταστήσω, όπως δεν ξέρω και πώς να ενεργοποιήσω το 3d acceleration. Γκουγκλάρω, αλλά βγαίνουν οδηγίες για virtual box ή πολύ παλιές και δεν τις εμπιστεύομαι. Κάθε link ή hint ευπρόσδεκτο.

Μάλλον εννοείς το ubuntu restricted extras, ετσι; Το εγκατέστησα. Δεν παρατήρησα βελτίωση.
Το 3d acceleration δεν το βρήκα.
Στο Drive Manager δεν εμφανίζει κανέναν driver. (No proprietary drivers are in use). Άρα πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον; Και αν ναι, πώς τον βρίσκω; Η Dell δε δίνει κάτι:
https://www.dell.com/support/home/gr/el/grdhs1/product-support/servicetag/57nk1p2/drivers

Ψάξε στην Google με το όνομα της κάρτας και πως εγκαθιστω drivers για την τάδε διανομή mint.π.χ. how to install amd Radeon 7600 drivers in linux mint 19.Πιθανον θα πρέπει να ενεργοποιησεις κάποιο αποθετήριο για την κάρτα σου για να σου βγαλει
στο
Drive Manager.Υπαρχει πιθανοτητα να μην υπάρχει driver για την δική σου κάρτα από τον κατασκευαστή και τότε θα πρέπει το mint να έχει τον open source driver αυτόματα εκεί στον driver manager.Ποια κάρτα γραφικών έχεις?

για να σε βοηθησει καποιος χρειαζεται οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για το μηχανημα.
Δωσε στο τερματικο ενα
inxi -F
και ποσταρε το αποτελεσμα.

Η εντολη
lspci -nnk | grep -i VGA -A2
δειχνει την καρτα γραφικων

Για κάρτα γραφικών έβγαλε:
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation UHD Graphics 620 [8086:5917] (rev 07)
Subsystem: Dell UHD Graphics 620 [1028:083f]
Kernel driver in use: i915

Από ότι καταλαβαίνω, δε βλέπει καν τη radeon;
Γκουγκλάρω τα specs, αλλά έχει πολλές εκδόσεις το laptop και δεν ξέρω σίγουρα ποια κάρτα γραφικών έχει.

Με το inxi -F έβγαλε:

System:
  Host: adonle-Inspiron-3576 Kernel: 4.15.0-47-generic x86_64 bits: 64 
  Desktop: Cinnamon 4.0.10 Distro: Linux Mint 19.1 Tessa 
Machine:
  Type: Laptop System: Dell product: Inspiron 3576 v: N/A 
  serial: <root required> 
  Mobo: Dell model: 0K83NX v: A00 serial: <root required> UEFI: Dell 
  v: 1.6.0 date: 09/03/2018 
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 35.0 Wh condition: 38.7/41.4 Wh (93%) 
CPU:
  Topology: Quad Core model: Intel Core i5-8250U bits: 64 type: MT MCP 
  L2 cache: 6144 KiB 
  Speed: 800 MHz min/max: 400/3400 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 
  3: 800 4: 800 5: 800 6: 800 7: 800 8: 800 
Graphics:
  Device-1: Intel UHD Graphics 620 driver: i915 v: kernel 
  Device-2: AMD Jet PRO [Radeon R5 M230] driver: radeon v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: ati,modesetting,radeon 
  unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel UHD Graphics 620 (Kabylake GT2) 
  v: 4.5 Mesa 18.2.8 
Audio:
  Device-1: Intel Sunrise Point-LP HD Audio driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k4.15.0-47-generic 
Network:
  Device-1: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet driver: r8169 
  IF: enp2s0 state: down mac: 54:48:10:ed:5e:a7 
  Device-2: Intel Wireless 3165 driver: iwlwifi 
  IF: wlp3s0 state: up mac: 3c:6a:a7:cc:92:a5 
Drives:
  Local Storage: total: 238.47 GiB used: 13.83 GiB (5.8%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Samsung model: SSD PM871b M.2 2280 256GB 
  size: 238.47 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 55.26 GiB used: 13.77 GiB (24.9%) fs: ext4 dev: /dev/sda7 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 44.0 C mobo: 43.0 C sodimm: 38.0 C gpu: radeon 
  temp: 35 C 
  Fan Speeds (RPM): cpu: 2761 
Info:
  Processes: 235 Uptime: 5m Memory: 7.66 GiB used: 1.84 GiB (24.0%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.27 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας :wink:

Θα πρότεινα αντί για Mint, να βάλεις Manjaro (βασίζεται στο Arch αλλά είναι εύκολο ή επίσης EndeavourOS) ή Pop!_OS (βασίζεται στο ubuntu)

Αυτά θα είναι πιο πιθανό/εύκολο να κάτσουν σωστά στο υλικό σου.

σημείωση: πιθανολογώ ότι το πρόβλημα είναι ότι έχεις ati,modesetting,radeon αντί για amdgpu

Θα πρεπει να αναβαθμίσεις σε ποιο προσφατο Kernel απο αυτον: 4.15.0-47.Δεν εχω mint ομως για να σε βοηθησω πως να το κανεις.

Τσεκαρε εδω https://itsfoss.com/upgrade-linux-kernel-ubuntu/

Οπα μολισ βρηκα κατι πιο ευκολο

Note: If you’re using Linux Mint, ukuu isn’t required at all. From the update manager, go to View => Linux Kernels. From there you can install far newer kernels than the default

για αρχη δωσε ενα
sudo apt update && sudo apt full-upgrade
μηπως ερθει στα ισια.
μετα δοκιμασε να κανεις εγκατασταση τον νεοτερο πυρηνα οπως λεει ο φιλος πιο πανω

Note: If you’re using Linux Mint, ukuu isn’t required at all. From the update manager, go to View => Linux Kernels. From there you can install far newer kernels than the default

Βαλε τον 5.0.0.20
και κοιτα αν βλεπεις καποια διαφορα.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία, έβαλα τον kernel 5.0.0.20 και έκανα update && full upgrade. Καμιά βελτίωση.
Εξακολουθεί να δείχνει ως κάρτα γραφικών:

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation UHD Graphics 620 [8086:5917] (rev 07)
	Subsystem: Dell UHD Graphics 620 [1028:083f]
	Kernel driver in use: i915

Αυτό σημαίνει ότι δε βλέπει τη radeon;

Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να επιμείνεις στο mint; Είναι γενικά πιο απλό αν μια διανομή δεν κάτσει καλά, απλά να δοκιμάσεις μια άλλη,

1 «Μου αρέσει»

κανε οτι λεει ο οδηγος πρωτα στη παραγραφο 6.1 για να περασεις τους ανοιχτους οδηγους.
https://linuxconfig.org/how-to-install-amd-radeon-drivers-on-ubuntu-18-10-cosmic-cuttlefish-linux

Αν δεν πιασει δοκιμασε μια τριτη πηγη λογισμικου οπως περιγραφεται στην παραγραφο 6.2.
Η τριτη επιλογη στο 6.3 καταβαζει τους επισημους οδηγους της AMD.
Αν το ψαξεις θα δεις οτι λεει
Distributions supported:

  • Ubuntu 12.04.4 LTS, 14.04.2

εσυ χρειαζεσαι οδηγους Ubuntu 18.04.1 οποτε δεν…

οτι κανεις παντα με επανεκκινηση και δες πιο πυρηνα εχεις ενεργοποιημενο.

  • Το Mint έχει ένα εξελιγμένο εργαλείο επιλογή πυρήνα και ένα εργαλείο εγκατάστασής κλειστών οδηγών. Σε μια διανομή χρησιμοποιείς τα εργαλεία της διανομής.

Περισσότερα στο ελληνικό βιβλίο εγκατάστασηςhttps://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/el/latest/drivers.html

  • Φαίνεται πως το πρόβλημα είναι πως δεν βλέπει μια δεύτερη κάρτα γραφικών. Αυτό πρέπει να δούμε και το γιατί.

Στο τερματικό δώσε την εντολή sudo lspci να δούμε κατ αρχήν αν βλέπει ο πυρήνας την συσκευή. Επίσης κοιτάζουμε τα Logs να δούμε αν υπάρχει κάτι εκεί σχετικό

Mea Culpa. Την κάρτα την βλέπει και φορτώνει τους οδηγούς (πρέπει να φορτώνει και τον ati και τον radeon? Μήπως εδώ έχουμε ένα θέμα? Κάποιος με ATI να επιβεβαιώσει? Μήπως θα επρεπε να λέει amdgpu-pro? )

Μια σημαντική ερώτηση Αμέσως μετά την εγκατάσταση και πριν αρχίσεις να σκαλίζεις κοιταξες τον διαχειριστή οδηγών και δεν είχε τίποτα;

Graphics:
Device-1: Intel UHD Graphics 620 driver: i915 v: kernel
Device-2: AMD Jet PRO [Radeon R5 M230] driver: radeon v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: ati,modesetting,radeon
unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel UHD Graphics 620 (Kabylake GT2)
v: 4.5 Mesa 18.2.8

Θα πρέπει να δεις από το διαχειριστή οδηγών αν υπάρχει οδηγός, αλλά δεν θα βρεις πιθανότατα μιας και είναι ενσωματωμένοι.

Το πρόβλημα βλέπω πως ενώ χρησιμοποιεί τον οδηγό, δεν χρησιμοποιεί τον renderer της ATI. Και δεν είναι όπως στην περίπτωση της NVidia που μπορείς να επιλέξεις ανά εφαρμογή.

Δες αν υπάρχει κάτι στο BIOS κατ’ αρχήν. Αν μπορείς να απενεργοποιήσεις την Intel, ή αν έχει κάποια σειρά. Και δες στα logs (χρησιμοποίησε το search) μήπως υπάρχει κάτι.

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις τo πακέτο linux-firmware.

Και εφόσον η εταιρεία το υποστηρίζει βάλε Ubuntu. Ακόμα και αν δεν σου αρέσει, αν δεις ότι λύθηκε το πρόβλημα, μπορείς να βρεις πως λύθηκε και να το μεταφέρεις σε μια άλλη διανομή. Αλλά σήμερα μπορείς να έχεις εμπειρία cinnamon και mate και στο Ubuntu.

Για Ubuntu μεριά θα πρότεινα Pop!_OS. Είναι πιο έτοιμο για το υλικό του. (Επίσης κάποιο Arch-οειδές είναι καλή ιδέα μάλλον Manjaro ή EndeavourOS)