Δείξε άφοβα το γραφείο σου

Μπορείς να βρεις εύκολα anime. (:pirate_flag: γκουχ)
Ενώ στο YouTube μπορεί να βρεις κάποια anime, δεν είναι η καλύτερη λύση για διάφορους λόγους. Επίσης υπάρχει και το ani-cli, αν θέλεις να δεις άνιμε από το τερματικό.

@getimiskon για παραδειγμα, ειδα προσφατα εναν γιατρο στο youtube που σχολιαζε ενα ανιμε που λεγεται «cells at work». δειχνει το ανθρωπινο σωμα και τις λειτουργιες του σε… ανιμε (οπως ευκολα καταλαβες :stuck_out_tongue_winking_eye:). ειχε καποια στιγμιοτυπα απο το ανιμε, και με φανηκε ενδιαφερον (με αρεσουν τα ιατρικα) και ηθελα να το δω. αλλα στο youtube δεν βρηκα τιποτα. το βρηκα μονο σε μια σελιδα crunchyroll καπως ετσι (και παλι οχι ολα τα επεισοδια), αλλα ηθελε συνδρομη δυστυχως

απο ( :pirate_flag:γκουχ) δυστυχως δεν πολυεμπιστευομαι να βρισκω πραγματα. ειδικα τα τελευταια χρονια που εχει γινει πολυ περιεργη η κατασταση, δεν θα το τολμουσα και πολυ

1 «Μου αρέσει»

Το θυμάμαι το συγκεκριμένο. Το έβλεπα όταν είχε βγει. Το είχα και στον σκληρό μου (αλλά το είχα διαγράψει όταν είχα περάσει Void στο laptop). Ίσως να συνεχίσω τη δεύτερη σεζόν (ή το “black” spinoff, κι αυτό πλάκα έχει).

Δεν ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι. Προσωπικά δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

νομιζω οτι λεγεται «code black» το δευτερο. δεν εχω ιδεα ομως αν ειναι η συνεχεια του πρωτου, η, αν ειναι ξεχωριστο spinoff με τελειως διαφορετικη υποθεση. τεσπα, θα το ψαξω, να δω αν βγαλω ακρη, γιατι θα με αρεσε να το δω το συγκεκριμενο

ασχετο Υ.Γ: με αρεσει που το θεμα ειναι «δειξε αφοβα το γραφειο σου», και καταληξαμε να μιλαμε για ανιμε :rofl: βλεπω το θεμα να πηγαινει για οικοδομικα υλικα :rofl:

Χκουχ Χκουχ. Εκτός θέματος. Αντάλαξτε PM ή ανοίξτε νέο θέμα.

2 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο. Ίσως φτιάξουμε ξεχωριστό θέμα για anime έτσι όπως το πάμε. Τέλος πάντων…

1 «Μου αρέσει»

εχω ακουσει απο γιατρους, οτι στις βαρδιες >στα νοσοκομεια (ειδικα στις βραδυνες), >«ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ» να πεις τη λεξη ησυχια.

Ισχύει! Αυτή η λέξη (Ησυχία) θα έπρεπε να απαγορεύεται δια νόμου να προφέρεται, ιδίως σε τμήματα επειγόντων περιστατικών.
Προς το παρόν ισχύει ως άγραφος νόμος.
Εγώ το έχω ακούσει από νοσηλευτές!

Επιστρέφοντας στο θέμα…
Το δικό μου γραφείο στο σπίτι προς το παρόν είναι η τραπεζαρία, μεγάλη, άνετη και με τα runner της.
Καλώδια υπάρχουν μόνο στο έπιπλο της τηλεόρασης, με τα tvbox, PS4, ρούτερ, ups και rpi4.
Tο laptop συνδέεται με το καλώδιο μόνο για φόρτιση.
Στην εργασία είμαι περικυκλωμένος από χάρτινα τείχη, που προσπαθώ να αντιπαλέψω…με w10 και όφις 13.

Ορίστε και η δικιά μου αγαπημένη γωνιά.

Δυστηχώς τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά υπάρχει μόνο τις Κυριακές που το συμμαζεύω…

Υ.Γ.: Η τίμια η φράπα δεν λείπει ποτέ.

14 «Μου αρέσει»

Ωραία βάση για το κινητό! :sweat_smile:
Και σου έλεγα πάρε το άλλο το mousepad που δεν φαίνεται η σκόνη!!! :joy:
Τιμιότατη η φράπα! :heart_eyes:

3 «Μου αρέσει»

Η βάση για το κινητό είναι δώρο από ένα φιλαράκι από το χωριό δεν το ξέρεις :joy:

Ευτυχώς δεν έχω αλεργία στην σκόνη, αλλά θα μεγαλώσω και θα στρώσω που θα πάει :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 «Μου αρέσει»

απο το δικο μου γραφειο, επειδη δεν φαινονταν στη γενικη φωτογραφια, ιδου η φτιαχτη βαση της καμερας/ακουστικων

και ιδου η φτιαχτη βαση του λαπτοπ

5 «Μου αρέσει»


Το δικό μου setup βράδυ, για ευνόητους λόγους… :broom: :soap: :bubbles:

14 «Μου αρέσει»

Δεν ετοίμασα κάτι, άφοβα δείχνω το χάος που ζω :saluting_face:

  • Custom build PC with Guix & EXWM
  • Thinkpad T460 ίδιο σύστημα με PC
  • Blue snowball microphone μπροστά απλά γιατί ήμουν σε κλήση
7 «Μου αρέσει»

Για πες αναλύσεις και μάρκες από τις οθόνες; Είναι curved και αν ναι και πόσο βολεύουν;

Πιο αναλυτικά εδω:

η κεντρική είναι 2560χ1440(HUAWEI), προτιμώ να διαβάζω βιβλία σε pdf από ότι με χαρτί και είναι must. Η 1920χ1080(Lenovo) μου εβγάζε τα μάτια να διαβάζω βιβλία με αυτή, αλλά είναι ότι πρέπει άμα θέλω να έχω κάτι δευτερεύων. Εσυ με 3 οθόνες πως τα πας? :laughing:

Μόλις κατέβασα το starship prompt που ανάφερες σε άλλο “νήμα” btw, άμα το κατεβάσεις σε guix θα πρέπει να αλλάξεις το path απο το install.sh σε ~/.local/bin ίσως προσπαθήσω να το πακετάρω το ΣΚ

4 «Μου αρέσει»

Προσθέτω μια πανοραμική φωτογραφία της “σπηλιάς” μου :rock::penguin:, τώρα που την καθαρίσαμε και βάλαμε μια τάξη, επιτέλους… όπου φαίνεται και το τελευταίο μου απόκτημα, ένα custom φωτιστικό Dune με το μάτι των Fremen και τους Shai-Hulud, δώρο του αγαπημένου φίλου Νίκου!



Κάνει φανταστικά πράγματα και custom παραγγελίες σε φωτιστικά, ρολόγια τοίχου, κοσμήματα και πολλά άλλα στο εργαστήριό του.

https://www.instagram.com/greations_workshop/?igshid=YmMyMTA2M2Y%3D

11 «Μου αρέσει»

Όρθια θέση

Κάτω θέση

Δοκιμή Standing Desk. O μηχανισμός αγοράστηκε από εδώ. Τηλεφωνική παραγγελία και ήρθε γρήγορα με φτηνά μεταφορικά. Στη συναρμολόγηση χρησιμοποιήθηκε ρητίνη στερέωσης σπειρωμάτων αγορασμένη με 5€. Παρά τη σχετικά φτηνή τιμή (τα μισά απο κάτι άλλους) τα πάντα είναι πολύ καλά από τη σταθερότητα μέχρι την ταχύτητα ανύψωσης. Η βάση είναι ξεχωριστή και δεν περιλαμβάνετε στην τιμή. Στη λίγη χρήση που του έχει γίνει η όρθια στάση (για μικρά χρονικά διαστήματα και όχι συνεχώς, το λέω γιατί σε άλλες συζητήσεις είδα να υπάρχει αυτή η παρεξήγηση) πραγματικά βολεύει και στη συγκέντρωση.

Για υποπόδιο χρησιμοποιώ κάτι απλό, δεν έχω γνώμη ακόμα, αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία ή γνωρίζει κάποιο οικονομικό standing mat ή κάτι ανάλογο θα εκτιμούσα τη γνώμη του. (Δηλαδή κάτι σαν χαλάκι να ανακουφίζει το πέλμα όταν είσαι όρθιος). Για τη βάση των οθονών αγοράστηκε αυτό και είναι πολύ σταθερό.

12 «Μου αρέσει»

Το PC σαν να τα έχεις πολύ κοντά σε τοίχο και στο καλοριφέρ μου φαίνεται εκτός και αν δε δουλεύει το σώμα και έχεις καμία υδρόψυξη

2 «Μου αρέσει»

Η κεντρική θέρμανση της κατοικίας είναι μνημονιακή, δεν ανάβει ποτέ. Αλλά υπάρχει υδρόψηξη και ίσως τη συνδέσω με το σώμα κάποια στιγμή :slight_smile: Κάποια στιγμή θα φτιαχτεί ένα κουτί να κρύψει το σώμα καθώς και μια βιβλιοθήκη σε αυτόν τον τοίχο, αν και με τα βιβλία που έχουν μαζευτεί θα είναι ασπιρίνη.

1 «Μου αρέσει»

Η καρέκλα ποια είναι? Είσαι ευχαριστημένος?

1 «Μου αρέσει»