Dell laptop αργό με mint (σε σύγκριση με Win10)

Σύμφωνα με αυτό https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=49&t=287739&p=1593014&hilit=R5+M230#p1593014 υπάρχει πρόβλημα.

Κάνε ενα snapshot με το Timeshift πρώτα, και δώσε τις εντολές

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
#sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt-get update

και δες αν στο drive manager εμφανιστεί η κάρτα ή αν λύνει το ζήτημα μετά και από μια αναβάθμιση του συστήματος στα τελευταία πακέτα.

Αν δεν δουλέψει roolback στο παλιό snapshoot και δοκιμή με το δεύτερο ppa. Αν δεν δουλέψει κανένα roolback.

Μια κακή συμβουλή για την συγκεκριμένη περίπτωση. Καθαρό Ubuntu θέλει για να πάρει υποστήριξη από την αντιπροσωπεία.

όχι και τόσο κακή γιατί οι πιθανότητες είναι ότι το pop απλά θα δουλέψει και δεν θα χρειαστεί υποστήριξη.

$ sudo lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v6/7th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 08)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation UHD Graphics 620 (rev 07)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Thermal Subsystem (rev 08)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Thermal subsystem (rev 21)
00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Serial IO I2C Controller #0 (rev 21)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP CSME HECI #1 (rev 21)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP SATA Controller [AHCI mode] (rev 21)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev f1)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #5 (rev f1)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #6 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Intel(R) 100 Series Chipset Family LPC Controller/eSPI Controller - 9D4E (rev 21)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP PMC (rev 21)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-LP HD Audio (rev 21)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-LP SMBus (rev 21)
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Jet PRO [Radeon R5 M230] (rev c3)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL810xE PCI Express Fast Ethernet controller (rev 07)
03:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 3165 (rev 79)

Ναι, δεν είχε τίποτα ο Driver Manager.

Βρήκα την κάρτα γραφικών: AMD Radeon™ 520 Graphics with 2G GDDR5.
Pat number: W21JJ

Αν θες bootαρε μεσω Linux mint live usb ή live cd και δες αν η ταχυτητα αποκρισης τοσο στο συστημα οσο και στον firefox ειναι η ίδια με αυτη της εγκαταστασης… Δες αν ειναι ιδια, χειρότερη η αν βλεπεις τελος παντων διαφορες… το να εχεις ενα τετοιο συστημα και να σερνεται σε σχεση με τα windows δεν παιζει με την καμια… κατι αλλο παιζει… Προσωπικα θα σου προτεινα να στησεις ξανα mint ή να δοκιμασεις το mx linux

η καρτα γραφικων ειναι αυτη:

01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Jet PRO [Radeon R5 M230] (rev c3)

Graphics:
Device-2: AMD Jet PRO [Radeon R5 M230] driver: radeon v: kernel

Είχα δοκιμάσει live usb πριν την εγκατάσταση. Ήταν πιο αργό από windows, αλλά το απέδωσα στο ότι τρέχει από usb. Το να ξαναεγκαταστήσω το mint, τι νόημα έχει; Η εγκατάσταση ήταν απλή, χωρίς προβλήματα.
Τώρα για τις άλλες διανομές που μου προτείνετε, στη μικρή μου εμπειρία με το linux (στους 5 τελευταίους μου υπολογιστές πάντα έκανα dual boot, εχω βαλει fedora, suse, redhat, ubuntu, mint, αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα το linux, απλά το εξερευνούσα), πάντα είχα προβλήματα (να μη δουλεύουν κάποια σοιχεία ή να κρασάρει) και χαμηλές επιδόσεις σε σύγκριση με τα windows. Όμως οι 3 πρώτοι ήταν υπολογιστές χαμηλών δυνατοτήτων και δεν ασχολήθηκα. Οι δύο τελευταίοι ήταν δυνατοί. Πάντα μου πρότειναν να βάλω άλλες διανομές, καθένας την αγαπημένη του. Να το κάνω, δε λέω. Αλλά να βάλω κάτι που να ξέρω ότι δουλεύει καλύτερα, αντικειμενικά. Ειδικά στο τωρινό μου Laptop δε θέλω να κάνω πειράματα, γιατί δεν έχω άλλο και το χρησιμοποιώ για δουλειά.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, αλλά, αν γίνεται, θα ήθελα λίγο να καταλαβαίνω το γιατί της κάθε πρότασης.

1 «Μου αρέσει»

αν χρειαζεσαι τον υπολογιστη για να βγαλεις το μεροκαματο τοτε βαλε Παραθυρα αμεσως.
Για δοκιμες Linux μπορεις να στησεις ενα Virtualbox, οχι Dual Boot.
https://youtu.be/mCDdd1Vr_jE

Εχεις χρονο και διαθεση να το παλεψεις τοτε βαλε Ubuntu με Cinammon η Mate και εχεις επισημη υποστηρηξη απ την Dell.

Συνοψίζοντας σε οτι ειναι bold θα σου ελεγα απλά να το αφήσεις οπως ειναι (με τα windows) και να μην ασχοληθεις καθολου με dual boot. Ειναι και μηχανημα δουλειάς τι να λεμε τωρα… το πολύ πολύ στήσε mx σε μια εικονικη μηχανη οπως ειπε και ο Souiters για να εχεις να ασχολείσαι… Παντως το οτι εισαι πιο γρηγορος με τα windows σε οποιο μηχανημα δοκιμασεις με διαφορετικα flavours - διανομές δεν στέκει… κατι κανεις λαθος.

έχω κάνει μια ανάρτηση που επιχειρώ να βοηθήσω στο θέμα γιατί κάποιος επιλέγει μια διανομή

Τις διανομές που πρότεινα δεν τις πρότεινα τόσο επειδή μού αρέσουν (το popos δεν το έχω καν δοκιμάσει και βασίζεται στο ubuntu που αντιπαθώ) Αλλά με βάση το υλικό σου, και υπόψιν καινούργιο λάπτοπ με διακριτή κάρτα γραφικών δεν είναι καλός συνδυασμός για λίνουξ. Το popos όσο έχω καταλάβει έχει έτοιμα κάποια πράγματα ειδικά για υπολογιστές όπως ο δικός σου που σημαίνει ότι πιθανότατα θα αποφύγεις φασαρίες τύπου ppa που θα χρειαστείς στο ubuntu. Αντιστοίχως και τα Arch-οειδή έχουν καλές πιθανότητες. Γενικά θέλεις διανομή όσο γίνεται πιο καινούργιου λογισμικού και το Mint (ή το mx linux που αναφέρθηκε) δεν είναι ιδανική επιλογή για αυτό που έχεις μπροστά σου.

Γενικά είναι πολύ πρακτικότερο απλά να δοκιμάσεις μια διαφορετική διανομή και να δεις πώς πάει από το να «λύσεις» το πρόβλημα. Γιατί η άλλη διανομή μπορεί απλά να δουλέψει σωστά και να μην χρειαστείς να κάνεις απολύτως τίποτα.

Για την ιστορία οι προσωπικές μου επιλογές είναι Arch αν θέλω σύγχρονη χρήση σε σύγχρονο υπολογιστή ή Debian αν θέλω κάτι συντηρητικό (πχ για κάποιον σχετικά παλιό υπολογιστή)

Δηλαδή για λίνουξ ψάχνουμε ή παλιότερο μοντέλο Η/Υ ή Η/Υ χωρίς διακριτή κάρτα γραφικών;

Έχω dual boot, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μια λέξη κλειδί που δεν πρέπει να αφαιρεθεί από αυτό που είπα είναι «λάπτοπ». Τα λάπτοπ έχουν κάστομ μητρικές που οι κατασκευαστές κάνουν ένα σωρό μη τεκμηριωμένες και επικίνδυνες ηλιθιότητες με πρόσχημα την εξοικονόμηση ενέργειας. Στούς σταθερούς τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Σε λάπτοπ λοιπόν η διακριτή κάρτα γραφικών γενικά είναι μειονέκτημα και εντελώς αχρείαστη. Στο λαπτοπάκι μου με i5-4200U με την ενσωματωμένη intel HD 4400 έπαιξα μια χαρά και τερμάτισα το The Talos Principle (στο λίνουξ φυσικά).

Συμφωνώ με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα.

Στο support forum του mint ρώτησες? Συνήθως είναι φιλικοί και δίνουν λύσεις.

Φαντάζομαι εννοείς για το fb group γιατί το linuxmint.gr μας άφησε χρόνους.

Στο fb group του mint με παρέπεμψαν στο linux-user.gr :wink:

https://forums.linuxmint.com/viewforum.php?f=90

2 «Μου αρέσει»

Τέλεια, θα δοκιμάσω το forums.linuxmint.com

Μια άλλη ερώτηση: Αναβάθμισα το bios από τα Windows. Χρειάζεται να το κάνω και από το linux (σε σύστημα με dual boot);

όχι

κάθε ανάρτηση πρέπει να έχει τουλάχιστον 20 χαρακτήρες @@@%

2 «Μου αρέσει»